Çizgi Roman Kursları

Başlatan DAMPYR, 26 Ekim, 2011, 18:34:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DAMPYR

Arkadaşlar istanbulda bir çizgi roman kursu olduğunu biliyormuydunuz?....... 8) 8) 8)

TÜRKİYE'DE İLK DEFA
Çizgi roman teknikleri..
Senaryo nasıl yazılır?
Kahraman ve diğer karakterlerin çizimleri nasıl yapılır?
Kareler nasıl oluşturulur?

Bahariye Cad. 64/3 Kadıköy - İSTANBUL Tel: 0216 338 91 95
Öğrenci İşleri
BÜLENT KAPLAN

SkyWolka

Buraya gitmeyi çok istiyorum,en büyük hayalimden biri çizgi roman çizebilmekti ancak okul sağolsun buna ancak taa gelecek sene fırsat bulacağım >:(

ümitkr

Amaç
"Çizgi-Roman" adını verdiğimiz ve diğer ülkelerde konuşulan lisanlara göre comics (Anglo-Sakson), bande dessinée (Fransa-Belçika), manga (Japonya) olarak da adlandırılan görsel ifade biçiminin düz-yazı, film ve tiyatro gibi ana-akım görsel/edebi ifade ve anlatım biçimlerin kenarında ve dışında olmaktan çok, yanında -ve hatta insanın dünyayı algılaması, yorumlaması ve hafızasına kaydetmesi açısından tam ortasında- yer aldığını ve özellikle Türkiye'de genellikle algılandığı şekliyle 'Teksas-Tommiks' kültürünün çok ötesinde bir görsel/edebi ifade ve anlatım biçimi olduğunu ilgilenenlerle paylaşmak, çizgi-roman dünyasını detaylarıyla sunmak ve konuyla alakalı konuşma ve tartışma platformları oluşturmak...

İçerik
Çizgi-Roman'ın tarihçesi, modern çizgi-romanın gelişimi, tamamen kendine özgü içsel anlatım özellikleri, bu anlatım biçimine özgü gramer ve vokabülerinin öğretilmesi, semiotik temeli, diğer disiplinlerle doğrudan ve dolaylı (güncel ve potansiyel) ilişkisi, 'Graphic Novel' diye adlandırdığımız biçimin aslında bir 'akım' olduğu ve buna önayak olan (1980 sonrası) ikon yaratıcıların Pulitzer ödülü dahil çeşitli ödüller kazanmış ve çizgi-roman dünyasında 'kanon' olarak kabul edilen eserlerinin kurs sırasında öğrendiğimiz temeller ve ayrıca kültürel, politik, tarihsel, psikolojik ve sosyolojik çerçeveler içinde, tartışılması...
Eserler
Maus, Persepolis, Ghost World, Pride of Baghdad, Hatzfeld Tetralogy, Barefoot Gen, American Splendor, A Contract with God, Violent Cases, Sin City, Palestine, Fun House, Jimmy Corrigan, Calvin & Hobbes, Alice in Sunderland, Borgia tetralogy, Druuna Septalogy, Sandman, V for Vendetta, Watchmen, Marvel 1602, vs. Listedeki eserlerin hepsini detaylı olarak inceleyecek zamanımız olmayacaktır fakat kursa katılımcıların ortak çizgi-roman birikimine, kursun süresine ve sürecine göre değişiklikler olacaktır.

Ünlü çizerlerden Galip Tekin ve Ergün Gündüz bir dersimize konuk olarak katılacaklardır.
Tarih:23 Ekim 2013
Gün: Çarşamba
Saat: 19:00 - 22:00
Süre: 6 Hafta
Katılım Bedeli
Üye: 450 TL
Misafir: 550 TL
Eğitmen
Gazi Mehmet Emin Adanalı, Boğaziçi Üniversitesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri Edebiyatları Bölümü'nde öğretim görevlisidir; aynı üniversiteden Kimya Mühendisi çıkmış ve SFSU'da Finans üzerine M.B.A. yapmış olmasının ve 20 seneye yakın San Francisco şehrinde hayatını IT ve internet üzerine danışmanlık yaparak kazanmış olmasının kendisini buraya nasıl getirdiği hakkında pek bir fikri yoktur. Üç senedir içeriğini ve pedagojik yapısını kendi düzenlediği çizgi-roman teorisi, metodolojisi ve tarihçesi konulu iki ayrı ders yanında ayrıca 'graphic novel' sürecinde çizgi-romanın politik izdüşümlerini ve post-modern mitolojilerle bağlantılarını inceleyen iki ders ile birlikte toplam dört ayrı çizgi-roman dersi vermektedir; Türkiye'de akademi/üniversite seviyesinde Boğaziçi Üniversitesi çizgi-roman konusunda ders veren ilk ve tek üniversitedir.
Bilgi ve kayıt için:
Tel: 0212 359 58 13
e-posta: kurs@bumed.org.tr

Kaynak - Boğaziçi Ü. Mezunlar Derneği
Paylaşım - Ümit Kireççi aracılığıyla Ayfer Gürdal Ünal

ümitkr

Çizgi romana ilgi duyan, bilgi edinmek isteyen veya çizgi roman hazırlamak isteyenlere Prof. William Kuskin yararlı bir online kurs: 

Belki ilgilenenler olur diye şunu buraya bir bırakalım. Bu linkteki olay coursera sistemi üzerinden 7 hafta boyunca sürecek bir kurs. Linkte, hafta hafta işlenecek konular var. Kursun sonunda belge, madalya falan vermiyorlar anladığım kadarıyla.

coursera sistemini ben de bu linkle ilk kez gördüm ve biraz inceledim. anladığım kadarıylan (bu kurs örneği üzerinden) anlatayım.

Siteye üye olup bir hesap oluşturuyorsunuz. Sitede bir sürü konuda bir sürü kişi çeşitli kurslar veriyor. Sanırım hepsi ücretsiz. Örneğin bu çizgi roman kursunda 7 hafta boyunca çeşitli başlıklar halinde videolar yayınlanacak ve siz de bu videoları izleyebileceksiniz.

Oldukça ilgimi çekti ben de haberdar olmak isteyenler olur diye paylaşayım dedim

Kayıt ve bilgi için: https://www.coursera.org/course/comics

Egemen Görçek

ümitkr

Cengiz Demircioğlu yönetiminde Dream Park Sanat Kulübü Karikatür Atölyesi Sömestr boyunca Hafta içi her Perşembe saat 11.00

Cengiz Demircioğlu yönetiminde Dream Park Sanat Kulübü Resim/Karikatür kursu Sömestr boyunca Hafta içi her gün saat 13.00'de

Necmi Yalçın yönetiminde Dream Park Sanat Kulübü Çizgi Roman Atölyesi Sömestr boyunca Hafta içi her Salı saat 11.00

Tel - 0 212 213 07 01
Brandium AVM - Ataşehir