TOTOCHE-TOTOŞ

Başlatan Mister NO, 10 Ocak, 2012, 11:49:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mister NO

TOTOCHE-(TOTOŞ)

Spirou'nun yeni baskısı bana 1977'de Milliyet Çocuk Dergisi'nde yayınlanan TOTOŞ(TOTOCHE) karakterini hatırlattı.

Fransız Jean Tabary'nin(1930-2011) 1959 yılında yarattığı Totoche karakteri 1976 yılına kadar 14 Albüm yayınlandı.

Paris'li Totoche ve arkadaşlarının macera dolu eğlenceli serüvenleri Tabary'nin yıldızını parlatmıştır.

Büyük küçük herkesin severek okuduğu bir kahramandır Totoche.

Çizgi roman yayıncılığında kaliteli işlerin yapıldığı bir dönemde yeni bir frankofon basmayı düşünen varsa 14 Albümlük Totoche iyi bir tercih olurdu. :D

hanac

Beğendiğim bir çizgi tarzı.

Daha önce hiç okumadım, hikayelerde iyi ise kendini okutur.

DAMPYR

Alıntı yapılan: hanac - 10 Ocak, 2012, 12:01:30
Beğendiğim bir çizgi tarzı.

Daha önce hiç okumadım, hikayelerde iyi ise kendini okutur.

Milliyet çocuk dergisinde uzun süre yayınlandı püsküllüyü,çilliyi,totoşu ve diğerleri daha dünmüş gibi aklımda hala .komedi, macera ağırlıktaydı bu hikayelere el atacak bir yayınevi varsa çok iyi bir satış grafiği yakalıyacağından emin olabilir.daha önce okumaman büyük kayıp diyorum hanaç bir yerlerde bulursan mutlaka oku bu hikayeler benim çocukluğumun en güzel hikayeleriydi eğer milliyetin elinde bir yayınevi varsa bunları yeniden derliyerek çıkarmasını yürekten dilerim o çıkarmıyacaksa başka bir yayınevi duysun sesimi....... 8) ;) :)

Peyami

Jean Tabary, aynı zamanda Hürriyet Çocuk Magazin'de de yayınlanmış (favori çocuk dergim olur) "Yallah Fettah"ın da (Iznogoud) çizeri. Dikkat ederseniz karakterler çok benziyor. Sevdiğim bir seri ama yeni basılacaklar arasında benim tercihim olmazdı.

Alıntı YapTotoche karakteri 1976 yılına kadar 14 Albüm yayınlandı.
Sevgili Mister No burada bir hata olabilir mi acaba?

Mister NO

Alıntı yapılan: Peyami - 10 Ocak, 2012, 21:24:08

Alıntı YapTotoche karakteri 1976 yılına kadar 14 Albüm yayınlandı.
Sevgili Mister No burada bir hata olabilir mi acaba?

İşin doğrusu emin değilim hata olabilir tabii. ;D

Wikipedia'da ve başka bir sitede macera isimleri ile Albümlerin listesi vardı.14 Albüm gözüküyor.

Totoche Les albums
•    1       Le meilleur ami de l'homme    Vaillant    01/1963    
•    2       le bolide    Vaillant    01/1964    
•    3       Totoch's band    Vaillant    07/1964    
•    4       Le grand voyage    Lombard    07/1973    
•    5       Les Sinistrés    Tabary    01/1974    
•    6       Belleville city + L'ours    Dargaud    01/1975    
   7       Tous des sauvages    Dargaud    10/1976    
   8       Portrait robot    Dargaud    01/1977    
•    9       Le chef    Dargaud    10/1977    
•    10       Totoche tourne Mal    Glénat    09/1981    
•    11       Sa dernière course    Editions de ...    10/1985    
   12       Le fils du voleur    Tabary    09/1988    
   13       A moins d'un miracle    Tabary    04/1992    
   14       Le trésor des oubliettes    Tabary    01/1998

Listeyi aldığım sitenin linki:

http://www.bedetheque.com/serie-4766-BD-Totoche.html

Albümler dışında başka bir takım çizimler de olabilir.Onlar bu albümlerde var mı bundan emin olamadım. ???

Peyami

Aslında benim takıldığım albüm sayısı değil de, 1976 yılı. Kaynaklarda 1976 yılına kadar yayınlanan edisyonun cep edisyonu olduğu söyleniyor (40 tane). Aynı zamanda Pif Gadget'teki (Bir nevi Fransız Milliyet Çocuğu) yayınının da 1976'da son bulduğu söyleniyor. Fakat albümler  (dediğin gibi 14 tane) 1998'e kadar uzanıyor. ve bunlar sadece cep serisinin toparlanmış hali gibi gözükmüyor, farklı maceralar var.

Belki İngilizce Wikipedia'daki şu ibare hatalı olabilir: "Tabary continued to draw this series until 1976"
Böyle bir cümle Fransızca Wiki'de yok. Eğer sonraki albümlerin çizim tarihleri 1976 sonrasına aitse (yayın tarihleri öyle ama belki daha önce çizilmiş olabilir) bu cümle hatalı olmuş olur. Ya da "series" derken özel olarak cep edisyonu ya da pif gadget yayını kastedilmiş olabilir ama o zaman da 14 albüm tutmaz. 

Bazen ayrıntıda boğuluyorum ama kafama takıldı işte.   ???

Neyse sen bana aldırma...güzel tanıtım için teşekkürler  :)

Mister NO

Geçen gün yine bir Milliyet Çocuk Dergisi kapağında görünce hatırladım.

Red Kit, Asterix, Şirinler gibi Totoş, Küçük Prens de küçük kardeşlerimizi çizgi roman okumaya yönlendirebilir. Ne yazık ki yayınevleri bu serilere girme konusunda pek istekli değiller. Hem yeni okur kazanılabilecek hem de daha iyi satış rakamlarına ulaşabilecek seriler olduğunu düşünüyorum. Belki bir gün raflarda görürüz..  :(

Mister NO

Mister NO

Mister NO

ferzan

Yahu ben bu çizgileri bir yerden hatırlıyorum ama nereden...Eski arkadaşımı bulmuş gibi hissettim kendimi...Sanırım Milliyet Kardeş dergilerinde Jean Tabary 'nin çizdiği başka bir karakter vardı...Üslubu direk hatırladım ama karakteri hatırlamadım. Totoş 'u da ilk defa görüyorum ama çizgileri 20 yıl önceden hatırlıyorum. Ah, hep taşınma esnasında benim yokluğumda unutuldu gitti o torba torba Milliyet Kardeş, Dinozorus dergileri... :'( 

Ne sıcak, ne tatlı çizgiler...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Mister NO

Alıntı yapılan: ferzan - 12 Mayıs, 2016, 21:54:24
    Yahu ben bu çizgileri bir yerden hatırlıyorum ama nereden...Eski arkadaşımı bulmuş gibi hissettim kendimi...Sanırım Milliyet Kardeş dergilerinde Jean Tabary 'nin çizdiği başka bir karakter vardı...Üslubu direk hatırladım ama karakteri hatırlamadım. Totoş 'u da ilk defa görüyorum ama çizgileri 20 yıl önceden hatırlıyorum. Ah, hep taşınma esnasında benim yokluğumda unutuldu gitti o torba torba Milliyet Kardeş, Dinozorus dergileri... :'( 

Ne sıcak, ne tatlı çizgiler...

Jean Tabary, Hürriyet Çocuk Magazin'de de yayınlanmış "Yallah Fettah"ın da (Iznogoud) çizeri.

Bu çizgi romanın (Iznogoud) bir macerası da Elele Dergisinin Çitlembik ekinde 1978- 1979 yıllarında Başvezir Saksağan Paşa'nın Maceraları- Peri Masalı adıyla yayınlanmıştı.

ferzan

Corinne ile Jeannot serisi, kısa bir araştırmayla hatırladim...Bizdeki adı neydi bilmiyorum. Boule et Bill serisini de Milliyet Kardeş dergisinde Can ile Afacan olarak yayınlamışlardı ama Tabary 'nin Corinne ile Jeannot 'u hangi isimle yayınlandı bilmiyorum...

Milliyet Kardeş, Türkiye Çocuk ile birlikte 90 larda yetistigim yegane iki çocuk dergisi oldu. Yerli çizgi romana Türkiye Çocuk ile doyarken, karikatürize frankofon ağırlıklı çizgi romana da Milliyet Kardeş ile doymuştum...Hatta Milliyet Kardeş 'te ara sıra boy gösteren az sayfalı kalburüstü yerli üretimler de tuzu biberi oluyordu. Robin Mırnav 'ı bile ilk bu dergide okumuştum. Milliyet Kardeş 'in fazla bilinmemesi ve sahaflarda tek numune olarak bile bulunmaması da ayrıca ilginç. :-\
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Mister NO

Alıntı yapılan: ferzan - 13 Mayıs, 2016, 00:02:12
Milliyet Kardeş 'in fazla bilinmemesi ve sahaflarda tek numune olarak bile bulunmaması da ayrıca ilginç. :-\

Milliyet Çocuk Dergisinin haricinde, daha ufak yaş grupları için çıkartılan bir dergiydi Milliyet Kardeş. Alışılmış dergi ebatlarından farklı bir formatta küçük boy olarak çıkmıştı ilk sayıları.

Mister NO

Ayrıca Iznogoud için sitede açılmış bir başlık da var hatırlatmak istedim.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,4406.0.html