Tanrı Manitu'nun Yüzünü Görmek İster Misiniz?

Başlatan caretta, 04 Ekim, 2011, 17:02:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

6 Mayıs 1971 ve 22 Mayıs 1972 tarihleri arasında yayınlanan Ceylan Yayınları 32 sayfalık Kinowa fasiküllerinden alınmış bu karelerde Tanrı Manitu'yu (!) görüyorsunuz.

Sam Boyle'nin arkadaşı Bloody Dog ile sevgilisi Mavi Kuş Manitu'nun huzurunda !
Soldan üçüncü konuşma Dog'un değil Manitu'nun olacak.Sağ alt köşedeki 59-30 ve 59-31 sayıları 1971'den önceki baskıya ait.

Kinowa'yı orijinal sırasına göre 6 ciltte Aksoy Yayıncılık yayınladı. Kinowa'nın ilk sayıları 1950-53 yılları.
Bu sayıları Ceylan Yayınları da yayınladı. Yalnız C.Y. 1960'da yayınlanan orijinal 'Kinowa'nın Çılgınlığı' adlı macerayı yayınlamadı.

Bu son macerayı Aksoy yayınladı ama o da yarım bıraktı. 'Cüzamlı İskelet' (nasıl bir iskeletse!)adlı bölüm tamamlanmadan Aksoy yayınına son verdi. Yani Türkiye'de hiçbir yayınevi Kinowa serisini komple olarak yayınlamadı.

C.Y.'larının bu 52 fasiküllük serisinde ise orijinal maceralar 23. fasikülde bitiyor.
Geriye kalan 29 fasikül çizgilerden de anlaşılacağı gibi orijinal Esse-Gesse değil.
Lami Tiryaki dostumun dediği gibi bunlar Türk yazar ve çizerler (sadece Samim Utkun mu bilmiyorum.) tarafından üretildi.
Bendeki seri 52 fasikülde bitiyor.

Son sayfada Dog ile Mavi Kuş Manitu'nun cennetine giden merdivenleri tırmanıyorlar. Belki de 1960'larda yayınlanan ilk Kinowa dergilerinde bu cennet vardı. 52. sayı eski dizide 59. sayıya denk geliyor. 60 ve üzeri eski sayılarda bu yerli üretim Kinowa'lar devam ediyordu kim bilir ?

C.Y.'larından sonra birçok yayınevi Knowa'yı yeniden yayınlamış ama bunlar Aksoy'a kadar da ulaşamamışlardır.
En son Cem Demirbaş Kinowa'ya el atmış ama o da pes etmiştir.
Bir yazısında eğer Kinowa'yı yayınlayabilseydi bu yerli Kinowa'ları da yayınlayacaktım demişti.
Acaba bu C.Y.'ları Kinowa'ları mı söylüyordu?

34 ve 36.fasiküller 18 Ocak 1972 ve 1 Şubat 1972'de yayınlanmış. Sıkı Teks okurları bu kapakları hemen tanımışlardır.
Kapak ressamı Yücel (Teks'in de kapak ressamı) 36. sayının kapağını Teks'in 22.2.1971'de yayınlanan 38.sayıdaki Büyücü Zhenda'dan almış.

Altın  Teks No.70.34.sayının kapağı ise 23.8.19712 de yayınlanan Teks'in 64 No.lu fasikülünden alınmış.Kafasında puma postu olan zenci Mefisto'nun adamı dev Dambo. Altın Teks No.93. Her iki macerayı çizen aynı ressam olduğu için sorun yok.
Görüyorsunuz Teks 40 yıl önce kapak ressamına esin kaynağı olmuş.
Caretta.

hanac

Bu bilgiler için çok teşekkürler.

Tam seri Kinova'ya sahip olmak isterdim.

s.b

Alıntı yapılan: hanac - 04 Ekim, 2011, 20:11:09

Tam seri Kinova'ya sahip olmak isterdim.

Galiba bu isteğin yakında gerçekleşecek. Ama iyice emin olabilmek için şu meşhur fuarı bir görelim hele. Kim bilir daha neler neler yayınlanacak.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

hanac

Sami Abi, dikkatini çekerim. "Tam Seri" dedim.

2-3 sayı çıkarılıp, yarım kalmasın.

Bak caretta abimiz ne güzel özetlemiş, 50 yılda bir türlü "Tam Seri" yayınlanamamış.

s.b

Hasan Abi, bu yayıncıların hiç ayarı yok. Dediğin gibi olmaz inşaallah. Bu sefer tam seriye sahip olabiliriz belki. Tabi yayınlanırsa.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

tommikser

Bu arada geçen gün okuduğum Zagor maxi'de manitu, Zagor ve Çikoya çocuk şeklinde görünüyorlardı.

Anladığım kadarıyla daha öncede görünmüşler.

pizagor

Alıntı yapılan: gunessemerci - 05 Ekim, 2011, 11:06:24
Bu arada geçen gün okuduğum Zagor maxi'de manitu,Zagor ve Çikoya çocuk şeklinde görünüyorlardı.Anladığım kadarıyla daha öncede görünmüşler.

İlk aklıma gelen meşhur Kabus sagasında Kiki manitu... Gökkuşağı Köprüsü hikayesinde de karşımıza çıkmış mıydı?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

NIC

Kabus macerasında ortaya çıkan Kiki manitu;

caretta

Benim görselini gösterdiğim Manitu tamamen bu çakma Kinowa'ları çizen ressamın uyduruk bir işi.

O zaman (1971) yayınlanan Kinowa'ların orijinal olmayan sayılarında diyaloglar da felaket.

Örneğin Kinowa kement atarak bir kızılderiliyi ağaçtan düşürürken'gel buraya sevgilim' diyor.

Popüler bir çizgi romanın kaynağı tükenince alelacele çalakalem yazılmış şeyler o zaman bol bol satmış.

Caretta.

caretta

Türkiye'de tam 18 seri Kinowa çıktığını biliyor musunuz ?

Orijinal olarak az macerası olan bu seri Ceylan Yayınları tarafından defalarca yayınlandı.

İlk olarak 1957 yılında "Bill Kid" dergisinde dolgu olarak görüldü. 1959'da Ceylan Yayınları ilk seri olarak Kiowa Kinowa'yı yayınlamaya başladı. Son serisi 5 cilt olarak çıkan Demirbaş Yayıncılık'tan çıktı.Kinowa'yı Türk okurlar o kadar çok sevdi ki tam 9 seri Ceylan Yayınları çıkardı.Kopya olarak çizilmiş serisi, hatta fotoromanı bile yayınlandı. Orijinal maceralar tükenince tıpkı Kaptan Swing gibi Türk çizimi maceraları da yayınlandı. En derli toplu ve orijinal yayını 5 cilt halinde Aksoy yayıncılık yaptı. Kinowa'nın Esse Gesse çizimi maceraları çok güzeldirler. Oğlu Kızıltüy (Silver), kadim dostu keşşaf Long Rifle gelini Doğanay, torunu Küçük Atmaca, sadık adamı Bloody Dog olan Sam Boyle tam bir anti kahramandır.

Forumda Kinowa başlığında epeyce bilgi var. Maceralarının hemen hemen her karesi usta ressam Samim Utkun tarafından kapaklarda kullanılmıştır. Benim kuşağımdan olan okurlar Kinowa'yı iyi bilirler. Ceylan Yayınları'nın lokomotif yayınlarından olarak yıllarca Tommiks, Teksas ve Teks ile gazete bayilerinde boy göstermiştir.

doktor1881

Gerçekten güzel bilgiler vermişsiniz.Çok teşekkürler

kalidor

Tanrı Manitu'nun yüzünü bilmem de Hiborya Çağı tanrısı Crom'un yüzünü birkaç kez gördük.

Bkz:
http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,6226.0.html

--Her konu başlığının altına Barbar Conan'ı sokuşturma derneği sinsice sunar--
Crom! Ölüleri Say...