Örümcek Adam'ın Türkiye Macerası

Başlatan pizagor, 21 Ekim, 2011, 21:46:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

seymin

Evet, haklısın.. Elimde örümcek adama ait serilerin hepsi var... Başka türlü böyle bi çalışma mümkün olmazdı zaten..
nasıl bulduğuma gelince; orasını hiç sorma... felaket derecede zor... Bilkadaki maceranın birinci sayfasını açıyorum. Ardından tek tek orijinal sayıların birinci sayfalarını açıyorum. Çakışma olunca tamamdır. Bazen 30-40 sayıyı tek tek kontrol etmem gerekiyor. Yoğun olarak kullanılan 3 seriden alınan sayılarının nereden olabileceğini artık kestirebiliyorum. Ancak harici seriler (bakınız: web of.. veya silver surfer gibi) öldürüyor beni... Bunları bulmak için var olan tüm serileri kontrol etmek gerekiyor. İğneyle kuyu kazmak gibi birşey.. Bir de bazen kullanabildiğim kolay bi yol var... Eğer macerada özel bi karakter varsa google'a onun adını ve + spider yazıyorum. Sayı çıkıyor. Ama bu ender yapabildiğim bi  kestirme yol.. Ama mesela Amazing 248' i bu yol olmadan yıllar geçse de bulamazdım. Google'a timothy+spider yazdım da öyle çıktı. Yoksa Amazing 248 de iki macera yer aldığını ve birinin başka bi Bilkada diğerinin diğer bi Bilkada yayınlandığını bulmak mucize olurdu. Gerçi artık iyice ustalaştım. Bir sürü kestirme yollar ve hileler keşfettim ancak geldiğim aşamada başka yeni bi seri daha girdi işin içine..
Yardım etmek istiyorsan, Amazing, Spectacular, web of ve Marvel Team-up serilerine sahip olmalısın. Arada başkaca serileri de indirmen gerekebilir. (hulk veya silver surfer gibi)

Bu serilere sahip olmadan yapılabileceğin şu olabilir. az rastlanan bi karakter varsa macerada ( örnek: rapier ) gooogle'a rapier+spider yazıp hangi sayı olduğunu bulabilirsin. Tabi her yerde işlemez bu taktik... düşünsene octopus+spider yazdığında kaç sonuç geleceğini....

yunusmeyra

öncelikle bu tarz bir çalışmanın "deli işi" denilen türden bir çalışma olduğunu söylemek gerekir  ;) onun için "deliliğinize" sağlık..

evet, bilka dahil bir çok uzun soluklu (yayınlanancak sayı stoğu fazla olan seri..) ülkemizde böyle yayınlanmış ve "çarşı" karışmıştır  :D bu seçimler belli bir telif politikası veya orjinal yayınevinin "bu yayını bizim söylediğimiz seri ve no'larla basacaksınız!" tipi bir ısrarın sonucu değil,doğrudan yayınevinin ve bu sayıları yayınlama yetkisi olan editör veya genel yayın yönetmeninin "keyfi" seçimi olmuştur..onun için bir "amazing.." serisini biraz ilgili gözüken bir "spectacular.." serisi takip ederken aynı tipler bir diğer seride de var denlip "..team up" serisine,"annual"lar,ordan  farklı kahramanların dergilerine geçiş yapılmıştır..ve bugünkü gibi bu seçimlerin yapılma sebebi ilgili maceraların "crossover" olması değil, "yayın yönetmeni" ve teknik ekibin ellerinde hazır olan dergiler ve o günkü "ruh durumlarıyla" izah edilebilir..

mesela ülkemizde "conan" ;1.serisi olan "barbarian" serisiyle yayına başlamaz..yayın yönetmeninin (Ali Recan rahmetli..) daha sonra okuyucularla paylaştığı bir "beğenisi" ile öğreniriz ki; "john buscema" ve onun en iyi çinicilerinden birinin ( "tony de zuniga"), aksiyonlu ancak  2.serisinin yani "savage sword of conan" ın ( o da ilk sayı olmayan!) sonraki sayılarından biriyle "conan" yayını başlar..yayın yönetmeninin çizgilerini biz okurlarla buluşturmak istemediği ilk sayıları normal "conan" yayınları içinde ( tabii "10'un" üzerinde farklı conan yayın serisinden bahsediyoruz ki örümcek adam listelerini sizin tarzınızda yapmak ne kadar "deli işiyse" inanın conan için bu listeleri yapmak bir çok çizgi roman sevdalısının "yaşama sevincini" azaltmıştır  ;) ) ve senelere yayılan bir periyotta dağınık olarak okuruz..aynı şey alfa ve marvel yayınları başlığı altında yayınlanan hulk,v.s. için de geçerlidir..bu ülkenin en eski seriyal kahramanı "karaoğlanın" bile kronolojik bir tam serisi basılamamıştır  :-[
onun için bu çalışmayı sonlandırma azminizi takdir ediyoruz..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

seymin

Benim de bilmediğim ve merak ettiğim birşey var... Bilka, Örümcek Süper Serilerinden bazılarında ilave macera yayınladı... Hangilerinde.. Bilen var mı?

konyakficilari

ben de buna benzer bir liste hazırlamıştım, excel formatında paylaşayım. delilik gibi bir şeydi günlerce saatlerce :)
Hasan abi excel tablo yükleyebiliyor muyuz foruma?

hanac

Evet yükleyebiliyoruz.

Mesaj yazarken altta "Ekler ve diğer seçenekler"e tıkla.

Oradan dosya yükle ile yapabilirsin.

kalidor

Yükle ama forumda kimse indirmez ::) O kadar Red Sonja excel tablosu yaptık benden başka indiren olmadı...
Crom! Ölüleri Say...

tommikser

Hakkımı yeme ben bol bol indirdim.Arkadaşlara bile hediye ettim ;D

alan ford

O değil de soyağacı gitti ya Conan'ın , şahane çalışmaydı yazık oldu :'(
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

kalidor

Ahh ahh. Google'dan küçültülmüş halini kurtardım ama büyütünce okunmuyor yazılar, bi çare bulacağız inşallah  :-\
Crom! Ölüleri Say...

darkwood

Alıntı yapılan: kalidor - 09 Ekim, 2013, 11:10:07
Yükle ama forumda kimse indirmez ::) O kadar Red Sonja excel tablosu yaptık benden başka indiren olmadı...

Haksızlık yapmayalım bende de mevcut, 51 kb lık bu dosyayı isteyene mail atabilirim.  :)
Darkwood Sakinleri..

yunusmeyra

vallahi bu özenli çalışma bende de var  ::) sadece bendeki 45,5 kb'lık bir excel dosyası   ;)
not:"altın madalyon yayınları" diye başlayan "kalidor" üst imzalı ayrıntılı listeleme harikadır..orjinal seri ve numaralar ile ülkemizdeki baskılar karşılaştırmalı verilen bu listede yazar,çizer ve künyedeki isimler mevcuttur..bu vesileyle indirmeyenlere bir kez daha tavsiye edelim  :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

kalidor

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 09 Ekim, 2013, 20:25:07
vallahi bu özenli çalışma bende de var  ::) sadece bendeki 45,5 kb'lık bir excel dosyası   ;)
not:"altın madalyon yayınları" diye başlayan "kalidor" üst imzalı ayrıntılı listeleme harikadır..orjinal seri ve numaralar ile ülkemizdeki baskılar karşılaştırmalı verilen bu listede yazar,çizer ve künyedeki isimler mevcuttur..bu vesileyle indirmeyenlere bir kez daha tavsiye edelim  :)

8)

Linkini verelim  :D

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,5289.0.html
Crom! Ölüleri Say...

seymin

Benim soru gümbürtüye gitmiş bu arada :)

konyakficilari

Alıntı yapılan: seymin - 08 Ekim, 2013, 14:02:38
Benim de bilmediğim ve merak ettiğim birşey var... Bilka, Örümcek Süper Serilerinden bazılarında ilave macera yayınladı... Hangilerinde.. Bilen var mı?

ilave macera derken örümceğin ilave maceraları mı yoksa indiana jones, hulk vb. maceralar mı?

rumar80

Prens Namor ve Spider Woman bile vardır