Kara Kıyıların Kraliçesi Geliyor!

Başlatan kalidor, 25 Kasım, 2011, 01:02:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.b

Nerede, İlkel Çağların Yenilmez Savaşçısı Conan, nerede bu sünepe Conan. Yazık be.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

emre ozdamarlar

Yeni nesili, genc okuyuculari yakalamak adina bu tasarimi cok daha dogru buluyor ve begeniyorum. Eminim Dark Horse guclu, kasli bir Conan cizdirecek artist bulurdu ama tercihini farkli yönde kullanmis.

pizagor

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 09 Aralık, 2011, 14:15:21
Yeni nesili, genc okuyuculari yakalamak adina bu tasarimi cok daha dogru buluyor ve begeniyorum. Eminim Dark Horse guclu, kasli bir Conan cizdirecek artist bulurdu ama tercihini farkli yönde kullanmis.

Bu ifadede bence çelişki var... Amerikan çizgiromanında anatominin altüst edildiği, erkek kollarının gövde kalınlığında, kadınlarınsa 120-60-90 çizildiği bir dönemde okurun kahramanlarını bu şekilde görmek istediğini düşünüyorum. Dolayısıyla burada bana kalırsa çizer şimdiye kadar hep kas kütlesi olarak çizilen Conan'ı farklı yorumlamaya çalışarak imzasını atmaya çalışmış... Biz okurlar bu yeni Conan'ı tartıştığımıza göre başarılı da olmuş :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

darkwood

Yeni nesilleri belki etkiliyebilir ama beni de pek sarmadı.
Darkwood Sakinleri..

kalidor

Conan'ı çöpten çelebi gibi çizseler bile okurum :D
Crom! Ölüleri Say...

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 29 Kasım, 2011, 19:04:48
Yayinlanan ilk sayfalar hosuma gitti. Cizerin firca kullanimi basarili.

Şu atlama sahnesi hariç çizimler fena değil. O ne öyle yahu ;D acaip komik olmuş. Klasik çizimlerden hoşlananlar beğenmeyebilir, ben her zaman farklı tarzları denemekten yana olduğum için beğendim diyebilirim. Hele Hasan'ın son eklediği kareye bayıldım.

Cantürk

Conan, Küçük Prens (Johan et Pirloit) olmuş.

Buscema'nın kemikleri sızlamıştır.

emre ozdamarlar

Alıntı yapılan: pizagor - 09 Aralık, 2011, 14:31:33
Bu ifadede bence çelişki var... Amerikan çizgiromanında anatominin altüst edildiği, erkek kollarının gövde kalınlığında, kadınlarınsa 120-60-90 çizildiği bir dönemde okurun kahramanlarını bu şekilde görmek istediğini düşünüyorum. Dolayısıyla burada bana kalırsa çizer şimdiye kadar hep kas kütlesi olarak çizilen Conan'ı farklı yorumlamaya çalışarak imzasını atmaya çalışmış... Biz okurlar bu yeni Conan'ı tartıştığımıza göre başarılı da olmuş :)

Hocam bu anatominin asiri derecede alt ust edildigi dönem 90'lardi en cok. Son yillarda (özellikle 3-4 senedir) bu yukardaki Conan cizimlerine yakin tarz calisan cizerler var.

Misal yine bir baska Brian Wood kitabi olan The Local'dan, Ryan Kelly cizimleri.

kalidor

KARA KIYILARDA TERÖR

Crom! Ölüleri Say...

kalidor

Serinin 4. sayısında Brian Wood'un dizginleri yavaş yavaş ele aldığını birkaç inceleme yazısında okudum. İlk 3 sayıdaki çizer Becky Cloonan ise yerini şimdilik James Harren'a bırakmış. Becky, Marie Severin'le birlikte Conan çizen ender kadın sanatçılardandı, bakalım akıbeti nolacak. İlk 2 fasikül bu aralar elime geçeceği için şahsi yorumlarımı 1-2 hafta sonra ancak yaparım.
Crom! Ölüleri Say...

rumar80

Yeni Conan maceraları bana biraz Star Wars kitaplarını düşündürüyor. İkisi de kahramanların derisinden, sütünden neresinden olursa olsun yararlananlım mantığında gibi bence.

kalidor

Ne yazıkki... Eski maceraların adaptasyonu yerine yeni maceraların yazılması külfetli oluyor galiba. Bu arada Star Wars'ı da Conan'ı da yayınlayan yayınevi Dark Horse. Dark Horse'un ABD'deki pazar payı ise %5-6 civarında ancak.
Crom! Ölüleri Say...

emre ozdamarlar

Alıntı yapılan: kalidor - 16 Mayıs, 2012, 13:41:40
Eski maceraların adaptasyonu yerine yeni maceraların yazılması külfetli oluyor galiba.

Cok sanmiyorum hocam. Yazar sonucta Brian Wood, bu adama "nasilsa eski maceralari adapte ediyosun, sana sayfa basina az para vericez" deme sanslari olamaz.  Yoksa babasinin hayrina yazarlik yapmaz Brian Abi :)

darkwood

Aynı maceraları değişik yorum ve çizerler ile çizmek, yayınlanmış maceralara  biraz daha detay katarak yayınlamak gibi yayıncılık versiyonlarını bazı çok sevilen yayınlarda görüyoruz.
Yeni maceralar için konu üretmeyen, üretemeyen yada daha az maliyetle kısa zamanda birşeyler üretmek çabasında olan yayıncılar zaman zaman bu tip uygulamalar ile karşımıza çıkıyorlar.
Darkwood Sakinleri..

HacıGeraltEmmi

Kahramanların eski maceralarının yeniden uyarlanarak hem çizgisel, hem de metinsel olarak günümüz okuyucu beğenisine daha uygun hale getirilmesi, eski okurların bile farklı tatlar almasını sağlıyor. Bu yönüyle Conan'ın yeni adaptasyonlarını ben çok beğenmiştim. Keşke Bonelli Teks'in ilk maceralarını aynı şekilde elden geçirse :)