Teks'in 66 yıllık Türkiye macerası ! (1956 dan başlayarak)

Başlatan caretta, 29 Ocak, 2012, 15:18:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

1970 yılından 2011 yılına kadarki 41 yıllık süreçte Türkiye'de Teks'i tam 8 yayınevi yayınladı:
Kronolojik sıraya göre bu yayınevleri şunlardır:

1. Çetin Karakoç - Süper Teks
2. Ceylan Yayınları.
3. Alfa Yayınları.
4. Milliyet Çocuk Dergisi.
5. Galaksi Yayıncılık.
6. Ad/Doğan Egmont.
7. Aksoy Yayıncılık
8. Oğlak Yayınları.

Seri yazılar halinde bu yayınevlerinin yayınladıkları Teks'ler hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

1. Çetin Karakoç - Süper Teks:

15 Haziran 1970 tarihinde 64 sayfalık ilk fasikülü çıkan bu seri 28 Kasım 1977'de 32 sayfalık son fasikülünü yayınlayarak yayın hayatına son vermiştir. Orijinal sayı takip etmemiştir. 'Korku Vadisi'adlı ilk fasikül orijinal 45. sayıdır. Bu macera Altın Teks 45.sayı (Esrarengiz Ses)'de başlar. Kapaklar orijinal değil. Arslan Şükür de bu seri için hiç  Teks kapağı çizmemiştir.
Ne senarist, ne çizer ne de çevirmen isimleri zikredilmemiştir. Doğrusu bu Teks'leri kim çevirdi merak ediyorum. Seri haftalık olarak 385 fasikül yayınlandı. Süreç içinde sayfalar 64'den 48'e ve 32 sayfaya düştü.

Kişisel kanaatime göre bu seri şimdilik en güzel Teks serisidir. Çevirisi mükemmel ve yayınlanan  maceralar çok güzeldir. 385.sayıda yayınlanan ve yarım kalan 'Traper'isimli macera orijinal 193-196.sayılardır. Oğlak Altın Seri henüz bu serinin izini sürmektedir. 15 Aralık'ta yayınlanan son cilt (sayı 120 -Pecos Kıyılarında) bu serinin166-168 fasiküllerinde yayınlanan 'Çakallar' adlı maceradır. Altın Seri ancak 193.sayıda Süper Teks'i yakalayacak. 2012'de hiçbir şey yayınlamadı. Süper Teks'den daha 73 sayı geriyiz!

Bu seriyi üstün kılan bir özellik de hiç tekrar olmamasıdır. Gerçi 1970'den önce yayınlanan bazı eski maceraları yayınlamışsa da kendi içinde tekrarı yoktur. Fasiküller de 78 adet sarı sırtlı 4'lü ciltler olarak da piyasaya sürülmüşlerdir. Bu seriyi koleksiyonumun en güzel parçalarından biri olarak özenle muhafaza ediyorum.

s.b

Uzun yıllardır Tex'i yayınlayan bu çizgiroman sever yayıncılar olmasaydı biz ne yapardık. Onların sayesinde bizde Tex okuyabildik.
Tex'i orijinal sıralamaya sadık kalarak yayınlayan Oğlak Yayıncılık takdiri hakediyor. Üstelik Tex'in Almanak hariç, bütün serilerini yayınlama başarısını da göstermesiyle Oğlak bu süreçte bir numara olduğunu ispat etmektedir.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

yunusmeyra

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Gambit

caretta

bir de 135 sayilik fasikul serisi var diye biliyorum ben yanlis degilsem, onu biliyormusunuz ?

Bu 135 lik seri 385 den once mi sonra mi cikti, o konuda bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim

caretta

Sevgili Gambit,
   Teks'in 135 sayılık fasikülü yok.Süper Teks 385 fasikül.186'lık ve 69'luk seriler fasikül
değil.82 sayfalık karton kapaklı ciltler.Ceylan yayınları'nın son serisi de 5 fasikül.1987'de çıktı.

Gambit

Tesekkurler sevgili caretta

bu durumda bu bahsettigim teks'ler, 386 lik serinin ilk 135 fasikulu diyecegim ama hic de hatirlamiyorum 20. sayinin kapaginin boyle oldugunu. Isin gercegi, 68 sayfa degil 32 ya da 48 sayfa civarinda ince fasikuller benim bahsettiklerim

hmm

Bir kac foto cekeyim ve paylasayim en kisa zamanda.

caretta

186'lık Teks Serisi Ceylan Yayınları:
   06.06.1980'de '2000 Dolar Ödül'adlı 130 sayfalıkmacera ile başlayan bu seri 28 Ocak
1985'de sona ermiştir.İlk olarak 15 günlük başlayan dizi sonraları haftalık yayınlanmıştır.İlk sayı orijinal 226.sayıdır.Taglia:2000 Dolari.Ağustos 1979'da İtalya'da yayınlanan bu
maceranın sadece 10 ay sonra Türkiye'de yayınlanması ilginçtir.
   130 sayfa ile başlayan seri 128,114,98,ve en son 82 sayfa olarakyayınlanmıştır.Orijinal sayı takip edilmemiştir.Halefi olduğu Süper Teks dizisi gibi ne senarist,ne çizer,ne çevirmen
ne de orijinal isim ve sayı vardır.Süper Teks'lerin bir güzel tarafı başlayan bir macera 10
fasikül de sürse aynı macera ismi ile yayınlanırdı.Bu seride ise macera isimleri her sayıda değişiyor.Örneğin 15.sayının ortasında başlayan bir macera 17.sayının ortasında biterse üç değişik isim alıyor.Aynı günümüzün Altın Teks'lerinde olduğu gibi.
   Süper Teks'in 385.fasikülünde yarım kalan'Traper'isimli macera bu serinin 72-77 ciltlerinde yayınlanmıştır.Kapaklar ilk 71Yücel,Ragıp,ve Serdar Hızlı tarafından çizilmiştir.
72-152 arası 80 cilt orijinal Galeppini çizimi kapaklardır.153-186 arası ciltler ise Ömer Muz
tarafından çizilmiştir.
   28 Ocak 1985'de yayınlanan 186. sayıdaki macera,69'luk serinin1. sayısı olarakdevam etti.Bu 186'lık seri tekrarı bol olan bir seridir.Kendi içinde tekrarlar vardır.İlk 10 sayı 172-186.sayılarda tekrar edilmiştir.Ayrıca Süper Teks'de yayınlanan birçok maceranın da tekrarı vardır.95-152 arası157 ciltorijinal sayılarınilk 28 sayısını kapsar.168-169 sayılar
orijinal 31-32,169-170 orijinal 32-33 ve 170-172 orijinal 33-34.sayılardır.
   Orijinal sayılar200-213 bu seride yoktur.Bu sayıların bazıları ilerde İnter Neşriyat tarafından yayınlandı.Bu seri zor bir seri çünkü tekrarı bol,sayılar karışık yayınlanmış.Bir
başka ilginç özellik de Kenan Evren'in esip gürlediği 1980-1983 arası kesintisiz yayınlanması.Buluttan nem kapan Kenan Evren ve ekibi anlaşılan Teks'den pirelenmemişler!
Orijinal sayı konusunda Altın Teks'e müteşekkir olmalıyız.Bu yayın karışıklığını ancakTeks'i
orijinal sırası ile yayınlamak çözerdi.
   Bu seride çok güzel maceralar var:Proteus,Demir Maske,Çin Mahallesi,El Carnicero(Kasap) Paul Balder,Büyücü Nana,El Muerto,Eski Mısırlı büyücü Rakos,Vikingler,Canlı
dinozorlar,Apaçi şefi Geronimo,Mefisto'nun oğlu Yama bunlardan sadece birkaçı.Usta çizerler Galeppini,Ticci,Fusco,Letteri,Nicolo,Monti bu maceraların çizerleri.
   Orijinal 214-275 arası sayılar 271-273 Kayıp Devriye hariçeksiksiz yayınlandı.Tay Zagor
ları gibi işin cılkını çıkaran tekrarları yoktur.Ceylan Yayınları'nın Teks severlere güzel bir armağanı idi.

DAMPYR

Ne uzun bir seriymiş bu ya bitmek bilmedi.Çizgi roman almak için gittiğimde nereye baksam Teks görüyorum...... :o :D ;)

V

Çetin Karakoç ile Ceylan Yayınları arasındaki (1977-1980) dönemde Hazer Yayınları'da 4 farklı (En uzunu 9 sayı sürebilen)

Teks serisi çıkartmış ama devamlılık sağlayamamışlardır..

"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Bu seride başlayıp yarım kalan Kanadalı asiler diye bir macera vardır. Sanırım Fusco çizmiştir. Bu macera hiç tamamlandı mı? Hatırlayan ya da bilen var mı?

caretta

Evet, 1978-1979 arası yayınlanan bu seriyi kronolojik olarak yanlış yere yerleştirmişim. Ben şahsen bu serinin  telifinin doğru dürüst alındığından da emin değilim. Sanki birileri İtalya'dan birkaç cilt Teks getirmiş Bülent Hazer de bunları tercüme ettirip piyasaya sürmüş.
Bu seride yayınlanan maceralar Kartal ve Yıldırım (orijinal 207-209) sayılar. Kanadalı Asiler adlı macera (orijinal 203-207) sayılar ise yarım kaldı. Bu maceranın devamı veya tamamı ise Türkiye'de hiç yayınlanmadı. Başka bir forumda bu maceranın tamamının yayınlandığını okudum.
İnter neşriyatın yayınladığı bu serinin tamamı sanırım bende var. Fasikül olarak başladı ve ciltle devam etti. 41 yıllık Teks mönüsünün yavan bir mezesi olarak bu seriyi de arşivimize kattık.

Bu başlığı yazmaya ara verdim çünkü Oğlak Yayınevi'nin Teks yayınını durdurması moralimi çok bozdu. Artık çıkacak vs. gibi söylemler de beni inandırmıyor. Yayınevine düşen adam gibi bir açıklama yapmak. Yayınlamayacaksan bırak başkaları yayınlasın.

DAMPYR

Alıntı yapılan: caretta - 08 Şubat, 2012, 18:54:30
Evet1978-1979 arası yayınlanan bu seriyi kronolojik olarak yanlış yere yerleştirmişim.Ben
şahsen bu serinin  telifinin doğru dürüst alındığından da emin değilim.Sanki birileri İtalya'dan
birkaç cilt Teks getirmiş Bülent Hazer de bunları tercüme ettirip piyasaya sürmüş.Bu seride
yayınlanan maceralar Kartal ve Yıldırım (orijinal 207-209)sayılar.Kanadalı Asiler adlı macera
(orijinal 203-207)sayılar ise yarım kaldı.Bu maceranın devamı veya tamamı ise Türkiye'de
hiç yayınlanmadı.Başka bir forumda bu maceranın tamamının yayınlandığını okudum.
     İnter neşriyatın yayınladığı bu serinin tamamı sanırım bende var.Fasikül olarak başladı
ve ciltle devam etti.41 yıllık Teks mönüsünün yavan bir mezesi olarak bu seriyi de arşivimize kattık.
     Bu başlığı yazmaya ara verdim çünkü Oğlak Yayınevi'nin Teks yayınını durdurması
moralimi çok bozdu.Artık çıkacak vs.gibi söylemler de beni inandırmıyor.Yayınevine düşen
adam gibi bir açıklama yapmak.Yayınlamayacaksan bırak başkaları yayınlasın.

Bu satışla da ilgili birşey olabilir caretta satış rakamları düştüyse biliyorsun Yayınevleri anında seriyi yayınlamaktan  vazgeçiyorlar.Yada Telif sorunuylada ilgili olabilir yetkili birinin çıkıp açıklama yapması lazım.... :(

caretta

Daha önce de yazmıştım. Birileri bu eski yayıncıları bulup onlarla röportaj yapmalı. Bu kişiler bizlere çizgi romanı sevdiren kişiler. Teks'i yayınlayan Egeli ailesi, Zagor'u yayınlayan Sezen Yalçıner, Swing'i yayınlayanlar İlhami Alpagut-Ertuğrul Ürer ve daha birçok yayıncı. Onlara ne oldu hayatta mıdırlar? Teks'i, Zagor'u, Swing'i, Kinova'yı, Korku'yu hangi şartlarda yayınladılar, niye vazgeçtiler öğrensek ne güzel olur.

caretta

Çetin Karakoç Süper Teks ve 186'lık Ceylan Yayınları Teks'lere bazı görseller ekliyorum:

İlk sayı Teks fasikülü,

Bu sayının iç kapağı

İlk macera Korku Vadisi. Sıkı Teks okurları macerayı hemen anımsayacaklar:Altın Seri 45. sayı 'Esrarengiz Ses'.

Son Teks fasikülü.

Bu sayının arka kapağı.

186'lık Teks'in 1.sayısı.

Bu serinin 185 no.lu kapağı. Çizer Ömer Muz.

hanac