Judas bugüne hitap eder mi?

Başlatan pizagor, 06 Ekim, 2011, 09:23:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalidor

Judas'ı çocukken zevkle okumuştum. Hoz serisini aldıktan sonra ise ilk 2 cildi tekrardan okudum ve bazı maceraların basit kaçtığını hissetmedim değil. Judas ile ilgili yapılan bazı eleştirilerde Mesaglia kardeşlerin sayfayı doldurmak için gereksiz ve özensiz yaptığı çizimlerden bile dem vurulmaktadır (?) Orjinal seride 6. sayı ve zamanında Tecimer Yayıncılık'ın da renkli büyük boy formatta yayınladığı Judas:Kalleş adlı macerada Judas'ın geçmişi flashbacklerle anlatılmaktadır. Burada da asıl olay bir aşk mevzusuna çıktığından (Alan Scott'ın ağzından Vivian sayıklaması hiç eksik olmaz) bence çokta ilgi çekici değildir. Tamam vahşi batıda eşkıya arkadaşlarını satmak örfü olarak büyük bir utanç (!) olsa da haydut arkadaşları satan ilk ve son adam Judas değildir herhalde.

Tay zamanlarının kapakları bahsedildiği gibi müthiştir ve Judas hayalimde hep Charles Bronson olarak kalmıştır. Hoz'un kapakları ise orjinal kapaklar da olsa özellikle renklendirilmeleriyle  tek kelimeyle felaket. Keşke 4 cilt için Aslan Şükür'e birer kapak çizdirilseydi.

Son olarak 16 fasiküllük Tay, yarım bırakılmış 2 ciltlik Demirbaş (16 sayıyı bile bitiremedi) ve tam takım Hoz'dan sonra inşallah Judas bir daha basılmaz. Başka western yok, yine döndürüp döndürüp basarız diyen Western meraklısı yayıncılara da  İspanyol eserlerini (Örn: Saloon) öneririm.
Crom! Ölüleri Say...

alan ford

Alıntı yapılan: kalidor - 02 Ocak, 2013, 11:45:35

..., yarım bırakılmış 2 ciltlik Demirbaş (16 sayıyı bile bitiremedi) ve tam takım Hoz'dan sonra inşallah Judas bir daha basılmaz. Başka western yok, yine döndürüp döndürüp basarız diyen Western meraklısı yayıncılara da  İspanyol eserlerini (Örn: Saloon) öneririm.

Ben de Demirbaş Judas 1 ve 3. sayılar var.  2. sayıyı da bir türlü göremedim. Acaba gerçekten kaç sayı çıktı ;)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

kalidor

Herhalde 3 ciltti de birisinin boyutu farklıydı.
Crom! Ölüleri Say...

DAMPYR

Bence Tam Seri Tamamlanan serilerin tekrar basılmasına gerek yok.Artık yeni yayınlara yönelmeleri lazım diye düşünüyorum... ::) :D ;)

altay1944

Kesinlikle okunması gereken bir kitaptır demem...Hele hele günümüz çizgiroman okuyucusuna pek hitap edeceğine ihtimal vermem.Ama aldım mı aldım...Artık westernden gına geldi.Yeter diyorum.Biraz fantastik biraz bilimkurgu...Ne güzel olurdu.Dünyada sadece zagor teks yokki.Amerika(kuzey) avrupa(Orta ve doğu) bu kahramanların adını bile bilmiyor...İspanyolların çok güzel yazar çizerleri var.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

aa

HOZ un 5 ciltlik düzgün bakısından sonra bir daha yayınlanacağını sanmıyorum. HOZ a  tekrar teşekkürler....
Esse Gesse Hayranı...

s.b

Judas her çizgiroman okurunun evinde bulundurması gereken bir "ilaçtır". Judas'sız ev boş evdir. Judas okumayana kız vermezler.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

DAMPYR

Alıntı yapılan: aa - 02 Ocak, 2013, 14:37:53
HOZ un 5 ciltlik düzgün bakısından sonra bir daha yayınlanacağını sanmıyorum. HOZ a  tekrar teşekkürler....
Hoz da olmasa zaten serilerin sonunu göremiyeceğiz... 8) ::) :D

Mrtekin

Alıntı yapılan: s.b - 02 Ocak, 2013, 15:14:39
Judas her çizgiroman okurunun evinde bulundurması gereken bir "ilaçtır". Judas'sız ev boş evdir. Judas okumayana kız vermezler.
:)

Judas okuyan, kizi kacirir, zaten  :)
They drew first blood...

Mrtekin

Judasi, hardcore western sevenlere bir kez daha tavsiye ediyorum. Çok ama çok sıkı bir seri... Erken bitmesi gerçekten çok yazık....
They drew first blood...

Louis Gara

Judas tam bir modern western. Sadece 16 öykü olması ise çok büyük kayıp bence

You've got to ask yourself one question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?