Kara Kıyıların Kraliçesi Geliyor!

Başlatan kalidor, 25 Kasım, 2011, 01:02:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalidor

Zamanında yazılmış, çizilmiş muhteşem maceraların değerlendirilmesi çabuk tüketip atan milenyum insanının alışkanlıklarına ters olsa da özünde bizim de takdir ettiğimiz gibi faydalı. Dark horse Conan serilerini genel olarak gerçekten işlerinde ehil kişilere (Cary Nord, Roy Thomas ve Brian Wood gibi) teslim ettiğinden ayrı bir takdiri de hakediyor.
Crom! Ölüleri Say...

kalidor

Serinin ABD'de en son 5. sayısı yayınlandı, 6. sayı da ön satışta. Serinin çizeri Becky Cloonan daha ilk eskizleri yayınlanır yayınlanmaz eleştirilmeye başlanmıştı. Bu çizimler forumumuzda da pek beğenilmedi bildiğiniz gibi. ABD'de de yeni Conan'a Emo Conan'dan, Alacakaranlık Conan'ına kadar bir sürü benzetme yapıldı. Teknik açıdan ise çok sıska olması, mangavari olması, göz makyajının (sürmeli Conan) abartı olmasından dem vuruldu. İlk 2 sayıyı aldım ama daha okumaya başlamadım, serinin biraz daha birikmesini bekliyorum. Becky Cloonan 40 yıllık Conan'da çalışan ilk bayan çizer olsa gerek. Maria Severin'in (özellikle Kull'da) çalışmaları var ama bunlar daha çok kocası John Severin'in çizimleri için yaptığı çinilemeler ve diğer çalışmalardı.  Cloonan'ın yaptığı önceki kısa çalışmaları görenlerin aslında beklentisi yüksekti.  Hayırlısı olsun. Dark Horse paraya kıyıp efsanevi bir çizere kısa bir seri çizdirse keşke. Bu serinin artısı Brian Wood'un hakkını da yememek gerek tabi.
Crom! Ölüleri Say...

Gambit

bazi kemiklesmis maceralar vardir ki en iyisi dokunmamaktir

zira ne yaparsaniz yapin daha iyisi olmayacaktir

amra ve belit ikilisini yaratan John Buscema ve Ernie Chan den daha iyi bir cizer ekibi gelme olasiligi yok. Olsa bile, alistigimiz ve ezberledigimiz cizimlerin tadini vermesi neredeyse olanaksiz.

dark horse un bu girisimi o yuzden son derece gereksiz olmustur bana gore

darkwood

Beklenti içinde olan Conan severleri biraz tatmin etmekten ibaret bir seri olarak görüyorum.
Darkwood Sakinleri..

konyalıconan

Bu seriyi Tomas Giorello'nun çizimiyle okumak isterdim. Zira Conan'ın daha genç yaşlarda olduğu ve hatta çocukluğuna dair çizimleri bile beni hiç rahatsız etmemişti.
Doğrudur Buscema'nın Conan'ı yaşlı gösterir biraz ama zaten bildiğimiz gibi Conan kilosu ve cüssesi itibariyle pek çocuksu durması mümkün olmayan bir kişi olduğu gibi kesinlikle ve kesinlikle baby face bir karakter  de değildir. Burda Kıvanç Tatlıtuğvari olmuş biraz :)
Ayrıca bu kadar uzun zamandır maceraları yayınlanan Conan gibi dev bir karakterin, yeni çizerlerce yapılan çizimlerinde bir takım hususlara özen gösterilmesi gerektiğine inanıyorum. Şahsen ben bu sinsi bakışlı japon tipli adama baktığımda Conan'ı göremedim  :)
Haaa ben bu seriyi almazmıyım? Alırım. Okurum. Ama o Conan abimize olan saygımdandır :)

yunusmeyra

bu macerayı imkanım olsa bir defada alex ross'a ve italyan (ki buscema'da italyan kökenlidir..) usta claudia villa'ya çizdiririm..ayda 30 sayfalık 12 sayı-sınırlı bir seri veya 400 sayfa civarı tek bit graphic novel..yorum yeniden roy thomas ..  :)
yani conan'ı conan yapan maceralarda muhafazakarım...  ;)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

kalidor

İlk 4 fasikülü okudum. İlk 3 sayı giriş mahiyetinde olup Conan'ın Argos'tan kaçıp bir ticaret kalyonuna sığınması ve daha sonra Belit'le karşılaşmasına kadar olan süreci anlatıyor. Becky Cloonan'ın çizimleri fena değil. Okuyucu yorumlarında da çizimlerin oldukça beğenildiği fakat Conan'ı biraz daha kaslı çizmesi konusunda istekler olduğunu gördüm. Yazar Brian Wood'la yapılan röportajda ise yazar, Conan'ın bu dönemlerinde 20'li yaşlarının başında olduğunu da vurgulayarak Robert E. Howard'ın yazdığı Kara Kıyıların Kraliçesine sadık bir iş çıkartmaya çalıştığını belirtmiş.  Zamanında çizgiromana uyarlanan maceraların bir kısmı Lin Carter ve Sprague De Camps ikilisine ait olduğu, bunlarında şimdilik yeniden yazılma gibi bir planı olmadığı da editör tarafından altı çizilmiş. Brian Wood, 25 fasikül olarak planlanmış seride şimdi yeni maceralar yazıyormuş. Hangi maceraların Carter&De Camp tarafından yazıldığına bakmak gerek fakat aradaki "Kayıp İskender Vadisi", Conan'ın "Amra" lakabını aldığı macera ve Red Sonja ve Kral Kull'un da yer aldığı "Geleceğin ve Geçmişin Kralları" gibi maceraların da seride çok büyük ihtimal olmayacağını düşünüyorum. Brian Wood zamanında Becky Cloonan ile çalıştığından aralarında bir uyumun olduğu görülüyor. Belit çiziminin aşırı derecede seksapel olduğunu söyleyebilirim. (bkz. 1. ve 4. resimler) Belit'in fildişi beyazı vücuduna vurgunun sık sık yapıldığı seride okuyucular da bir kadın çizerin bir kadını böyle çekici şekilde çizmesine şaşırmışlar. Okuyucu yorumlarından çıkarttığım Belit çizimlerini büyüttürüp klozete asan bazı kendini bilmez Conan fanları var gibi. Yalnız seride ana çizer Cloonan olmakla beraber mesela 4., 5. ve 6. sayıların çizeri James Harren. 5. ve 6. sayılar henüz elimde değil ama 4. fasikülde gördüğüm kadarıyla Harren'in Conan'ı da çok iyi denilemez. ama yine de Cloonan'ın Esse Gesse sırıtışına sahip Conan'ından daha iyi. (bkz. 2 resim) Serinin kapakları ise İtalyan Massimo Carnevale'a ait. Kendisini yine Brian Wood eseri olan Northlanders'tan biliyoruz. Seride ara ara verilen Kimmerya flashbackleri de bana Northlanders'ı hatırlatmadı değil zaten. Wood'un ağırlığını yavaş yavaş koyacağını tahmin ediyorum ama seri hakkında daha fazla yorum yapmak için henüz erken. Bekleyip göreceğiz.

--Altın Madalyon Barbar Conan haber ajansı Tigress'ten bildirdi.--

Crom! Ölüleri Say...

darkwood

Aslında Conan fena değilde ben Belit'e taktım. Biraz caadı gibi çizmişler, orjinal çizimlerinde aslında çok daha güzel.

Darkwood Sakinleri..

rumar80

Mesut yerden göğe haklı. Biz gözümüzü John Buscema'nın Belit'i ile açtık. Yenisi hiç te çekici değil.

connyapku

hic begenmedim bence cizgi romanlar asla eski yillardaki kadar guzel olmayacak buscema nin dedigi gibi yeni cizgi romanlar copluk dedigini okumustum  bir yazisinda hakikatende dogru.bunun neresi conan allahaskina voltran cizgifilmindeki tipler gibi.

HacıGeraltEmmi

Fatih, konuyla alakası olmayan biri soru; Road of Kings serisi,  marmaranın yayınladığı serinin öncesinde mi yayınlanmış, yoksa zaman içerisinde bu seriyide yayınlama ihtimalleri olabilir mi. Şimdiden teşekkürler.

Bu arada yukarıdaki çizimler adı Conan olmayan bir kahramana ait olsaydı daha çok beğenirdim. Serinin internet ortamında bulduğum birkaç sayfasına baktım, şunu söyleyebilirim; buradaki çizimler gördüğüm kadarıyla en iyileri. Çizer yer yer çok güzel karelere imza atmış olsa da, çoğu karede aşırı karikatürize çizmiş barbarı. Ama kapak çizimleri gerçekten şahane.

kalidor

Abbas abi Road of King serisi marmaranin yayınladığı Conan the Cimmerian serisinden sonra yayınlanan 12 fasiküllük seri. O bitince de Belit'li bu seri başladı.Biliyorsunuz Dark Horse Conan'ın yaşamöyküsünü kronolojik olarak yayınlıyor. Toplamda Belitli maceralar 50+25+12 sayıdan sonra başlayan 88.sayı oluyor.Bu seriler sanırım 40 yaşında kral oluncaya kadar devam edecek. Krallık maceraları ise ara ara mini seri olarak yayınlanıyor. Eski krallık maceraların yeniden adaptasyonu olan The scarlet citadel ve the phoenix on the Sword ile yeni yazılan krallık maceraları olan Demons of Khitai ve Midnight God maceraları var. Ayrı bir krallık serisine girişmezler büyük ihtimal ama krallık öncesi dönemi sakız gibi sündürebilirler.
Crom! Ölüleri Say...

kalidor

3-4 ay önce Gon'daki muhabbetten Road of King serisinin çok büyük ihtimal yayınlanmayacağını öğrendim. Belki Kılıçtaki Anka Kuşu ile kızıl Kale'yi okuyabiliriz ama.
Crom! Ölüleri Say...

HacıGeraltEmmi

Bilgi için teşekkürler Fatih. Umarım marmara fikir değiştirip Road of kings macerasını da yayınlar :-\