Weapon X Wolverine - Gerekli Şeyler

Başlatan hanac, 07 Ekim, 2011, 13:27:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gökmen

gerekli şeylerin tarzı belli oldu tek sayılık maceralar malkara keşan hoppala paşam

rumar80

Barry Smith değişik bir çizer. enim ısınamadığım bir çizer. Conan'ın ilk sayılarını çizmiştir. Ayrıca X-men'in bazı sayılarını (Özellikle Storm ve Forge'un ilişkilerinin anlatıldığı Life & Death 1 ve 2'yi) çizmiştir.

pearl jam

Barry Smith i şimdi hatırladım conan ilk sayıları diyince. Ben de hiç sevmem çizimlerini. belli başlı olanlar hariç çizer isimlerini hatırlamakta zorlanıyorum ama kim bu Conan ı bu kadar çirkin çizen diye özellikle dikkat etmiştim kendisine :)

HacıGeraltEmmi

Marvel, Conan'ın ilk maceralarını o dönemin en pahalı çizeri olan John Buscema'ya değil, Barry Smith'e çizdirmeyi tercih etmiştir. Allahtan sonradan bu yanlışından dönmüş ve en güzel maceralarında Buscema imzasını görme şansımız olmuştur. Uzun lafın kısası hiç hazetmem çizimlerinden. ::) Ayrıca Bkz. İtiraf Köşesi ;D

ferzan

Barry Windsor Smith'in çizimleriyle başlayan Conan'ları ben de pek çoğunuz gibi naif bulur,Conan'a yakıştıramam...Hatta bir vakitler Aksoy'dan çıkan ''Çizgiroman Klasikleri Arşiv Dizisi'' adı altında ilk 12 sayıyı içeren Conan cildinde de sırf cildin temiz ve güzel baskısı hatırına tahammül etmiş,sonraları elim çok gidip geldiği halde 2. kez okumamıştım...Hatta ilk okumamın bile nihayete erip ermediğini doğru düzgün hatırlamıyorum...Zaten daha sonraları Roy Thomas,Barry'ye sayfaları tekrar tekrar çizdirmiş diye okumuştum Alfa Conan'lardan...Seriye onunla başlanması dizinin tamamen yeni oluşu ve başından beri düşünülmesine rağmen John Buscema'nın ücretinin böyle riskli bir seri için oldukça yüksek olması...Neyse,asıl konuya gelip yüreklerinize su serpeyim... :)
    2.5 - 3 yıl kadar önce,kuzenim dil okulu sebebiyle yaz tatilini Londra'da geçirip bir yandan da çalışmıştı...Çizgiromanlarla pek alakası yoktur ama ben gitmeden önce ona tembihlemiştim...Özellikle yerel İngiliz çizgiromanlarını,en olmadı günlük gazetelerde -varsa- çizgi bantların olduğu sayılardan bir tutam alıp getirmesini rica etmiştim ama tabi kuzenimi comicsler konusunda uyarmayı unuttum...Korktuğum başıma gelmişti...Kuzenim doğal olarak o da İngilizce bu da İngilizce diyerek bana tertemiz bir comics cildi getirdi...Hard-cover,ansiklopedilerdeki gibi  cildi sarmalamış özel koruma kağıtlı gıcır gıcır bir albüm...Wolverine - Weapon X... :)
    Kuzenim,Barry Winsdor Smith adını daha ordayken söylemişti,eh demiştim,idare eder...Hatıra olsun bari,ne yapalım...Ama cildi açmamla şaşırmam bir oldu...
    Şöyle diyeyim,hafızalarınızda yerleşen Barry Smith'i unutun öncelikle...Tam 90'lar tadında,oldukça sade ama yerli yerinde renklendirilmiş,çizgisi evrim geçirmiş olgun bir Barry Smith var bu seride...Cilde kıyamadığım için ikiye ayırmak suretiyle tarayıp örnek sayfa paylaşamıyorum ama şu an yanımda duruyor...Bir de az önce dikkatimi çekti...Bu serinin yazarı da Barry Smith...Birkaç sene önce okumaya başlayıp yarım bırakmıştım ama hiç de fena gitmiyordu,sadece İngilizce okumaya o vakitler henüz alışamadığım için yarıda kesmiştim...Sonra aklımdan çıkıp gitti zaten...Kısmet bu seneyeymiş... :)
    72 ile 84 arası sayılar varmış bendeki ciltte...Çizgiler akıp gidiyor,gerçekten de olgunluk dönemi çizgileri çok yakışmış Wolverine'e...Ama dediğim gibi,90'lı yıllar havası,dinamizmi ve tarzı hakim...Yine de çok seveceğinize eminim...
    Yayın hayatı son bulmuş olan Siberkare isimli sitede hakkında detaylı bir tanıtım da bulunuyor...Amerika'ya ilk geldiği dönemlerde,stili Jack Kirby2e benzediği için güç bela bir X-Men sayısının çizim ve kapak işini almış ama parasızlıktan kaldığı otelden atıldığı için bir rivayete göre parklarda sabahlayarak sayıyı tamamlamış...Marvel'dan peşpeşe bazı işler aldıktan sonra çalışma izni olmadığı için göçmen bürosu tarafından yakalanarak sınırdışı edilmiş...Adı geçmese de sitede çizdiği Conan hikayelerinin çoğunun senaryolarına da katkıda bulunduğu yazıyor...Conan'ı uzaktan çizmek zorunda kalmış,dolayısıyla bu biz okurlara da farklı bir şekilde yansıyarak üzerimizde olumsuz bir etki bırakmış...
    Siberkare'deki ilgili bölümün linkini veriyorum,en altta Weapon X'ten bir sayfa örneği de var...
    http://www.siberkare.com/?p=554
    Bu da Barry Smith'in kendi sitesi...
    http://barrywindsor-smith.com/
    Başlığı açıldığı gibi görmeme rağmen,Weapon X albümüne sahip olduğumu idrak etmem epey geç oldu...Sanırım bir parça itkileyebildim... :) 
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

rumar80

Çizimler konusunda ne düşünürseniz düşünün Wolverine'in "karanlık" tarihine ilk ışık tutan macera olduğu için bile okunması gerekir kanaatindeyim. 

pizagor

Alıntı yapılan: rumar80 - 08 Ekim, 2011, 07:13:45
   Çizimler konusunda ne düşünürseniz düşünün Wolverine'in "karanlık" tarihine ilk ışık tutan macera olduğu için bile okunması gerekir kanaatindeyim.

Wolverine'nin karanlık tarihi hiç aydınlandı mı?

Her seferinde azıcık açıklama yapıp daha da soru işareti yaratmak için özel bir çaba sarfediliyor...

Çizgiroman tarihinde bundan daha gizemli bir karakter daha var mıdır acaba?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hennessy

söyle kitabı bir inceledim çizimleri hoşuma gitmedi tabi bu benim fikrim inşallah okuyan arkadaş olurda bizi aydınlatır.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

ExarDarkkiller

Fuarda bu cildi alanlara ayrıca hediye olarak bu kitapla ilgili bir fasikül veriliyormuş sanırım,böyle birşey duyan oldu mu?

alan ford

Ben aldım ama kimse fasikülden bahsetmedi.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

ExarDarkkiller

bana da bahseden olmadı, acaba dedim bende

HacıGeraltEmmi

Ben de aldım, fasikülden bahseden olmadı. Fuarın son günü ekstra bir promosyon yapıldıysa bilemem.

Henüz okumadım, sayfalarını biraz karıştırdım, baskı, cilt vs. güzel olmuş. Önceden de söylediğim gibi çizerinin (B. W. Smith ;D ) tarzını pek beğenmesem de burada daha bir kabul edilebilir çizgi yakalamış gibi geldi.

gamlıbaykuş

Fasikül olayı nedir acaba? Çok merak ettim :)
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

ümitkr

BWS bildiğim kadarıyla amerika comics dünyasında "hem yazan, hem çizen, hem de bu konuda usta olan"anlamına gelen üstün bir sıfat olan "storyteller" olarak adlandırılan grup içinde yer alıyor. Hatta o da gaza gelip storyteller diye bir çr dergi çıkarıp hayli eleştirilmişti de. BSW bizim için olmasa da comics dünyası için önemli bir çizer.

Çizimleri üzerinden bakarsak genel olarak tüm çizerler için ortak bir süreç yaşanır:

1 - Çizer tarzını belirler, geliştirir, bir süre sonra kendini aşma çabasına girer ve kimi zaman Weapon X'deki gibi öyküye uygun çizim denemeleri yapar.

2 - Bir türün takipçileri belli bir süre sonra aynı tarz çizgilerden sıkılır, farklı tatlara yönelir, aykırı olanları; eğer becermişlerse, iyi işleri üzerinden ayrı bir üstün konuma oturturlar.

Bizde "temiz, açık, karışık olmayan" çizgiler daha çok sevildiğinden midir, yoksa "ilk gördüğümüzden vazgeçememe tutkumuzdan" mıdır bilinmez bu tarz deneysel ve farklılıklar yaratan çizerler sevilmez sanki. Hiç unutmuyorum, bir gazla kendine amerikadan bu albümü sipariş veren bir arkadaşım "beğenmedim çizimleri" diyerek albümü bana hediye etmişti zamanında :)

Amerika açısından olay açık: aynı tarz çizgileri gören ve bunu arada aşmak isteyen bir okur kitlesi var. Bizde çok comics basılmadığından olsa gerek sıkılamadık aynı tarzdan. Conan'da ise bildiğim kadarıyla ilk çizimler BSW'nindi ve Conan buna rağmen tutmuştu amerikada. Bizde sıra şaştığından ilk gördüğümüz o olmadıydı da yadırgadık belki de...

Ha, ille de beğenilmeli mi çizimleri? Hayır... Ben de çok sevmiyorum :) Ama uygun işlere de yakıştırıyorum :O)

Bazı BSW örnekleri

Rune

Storyteller

Bişey :)

Hayatı-eserleri

http://www.wizards-keep.com/index.asp-Q-Page-E-barry-windsor-smith--87029666

Tarkan Kurt