SAVAŞ-Eski Seri

Başlatan Mister NO, 15 Ocak, 2012, 22:37:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mister NO

1970'lerde çıkan SAVAŞ serisi hakkında genel bir bilgi verebilecek olan var mı?Yazarlar çizerler vb.

Kaç seri ve kaçar sayı çıktı?

Elinde  macera bazında bir "Maceralar Listesi" olan var mı?

Mister NO

Bu SAVAŞ zor bir konuya benziyor. ??? ???

hanac

O zamanlar epey karışık yayınlamışlar.

Yazar- Çizer'in bilinmesi çok zor.

Ama belki biri TR de çıkanların bir listesini tutmuştur.

Mister NO

Alıntı yapılan: hanac - 16 Ocak, 2012, 10:57:31

Ama belki biri TR de çıkanların bir listesini tutmuştur.

Yayınlanan seriler oldukça karışık görünüyor çok doğru.

Yine de onca seri içinde toplu bir macera listesi falan olup da paylaşan olursa çok güzel olurdu.En azından macera bazında kolleksiyon yapmak isteyenler faydalanırdı.

aa

Zamanında çok okuduk ama bence de derlemesi çok zor bir konu.
Esse Gesse Hayranı...

mandrake66

Alıntı yapılan: Mister NO - 15 Ocak, 2012, 22:37:38
1970'lerde çıkan SAVAŞ serisi hakkında genel bir bilgi verebilecek olan var mı?Yazarlar çizerler vb.

Kaç seri ve kaçar sayı çıktı?

Elinde  macera bazında bir "Maceralar Listesi" olan var mı?

8 aylık gecikmeyle verilmiş bir cevabın kusuruna bakmazsın umarım...

:-[

Ben bir ara bayağı peşinde koştum, ama hem bulmak çok zor hem de bulunan sayıların kalitesi çok kötü.

Sanki savaştan çıkmışlar...

;D

Çizgiromana her zaman ülkemizde değer verilmez, "savaş" başlıklı olunca sanki daha da "zararlı" diye, iyice kötü davranmışlar sanki!

Ülkemizde ki yayınlarla ilgili bilgi yok, ancak, İngilizce bilen arkadaşlara 2 adet "savaş çizgiromanları" üzerine yazılmış ansiklopedi ve bahsettiğin "savaş" çizgiromanlarının orijinalleri üzerine geçen yıl çıkan bir yayını tavsiye edebilirim...

macit kürşad yalçın

Merhaba arkadaşlar,
Bu başlık altında yazılanların tamamına katılıyorum. Geçmişte bulunabilen hemen hemen tüm sayıları okudum. Tr de çıkan sayılar çoğu zaman farklı çizer yazar ve çevirmene sahip. Standart bir liste yayınlamak zor. Bulabildiklerimi konuları ile yayınlamaya gayret edeceğim.  Saygılarımla

Mister NO

Alıntı yapılan: macit kürşad yalçın - 23 Ekim, 2015, 15:28:09
Merhaba arkadaşlar,
Bu başlık altında yazılanların tamamına katılıyorum. Geçmişte bulunabilen hemen hemen tüm sayıları okudum. Tr de çıkan sayılar çoğu zaman farklı çizer yazar ve çevirmene sahip. Standart bir liste yayınlamak zor. Bulabildiklerimi konuları ile yayınlamaya gayret edeceğim.  Saygılarımla

Macit Bey şu soruya biraz açıklık getirip ziyaretçi olsaydı keşke  :(

Macera bazında bir liste yapılsa bile iyi olurdu.

Mister NO

SAVAŞ

Ülkemizde ilk olarak 31 Ağustos 1971 tarihinden itibaren Demirşah Doğan ile Hayrettin Önder'in Süper Yayınevi bünyesinde çıkardığı haftalık bir çizgiroman dergisi olarak yayınlanmaya başlayan Savaş adlı

dergi, daha sonraki senelerde çıkan benzeri dergilere de kullanılan genel bir başlık haline gelmiştir. Bu tür çizgiromanlar İngiltere'de çok yaygındır ve ülkemizde yayınlanan seriler de bu ülkeden alınan

örneklerdir.

Savaş çizgiromanlarının çeşitlenmesi İkinci Dünya Savaşı'ndan sonrasına rastlar. Bu tarihe dek Don Winslow of the Navy, Sad Sack ve Beetle Bailey/Hasbi Tembel Er gibi orduya ilişkin bazı günlük bantlar ise

ABD'de yayınlanmış ve popülarite kazanmıştır. Ancak bunlardan son ikisi ve diğerleri mizah unsurunu merkeze alan çizgiromanlar olmuşlardır. Don Winslow ise, macera yönü ağır basan bir karaktere

dönüşmüştür. Halbuki Savaş başlığı altında yayınlanan tüm çizgiromanlar konularını ve senaryolarını bizzat İkinci Dünya Savaşı'ndan almaktadır. Bu savaş esnasında Pasifik'ten Kıta Avrupa'sına, Afrika

çöllerinden Akdeniz'deki küçük bir adaya varıncaya kadar silah sesleri ve acı çığlıklarıyla kirlenen her yer öykülerde kendisine yer bulmuştur.

Savaş, belli bir kahramanı olmayan bağımsız öykülerden oluşmuş bir bütündür. Burada savaşa ait ne varsa, kostüm, silah, kültür, hepsi gerçektir, bizzat savaşın içinden alınmış dökümanter gerçeklerle

kurgulanmış kesitlerden oluşmuştur. İngiliz Fleetway Publications ve D.C. Thomson &Co adlı yayın kuruluşları tarafından uzun yıllar boyunca yayınlanan Commando, Battle, Air Ace, War gibi haftalık savaş

içerikli dergiler ise Fransa, Yunanistan, Belçika ve Türkiye'de de oldukça rağbet görmüştür. Fransa'da King, Kamikaze, Rangers, Sergeant Guam, Attack, Banzai gibi başlıklar alan yayınlar ülkemizde ise Savaş,

Komando (1975) ve Süper Komando (1985) isimleri altında okuyucuyla buluşmuşlardır.

Süper Yayınevi, Eylül 1973'de yayını biten ve tamamı ciltlenen fasikül formatlı ilk dizisinin ardından başka Savaş serilerinin de (1972-1974 yıllan arasında 134 hafta süren 'özel albüm'; 'baştan başa resimli

savaş kahramanlık albümü' üst başlığıyla ciltli olarak 1977; 4 sayı ve cilt olarak 1978; bir düzine cilt halinde 1980; ciltli ve 'özel seri' ismi altında Nisan 1979 ve 'yeni seri' ibaresiyle Eylül 1979; haftalik fasiküller

halinde Eylül 1980; 'resimli savaş romanları serisi' ibaresiyle 2 sayı halinde ve haftalık fasikül formatında Nisan 1981; 'yeni seri' adı altında 1982 ve daha ince 38 ciltle (1985) basımını gerçekleştirmiştir. Bu

yayınevinden sonra Savaş başlığıyla çizgiroman yayınlayan ilk yayınevi 1980'lerin hemen başında Çizgi Yayınları olmuş ve tek sayı olarak karton kapaklı ve büyük boy albüm çıkarmıştır. Ayrıca Alfa Yayınları'ndan

1988-1994 yılları arasında çeşitli ebatlarda Savaş sayıları tekrar maceralarla yayınlanmıştır.

Çizgi Roman Ansiklopedisi'nden alınmıştır.

Bilal ceylan

Şu sıralar savaşları topluyorum ancak çok karışık,hangi seri kaç sayı yada kaç seri basıldı gibi sorunlarla uğraşıyorum,bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bildiklerini paylaşırlarsa çok sevinirim..

DAMPYR

Alıntı yapılan: Bilal ceylan - 09 Nisan, 2021, 21:16:37
Şu sıralar savaşları topluyorum ancak çok karışık,hangi seri kaç sayı yada kaç seri basıldı gibi sorunlarla uğraşıyorum,bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bildiklerini paylaşırlarsa çok sevinirim..

Çıkan fasukülleri bilmiyorum ama 'yeni seri' adı altında (1982) -(1985) yıllarında çıkan 38 cilt şunlar :

Savaş Cilt 01 - Cehennem Komandoları - Akdeniz Harekatı 3 - Fedailer Birliği
Savaş Cilt 02 - Son Şans Yugoslavya - Ölüm Filosu
Savaş Cilt 03 -
Savaş Cilt 04 - Kamikazi - İntihar Taburu - Kırmızı Şeytanlar
Savaş Cilt 05 - Tankların Hücumu Tunus - Mozambik Çöl Şeytanları - Esirler Kampı
Savaş Cilt 06 - Dönüm Noktası - Öncüler
Savaş Cilt 07 -
Savaş Cilt 08 - Çelik Çember - Dinamit Harekatı - Komando Baskını
Savaş Cilt 09 - Ölüm Geçidi - Ölüme İniş - Kaybolan Alay
Savaş Cilt 10 - Kaybediciler - Gerçek / Denizaltı Avcıları
Savaş Cilt 11 -  İntikam / Son Karar / Gizli Ajan / İlk Uçuş
Savaş Cilt 12 - Kaybolan Mayın
Savaş Cilt 13 - Ölüm Tuzağı  / Büyük Çıkarma İtalya
Savaş Cilt 14 - Vahşi Gökler  / Orman Kanunu  / Gece Kartalları
Savaş Cilt 15 - Öfkeli Silahlar / Yanlış Emir  / Yanardağ
Savaş Cilt 16 - Kartal Savaşçı / Gökyüzü Yılanı / Çöl Casusu
Savaş Cilt 17 - Çöl Casusu / 5000 Metrede Dehşet / Kahraman Denizaltı
Savaş Cilt 18 -Mavi Dağ
Savaş Cilt 19 - Son Direniş / Sahildeki Geçit  / Sürgünler
Savaş Cilt 20 - Sürgünler / İhanet Haritası  / General Avı
Savaş Cilt 21 - General Avı / Vatan ve Altın  / Ölümden Korkmayanlar
Savaş Cilt 22 - Belalı Devriye / Cehennemden Kaçış / Generalin Serserileri
Savaş Cilt 23 - Generalin Serserileri / Savaş ve Kin / Çifte Bela  / Kırmızı Şapkalılar
Savaş Cilt 24 - Kırmızı Şapkalılar  / Amerikalı Japonlar / Destroyer
Savaş Cilt 25 - Ölüme Giden Yol  / Gizli Görev
Savaş Cilt 26 - Gizli Görev / Madalya / Üç kahraman Mahkum  / Son Sığınak
Savaş Cilt 27 - Son Sığınak  / Acemiler Mangası / Korkusuz Denizciler
Savaş Cilt 28 - Korkusuz Denizciler / Dehşet Filosu - Dehşet Filosu / Diyep Kahramanları
Savaş Cilt 29 - Diyep Kahramanları / Zafer Topu - Zafer Topu / Savaş Altında / Kanlı Vadi
Savaş Cilt 30 - Kanlı Vadi / Korkunç Baskın - Korkunç Baskın / Ateş Çemberi
Savaş Cilt 31 - Ateş Çemberi / Vatan Haini - Vatan Haini / Casus
Savaş Cilt 32 - Stalingrad Bozgunu / 305. Tepe Malaya - 305. Tepe Malaya / Gökyüzü Şeytanları
Savaş Cilt 33 - Gökyüzü Şeytanları - Gökyüzü Şeytanları / Zaferin Bedeli Zaferin Bedeli / Cehennemden Dönüş
Savaş Cilt 34 - Cehennemden Dönüş/ Korkusuz Filo - Çöl Fedaileri
Savaş Cilt 35 - Korkusuz Filo - Ölüm Oyunu - Ölüm Oyunu / Kaplanın Öcü
Savaş Cilt 36 - Kaplanın Öcü / Şeref Sözü - Şeref Sözü - Şeref Sözü / Okinava Fedaileri
Savaş Cilt 37 - Okinava Fedaileri / Varşova Yanıyor/ Düşman Sahili - Düşman Sahili
Savaş Cilt 38 - Komandolar Çarpışıyor / Açlık - 3. Komando / Son Darbe

Bilal ceylan

Anladığım kadarıyla 3 fasiküllü cilt serisi bu.

DAMPYR

Alıntı yapılan: Bilal ceylan - 11 Nisan, 2021, 12:27:47
Anladığım kadarıyla 3 fasiküllü cilt serisi bu.
Evet ÇIkan Fasuküllerin Ciltlenmiş Sayıları bunları topluyabilirsin

karayel2018

kapaktaki yazılara göre bulduklarımdan alınacaklar listemde bendeki son sayılara göre şu şekilde sıralamışım:

savaş yeni seri tam maceralı-şilliler yayınevi. son 26. sayı.

savaş resimli romanlar süper yayınevi. son 30. sayı.

savaş özel albüm. 19. sayı.

savaş süper yayınevi.135. sayı.

savaş büyük boy alfa her sayı gerçek bir savaşın tamamıdır.. 12. sayı.

savaş cilt. 11. sayı.

savaş süper cilt alfa. 4. sayı.

savaş haftalık süper yayınevi(ince fasikül şeklinde). 71. sayı.

Bilal ceylan

2 farklı fasikül serisi mi var ?