Ödüllü Ekim 2011 konusu

Başlatan rumar80, 16 Ekim, 2011, 19:15:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

devrimk

Alıntı yapılan: BAHADIR - 16 Ekim, 2011, 20:25:20
Alıntı yapılan: alan ford - 16 Ekim, 2011, 19:54:03
Kişisel olarak Berardi- Milazzo ikilisini de bunların hemen yanına koysam abes durmaz sanırım.

Hiç bir şeyin yanına koymayıp ekim konusu'nun cevabı olarak, net bir biçimde algılayabiliriz...Başka yoruma da gerek yok...Konu kapandı...

Şaka şaka...Gerçek yukarıda ki ama siz devam edin... ;)

Katılıyorum. Aslında çizer çok ama yazar iki elin parmaklarını geçmiyor.
Unutulmuş bir iki ismi de ben ekleyeyim.
Yazar: Frank Miller, Neil Gaiman, Mark Miller.
Çizer: Simon Bisley, Mike Mignolla, Claudio Villa, Alex Ross, Bill Sienkiewicz, Esteban Maroto, Alfredo Alcala, daha uzar bu liste.

V

Söze ne hacet.Dün 1982 yılı yapımı Wes Craven'in yönettiği Swamp Thing'i tekrardan izledim.Uyarlama berbat

olsa da,"Bataklık Şeysi"nin o derin yalnızlığı,"öteki "olmanın onda yarattığı ruh halleri hemen hemen

filme hiç yansıtılmamış olsa da Nietzsche'den yapılan alıntı için bile izlemeye değerdi;

En iyi şey doğmamaktır,olmamaktır,
Hiçbir şey olmaktır.
En iyi ikinci seçenek ise;
En kısa sürede ölmektir.

-Nietzsche-
"İstemem,eksik olsun.."

Gambit

Mark Waid ve Alex Ross

Kingdom Come, resmen cizgi roman dunyasinin incil i gibidir benim icin.

Senaryo, sozler, karakterlerin hal ve tavirlari, cizimler, renklendirme, ciniler,

basucu kitabi olarak universitelerde okutulmasi gereken bir basyapit cikardiklari icin mark waid ve alex ross ikilisine benim oyum

Carnage

Bir defa okuyarak anlamanın çok zor olduğu alt metinler ve göndermeler içeren eserleriyle Alan Moore tartışmasız en iyi yazardır. Birkaç grafik romanı dışında çok komplike ana konuya sahip eserler vermese de,başarılı karakterizasyon,müthiş öykü anlatımı,edebi seviyesi yüksek diyaloglar ve en önemlisi öyküdeki atmosfer adamın kitaplarını başaypıt haline getiriyor.

İkinci en iyi yazar diyemesem de comics tarihinde Moore'dan bile daha sarsıcı etki yaratan adam elbette Stan Lee'dir. Moore'un 80li Lee'nin 60'lı yıllarda yıldızlarının parladığını ve Lee'nin haftada 2 öykü senaryosu yazdığı günler olduğunu düşünürsek adamın Moore kadar önemli biri olduğunu görürüz.

Çizer olarak da temiz bir tarza sahip olan Sal Buscema,John Romita,Brian Bolland gibi isimler en beğendiklerim arasında. Serbest tarz ile çizim yapan meşhur çizerler Humberto Ramos,Rob Liefeld gibileri beğenilen isimler olmalarına karşın benim en sevmediklerim arasında.

rumar80

Stan Lee'den sonra yazar olarak aklıma Roy Thomas gelir. O da Stan Lee gibi uzun süre birden çok çizgi romanın senaryolarını yazmış, dönemin efsane maceralarında imzası olmuştur.

DAMPYR

Ödülü kim kazanırsa kazansın İndiana jones'i bana hediye etmeyi düşünür mü acaba ?

Biliyorsunuz bir zamanlar bu çizgi romanın yeniden çıkması için çok uğraşmıştım..... ;D ;D ;D

pizagor

Daha 4-5 yaşlarındaki bir çocukta çizgiroman sevdasını başlattıkları için Uderzo - Goscinny iklisinin gönlümdeki yeri bambaşkadır, o yüzden bu ikiliye iltimas geçeceğim...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

O kadar çok başarılı yazar ve çizer var ki mutlaka birilerini yazarsınız diye düşünmüştüm, ne oldu? Yok mu fikri olan?
   Örneğin Güneş'in kankasını yazmasını beklerdim. Ben yazıyorum. Güneş yazarasa saymam ona göre  ;D
   Fumetti için efsane tabii ki usta Ferri. Hala canla başla çizmekte, bize Zagor'u bu kadar sevdiren senaryoların dışında üstadın çizimleridir.
   Geçen sene fuara gelen yazar ve çizerler içinde ilgi odağı neden tek kişiydi? Bundan.
   Ah bir de Stan Lee gelse......
   Haydi dostlar Indy üzülüyor ama

gamlıbaykuş

Ferri'yi ben yazdım cildln birini ben hak ettim :)
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

rumar80

Cilt Ferriyi yazana verilmiyor sevgili Ekrem.  ;D

tommikser

Kabaran okyanusların Atlantis'i ve onun görkemli kentlerini yutmasından sonra, Aryas'ın oğullarının doğduğu bu çağda dünya üzerindeki imparatorluklar ve uygarlıklar, gökteki yıldızlar kadar dağınık, fakat belirgindi. Nemedya, Ophir, Brithunya, Hiperborya, kara saçlı kadınlarıyla ve gizemli örümcekler dolaşan kuleleriyle Zamora, şövalyeleriyle Zingara, Shem'in kutsal topraklarına sınır Koth, gölgelerin beklediği mezarlarıyla Stigya, binicileri çelik, ipek ve altın kuşanmış Hirkanya... Ama dünyadaki en mağrur krallık, batıda yüce bir hükümranlık süren düşler ülkesi Akilonya'ydı... İşte bu sıralarda Kimmeryalı Conan geldi. Elinden kılıcını hiç bırakmayan bu kara saçlı, şahin gözlü yiğit, bir hırsız, bir yağmacı, bir katildi. Derin hüzünler yaşamıştı ve dev coşkular... Ve tüm imparatorlukları sandallı ayağının altında çiğneyecekti..."

Bu epik giriş çocukluğum vede hala devam eden hayatımın en güzel epik giriş cümlesidir.Çocukluğumda bana yalnız kaldığım anlarda sınırsız hayal kurabilmemin yolunu açmıştı.

Bu cümlenin büyük yazarı Robert E. Howerd bence en önemli yazarlardan biridir.Tabii Conan çizgi romanı için yazmadığı varsayımında bulunursak Conan'ı Conan yapan Roy Thomas gelmiş geçmiş en efsane yazarlardan biridir.

Biz Conan'ı sevdiysek onun yazdığı veya uyarlağı öykükerden sevdik.

Acaba Fil Kulesi kim etkilememiştir?

Buz devinin kızı öyküsünü okurken kim üşümemiştir?

Bir Cadı Doğacak öyküsünde çarmıha gerilen Conan'ın elleri çivilenirken o acıyı acaba kim hissetmemiştir?Akbabaları  dişleriyle öldürüken kim acaba heyecanlanmamıştır?Çivileri eli ve ayaklarında kendisi sökerken kim coşmamıştır?

Coşmayanları,heyecanlanmayanları bilemem ama bençocukluğumdan beri her okuduğumda heyecanlanırım.Bu öyküleri sınırsız hayal gücü ile oluşturan efsane bir yazardır.Bu yüzden benim için gelmiş geçmiş en iyi yazar kesinlikle ROY THOMAS' tır.

alan ford

Alex Raymond'da  hem çizgi romanın popülerleşmesinde önemli rol oynamış , hem de kendisinden sonra gelen bir çok çizeri etkilemiştir. Adının anılmadığı bir çizgi roman tarihi kuşkusuz eksik kalacaktır.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

gamlıbaykuş

Tüh kandıramadık neyse :)
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

sinançalık

çizgi roman denince akla ilk ne gelir ? Örümcek adam - Thor vs yani kısaca marvel...ee marvel'i marvel yapan kim ? Tabiki çizerlerin çizeri "Stan Lee".....O bir ekol o bir idoldür. Adamın çizimlerini es geçtim yarattığı karakterler vs şuan günümüz sinema sektörü olsun çizgiroman piyasası olsun kaçımızın eline yok ki ? Her evde Tommiks Teksas yada Superman yoktur ama illaki bir örümcek adam bir Fantastik Dörtlü vardır.....sırf bize ve çizgiroman alemine bu tür karakterleri kazandırdığı için ve hala o çocuksu yanını koruduğu için her zaman çizim konusunda tek isim olarak hafızamda kalacaktır....

DAMPYR

Bende bildiğim yerden yazayım yazar:properi çizer:cassaro çünkü Martin Mysterede bu ikili harika korku senorları yazıp çiziyorlar...... ;) :D