BAHADIR'ın izledikleri

Başlatan BAHADIR, 14 Ekim, 2011, 18:23:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BAHADIR

Silverado

http://www.imdb.com/title/tt0090022/?ref_=nv_sr_1

Başrollerini, Kevin Costner, Kevin Kline, Scott Glenn ve Dany Glovver'ın oynadığı,izlemediyseniz hiç vakit kaybetmeden izlemeniz gereken bir film...

Daha önce izleyip izlemediğimi hatırlamadığım ve izlemeye başladıktan sonra da hiç bir şey hatırlayamadığım için izlemeye devam ettiğim harika bir film diyebilirim...Bir çok ankette izlenecek ilk 10 western arasında yer alıyor...

İzlerken, aklıma ilk gelen Bir Teks filmi olsa her halde böyle olması gerekir düşüncesi oldu... Zenci'yi oynayan Dany Glover aykırı karakter Tiger Jack, Kendinde emin ve ağır başlı Paden karakterini oynayan Kevin Kline, Kit Carson, Abi'yi oynayan Emmet rolünde ki Scott Glenn, Tex ve kardeşi oynayan haşarı çocuk Kevin Coster' da tabi ki Kit Willer'dan başkası olamazlar...

SPOİLER İÇERİR

İZLEMEDİYSEN OKUMA...

SON UYARI...

BENDEN GÜNAH GİTTİ DEVAM ET...

Yukarıda saydığım 4 kişinin Silverado kasabasına gelip, kasabayı avucunun içinde bulunduran kasabanın ileri geleni (Çiftlik sahibi)  ve şerifi hacamat etmesini anlatan klasik bir Teks senaryosunu yansıtan eğlenceli bir film olmasının yanında, silahların bir dakika bile susmadığını ve kurşunların havada uçuştuğunu hatırlatmak isterim

Televizyonun yada ses sisteminin sesini sonuna kadar açıp keyfini çıkartarak izleyin ...

Artık böyle westernler gerçekten çevrilmiyor...Ama 1957 yapımı ilk filmin tekrar çevirimi 2007 yapımı 3:10 to Yuma ve 2008 yapımı Appaloosa' filmleri keyifle izlemeye değerlerdi...İstisnalarda kaideyi bozmazlar zaten...

İyi Seyirler...

hanac

Yıllardır izleyeceğim derim ama hala izleyemedim.

Bari bu gazla bu yıl izleyeyim.

rumar80

Defalarca seyrettiğim ve beğendiğim bir filmdir.

BAHADIR

12 Angry Men

http://www.imdb.com/title/tt0050083/?ref_=nv_sr_2

İmdb'de top 250'de 6. sırada olan film...
Dün izledim...Filmleri bilgisayarda izlediğim için genellikle filmler ne kadar güzel olursa olsun 15-20 dk bir kesip internete girerim...Ama bu filme bir başladım...Ne zaman bitti anlamadım

55 Yıl önce çevrilmiş tek mekan filmi...12 jüri...Şuan ki gibi sıcak bir günde...bir cinayet davası sanığının suçlu olup olmadığını tartışmak için odalarına çekiliyorlar ve Action... :)

İzlemeyenler için;
İzleyin, pişman olmazsınız...Konuşma sesleri bile kulağınıza bir başka güzel geliyor...

hanac

Geçen günlerde yazmış olduğum En İyi Filmler listemde yeralıyordu.

Mükemmel bir film, Henry Fonda döktürüyor.

ercoktay

Lisede İngilizce dersinde okuduğumuz kitapta bu hikayeyi işlemiştik edebiyat dersinde. Hikayesini tartıştıktan sonra da bu filmi izletmişti hocamız. Hepimiz hayran kalmıştık. Hatta daha sonraları bir kaç ay boyunca esprilerimize de konu olmuştu.

Guiltyyyyyy.

rumar80

Yıllar sonra televizyon için tekrar çekimi bile oldu, ama orjinalin yerini tutamaz.
Tek bir adam 11 kişiyi dize getiriyor.

kedidiro

orjinali güzel, televizyon için çekilen versiyonu güzel, rus yönetmen mikhalov'un çektiği versiyonu güzel...kesinlikle on numara bir filmdir...teknolojik oyunlar,patlayan ses ve görüntü efektleri olmadan da insanı ekrana mıhlamanın mümkün olduğunu ispatlayan bir sinema başyapıtı ve benim gibi kıyısından köşesinden oyunculuğa bulaşmış herkesin oynamak isteyeceği, ağız sulandıran roller...sinema senaryodur, yönetmendir ama illa ki de oyuncudur diyenlere...

BAHADIR

SPOİL İÇERİR

İZLEMEDİYSEN DEVAM ETME

BENDEN  GÜNAH GİTTİ

Tamam filmde adalet kavramı tartışılıyordu ve en ufak bir şüphe bile varsa sanık suçsuzdur olgusu aşılanmaya çalışılıyordu...Ama gerçekte çocuk acaba suçlumuydu... :)

Bu filmin tam zıttı da sanırım 1988 yapımı "Reis Bey" filmidir...Tam hatırlamasam da ufak bir şüphe yüzünden sanığın kalemini kıran bir hakim'in psikolojisini anlatıyordu...Bu da bayağı etkileyici bir filmdi...

kalidor

Alıntı yapılan: BAHADIR - 12 Haziran, 2012, 15:33:00
SPOİL İÇERİR

İZLEMEDİYSEN DEVAM ETME

BENDEN  GÜNAH GİTTİ

Tamam filmde adalet kavramı tartışılıyordu ve en ufak bir şüphe bile varsa sanık suçsuzdur olgusu aşılanmaya çalışılıyordu...Ama gerçekte çocuk acaba suçlumuydu... :)

Bu filmin tam zıttı da sanırım 1988 yapımı "Reis Bey" filmidir...Tam hatırlamasam da ufak bir şüphe yüzünden sanığın kalemini kıran bir hakim'in psikolojisini anlatıyordu...Bu da bayağı etkileyici bir filmdi...

Reis Bey filmi büyük şairimiz Necip Fazıl Kısakürek'in aynı adlı piyesinden uyarlanmıştır. Filmde hakim rolünde rahmetli Haluk Kurdoğlu'da unutulmaz bir oyunculuk sergilemiştir.
Crom! Ölüleri Say...

alpi

Alıntı yapılan: hanac - 12 Haziran, 2012, 13:50:10
Geçen günlerde yazmış olduğum En İyi Filmler listemde yeralıyordu.

Mükemmel bir film, Henry Fonda döktürüyor.
Henry Fonda aynı zamanda filmin yapımcısıdır da...

Hayal Kahvem

Hani Uzakdoğu Hikayeleri vardır ya. Binbir Gece Masalları falan. Ya o kitaplardan birinde okumuştum. Ya da birilerinden duymuştum. Nerede duyduğumu ya da nerede okuduğumu hatırlamıyorum. Bir Kötü İle Seksen İyinin Hikayesini sen de duymuş muydun? Eski devirlerde ve uzak diyarlarda, bir adamın çok fena, çok kötü huyları olan bir oğlu varmış. Ailesi, akrabaları bu çocuktan çok utanırlarmış. Tanıdıklarından biri, bu dertli babaya şöyle bir akıl vermiş: " Dağda, kırda büyümüş, kötülük nedir bilmez, terbiyeli, edepli 80 kişi bulup, oğlunla bir evde bırak. Olur ya belki iyilerin özellikleri oğluna geçer de fena huylarını bırakmalarını sağlarlar." demiş. Bu tavsiye üzerine adam 80 akıllı uslu kişiyi bulmuş ve her birine ücretlerini ödemiş. 80 kişiyi 80 gün boyunca oğluyla bir evde bırakmış. Yiyecek ve içecekleri dışarıdan vermişler. 80 gün dolunca ne oldu acaba diye merakla kapıyı açmışlar. Hikaye bu ya, görmüşler ki, oğlana edep terbiye tesir etmemiş de, 80 iyi adamın huyu değişmiş. 1 kötü kişi, 80 iyi kişiyi kötü, ahlaksız olup çıkarmış. Hikaye işte. Şimdi tam benzemese de, tersi bir durum aklıma geldi. İnsan dediğin kötüye meyilli diye anlatırlar ya geçmişte de günümüzde de... Yoook! Doğru değil bence bu hikaye. İyi insan kötünün hakkından gelmeli. Gelir yani. Pes etmemeli. Şimdi anlatacağım ise bir duyarlı insanın, 11 umursamaz insanı nasıl olumlu şekilde etkilediğinin filmi...

Bugün Alfred Hitchcock'un Arka Pencere adlı filmi seyredip de, bu film tek bir odada geçince, tek mekanda geçen başka bir eski film daha aklıma geldi. Tekrar seyrettim. 12 Kızgın Adam. Şahane bir filmdir. 18 yaşında babasını öldürmekle itham edilen bir çocuk, jürinin suçlu ya da suçsuz kararı sonunda ya elektrikli sandalyeye gönderilecek ya da kurtulacaktır. Karar önemlidir. Çocuğun ölüp ölmemesi jürinin kararına bağlıdır. Birbirlerini daha önce hiç tanımayan hatta filmin sonuna kadar isimleri bile bilinmeyen 12 jüri üyesi mahkeme sonunda bir odaya kapatılırlar. Önce bir oylama yapılır. 11 üye çocuğu ölüme gönderecek kararı hemen vererek "suçlu "der. Amaçları bir an önce kararlarını bildirip, paralarını alıp evlerine gitmektir. Bir kişinin, 8 numaralı jüri üyesinin "elimi kaldırıp bir çocuğu ölüme gönderemem" demesiyle film gerçekten başlar. Bunun üzerine cinayetin tüm detayları konuşulacak ve filmin başında çocuğu suçlu bulan jüri üyelerinin kafaları karışmaya başlayacaktır. Ya çocuk gerçeğinde suçsuzsa! Ya suçsuz bir çocuğu ölüme gönderiyorlarsa! 12 kişinin ağzından çıkacak karara bağlıdır çocuğun yaşayıp yaşamayacağı. Ne kadar önemli bir karardır. Bu filmde hukuk sistemi, duyarsızlık, ön yargı, ölüm, yaşam, vicdan, konusunda şahane muhabbetlere şahit olur seyirci. 1957 yapımı siyah beyaz filmde 8 numaralı jüriyi Henry Fonda oymaktadır. Çarpıcı bir filmdir. Sorumluluğunun bilincinde bir kişi, 11 kişinin fevri karar vermesini sorgulatır. Sorumluluklarını hatırlatır. Mutlaka seyredilmesi gereken harika filmlerden biridir.

Şimdi diyeceksin ki anlattığın hikaye ne, bu film ne? Nerelerden geldin gene nereye? Ne yapayım yani? Böyleyken böyle işte!

BAHADIR

Training Day - 2001

http://www.imdb.com/title/tt0139654/?ref_=nv_sr_1

İlk yarısını dün, kalanını da bugün bitirdim...

Narkotiğe yeni atanmış bir çaylak polis'in ilk günü ve o'na işin inceliklerini öğretecek olan deneyimli polis...

Bizim kültürümüzle uzaktan yakından alakası olmayan beni de çok sarmayan bir film...İmdb puanını hakediyor mu? Kesinlikle Denzel Washington herzaman ki gibi rolünün hakkını vermiş...Sonuçta Akademi ödüllerinde "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü almış...

Ama dedim ya filmde beni yakalayan hiç bir şey olmadı...

Hele ilk saati çok durgundu 2. saatini izlemeye karar verebiliyorsanız (Ben 1 gün ara verince zor karar verdim) sonunu getirmeniz yine de zor olmuyor...

rumar80

Denzel yerine Ethan daha parıldıyordu bence...

BAHADIR

Dün başladım...Ama bitiremedim..Film nedense sıktı beni...Bugün baştan tekrar aldım ve bitirmeye gayret ettim 8.7'lik film o kadar kötü olamazdı...

Akademi ödüllerinden en iyi özgün senaryo dalında ödül almış bir film...Sonu ilginç bitmese herhalde boş bir film ödülünü de alırmış...İmbd puanı bana çok abartı geldi...

Abartıldığı kadar süper bir film değil...Yoksa ben mi bir şey anlamadım? :)