Yalnız Kurt ve Yavrusu - Marmara Çizgi (28 Cilt olarak tamamlandı)

Başlatan emre ozdamarlar, 08 Ekim, 2011, 22:34:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

peder clemente

Kısmet olursa bu yıl 1. ciltten başlayarak yayımlanan 18 cildi okuyacağım.Uzakdoğu-Japon-Samurai kültür ve yaşantılarına ilgi duyduğum için zevkli ve heyecanlı bir okuma olacak.

memospinoz

Eisner ve Harvey Ödüllü serimiz intikam ve kan yolunda devam ediyor. Bizzat Shogun'un kendisi, Retsudo Yagyu'yu uyardı ve eski infazcısı Ogami İtto, yani Yalnız Kurt konusunda bir şeyler yapmasını emretti. Aksi takdirde Yagyu Klanı, gözden düşecekti. Bu yüzden Retsuda, seçilmiş askerlerden oluşan Yangın Gözcüleri'nden ve Kurokuwa Ninja Klanı'nın kayatta kalan son üyelerinden yardım istedi. Peşine ölümü takan Ogami, umutsuzluk içinde yokluk ve ıstırap çeken köylülerle karşılaşır. Hayatta kalabilmek için kendisinden borç isterler. Arada kalan Ogami ve oğlu Daigoro, nasıl bir karar verecek? Hepsini bu bölümde okuma şansı bulacaksınız.

(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 312
Etiket Fiyatı: 25 TL

darbove

Alıntı yapılan: peder clemente - 30 Mart, 2017, 03:20:49
Kısmet olursa bu yıl 1. ciltten başlayarak yayımlanan 18 cildi okuyacağım.Uzakdoğu-Japon-Samurai kültür ve yaşantılarına ilgi duyduğum için zevkli ve heyecanlı bir okuma olacak.
vagabond da var tavsiye ederim güzel seri
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

memospinoz

Alıntı yapılan: darbove - 31 Mart, 2017, 22:37:22
vagabond da var tavsiye ederim güzel seri

Vagabond kuşkusuz çok iyi bir seri ama Blade of the Immortal da yabana atılır cinsten değil. Umarım Marmara Çizgi bunlara da bir el atar bir ara. ;)

peder clemente

Sevgili Darbove, Vagabond'dan benim haberim yoktu.Teşekkür ederim.Kısa incelememden: 25 ciltlik, 1999'da yayımlanan, en ünlü Samurai "Miyamoto Musashi"nin hayatını anlatan seri.Kütüphanemi araştırınca, Musashi'nin "Beş Çember Kitabı=Go Rin No Sho" adlı eserini buldum.Musashi bu kitabı 1645 yılında ölmeden birkaç hafta önce çekildiği Kyushu dağlarındaki bir mağarada kaleme almış.Aslında bu kitap savaşçının stratejisi üzerine yazılmış.51. sayfayı açıyorum:
   "Dört ant:
    1.Savaşçı yolu'na ilişkin asla geç kalma.
    2.Ebeveynlerine saygılı ol.
    3.Efendine yararlı ol.(Not:Eski samurai'ler bir efendiye bağlı olarak yaşardı.Efendisi olmayan başıboş, sahipsiz samuraiye 'Ronin' denirdi.)
    4.Sevginin ve üzüntünün ötesine geç:İnsanın iyiliği için varol."
    Musashi, Japonlarca "Kensai" yani "Kılıç piri" kabul edilir.
    VAGABOND Türkiyede yayımlanırsa ilk müşteri ben olurum.

darbove

Alıntı yapılan: peder clemente - 31 Mart, 2017, 23:51:17
Sevgili Darbove, Vagabond'dan benim haberim yoktu.Teşekkür ederim.Kısa incelememden: 25 ciltlik, 1999'da yayımlanan, en ünlü Samurai "Miyamoto Musashi"nin hayatını anlatan seri.Kütüphanemi araştırınca, Musashi'nin "Beş Çember Kitabı=Go Rin No Sho" adlı eserini buldum.Musashi bu kitabı 1645 yılında ölmeden birkaç hafta önce çekildiği Kyushu dağlarındaki bir mağarada kaleme almış.Aslında bu kitap savaşçının stratejisi üzerine yazılmış.51. sayfayı açıyorum:
   "Dört ant:
    1.Savaşçı yolu'na ilişkin asla geç kalma.
    2.Ebeveynlerine saygılı ol.
    3.Efendine yararlı ol.(Not:Eski samurai'ler bir efendiye bağlı olarak yaşardı.Efendisi olmayan başıboş, sahipsiz samuraiye 'Ronin' denirdi.)
    4.Sevginin ve üzüntünün ötesine geç:İnsanın iyiliği için varol."
    Musashi, Japonlarca "Kensai" yani "Kılıç piri" kabul edilir.
    VAGABOND Türkiyede yayımlanırsa ilk müşteri ben olurum.

basılırsa hayır demem çizimlerini berserkten sonra en beğendiğim çizimler diyebilirim
Alıntı yapılan: memospinoz - 31 Mart, 2017, 23:24:01
Vagabond kuşkusuz çok iyi bir seri ama Blade of the Immortal da yabana atılır cinsten değil. Umarım Marmara Çizgi bunlara da bir el atar bir ara. ;)
bi çizimlerine göz attım okuma listemde  ;D ;D ;D

hennessy

18.cildi şimdi bitirdim. Tek kelime ile sanat eseri. Balonsuz sahneler keyif verici çizimler ne ararsanız bu çizi romanda var.

Yalnız Kurt ve oğlu dönülmez yollarında gitmeye devam ediyorlar.....

8/10

darbove

Elimdeki amerikanların bir bir okuduktan sonra marmaranın TASM külliyatına girmeden önce kendime şöyle dedim ''Rafımda böyle bir şaheser varken 4 cildi okuyup bırakmıştım. Şu seriyi üst üste okuyayım kafamdaki okunmamış çizgi romanlar üzerine olan baskıyı üzerimden azda olsa azaltayım.'' Başladım okumaya 8.cilde geldim ve bir yazı yazmaya karar verdim. Öncelikle cidden şaheser, o tarihte böyle çizimler muazzam ötesi, işlenişi harikulade. Kazuo Koike ve Goseki Kojima tebrik etmek gerek. Konular birbirinden bağımsız one shot tadı verebiliyor. Arada geçmişe orijin tarzı hikayeler birbirine bağlı olabiliyor. Nadir de olsa birbirine bağlı hikayelerde olmuyor değil. Spoiler olmaması için yazılan hikayelerden bahsetmeyeceğim. Amerika ve avrupa da nasıl basılıyor pek bilmiyorum ama bu aynalama olayı cidden berbat olmuş, bir ara okurken dedim tüm karakterler solak mı? Yoksa sol el ile mi yapılıyor teknikler, sol el ile mi biçiliyor insanlar? Beynim yandı okurken. :D Aynalama yapıldığında manganın anlatmak istediğinin tam anlaşılamadığı kanaatindeyim. Şahsen de kendim okurken kafam karıştı. Her halükarda türkçeye kazandırılmış muazzam bir eser. Böyle bir eseri türkçeye kazandırdıkları için marmara çizgiye teşekkür ediyorum. Umarım daha fazla manga yayını görebiliriz marmara çizgiden.

ilke

hemen görmüşken cevap vereyim.

öncelikle beğeninize teşekkür ederiz. Görseller konusuna gelince biz doğrudan Dark Horse'un Amerika'da yayınladığı görselleri kullanıyoruz. Avrupa ve Amerika piyasasına ilk kazandırılan mangalardan biri olduğu için zamanında aynalama tekniği yapılmış ve bu çizgi roman bu şekilde oturmuş. O yüzden biz de Japonya'nın izniyle görselleri Dark Horse'tan satın aldık.

Ve evet, her karakterin solak olması bir süre sonra gerçekten rahatsız edici olabiliyor :(

darbove

Alıntı yapılan: ilke - 19 Mayıs, 2017, 08:56:27
hemen görmüşken cevap vereyim.

öncelikle beğeninize teşekkür ederiz. Görseller konusuna gelince biz doğrudan Dark Horse'un Amerika'da yayınladığı görselleri kullanıyoruz. Avrupa ve Amerika piyasasına ilk kazandırılan mangalardan biri olduğu için zamanında aynalama tekniği yapılmış ve bu çizgi roman bu şekilde oturmuş. O yüzden biz de Japonya'nın izniyle görselleri Dark Horse'tan satın aldık.

Ve evet, her karakterin solak olması bir süre sonra gerçekten rahatsız edici olabiliyor :(
Cevabınız için teşekkürler. Umarım daha çok manga yayını gelebilir marmaradan. Lone wolfun ogami ittosundan sonra vagabondun miyamoto musashisi iyi gider. :D

hennessy

Sevgili kardeşim sen Lone Wolf bas sol el sağ el fark etmez benim için seri tamamlanmış rafımda dursun bana yeter UGH!

Draka

peder clemente

Yalnız Kurt ve Yavrusu Cilt 1-3 yorumum:
Bu destansı macera, Shogun'a başkaldıran eski bir samuray olan Ogami Itto ve oğlu Daigoro'nun hikayesi.Hikayeyi karakterler anlatsın:
-Ogami:"Benim adım Ogami Itto!Eski Kogi Kaishakunin.İmparatorun celladıyım ve bu da benim tek oğlum Daigoro."
-Shino Sakon:"Yagyü Klanı'nın adamlarından biri bana, Shogun'un şahsi infazcısının Yalnız Kurt ve Yavrusu adında bir suikastçiye dönüştüğünden bahsetmişti."
Kaishakunin görevini bırakıp Ronin olan Ogami Itto ve Oğlu Daigoro'nun yolculuğunun adı Meifumado yani "Cehenneme Giden Yol"dur artık...
Eserin Çevirmeni Emre Yavuz:"Hayatımda okuduğum en güzel şey" diyor.
Yalnız Kurt ve Yavrusu, Edo dönemi (derebeylik dönemi) Japonya'sını çok iyi irdelemesi ve hikayeyi tarihsel verilere dayandırmasıyla adını duyurmuş.
Andrew A.Smith'in dediği gibi:"Yalnız Kurt ve Yavrusu, herhangi bir türle tarif edilemez...Zaten kendisi başlı başına bir tür."
Zen sanatı diye diye ifade edilen sadelikte anlatılan epik bir destan.Bazen savaş sanatının eşsiz örneklerinin anlatıldığı sert ve kanlı hikayeler, bazen de duygusal ve hüzünlü hikayeler var bu destanda.Geleneksel Japon kültürü ve samurayların dünyasının her yönüyle resmedildiği hikayeler demeti.Samuraylar...En çok ölüm karşısındaki tutumları etkileyicidir."Hagakure"nin yazarı Yamamato, samurayların belli kodlara dayanan ahlak görüşünün, erkek cinsinin belki de en üstün ahlak görüşü olduğunu söylüyor."Hagakure:Saklı Yapraklar.Mücadele, Şeref ve Sadakat.(Samurayın El Kitabı)"nın yazarı Tsunetomo Yamamato hakkında;kişiliğinin çekirdeğinde derin, içe işleyen ve "erkeksi" bir "Nihilizm" bulunduğundan söz edilir.Yamamato:"Samuray cesaretin canlı bir örneğidir...Samurayın yolu bir ölüm manisidir" der.Bunların hepsi Ogami Itto'de var.İşte Ogami Itto'nun oğlu Daigoro ile beraber, üzerinde binbir ölüm tehlikesinin bulunduğu nehirlerin arasından geçen beyaz yolda yaptığı yolculuğu; bence her çizgi roman severin okuması, her "erkeğin" ise mutlaka okuması gerekir.
Birinci Cilt:"Suikastçinin Yolu"nda, 40. sayfada başlayan macera destanın nasıl gelişeceğinin de ipuçlarını veriyor.Bir Klanın efendisinin muhteris dul eşi O-Sen'in klanı ele geçirmesini engellemek için suikast düzenleme işinde Ogami'nin yardımcısı oğlu Daigoro'dur.Suikast işini bitiren Obami Itto'ya muhafız Ronin, çocuğun hayatını tehlikeye attığını söyleyerek sert bir eleştiride bulununca Ogami şöyle der:"Bir baba, oğlunun kalbinden geçenleri; sadece oğlunun,  babasının kalbinden geçenleri bildiği kadar bilebilir.Baba ve oğul hayatı el ele yürürler.Bunun adına da Seikan denir.Eğer bir baba ve oğlunun kaderleri birbirine bağlıysa, hayatta kalmaları için gereken neyse, onu yaparlar."
2.Ciltte 181. sayfada başlayan "Geçit Vermeyen Engel"adlı bölüm, mistik ve kanlı bir destan gibi yazılmış ve resimlenmiş; çok çarpıcı bir eser.Savaşçının yolu ve samuray ruhu üzerine daha iyisi zor üretilir."Soğuklar Gelirken" ve "Kış Çiçeği" de güzel maceralar.Zen Budizm felsefesi de, şu örnekte görüleceği üzere maceralarda yer alıyor:"Her şey gelip geçer.Başından sonuna kadar Dünya koca bir yanılsamadır...".Bu ciltte çizimler etkileyici.Kalite grafiği yükseliyor.Çizgi romanın anlatım gücünün yer yer sinemayı bile aştığını görüyoruz.
3.Ciltte, sayfa 68'de başlayan macerada:Ogami Itto, Kafasız Sakon adlı Ronin ile "Hayat Yolu" üzerine felsefi ve etik bir tartışmaya giriyor.Sakon, yaşamı pahasına, Ogami Itto'nun yolunu değiştirmeyi deniyor.Budist öğretiler ve samuray ahlak kodları üzerinden giriştiği bu ikna çabasında başarılı olamıyor.Şöyle diyor Sakon:"Uyanıkken yarım, uyurken bir hasır kadarsındır...Bir ulusu yönetirken bir avuç pirinç kadarsındır...Ama...öldüğümüzde bir avuç küle dönüşürüz.Bu Dünyada sadece elli yılımız var.Sonra reenkarnasyon döngüsüne gireceğiz.Ama bu sadece bir rüyanın titreyen bir gölgesi...".Sonra, ölümcül bir düello başlıyor.Her ikisinin de kafasında yaşanan hayali dövüş, görülmeye değer muhteşemlikte.Anlıyoruz ki aslında her ikisi de birbirinden korkuyorlar.Birbirlerinden çekindikleri halde  bunu belli etmiyorlar.Çünkü her ikisi de samuray."Hagakure"de Yamamato'nun dediği gibi:"Samuray ahlâğı politik bir yürek ilmidir ve cesaretsizlik ve yıpranmaları diğer insanlara göstermemek için kontrol altına alma üzerine kurulmuştur."
Sayfa 9'da başlayan "Düşen Kaplanın Islığı" hikayesi, savaş sanatı üzerine bugüne kadar yazılmış-çizilmiş en efsane hikayelerden biri.
"Nehirlerin Arasından Geçen Beyaz Yol", ana hikayeden çok önemli bir kısmı anlatıyor ve Retsudo'yu tanıyoruz.Retsudo, Ogami Itto'nun yürüttüğü Kaishakunin görevini kıskanıyor.Budizmde "kıskançlık", en büyük beş zehirden biridir.Budist öğretilerinde "Ateş Nehri", kıskançlığın nehridir. "Su Nehri", açgözlülüğün nehridir."Açgözlülük" de en büyük beş zehirden biridir.Her kim ki günahkâr davetlere karşı gelerek bu iki nehrin arasındaki yolda temiz bir kalple yürür, onun yolu Jödo sahillerinde son bulur...Cennetin saf ve temiz topraklarında.
Kocaman teşekkürler:
Çevirmen:Emre Yavuz
Editör:İlke Keskin
ve MARMARA ÇİZGİ.

kedidiro

http://altinmadalyon.com/altin/index.php?action=post;quote=85381;topic=3895.195;last_msg=183282

Pederclemente güzel yazmışsın eline sağlık. Bu vesileyle anılan maceralardan birine dair küçük bir paylaşımımı tekrar dikkatinize sunmak isterim.