Tarkan ve Karaoğlan maceraları

Başlatan drfuhrer, 24 Ekim, 2011, 16:06:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

drfuhrer

Arkadaşlar tarkan'ın yanlış hatırlamıyorsam 21 macerası var...

Peki karaoğlan'ın tüm külliyatı kaç maceradan oluşuyor ? Lal'in 57 sayısı ile tüm külliyat tamamlanıyor mu ?

Veya leman ve tay'ın maceralarının tamamını içeriyor mu ?

hanac

hanac

drfuhrer

ok sevgili hanac...

Daha önce karaoğlan okumadığım için soruyorum: Lal kitap serisi eski çizimlerden oluşuyor değil mi ?

Suat Yalaz'ın lal için ele aldığı çizimler değil ???

hanac

Alıntı yapılan: drfuhrer - 24 Ekim, 2011, 16:33:42
Daha önce karaoğlan okumadığım için soruyorum: Lal kitap serisi eski çizimlerden oluşuyor değil mi ?
Suat Yalaz'ın lal için ele aldığı çizimler değil ???

Eski çizimler ve maceralar.

LAL için özel çizim yok.

Bu arada 200 ler kulübüne hoşgeldin.  :)

drfuhrer

hımm..evet 200 olmuşum:)
hoşbulduk sevgili hanac ;)

altay1944

Karaoğlanların en iyi serisi Muhtar yavaşca serisidir...(bence)

Suat YALAZ kendi adını taşıyan seriler çıkarmıştır ama en iyi kalite, süreklilik ve beğenirlilik açısından yavaşca serisi çok tutulur.

Güneş serisi tamam renklidir ama çokta özenle renklendirilmediği düşüncesindeyim. Renklendirme bakımından tiftruk baskı en kalitelisidir.

Lal serisine gelince hemen hemen serinin birçok macerası yayımlandıysa da bazı maceralar elden geçirilerek basımı yapıdığı için orjinallikten uzaktır.

Pek tavsiye etmiyorum. Elimde tüm seriler var. Yavaşcalar bir başkadır benim açımdan.

Leman yayınlarından çıkan 4 ciltlik seride kalite açısından fena değildir.

Ve son çıkan 1001 yayınların dağıtımını yaptığı horizon albüm izlenmeye değer.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

kalidor

tiftruk nedir? Dergi ismi mi, baskı çeşidi mi yoksa macera mı? Öztürkçe mi bu kelime? :D
Crom! Ölüleri Say...

memospinoz

Alıntı yapılan: drfuhrer - 24 Ekim, 2011, 16:06:56

Peki karaoğlan'ın tüm külliyatı kaç maceradan oluşuyor ? Lal'in 57 sayısı ile tüm külliyat tamamlanıyor mu ?

Veya leman ve tay'ın maceralarının tamamını içeriyor mu ?

Aynı soruyu bir de ben sorayım.

ferzan

Külliyat o kadar dağınık ki...

Karaoğlan 8-10 ayrı edisyonda haftalık dergi ya da aylık albüm olarak okurlarıyla buluşmuş 1960 'lardan beri...Son evi Lal Kitap ama doğru düzgün tamamlanamıyor, orada da yarım kalıyor...Hiçbir ediyonda tüm külliyat yer almadığı gibi gazete sayfalarında kalmış muazzam maceralar ve sagalar da mevcut...

Normalde ilk haftalık yayın, Yalaz 'ın Akşam gazetesinde çizdiği ilk maceraların 36 'şar sayfalık dergileriyle başlıyor ama çok geçmeden hazır çizili maceraların tamamı yayınlanıp bitince ilk seri 17 sayı sonra duruyor...Biraz daha günlük tefrika biriktikten sonra ikinci seri başlıyor fakat mevcut stoklar da hızlı eridiğinden, ayrıca her gün gazeteye bir sayfa yetiştirip siyah beyaz filmleri çekerken de Yalaz 'ın haftalık dergiye 20 sayfa çizgi roman yetiştirmesi söz konusu olmadığı için çizimleri Abdullah Turhan devralıyor...Yalaz sadece portreleri ve başka öznel detayları ele alıyor...Aralarda gazetede biten maceralar da dergiye aktarılıyor...Bu şekilde uzun bir süre devam ediyor...Sonra farklı edisyonlarda farklı haftalık yayın dönemleri başlıyor ve eski maceralar tekrar yayınlanırken, bu kez 70 'lerde Milliyet 'te çizilen maceralara da sıra geliyor...Yalaz 'ın yurt dışında Kebir olarak çizdiği frankofon soslu bazı renkli maceralar da 19 sayılık Hayat Neşriyat serisiyle 70 'lerin sonunda ilk defa Avrupai baskıyla tamamı renkli olarak yayınlanıyor...Bu maceralar genelde bol Ortadoğu ve Arap coğrafyası içeren maceralar...Fransızca konuşulan Arap ülklerine satılabilmesi için yurtdışında üretilmiş maceralar...Bunların bazıları bir sonraki ikinci renkli seri olan Güneş 158 'lik seride yer alıyor 1980 'li yıllarda ama bu serinin ağırlığı, o dönem Güneş Gazetesi 'nde üretilen güncel maceralardan oluşuyor...Sonra Güneş serisindeki maceraları küçük boy ve siyah beyaz olarak Tay basıyor 20 fasikül olarak...Sonrasında da 2000 yılına kadar basılmıyor, Leman ve ardından Lal ile yeniden başlıyor ama her seferinde yarım kalıyor...

Karaoğlan külliyatı o kadar sahipsiz ki, Yalaz 'da orijinal kalmadığı gibi bir kısmını Fransa 'da unutuyor ya da kaybediyor...kendisinde bile olmayan ilk dönem işleri satış sitelerinde karşıma çıkıyor bazen tekli sayfa olarak...Arşivcilik adına koca bir sıfır Yalaz usta...Ayrıca hiç kitap olarak basılmayan ya da sadece Lal 'in ilk kez kitap olarak bastığı birkaç macera da var...Tamamen gazetelerde kalmış maceralar var 80 'li yıllardan...Ayrıca format değişip altyazılı tefrika olarak en baştan yorumlanmış orijin hikayesi var üçleme halinde roman üslubunda bol yazılı, az resimli...Bazı maceraların Fransa baskıları için rötuşlar yapılmış, Leman 'ın bastığında rötuşsuz, Lal 'in bastığında sansürlü ve rötuşlu falan...Sonradan yapılmış ek sayfalar var kimi maceralarda, Karaoğlan 'ı son kez günlük yayınlayan Takvim gazetesine özel ek sayfalar...Kısaca takibini yapabilmek neredeyse imkansız...

Ben kendimi bu konuya çok adadığım için, pek çok kişiden daha fazla çıkarıma ve dipnota sahibim ama detaylı bir şekilde yazamıyorum çok fazla zaman alacağı için...İlk fırsatta doyurucu bir bilgilendirme yazısı ve çetele çıkarmak istiyorum...Bu konuda çalışmalar yapan başka okurlarla da iletişimimiz ve alışverişlerimiz olmuştu geçmişte...Ayrıca Çizgi Diyarı 'nda listeler bulunduğunu, rahmetli Haluk Yücesoy 'un gün yüzüne çıkardığı bulunması zor tefrikaların yer aldığını ve de Yalaz 'ın mevcut eserlerinin çoğunun kendi izniyle  Çizgi Diyarı 'nda bulunduğunun da altını çizeyim...Ne var ki detaylardan habersiz olunca oradaki çetele de düzgün bir okuma için işe yaramayabilir yabancısı için...

Dediğim gibi, ilk fırsatta sözüm olsun Karaoğlan üzerine çarşaf çarşaf yazmak ve bu yazıma kaynak oluşturacak her mecrayı ve ismi anmak...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

memospinoz

Sadece Lal serisini okusam yeterli mi? En azından maceraların yarısı filan eder mi?
Tay ve Leman serileri Lal içerisinde macera olarak mevcut mu yoksa ayrı olarak alınmaları mı gerekli? Yahut bazı maceralar çakışıyor ama bazıları farklı gibi bir durum mu var?
Eski fasikül serilerini toplamaya uğraşamam sadece ciltler yeterli. Diğer maceraları varsa eğer dijital olarak okurum.

ferzan

Ne yazık ki Lal serisi bir külliyat değil...Hatta en karmaşık edisyon diyebiliriz...

Lal 'in bu seri için çok çabaladı ve yerlerde olan satış rakamları ile Yalaz ustaya aylık ödenen hatırı sayılır telif ücretlerine rağmen 57 ay dayandı...Bu esnada yine arşiv probleminden kaynaklı yığınla sorun çıktı ve seri abuk subuk bir şekilde devam etti...

Lal 'in bu seri ile Karaoğlan külliyatına kattığı tek şey, Güneş Gazetesi 'nde kalan üç güzel maceraya yer vermesi oldu...Bu üç macera, ilk kez kitap/dergi olarak Lal bünyesinde basıldı...Bu maceralar;

Delice 'nin 4 Kızı        (sayı 1 ve 2)
    Her Kılıç Bir Kın İçin   (sayı 2 ve 3)
    Ötügen 'in Çağrısı      (sayı 7-8-9-10)

Benim için Lal 'in Karaoğlan 'a katkısı bu üç maceradan ibarettir...Bu maceralardan Ötügen 'in Çağrısı 'nın mitolojik ve fantastik atmosferinin devamı olarak üretilen dört bölümlük muhteşem bir saga vardır ki, ne yazık ki gazete sayfalarında kalmıştır ve son yayınlandığı gazetede de final bölümü hazırlanmadan anonstan ibaret kalmıştır...Sırası gelince o sagadan da bahsederim...

Lal, ilk üç sayıyla muhteşem bir giriş yaptı ama devamında aynı etkiyi uyandıramadı...4. sayıda başlayan orijin hikayesi, aslında Fransa edisyonu için cep kitabı formatında 70'lerde ikinci kez çizilmiş bir orijin hikayesiydi...Karaoğlan hakkında iyi kötü bilgi verse de ben bu öyküyü üçleme olarak Sabah Gazetesi 'nin 1986-88 yılları arasında yayınladığı alt yazılı tefrikalardan okumanı öneririm...Bununla ilgili özelden yazışırız...Her neyse, 4. sayıda başlayan orijin hikayesi, 6. sayıda birden kesiliyor...Çünkü maceranın devamının orijinallerini bulamıyorlar ve kesildiği yerden yeni bir macera başlıyor...60 'lı yılların ikinci yarısında üretilen bir maceraya...Şimdi 7 sayıdır alıştığımız çizgi tadı birden değişiyor ve 20 yıl gerileyerek dumur oluyoruz...Yine de hemen göze batmıyor...O maceranın bir sonraki fasikülde sonlanmasının ardından da Ötügen 'in Çağrısı başlıyor...Başlamasa daha iyi, çünkü kitabın son 7 sayfasında başlıyor...Bir sonraki kitaplarda da devam ediyor...Ben bu 7 sayfa için maceranın bölünmesi olayını da profesyonel bulmuyorum ama arşiv sorunu kaynaklı haklı gerekçeleri olduğuna eminim...Bu macera 10. sayının yarısında bitiyor ama son sayfaları eksik hissi uyandırıyor...Çünkü maceranın sonlandığına dair ibare görmediğimiz gibi hikayenin kapanış kısmında olmamıza ve konu bağlanmış olmasına rağmen birkaç sayfa kayıpmış hissi veriyor...Bence kayıptı da zaten...

Devamında Karaoğlan 'ın yine 60 'lı yıllardan serüvenleri basılmaya devam ediyor...Ötügen 'in Çağrısı ile Yalaz 'ın 80 'lerdeki tarzının tadını çıkarmışken, sonraki macera ile 60 'lardaki hamlığa geri dönüyoruz ve devamında çok uzun bir süre hep 60 'lı yıllarda, büyük ölçüde Abdullah Turhan 'ın çizdiği standart ve hatta vasat hikayeleri görüyoruz...Arada 6. sayıda yarım kalmış maceranın son bölümü bulunuyor ve reklam arası gibi araya sıkıştırılıyor...45 sayı böyle gittikten sonra tam Güneş Renkli Seri ve Tay dönemi maceralara sıra yavaş yavaş gelecekken 57. sayıda yayın kesilerek sona eriyor...Sonlara doğru yayınlanan iyi denebilecek maceralarda da bazı teknik sorunlar var orijinallerden kaynaklı...Kısaca Lal serisi bu...Asla bir külliyat olmadığı gibi tutarsız zaman atlamalarıyla ilk kez okuyanlara yaka silktirecek düzeyde...Ben bu seriden sadece yukarıda belirttiğim üç maceranın yer aldığı sayıları öneririm ama iyi kötü bir bütünlük olsun dersen de ilk 15-16 sayıyı tamamlayabilirsin derim...57 sayıya birden gerek yok bence...Ha, ben Karaoğlan koleksiyoncusu olduğum için aldım, o ayrı... :)

Nitelikli bir Karaoğlan okuması için ilk tavsiye edeceğim edisyon, 2000 senesi Leman edisyonu...Bu edisyondan çıkan 4 kitabı da ne yapıp edip almanı öneririm...Ondan sonra Lal 'deki önerdiğim sayıları alabilirsin...Güneş 158 'lik Renkli Seri 'yi eksiksiz bulman hem zor, hem de aşırı pahalı...Ben 3 senedir çabalıyorum ve 1 sayı eksiğim kaldı...Oradaki maceraların küçük boy ve siyah beyaz olarak yer aldığı Tay fasikül ya da ciltlerini uygun fiyata bulursan kaçırma derim...Toplam 20 fasikül, süper cilt olarak da bu 20 fasikül ikişerli olarak 10 ciltte toplanmış...Hangisini bulursan artık...

Karaoğlan 'ın yüze yakın macerası var...Bunlardan yarım düzinesi 15-20 yıl arayla baştan çizilmiş ya da yeniden uyarlanmış...Üç ayrı dönemde üç kez baştan yazılıp çizilen maceralar da mevcut...Serinin yarıya yakını, haftalık dönemde Abdullah Turhan 'ın yardımcı ressamlığında çıkmış ama esas vurucu maceraların tamamı Yalaz 'ın elinden çıkma...Karaoğlan 'ın yüze yakın macerası arasından ben yalnızca 20-25 tanesini ayrı tutabilirim...Aşağıda en kaliteli bulduğum ve defalarca okuduğum maceraları ve en iyi edisyonlarını listeliyorum...

Ötügen 'in Üç Atlısı (Sabah gazetesi alt yazılı tefrikası)
    Baybora 'nın Oğlu (Sabah gazetesi alt yazılı tefrikası)
    Semerkand Casusu (Sabah gazetesi alt yazılı tefrikası)
    Alamut Kalesi (Milliyet gazetesi tefrikası / Muhtar Yavaşça haftalık serisi)
    Ba-nı Çiçek (Leman)
    Bozkaşi (Leman)
    Kul Bakay 'ın Mezarı (Leman)
    Mor Kahküllü Şehzade (Leman)
    Hind Yıldızı (Güneş / Tay)
    Çakal Adamlar (Güneş / Tay)
    İnceyılan Hanı (Güneş / Tay)
    Delice 'nin Dört Kızı (Lal)
    Demir Maske (Güneş / Tay)
    Cengiz 'in Gazabı (Güneş / Tay)
    Çin Duvarlarında Dehşet (Güneş / Tay)
    Her Kılıç Bir Kın İçin (Lal)
    Ötügen 'in Çağrısı (Lal)
    Buzlu Çöller Tilkisi 1 (Güneş gazete tefrikası)
    Buzlu Çöller Tilkisi 2 (Güneş gazete tefrikası)
    Kızıltuğ 'un Öfkesi (Yeni Asır gazete tefrikası)
    Alangoya 'nın İntikamı (Yeni Asır gazete tefrikası)

Bu listede son 6 macera, birbirinin devamı sayılan bir sagadır fakat Alangoya 'nın İntikamı 'ndan sonra anons edilen Hun Mezarı asla başlayamamıştır...Saga bu şekilde yarım kalır ve listenin başında sıraladığım 3 adet altyazılı macera ile Yalaz, Karaoğlan 'ın 60 'larda çizdiği orijin hikayesini ve hemen sonrasında devam eden Semerkand Casusu 'nu baştan yazıp çizmiştir olgun çağında...Tıpkı listenin aşağısındaki Buzlu Çöller Tilkisi 'nin de 20 sene sonra baştan yazılıp çizilmesi gibi...Yalnız teknik olarak bu alt yazılı Karaoğlan 'lar son üretilenler olsa da, bir önceki gazetede yarım kalan saga, Yalaz 'ın içine oturmuş olacak ki oradaki bazı karakter ve detayları bu alt yazılı tekrar üretimlere yerleştirir...

Yukarıda listelediğim 21 maceradan en azından Leman ve Lal olanları al derim...Onları okuduktan sonra şayet daha fazla seçme Karaoğlan okumak isersen, diğerleri konusunda sana yardımcı olabilirim...

Ayrıca dersen ki "Leman 'da basılan maceraların bazıları Lal son sayılarda var, oradan okurum...", ben de sana derim ki "Hayır, asla okuma!"...Çünkü Lal 'de okuyacağın Kul Bakay 'ın Mezarı, Fransız edisyonu...Ferganalı Bayırgülü 'nün Fransız okuruna şirin gözükmesi için revize edilen düşes misali permalı saçlarını yadırgarsın bir anda...Ya da Lal edisyonundaki Hind Yıldızı macerasının çinisi ile Güneş dönemi Hind Yıldızı çinisi arasındaki farkı bilemezsin ve macera gözünden düşebilir...Ayrıca ortak maceralar Lal edisyonunda font değişikliğine ve sayılar arası bölünmelere uğruyor...Tay döneminde de bölünmeler vardı ama Lal 'de bu bambaşka boyutta...

Dediğim gibi önce Leman 'da ki 4 kitap, sonra Lal 'deki 3 maceranın dağıldığı sayılar...Devamını getirmek istersen ben ayrıca yardımcı olurum...

Not 1: Leman edisyonunda 3 ve 4. kitaplarda yer alan ikinci maceralar dolgu...Onları pek ciddiye alma, çünkü teknik sorundan ötürü devasa sayfa eksiklikleri var ve Karaoğlan 'ın Arap coğrafyasında geçen ve Fransızca konuşan Arap ülkelerine satış yapabilmek için üretilen maceralarından...4 kitaplık Leman edisyonunda, kitaplara adını veren öyküleri okuman yeterli...Ayrıca bu edisyon, bana ve pek çok sadık Karaoğlan okuruna göre basılmış en kaliteli kitap edisyonu ama ne yazık ki devam edemedi...

Not 2: Forumda bir yerlerde Karaoğlan 'ın yalnızca kitap ve dergi olarak basılan periyodik serilerine ait bir macera listesi vardı ama bu liste elbette eksik kalıyor gazetede kalanlarla birlikte...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

kharon

bu ayrintili liste ve dokum icin cok tesekkurler Ferzan;

Lal serisine zamaninda yayinlanirken basladigimi , cizimlerin eskiligi-kotulugu ve maceralarin absurt kesilmeleri yuzunden devam etmedigimi hatirliyorum.

Leman'a ise bayilmistim; hem boyutu-baskisi; hem de secilen maceralar ve seruvenin albumd ebitmesi ile hrika bir edisyondu ama maalesef kisa surdu.

memospinoz

Ayrıntılı açıklama için çok teşekkürler Dorukhan.  :-*
Bende 57'lik Lal takım olarak vardı önceden. Şimdi Leman ve Tay'ları da almam gerekiyor. Tay serisi tüm Güneş serisini yani 158 sayıyı birden kapsıyor mu peki?

altay1944

Ferzan yazılarını ilgi ile takip ediyorum karaoğlan listesi bana ait idi ama dediğin gibi elden geçecek.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ