ŞİMŞEK SANTRFOR-Falke"Kai"Castel/Eric Castel

Başlatan Mister NO, 02 Ocak, 2012, 02:50:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mister NO

ŞİMŞEK SANTRFOR

Atletik yapılı, beyaz saçları altından ortaya çıkan güleç yüzüyle bir futbol yıldızı olan Eric Castel, ilk olarak 1979 yılında özellikle sportif çizgiroman dalında uzmanlaşmış Belçikalı Raymond Reding'in senaryo ve çizgileriyle haftalık Süper As dergisinde ortaya çıkmıştır.

Yakaladığı popülarite sayesinde birçok Avrupa ülkesinde çizgiroman magazinlerine maceraları taşınmıştır. Ancak bilhasa Almanya'da yayın yapan Zack! ve Türkiye'den Milliyet Çocuk dergilerinde yakaladığı başarı grafiğiyle özel beğeniler toplamaya devam etmiştir. Eric Castel, yaratıldığı ülke olan Belçika'nın veya komşu ülke Fransa'nın bir kulübünde değil de kontrat imzaladığı ünlü İspanyol takımı Barcelona'da futbol oynamaktadır. Eric, futbol kariyerinde takımına yaşattığı başarılarla ve attığı gollerle derhal çılgın İspanyol futbol tutkunlarının en sevdiği kişilerden biri haline gelmiş ve Barcelona'nın fakir semtlerinde yaşayan genç oyuncu adaylarına bu sporu öğrenmeleri konusunda yardımcı olmaya çalışmıştır. Özellikle genç çocuk Pablito'yla olan samimi arkadaşlığı, bir taraftan da Avrupa'nın en büyük stadlarında yaşanan sportif karşılaşmaları, maceralarının arasına ayrı bir duygusallık katmıştır.

Sonuçta yaratıcısı Raymond Reding'in detaylı ve analitik çalışmaları Eric Castel'a parlak bir spor yaşamıyla, çizgiroman hayranlarının beğenisini beraberinde getirmişti. Benzeri spor çizgiromanlarında ender görülen bir insancıllıkla kotarılan maceralarıyla ve centilmen futbolcu kişiliğiyle tanınan Eric Castel, heyecanı ve esrarengizliği birlikte yürütebilmişti. Sonradan Reding'in yerini alan çizer Françoise Hugues'in de gerek karakterler gerekse arka fonlardaki titiz çizimlerinin de bu popülaritede önemli bir yeri vardır.

Eric Castel'in maceraları ülkemizde ilk olarak Şimşek Santrfor adıyla Milliyet Çocuk dergisinde(Almanya'daki adı kullanılmıştır: Falke Kai) 1981 yılından itibaren yayınlanmaya başlamış ve yayınına uzun yıllar devam edilmiştir. 1982 yılında yayınlanan Milliyet Çocuk 'özel sayı'lardan biri de bu futbol kahramanına ayrılmıştır.

Çocukluğumdan beri Barcelona'ya sempatim olmasını bu çizgi romana borçluyum.Günümüzde Barcelona'nın popülerliği Şimşek Santrfor'un ülkemizde yayınlanmasına yardımcı olsa ne güzel olurdu.

Bir yayınevinin bu serinin hakkını vererek basacağını açıklaması 2012'nin en büyük müjdesi olurdu.

rumar80

Mister NO

Alıntı yapılan: rumar80 - 02 Ocak, 2012, 08:03:28
  Bir yayınevi derken?????

HOZ mu desem,1001 Roman mı?  ;)

Bu işi hakkıyla yapan iki yayınevi.  :D

Serinin tamamını düzenli şekilde basacak birisi çıksın yeter ki ben hayır demem.  ;D

Peyami

Güzel bir tanıtım olmuş. Çok severek takip ettiğim bir çizgiromandı. Mahalle maçlarında kendime Kay dedirtmişliğim bile vardır. Benim için tam bir futbol efsanesi. Yanlış hatırlamıyorsam Nantes ile süper maçları olurdu, gerçi Nantes Fransız takımı ama aklımda öyle kalmış işte. Neyse...tanıtımının forumda olması iyi oldu.

Teşekkürler Mister No. 

Mister NO

Alıntı yapılan: Peyami - 02 Ocak, 2012, 09:26:14
Yanlış hatırlamıyorsam Nantes ile süper maçları olurdu, gerçi Nantes Fransız takımı ama aklımda öyle kalmış işte. Neyse...

Doğru hatırlıyorsunuz. :)

Nantes ile Barcelona UEFA Kupası'nda karşılaşıyorlardı.  ;)

a5555

Bu tür maceralar  Hürriyetin çıkardığı zıpzıp dergisinde vardı tutulunca milliyet yayın çıkardı,sanırım aynı kişinin çizimi,araba ve tipler aynı,harika bir ç.roman dergisi idi,50 kuruşdu,ne yazıkki 152 sayı çıkmıştı.

BlackBishop

Bu serinin ilk 9 macerasının Milliyet Çocuklarda çıktığını biliyorum. Hatta 4 sayı haricindekileri derlemiştim. Güzel eğlanceli maceralardı. Benim özellikle iyilik sever Eric ile hırçın Stefan arasındaki arkadaşlık etkilemişti.

rumar80

Çocukluğumuzu renklendiren bu frankofonları nasıl özlüyorum anlatamam. Ahhh Ahh

BlackBishop

Alıntı yapılan: rumar80 - 23 Ocak, 2012, 18:45:03
  Çocukluğumuzu renklendiren bu frankofonları nasıl özlüyorum anlatamam. Ahhh Ahh

Acaba Balonlasak mı? Daha önce Şirinler, Bob Morane, Hans ve Beşler Çetesi' ile ilgili çalışmalarım olmuştu... Burada Çeviri ve Balonlama ile ilgili çalışmalar var mı?

hanac

Alıntı yapılan: BlackBishop - 23 Ocak, 2012, 19:27:15
Acaba Balonlasak mı? Daha önce Şirinler, Bob Morane, Hans ve Beşler Çetesi' ile ilgili çalışmalarım olmuştu...
Burada Çeviri ve Balonlama ile ilgili çalışmalar var mı?

Bizim forumda yok bu olay.

Forum kurallarımıza aykırı.

BlackBishop

Alıntı yapılan: hanac - 23 Ocak, 2012, 19:33:04
Alıntı yapılan: BlackBishop - 23 Ocak, 2012, 19:27:15
Acaba Balonlasak mı? Daha önce Şirinler, Bob Morane, Hans ve Beşler Çetesi' ile ilgili çalışmalarım olmuştu...
Burada Çeviri ve Balonlama ile ilgili çalışmalar var mı?

Bizim forumda yok bu olay.

Forum kurallarımıza aykırı.

Anlaşılmıştır...

Mister NO

Şimşek Santrfor'u da tekrar hatırlayalım.

Uzun süredir gündeme gelmese de, Barcelona'nın popüler olması sayesinde belki birileri el atar seriye
;)

Mister NO

Mister NO