Kahire - Doğan Kitap

Başlatan pearl jam, 16 Kasım, 2011, 00:32:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pearl jam

Nihayet birileri Kutlukhan Perker'in Amerika'daki işlerini yayımlamayı akıl etti. Çizeri olduğu "Kahire" isimli çizgi roman Doğan Kitap' tan çıkmış.

Arka Kapak

Kahire sokaklarında geçen, fantastik öğelerle bezeli soluk soluğa bir macera...

Kahire...
Sırlarla dolu bir kent.
Uyuşturucu kaçakçısı Eşref...
Lübnan asıllı Amerikalı intihar eylemcisi Şehid...
İsrail Özel Kuvvetler üyesi Tova... Tuhaf bir şehirde arayış içinde olan Amerikalı genç kız Kate...
Muhalif köşe yazarı Ali... ve hikâyenin düğüm noktasını oluşturan sihirli bir nargile...
Hepsi bu kitapta. Büyülü gerçekçiliğin çizgi romanda hayat bulan hali...
Soluk soluğa bir kovalamacaya tanık olmaya hazır mısın?

Yazar: G. Willow Wilson
Çizer:Kutlukhan Perker

Sayfa Sayısı: 160
Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

HacıGeraltEmmi

Hayırlı olsun. Güzel haber gerçekten. Yalnız böyle sessiz sedasız çıkan işler... :-\

gamlıbaykuş

İç sayfalardan da örnekler olsaymış keşke...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

V

Kutluhan Perker'de olmasa bu topraklarda Vertigo

serileri basılmayacak artık herhalde..

"İstemem,eksik olsun.."

pearl jam

İnternetten bulabildiğim bir iç sayfa örneği. Perker' in çizgilerini çok beğenirim şahsen.

Bu arada uzun bir süre sonra ( Sandman'ler hariç ) Türkiye' de bir Vertigo çizgi romanı yayımlanmış oluyor. 

tommikser

D&R da fiyatına baktım.Üst fiyat 18 TL.Yani büyük bit yayın evi yayınlayınca Vertigo-Mertigo fark etmiyor.Büyük bir yayın evi işin içine girince oldukça uygun bir fiyata alacağımız kesin.Hadi bu siyah beyaz ondan ucuz diyelim,renkli olsa 25 TL'nin üzerine çıkacağını düşünmüyorum.Umarım bu kitap en çok satanların arasına girer.

Sinan Başak

Doğan Kitap, bizlere çok nadirde olsa böyle güzel sürprizler yaşatıyor. Umarım sürekli yayınlayacakları birkaç kitabıda yakında vitrinlerde görürüz.

hanac

Hemen alacağım. Çok sevindim.

Umarım "Air" de yayınlanır.

kalidor

Bu itkiyle dün gece gittigidiyor'dan Perker'in Masal Mafya albümünü aldım.
Crom! Ölüleri Say...

poe

2007 yılında gölge için bir kahire röportajı yapmıştım.

- Cairo çizgi romanını çizmeden önce nasıl aşamalar yaşadınız? Yazar mı size geldi, yayınevi "bu çizerle çalışalım" mı dedi, yoksa siz yazarı bulup "bu hikâyeni çizebilir miyim?" diye izin mi aldınız, yayınevine "yayınlar mısınız bu kitabı?" diye mi sordunuz? Yani nasıl işlemeye başladı bu çark?

- Hangi cizgi romanin yayinlanacagi ve kimin cizecegi konusundaki kararlari editorler aliyor. Herhangi bir albumu bitirip yayinciya goturup teklif etmeniz gibi bir durum sozkonusu degil. Asla bitmis bir isi kabul etmiyorlar ve her asamasinda karar mekanizmasi editorler oluyor. Willow Cairo'yu uc yilda uc kez yeniden yazdi. Son versiyonu okey aldiktan sonra is kimin cizecegine karar vermeye geldiginde teklif bana yapildi.

- Bu sizin en uzun çizgi romanınız. Çizmek de epey uzun sürmüş olmalı. Ne kadar zamanda tamamlandı Cairo?

- Her ay 20 sayfa teslim ederek 8 ayda 160 sayfayi tamamladim. Birkac ay da gri tonlarini bitirmem surdu. Ama kapaklar ve karakter dizaynlari ile birlikte toplam her sey 1,5 yilimi aldi.

- Yazar ve çizer farklı olduğu zaman çizgi romanda önemli bir yol ayrımı çıkıyor. Yazarın yarattığı mekan, sahne ve kişileri çizerin yeniden yaratması. Yazarla birlikte mi çalıştınız bu süreçte, yoksa "Kutlukhan, ben sana güveniyorum, çizince bir göreyim yeter!" mi dedi?

- Tum gorsel kreasyonlari yazarin tariflerinden yola cikarak ben yaptim. Ama ornegin bir yerde yazar "seytani bir varlik" diye aciklama yapmissa , boynuzlu kuyruklu klasik bir iblis yerine butun vucudu insan yuzleriyle kapli bir yaratik cizdim ve editorlere sundum. Onlarda bu farkli yaklasimlari severek kabul ettiler. Konuyla paralel gittigi muddetce her turlu artistik ozgurluge sahipsiniz.

-   Peki Cairo'yu çizmek için önce Kahire'ye gidip mekanı incelemek gibi bir fırsatınız oldu mu?

- Hayir. Bol bol gorsel referans topladim, kitapcilardan Cairo kitaplari satin aldim.

- Siz aynı zamanda karikatüristsiniz. İllüstrasyonlar yapıyorsunuz. Hepsi ayrı tarzlarda çalışmalar. Bu çizgi romanın reel çizimlerle yapıldığını göz önüne alırsak daha önce farklı tarzlarda çalışmış olmak çizilerinizi hiç zorladı mı?

- Hayir zorlamadi. Bir kisim cizer bir tarzda is uretir cunku o kadar ciziyordur. Bir kisim ise oyle cizmek istedigi icin oyle ciziyordur  cunku her tarza hakimdir. Ben de ikinci kategoriye giriyorum. Her turlu tarz ve malzemeyi kullanabilirim.

- Cairo'yu Türk çizgi roman severler de yakında okuyabilecek mi? Her hangi bir Türk yayınevi size gelip "bu çizgi romanı yayınlayabilir miyiz?" diye sordu mu?

- Cairo 2008de Leman yayinciliktan cikacak.

- New York'da yaşıyorsunuz ve bildiğim kadarı ile de evinizde çalışıyorsunuz. Evde çalışırken insanlar iş konusunda ve çalışma saatleri konusunda daha esnek olabiliyorlar. Sizin evde çalışırken avantajlarınız yada dezavantajlarınız neler? Bir çizer mutlaka evinden mi çalışmalı?

- Bir cizer icin en ideal calisma ortami kendi evidir. Ama ben cocuklugunu mizah dergilerinde gencligini de gazetelerde gecirmis birisi olarak baska insanlar etraftayken de calismaktan buyuk keyif aliyorum.

- Yıllar önce Gırgır'da başladınız çizmeye. Şimdilerde ise ara sıra L-manyak dergisinde görüyoruz işlerinizi. Bunlar Türkiye'de yayınlansın diye çizdiğiniz hikayeler mi yoksa ABD'de yayınlanan işlerinizi Türk okurlarla paylaşmak için mi burada yayınlanıyor?

- Genellikle insanlar benim LeManyak'da yayinlanan islerimi once yurt disi icin cizip sonra LeManyak'a gonderdigimi saniyorlar ki bu dogru degil. Lemanyak'da yayinlanan islerim ilk kez orada sonra Heavy Metal'de yayinlandi. Yine LeManyak'da bir yil suren uykusuz isimli oykum 2008de Dark Horse'dan album olarak piyasaya cikacak. Insanlarin boyle dusunmelrinin onemli nedeni benim cizgilerimde Turk'luk hissinin olmamasi. Mesela polisler yabanci polisler gibi ya da evler , binalar yabanci ulkeler gibi. Bu , tamamiyle estetik bir karar. Cunku ben islerimin her ulke de anlasilmasini istiyorum. Eger konu ile ilgili degilse lokal detaylardan kaciyorum. Ama ornegin Semt hikayelerini cizerken  bogaz semtlerini ve insanlarini ciziyorum. Cunku konu zaten Istanbul ile ilgili. Bir kac arkadas benim Amerikali tipler, mekanlar cizmemden yakinmis. Bu kisiler hem Turk cizgi romaninin kisir dongusunden yakinirlar hem de hic bir yenilige tahammul gosteremezler. Fransiz cizgi romani neden gelismistir cunku Fransiz cizereler bizde kovboy mu var kardesim demezler ve Western cizgiromanlari yaparlar. Bilim kurgu yaparlar. Dunyanin en unlu Western cizgi romanlari Fransiz ya da Italyanlar tarafindan yapilmistir. Arjantin'li unlu cizer Munoz'un en unlu karakteri Alack Sinner
New York'da yasar ornegin. Cizgi roman hayal dunyasinin haritasinda vucut bulur gercek dunyanin degil. Okuyucu ve cigi roman elestirmenleri cizgi romanin yaratilmasinda veya tarzlarin sekillenmesinde soz sahibi degildir, cizgiroman tarihinin kaydedilmesinde soz sahibidir. Burada uretilen isin kalitesinin elestirilmesinden bahsetmiyorum. Cizgiroman yaraticilarinin hayal gucune mudahale etme ya da siniflandirmanin gereksizliginden bahsediyorum.

- New York'da güzel bir kariyeriniz var. Şimdilerde Türkiye gazetelerinde de karikatürlerinizi görmüyoruz. Takip ediyor musunuz Türkiye'de olan bitenleri. "Şu olaya şöyle bir karikatür çizsem!" dediğiniz günler oluyor mu hiç?

- Zaman zaman oluyor.

- Sizi ve çalışmalarınızı Türkiye'den takip etmeye çalışanlar için yeni projeleriniz olup olmadığını öğrenebilir miyiz?

- Willow Wilson'la yine DC/Vertigo icin yeni bir aylik seri hazirliyoruz. 1 yil sonra piyasaya cikmaya baslayacak.

- Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz

- Ben de hem bana yer ayirdiginiz hem de cizgi roman sanati icin gostermis oldugunuz emek ve hayacan  icin cok tesekkur ederim. Unlu Meksikali cizer Aragones'in soyledigi gibi " Comics is our brotherhood"

Jedmau

hanac

Altan'ın verdiği bilgiye göre, Siyah-beyaz olarak basılmış.

gamlıbaykuş

Alıntı yapılan: hanac - 18 Kasım, 2011, 16:32:14
Altan'ın verdiği bilgiye göre, Siyah-beyaz olarak basılmış.

O halde orjinali renkli, öyle mi?
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

Jedmau

eğer orginali renklisiyse , siyah beyaz basılması doğan gibi bir firmaya yakışmadı bence.

omega red

orjinali de siyah-beyaz.
Kutlukhan Perker'in vertigo'dan çıkan diğer serisi "Air" renkli yayınlanmıştı. onunla karıştırmış olabilir.