Altın Kanat (Dago)

Başlatan V, 17 Ocak, 2011, 21:55:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

Okuyan bilir Dago isimli bir western çizgi romanı yayınlanmıştı bir zamanlar..

"İstemem,eksik olsun.."

superzagor

Bizde yayınlanan Dogo Kelebekli Zagor'du diye hatırlıyorum???

Mister NO

Altin Kanat/ Dago

Bir western maceracısı olan Drago/Altın Kanat/Dago ilk olarak Dago adlı derginin yayınlanan 1-8. sayılarında ve yaratıcıları Olivier Peru ile Stephane Peru'nun maharetli fırçasından ortaya çıkmıştır. Barbato Stüdyolarında üretilen bu ilk maceralardan sonra Special-Rodeo adlı çizgiroman dergisinin 171. sayısında yeniden gözükmüştür.

Üzerinde Zagor'unkine benzer gösterişli oldukça renkli bir giysisi ve yanında da tıpkı Çiko gibi Meksikalı bir arkadaşı olan western kahramanı Altın Kanat klasik kahraman özellikleriyle dikkat çeken bir karakterdir. Kahraman kelebek amblemli giysisi ve sürekli eski korsanlık günlerini yadederek "Haydi babafingo" deyip duran Kukurden (orj: Tartarin) adlı cesur maceracı dostuyla birlikte atletik meziyetleri ve hızlı silah kullanma yeteneğiyle 1844 yılında Kara Dük komutasında Texas ve New Mexico'yu işgal eden Meksikalı askerlerle mücadele etmektedir. Genç görünüşlü kızılderili büyülerinden yararlanan becerilerini mantığıyla birleştirdiğinde önüne geçilmez başarılara imza atarken genelde Galoway isimli bir asilzadeden ve kızı Brenda'dan yardım almıştır. Charles Malden adlı biriyle nişanlı olmasına rağmen gizliden gizliye Altın Kanat'a önüne geçemediği bir sevgi besleyen Brenda maceraların ortasında figüran gibi gözükmektedir. Bu arada sadık atı Kasırga'da zorlu dakikalardaki performansıyla onu badirelerden kurtarır. Marcel Navarro tarafından yayınlanan Capitaine Drago Dragut ve Sibilla gibi başlıklar da Altın Kanat'ın atalarının veya soyundan gelecek kuşaklardaki cesur savaşçıların maceralarını anlatmaktadır.
Ülkemizde ilk olarak 1966 yılı ortalarında Hayrettin Önder'in sahibi olduğu Önder Yayınevinin Çitlenbik adlı haftalık karma dergisinde de Altın Kanat başlığıyla birkaç macera yaşamıştır. Ayrıca 1967 yılı sonunda Bilge Şakrak'ın Altın Kanat ve 1970 yılında yine yayıncı Şakrak tarafından Dago başlığıyla çıkarılan küçük boy kısa ömürlü bir seride ve Yaşar Şilliler'in 20 Ocak 1976'dan itibaren Altın Kanat adı altında bastığı haftalık dergide maceralar yaşamıştır. 3 Mart 1970'den itibaren ise haftalık fasiküller küçük boy Bilge Şakrak'ın Dago adıyla yayınlanan kendi dergisinde altı ay kadar daha aynı maceralarının yayımına devam edilmiştir.

DAMPYR

Yukarıda iç kapak örnekleri görülen Dagoyu değil ama diğer kelebekli Dago'yu Demirbaş yayınlamayı düşünüyordu.Sonra ne oldu bilmiyorum.... ;)

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: JAVA 30.000 - 07 Ekim, 2011, 20:09:58
Yukarıda iç kapak örnekleri görülen Dagoyu değil ama diğer kelebekli Dago'yu Demirbaş yayınlamayı düşünüyordu.Sonra ne oldu bilmiyorum.... ;)

Demirbaş nostaljiye devam etsin ;D Bunu başka bir yayıncı yayınlar belki günün birinde, heba olan seriler kervanına katılmamış olur böylece :)

Mister NO

Altın Kanat(Dago) ile Gemici Sinbad misali Dago'yu farklı sayfalarda tanıtsak iyi olacak.  ;D

Her iki karakterde birbirine giriyor bu başlık altında.Forum yöneticilerimizden ricamdır. :)

İlk bakışta Zagor'a çok benzeyen kahramanımızın birde Çiko'ya benzeyen arkadaşı vardır.
Kostümünün üzerinde ise kartal amblemi yerine kelebek vardır.
Yanından tabancası eksik olmaz;iyide kullanır.
Kasırga adında akıllı bir atı vardır.
Büyü kullanır; kızılderililerle  dolaylı da olsa ilişkisi vardır.
Ülkemizde hem ALTIN KANAT hemde DAGO isimleri ile tanınır.

1960'lı senelerin sonunda 75 krş. üst fiyat ile ALTIN KANAT ismiyle Bilge ŞAKRAK yayınevinden ilk kendi kitabı çıkmıştır.1970 yılında DAGO ismiyle yine aynı yayınevinden küçük boy formatta çıkmıştır.Seri çok kısa ömürlü olmuştur.Şilililer Yayınevi tarafından 1976 senesinde bu sefer ALTIN KANAT adı ile tekrar yayınlanmıştır.

Tek kitap olarak yayınlanmadan önce ve sonra dergi içlerinde de maceraları yayınlanmıştır.

Not:Tanıtım Çizgiliforum'dan alınmıştır.Yine bu başlık altında bir başka tanıtım da yapılmıştı.

hanac

Tamam dostum, ayrı başlıklara ayırdım.

Mister NO

Macera İsimleri

1- Korkunç Susuzluk
2- Baskın
3- Brenda Kaçırılıyor
4- Sürpriz Kutusu
5- Ölüm Cezası
6- Tehlikeli Bir Oyuncak

DAGO SERİSİ

1- İdam Mahkumu
2- Ölüm Tuzağı
3- Dönülmeyen Geçit
4- Gece Uyuyan Köpek ( Gece ULUYAN Köpek) olmalı

Babası öldürülen Red Cakson maceralarda karşımıza çıkan Altın Kanat'ın gerçek adıdır.

Arkadaşı Deniz Kurdu Kukurden'dir. Kukurden'in atının adı Babafingo'dur.

Altın Kanat'ın atının adı Tayfun, bazı maceralarda ise Kasırga'dır.  :D

Galovey isimli bir çiftlik sahibinin kızı olan Brenda'dan hoşlanır.

Altın Kanat serisinde kötü adam Kara Dük'ün adamı El Chulo lakaplı Malden'dir.

Dago serisinde ise kahramanımız Altın Kanat'ın gerçek adı Red Cakson değil, Charles Malden olarak geçer.

Maceralarda Altın Kanat ortaya çıkmadan önce bir kelebek görünür. Bu Altın Kanat'ın işaretidir.

Kızılderili bilgin Kee-O-kuk'da Altın Kanat'a yardım eden yan karakterlerden biridir.

kalidor

Crom! Ölüleri Say...

Mister NO

Alıntı yapılan: kalidor - 30 Ekim, 2013, 07:18:33
Babafingo iyiymiş  ;D

Kukurden eski br denizci olduğu için bu ismi vermiş.  ;D

babafingo
isim, denizcilik (babafi'ngo) İtalyanca papafico
isim, denizcilik Yelkenli gemilerde direklerin ve gabyanın üstünde bulunan en yüksek bölüm
"Ben serin bir esinti bulmak umuduyla ta babafingonun başına tırmandım." - Halikarnas Balıkçısı

DAMPYR

yanlız üstündeki kıyafet baya bi kötü hem penbe hemde kelebekli olması insana pek bi sevimli gelmiyor... :-\ :-[ :D

Mister NO

s.b

Bu eski klasik çizgi romanlara karşı aşırı sevgim var. Keşke bu da yayınlansa.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN