Yalnız Kurt ve Yavrusu - Marmara Çizgi (28 Cilt olarak tamamlandı)

Başlatan emre ozdamarlar, 08 Ekim, 2011, 22:34:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Japonya'da 1970 senesinde yayinlanmaya baslamis bir seri. Yazari Kazuo Koike, cizeri ise Goseki Kojima.

Kisaca konusuna gelirsek, cok fazla ipucu vermemek icin asiri özetliyorum. 3 yasindaki oglu ile surekli seyahat eden, para icin suikastler yapan bir savascinin hikayesi. Basarili bir samuray oldugu belli. Ama kimdir nedir, neden yollara dusmustur gibi sorularin cevabini ancak ilerleyen sayilarda aliyoruz. (yanilmiyorsam 3 veya 4. ciltlerde biraz bilgi sahibi oluyoruz)

Eser yayinlandigi zaman Japonya'da inanilmaz bir basari yakalamis, 7 tane filmi cekilmis, TV dizisi olmus, animeleri yapilmis. Ingilzceye ise Dark Horse tarafindan cevrilmis, ingilizce cevirisinin tum kapaklari Frank Miller'a ait.

Dark Horse'un yayinladigi seri toplam 28 cilt suruyor. Her ciltte 5-6 hikaye var, ve her cilt yaklasik 300-350 sayfa civari. Halen seriyi okuyorum,henuz 7 cilt okudum ama harika bir seri oldugunu söyleyebilirim. Japonya'nin tarihi hakkinda, samuraylar, ninjalar hakkinda, dönemin felsefesi uzerine inanilmaz detayli hikayeler islenmis.

Her hikayede Yalniz Kurt'tan birilerini öldurmesi isteniyor ve simdiye kadar okudugum sayilar arasinda bir kez bile bu hikaye yavan kalmis dedigimi hatirlamiyorum.

Cizimleri bana göre muhtesem, kirli, hizli taramalarla cok dinamik kareler yakalanmis. Gunumuzun koca gözlu, cogu insana itici gelen manga cizimleri gibi degil. Detayli arka planlar, detayli doga göruntuleri, her seyden önemlisi kusursuz bir sinematik anlatimi var, özellikle dövus sahnelerinde karakterler sanki sayfadan disari firlayacakmis gibi.

Su konuda bahse girerim, Lone Wolf Turkiye'de yayinlanirsa, bu forumda onu sevmeyecek bir kisi bile olacagina inanmiyorum. Elimde toplu para olsa hic durmam bu ise yatiririm, ki daha önce neredeyse hicbir cizgi roman bana bunu hissettirmemistir.

Her cizgi roman severin mutlaka okumasi gereken bir eser diyor bir kac resimle sizleri basbasa birakiyorum.

hanac

Bir yayınevi TR de yayınlamayı düşünüyordu ama gelişme yok.

emre ozdamarlar

hanac

alan ford

Türkçe okumak istediğim çizgi romanların başında geliyor bu dizi. Başka dilde de okuyamadığımdan mecbur bekliyorum. Hasan devlet sırrı değilse hangi yayınevi olduğunu öğrenebilir miyiz ???
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hennessy

Hasan abi yoksa yayın evi ilk sayıyı yayınlayıp geri kalanını nadasamı yatıracak :)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: hennessy - 08 Ekim, 2011, 23:01:22
Hasan abi yoksa yayın evi ilk sayıyı yayınlayıp geri kalanını nadasamı yatıracak :)

Taşı gediğine mi oturttun dostum ;)

hanac

Her zamanki gibi açıklamamız yasak.  :(

1 yıl geçti zaten bu haberi alalı.

rumar80

Bir yıl oldu mu Ya?
   Bana Mayıs ayında söylemiştin diye hatırlıyorum?
   (Nasıl ortalık karıştırılır ama?  :))

Gambit

Japon cizgi romani yayinlanacaksa Lone Wolf and Cub olmali

Emre Ozdamarlar in yazdigi gibi olaganustu bir cizgi romandir.

saniyorum lisans ile ilgili problemler vardi bu cizgi roman ile ilgili. Umuyorum yayinlanir, cidden her kitapliga yakisacak ve okunmasi gereken bir seridir.

ercoktay

10 gün önce bir gece yarısı tahmini olarak gece 3 civarları 28. ve son cildi okuyarak bitirdim. Bitirdim ve sonunda resmen gözümden yaşlar boşaldı. Bir hikaye ancak bu kadar muhteşem anlatılabilir. Herkese tavsiye ediyorum. Bu arada Emre Özdamarlar spoiler vermeden çok güzel toparlamış konuyu. Tebrikler.

Bir aralar bu seriyi toplaması zor idi. Arada baskısı olmayan ciltler var ve Dark Horse basmıyordu. 27. eksik sayımı ebaydan shipping dahil 10 dolara getirtince çok sevinmiştim. 27. sayı için ebayda fiyat 200 dolara kadar çıkmıştı. Şans eseri bir satıcı çok ucudan bir adet koymuştu.

Türkçe yayınlanabileceğini açıkcası düşünmüyorum. Hatta Türkçe'ye çevrilmesinin de zor olacağını düşünüyorum. İngilizcesinde de bayağı bir Japonca kelime geçiyor. Çoğunun da açıklaması pek yok.

tommikser

Vallahi bu muhteşem olduğunu düşündüğüm yayını acaip derecede itkilediniz.Bu dünyada okuyamayacağım yayınlar için yüce Allah nasip ederse öteki dünyada isteyeceğim.Haaa bu dünyada bir ara çok iyi derecede diller öğrenebilirsem o başka tabii.

Bu arada bu çrnin bir sayısı kaç sayfa acaba.Toplamda kaç sayfadan oluşan bir kitap çok merak ettimde.

emre ozdamarlar

Wikipedia'ya göre toplamda 8700 sayfayi geciyormus.

Benim bu cizgiromanda hosuma giden bir sey de, sayfa bollugu sayesinde rahat rahat, ferah bir sekilde hikaye anlatabilmeleri.

Misal bir odada samuraylar toplanmis, yemek yiyip bisey konuscaklar. Bundan önce 2-3 sayfa boyunca evin mutfaginda kazanlarda yemegin, pilavin nasil yapildigini görup ardindan samuraylarin odasina ve asil konuya geciyoruz.

Ya da Lone wolf birisi ile konusurken, yaninda cocugu bir böcegi kovaliyor, böcek cicekten cicege konuyor, cocuk pesinde dolaniyor.

Sizi bilmem ama bu tarz ince detaylar benim acayip hosuma gidiyor.

HacıGeraltEmmi

Ortalama 300 sayfalık ciltler halinde yayınlansa 29 cilt eder :o Biraz cesaret isteyen bir iş gibi geldi bana. Arkasında durulması ve aksatılmadan yayınlanması gerekir ki yeteri kadar okuyucuya ulaştırılabilsin.

rumar80

Arkasında durması yanında mümkünse Naruto gibi basılmasın. Tamam belki gerçek mangaseverlerin hoşuna gidiyor olabilir ama bana itici gelmişti