Yayın Periyodları Üzerine...

Başlatan pizagor, 18 Kasım, 2011, 12:44:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

Alıntı yapılan: rumar80 - 18 Kasım, 2011, 16:40:48
   Yayıncılar da bunun kolayına kaçarak "süresiz yayın" diye birşey çıkardılar zaten. Süresiz essential, süresiz Durango...
   Bu kadar basit de olmamalı.

Belirsiz periyod bir yayın periyodu olmasa da,"Benim yayının belirsiz periyotla çıkar" diyene de saygı duyarım.

En azından süre verip yayını zamanında çıkartamayandan veya sessiz kalanlardan daha samimi-dürüst bir tavır bence.

Örneğin sabah Michel Bey tüm essentialleri için:

Alıntı yapılan: michel - 18 Kasım, 2011, 00:42:15
Tüm essentialler artık orijinal kalınlığında bölünmeden belli bir yayın priyodu olmadan yayınlanacak
"
.. cümlesini kurarak böyle bir tavır sergilemiştir.Bu cümle "benim yayınım ayın 1. günü çıkar" deyip sözünü tutan

adamın tavrıyla eş değerdir.Ancak bu yayını almaya başlamayı düşünüp-düşünmemek konusunda

herkesin "şüpheleri" farklı olacaktır tabi..

"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Alıntı yapılan: V - 18 Kasım, 2011, 17:10:26
Ancak bu yayını almaya başlamayı düşünüp-düşünmemek konusunda

herkesin "şüpheleri" farklı olacaktır tabi..

Benim de itirazım buna Engin. Savage sword of Conan'ın durumu bu değil mi? Marmara gibi bir şirket ABD'da yayınlanan serinin daha ikinci cildini yeni tamamladı. Hepimiz bu konuda "göremiyeceğiz" diye itiraz etmiyor muyuz?
Gerekli şeyler ekibini Reassürans günlerinden beri tanırım ve hepsini şahsen çok severim. Ama Örümcek adamı düşünelim: 10+5+1=16 essential yayınlandı bugüne kadar. (Team-up'ları saymıyorum bile). Süresiz yayının süresini 6 ayda bir kabul etsek 8 yıl yapar ki bu arada ABD'nde yayın devam edecektir. Sence makûl mü?
Mişel beyin dürüst cevap verdiğine eminim, ama böyle bir yayın periyodu ile duvar sürüngeni ne yapsın?
Hele bir de aralara X-men ve diğerlerini de basarlarsa....
Onlar için de zarar hanesine yazılmaz mı bu?

hanac

Alıntı yapılan: michel - 18 Kasım, 2011, 00:42:15
Tüm essentialler artık orijinal kalınlığında bölünmeden belli bir yayın priyodu olmadan yayınlanacak

Böyle bir yayın periyodunu açıklamak bile cesaret istiyor.

Çünkü bu açıklama yüzünden birçok kişi çıkacak yayınları hemen almayacaktır.

Bekleyecektir, bakalım devamı geliyor mu, gelmiyor mu diye.

Belki 1-2 yıl sonra toptan alacaktır.

Bu durum tabii ki yayıncı için çok kötü olacaktır.

İlk satışlardan gelen sıcak para azalacaktır.

Fuar için de aynı durum var;

Gerekli Şeyler geçen yıl fuarda % 50 indirimle sattı.

Bu yılda % 50 indirimle satacağını tahmin ediyorduk bu yüzden birçok arkadaş fuarı bekliyordu.

Ne olacak şimdi, bir çok kişi iki fuar arası çıkanların çoğunu almayacak ve fuarı bekleyecek.

Yayıncı için kötü bir durum, paranın geri dönüşü çok uzun olacaktır.

hennessy

Hasan abi çok doğru söylüyor yalan yok bende gerekli şeylerden alacağım 3 kitabı fuar gününe kadar almadım çünkü aralarında uçurum fiyat farkı var yayınevleri bence bunuda düşünmeli.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

DAMPYR

Ben her zaman söylüyorum söylüyeceğimde düzensiz çıkan yayınlara karşıyım.Lal kitabın yayınlarını satmasındaki en büyük sebeb zamanında yayın çıkarmasıdır.Devamı gelecekmi bilmediğimiz yayınları alırken tereddüt ediyoruz.yada belli bir süre sonra elimizden çıkarıyoruz.yayınların çıkması en fazla 3 ayı geçmemeli.Satan bir yayın düzgün çıkmazsa o yayınevine olan güven azalıyor.zaten alan bu işe meraklı olan az bir azınlık var yayınevleri onları da kaybetmek istemiyorsa bence o yayını belli bir süre içinde tamamlıyacaklarını okuyucuya hissettirmelidirler.yoksa o yayını bize satamazsa ,bizden sonraki kuşağa satma imkanı azalır yada hiç kalmaz.tüm yayınevlerine saygılarımla...... :D ;)

s.b

Michel beyin dediği gibi essentialler bölünmeden yayınlanacaksa ben memnun olurum. Birkaç parçaya bölünmediği için de, gelecek sayısını bekleme derdimiz ortadan kalkmış olacak. Hem de fiyat olarak avantajımız olur diye düşünüyorum. Bu arada Michel bey, madem essentialleri bölmeden yayınlayacaksınız öyleyse ayda bir essential isteriz. Ama öyle sadece bir kahramanın serisini değil. Her ay ayrı kahramanın essentialini istiyorum. Yani yılda 12 farklı çizgiromanın 1. essentialleri. İkinci yılda da bunların 2. essentiallerini yayınlarsınız. İşte size önümüzdeki yıllar için yayın pilanı. Daha ne istiyorsunuz?
Tabii bu sözüm sadece essentialler için geçerli. Diğer süreli yayınlar elbetteki beklentilere ve vadedilen süreye uygun olarak yayınlanmalı.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

IMYTH

Merhabalar ben Türkiye de yayın periyodu diye bir olgunun varlığına kesinlikle ama kesinlikle inanmıyorum.
İnanıyorum diyen varsa kusura bakmasın birazcık kendini kandırır >:(

Nereden başlasam;

MARMARA ÇİZGİ Enki Bilalı aldılar Allah için, kaç sene bitmez mi, ellerine yüzlerine bulaştırdılar, yok matbaada, yok çeviride, yok fuara yetişecek, hep cek cuk. En son Yaratığın arkasındaki ilana bakın !
Inşallah 5-6 yılda tamamlarsınız.

1001 ROMAN, Brendon yayın periyoduna bakın kaç aylık acaba, ses seda var mı, tabii ki sudan bahaneler hazır

OĞLAK  Dampyr isteriz acı nidalarımız ile şükürler olsun 2 cilt çıkardılar. Ancak benim 19 cilt 4'er sayıdan cilt kapaklarımı da yediniz. Bunları da madem parasını verdim, hakkımı istiyorum. Sizde 1001 ROMAN gibi yapıp 4 ciltte tamamlanan kitabınızın kapaklarını ayrıca insanlara satın buna da razıyım. Ama Dampyr'in kapaklarını istiyorum.
Parasını verdim, bu benim hakkım.
Nathan Never Dev Albüm 14 Adet var, çıkarında kurtulalım, çıkarmıyorsanız telifini bırakında başkası çıkarsın.

LAL Burada LAL'e lafım yok, Allahları var 3-5 gün oynama ile de olsa sözlerini tutuyorlar. Ne matbaada kağıt yok, ne CD gelmedi kervanına katılmadan devam ediyorlar. Ne diyelim Allah biz zavallı çizgiroman dostlarına yardım etsin, sabırlar ihsab etsin. 

Oh be rahatladım, Allah ne muradınız varsa versin, mutlu sağlıklı günler dilerim

SAYGILAR.............................................

köstebek

Aradan üç kısa sene geçmiş... Neler değişmiş sizce?

alan ford

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 27 Haziran, 2014, 00:10:09
Aradan üç kısa sene geçmiş... Neler değişmiş sizce?

Neredeyse 3 yıldır Bone'un tamamlanmasını bekliyorum  >:(
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

caretta

Yere göğe sığdıramadığımız Hozcomics de Kit Taylor yayınlamayı senede bir sayıya indirdi herhalde!!!

altay1944

Benim tarafından değişen pek bir şey yok. O kağıt kalitesini asla beğenmediğim lal bilindik işini yani her ay verdiği sözü yerine getiriyor.

1001 kayboldu gitti. Oğlak henüz tam bir açıklama yapmadı ama görünen o ki çizgiromandan elini eteğini çekmiş gibi.

Marmara, Hoz evet hala buradalar ama periyodlarını fuara endexlediler sanırım. Eh birde çizgidüşler başımıza bela oldu..

İlk günler gayet güzel periyod tutturmaya yönelik baskıları vardı sonra şu yıla geldik yok bu yıla geldik deyip mızıkçılık yapmaya başladılar.

Presitij bir hamle yapmak istedi legs, nick, cassıdy onu da beceremediler... Kısaca çizgiroman çephesinde pek yenilik yok.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

köstebek

Altay bey, bize biraz kızmış, ama genelde haklı olduğu yerler var.
Yine de birkaç sene öncesine göre yayın periyotları hafif sıklaşmış görünüyor. Bazı seriler de artık ölmüş gibi.
Yayıncı tarafı az satanı desteklemek yerine yeni maceraları denemek istiyor.
Bu da bir seçimdir, yanlış veya doğru olduğunu önümüzdeki birkaç sene içinde görebileceğimiz bir seçim...

antiochia

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 14 Temmuz, 2014, 17:43:59
Altay bey, bize biraz kızmış, ama genelde haklı olduğu yerler var.
Yine de birkaç sene öncesine göre yayın periyotları hafif sıklaşmış görünüyor. Bazı seriler de artık ölmüş gibi.
Yayıncı tarafı az satanı desteklemek yerine yeni maceraları denemek istiyor.
Bu da bir seçimdir, yanlış veya doğru olduğunu önümüzdeki birkaç sene içinde görebileceğimiz bir seçim...

bari haber versinler devam etmeyeceğiz diye...Aylık yerine iki aylık periyotlar da olur...

s.b

Eski çizgi roman yayıncıları cephesinde yeni bir şey yok. Onlar bildikleri gibi yayıncılıklarına devam ediyorlar. Oğlak artık bu piyasadan çekildi. Yeni yayıncılar piyasayı canlandırdılar. Çizgi Düşler ve Büyülü şimdilik iyi gidiyorlar. Özellikle Çizgi Düşler yayın yelpazesini genişlettikçe haklı olarak okurlarından takdir alıyor.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

DAMPYR

Çizgi Düşlere artık frene basmasını tavsiye ediyorum yoksa ne okuyucu yeni çıkan kitaplara yetişebilecek nede onlar verdikleri sözü yerine getirebilecekler.(Periyot Bakımından)ne olur artık yeni yayınlara geçmeden önce eldeki yayınları bitirmeye bakın.Tabi Lukas hariç ona başlıyabilirsiniz... ;D :D :)