Oumpah - Pah Bütün Maceraları-YKY

Başlatan BlackBishop, 01 Şubat, 2012, 17:43:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BlackBishop

Oumpah-Pah

Bu eğlenceli kahraman 1958 yılında Tintin dergisinde ilk ortaya çıkmıştır. Yaratıcıları sonradan Asteriks ile büyük bir ün kazanacak olan René Goscinny ve Albert Uderzo'dur. Oumpah-pah eğlenceli ve matrak bir karakterdir ve bu yanıylada Asteriks'i andırmaktadır. Umpah-Pah kısa süreli bir yayın olup sadece beş macerası yayınlanmıştır.
(Bu 5 macera konusu bana şüpheli geldi.)

Oumpah-Pah Shavashavah kabilesininden bir kızılderilidir ve  Fransız şövalyesi Hubert de la Pâte Feuilletée'yle aralarında bir dostluk kurulmuştur. Bu ikili genelikle Prusya Kralı ve işgalci İngiliz askerine karşı mücadele etmektedir.

Serinin Yayın Hayatıı:

Oumpah-pah le Peau-Rouge, 1958
Oumpah–pah sur le sentier de la guerre, 1958
Oumpah–pah et les pirates, 1959
Mission secrète, 1960
Oumpah–pah contre Foie–Malade, 1962

Ülkemizdeki Yayın Durumu

Ülkemizde ilk defa 1965 yılında Sait Yurdagül'ün sahibi olduğu Yurdagül Yayınları'nın çıkardığı Bob Kid adlı dergide sevimli maceralarıyla gözükmüştür. Son kez ise 1983 yılından itibaren Bulvar Gazetesi'nin ilavesi olarak verilen Bulvar Dergi'de gözüken Umpah-pah karakterinin maceralarından birkaç tanesini okuyucularına sunmuştur.

NOT: Yazı Alfa Yayınlarının ÇR tanıtım ekinden yararlanılarak hazırlanmıştır...

DAMPYR

Senin sayende hiç tanımadığım kahramanları tanıdım.örneğin bu kahramanı hiç bilmiyordum eline sağlık  BlackBishop
Tanıtıma devam.... 8) ;) :)

hanac

BlackBishop çok teşekkürler.

Ben Oumpah-Pah'ın sadece 1. sayısını okudum.

Ama ne okumak, en az 10 kere okumuşumdur.

Sadece 5 sayı, biri şunu sevabına yayınlasa ne güzel olur.

BlackBishop

Alıntı yapılan: hanac - 01 Şubat, 2012, 18:36:24
BlackBishop çok teşekkürler.

Ben Oumpah-Pah'ın sadece 1. sayısını okudum.

Ama ne okumak, en az 10 kere okumuşumdur.

Sadece 5 sayı, biri şunu sevabına yayınlasa ne güzel olur.

Aslında Frankofonların niye yayınlanmadıklarını anlamak oldukça zor benim için...

Özelikle Red Kit, Şirinler, Asteriks, Tenten, Sipru gibi yayınlanmış ve oldukça tutulmuş örnekler varken...

BAHADIR

Yukarıdaki sayılanların tutulma sebeplerini mizahi öğeler içeren ve çocuklara hitap eden yayınlar olarak açıklayabilirim

Frankofonların az basılma nedenleri olarak da ;
Telifleri ve baskı maliyetleri Fumettilerden yaklaşık 4 katı fazla olmasının yanında  zamanın da  Ege Görgün kanunları olarak literatürümüze girmiş Türk çizgiroman okur profilinin Frankofonlar ile uyuşmazlığı sebep olarak gösterilebilir...

Say say bitmez...Ama tüm bunların yanında sevgili Hasan Oumpah-Pah kanımca yayınlanmasa da olur...Ama yayınlansa çocuklara hitap edecek bir fiyat ve formatla diğer frankofonlar içinde şansı daha fazla olur gibime geliyor...

Ama burda hedef 300-500 satışla parayı Kadıköy okuyucusundan toplamak oldu mu Oumpah-Pah yanlış bir tercih olacaktır... ;)

yalcinerol345

Alıntı yapılan: BAHADIR - 01 Şubat, 2012, 19:40:44
Telifleri ve baskı maliyetleri Fumettilerden yaklaşık 4 katı fazla olmasının yanında  zamanın da  Ege Görgün kanunları olarak literatürümüze girmiş Türk çizgiroman okur profilinin Frankofonlar ile uyuşmazlığı sebep olarak gösterilebilir... ;)

Böyle bir uyuşmazlık olduğu fikrine katılmıyorum.

Zamanında Tercuman Çocuk ve Milliyet Çocuk dergilerini sattıran da bu çizgiromanlar değil miydi ?

rumar80

İyi kitap kendini satar. Ben buna inanırım. Thorgal satmadı mı? Durango satmadı mı? 1602? Kick ass? Demek ki oluyor.
   Sevgili Black Bishop tanıtımlara tekrar teşekkürler. Bizim çocukluğumuzun dergilerinde çıkan frankofonları da zamanla tanıtırsan süper olacak. Ellerine sağlık.
  Keşke bu konuda biri el atsa. Bir zamanlar Fuat Bey niyetliydi ama?????????

darkwood

Umpah pa yı ilk bulvar gazetesi ile keyifle okumuştum ve bütün maceralarının yayınlanmasını hala bekliyenlerdenim. 
Sevgili Umar'ın katılıyorum, yayınlanmış olan Frankofonlar büyük küçük herkes tarafından sevilerek okunuyor ve diğerleri kadarda satıyor.
Bunun  yanında yeni basılan tüm çizgiromanlara daha  fazla talep olduğunu hepimiz anketlerimizden ve satış rakamlarından zaten görüyoruz.
Kaliteli frankofonlarında yayınlanması halinde aynı şekilde satılacağını düşünüyorum.
Darkwood Sakinleri..

yunusmeyra

Oumpah-Pah'ı ilk görüşüm benim de bulvar gazetesi ekleridir..ancak uderzo olduğunu anlayınca ve o güzel desenlerden ,dolu dolu sayfalardan dolayı asteriks'in "bir kardeşi" bilip sevmiştik..
frankofonlara gelince,söylenecek çok şey var..ancak "satmaz" önyargılı cümlesi bunlardan biri değil..ayrıca Türkiye'de bir çizgi roman varolacak ve bir okuyucu kitlesi olacaksa frankofonların klasik sayfa sayıları veya kitap formatlarının bizde iyi açılımlar sağlayacağını düşünüyorum..ve bu konuda söyleyeceklerimi ve yorumlarımı toplayıp, derleyip bir başlık altında tartışmak isterim..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

rumar80

Sevgili Yunus detaylı yazını merakla bekliyorum.

pearl jam

Öncelikle tanıtım için teşekkürler.

Bende de sadece 1. sayısı vardı ama en çok okuduğum çizgi romanlardan biriydi. Oumpah pah ile  Fransız arasındaki müthiş zıtlık çok eğlenceli gelmişti.  Şimdi Uderzo - Goscinny eseri olduğunu öğrendim.

Hiç bahsedilmemiş ama ben milliyet çocuk veya bandonun ( yüksek ihtimal bando )bir sayısında milliyetin o zamanlar her hafta sonu verdiği red kit boyutlarından biraz daha büyük bir ebatta derginin yanında ek olarak verdiklerini hatırlıyorum. Yayımlanırsa çok sevinirim.

pizagor

Alıntı yapılan: BAHADIR - 01 Şubat, 2012, 19:40:44
Telifleri ve baskı maliyetleri Fumettilerden yaklaşık 4 katı fazla olmasının yanında  zamanın da  Ege Görgün kanunları olarak literatürümüze girmiş Türk çizgiroman okur profilinin Frankofonlar ile uyuşmazlığı sebep olarak gösterilebilir...

Ege Görgün kanunları neymiş, merak ettim şimdi!
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

BAHADIR

Alıntı yapılan: rumar80 - 01 Şubat, 2012, 20:50:03
   İyi kitap kendini satar. Ben buna inanırım. Thorgal satmadı mı? Durango satmadı mı? 1602? Kick ass? Demek ki oluyor.

Şahsi görüşümü söyledim...Yukarıda saydığınız kitaplar için sattı demek isterdim ama satmak ile gerçekten satmak arasında fark var demek ki...Thorgal'ın Durango'nun Kick Ass'ın kaç sattıklarını yayıncıları daha iyi bilir elbet yine de bir yayını da ayakta tutan okuyucusudur...

Frankofonların maliyet olarak Fumettilerden aşağı yukarı 4 kat maliyetli olduğunu biliyoruz...8 tl 'ye satılan bir 96 sayfa Fumetti'ye karşılık 48 sayfalık Frankofonun yaklaşık 30-32 tl arasında etiket ile çıkması lazım...Satabilir misin?...HAYIR.

Konuyu şuraya getireceğim eğer 14 tl ye bu ülkede hala Tex satılıyorsa...Bunu Tex okuyucusu ayakta tutuyordur...Çizgiroman okuyucusu değil...

Bugün Lal yayınlarının yayınladığı çizgiromanların bile (ki hepsinin Türk çizgiroman okuru gözünde değerleri malum...) 5 yıl öncesine göre satışların yarı yarıya düştüğünden bahsediliyor...Varın gerisini siz düşünün...

Ben Oumpah-Pah satmaz demedim...Sadece gerçekçi düşünmek ve kriterleri iyi belirlemek lazım dedim...Yoksa basmak isteyene Allah bol kazançlar versin...Ve emin olun bir önceki mesajımda da dediğim gibi içerdiği mizahi öğeler ve çocuklara hitap etmesi bakımından diğer frankofonlara göre şansı daha fazla...Ama ne kadar fazla tartışılır...

Sevgili Pizagor;

Nathan ve Dylan gibi iki çizgiroman yayından kaldırılırken Sayın Ege Görgün son sayılarda bir serzenişini dile getirmişti.Şöyle ki;

Alıntı Yap''Bana ulaşan okuyucu telefon ve mektuplarından edindiğim izlenimler, okurlarımız hakkında bazı fikirler yürütmemi sağladı...Nathan Never ve Dylan Dog dizilerinin başarısızlığı ne yazık ki, yürüttüğüm fikirlerin gerçeklikten pek uzak olmadığını kanıtladı:

1) Türk çizgi roman okuru muhafazakardır, yeniliklere açık değildir.

2) Türk çizgiroman okuru çizgi romanın değil, çizgi roman kahramanlarının müptelasıdır.

3) Türk çizgi roman okuru iyi bir sinema izleyicisi ve yazın takipcisi değildir. Ki bu sanat dalları çizgi roman sanatıyla doğrudan bağlantılıdır.''

Sevgiyle kalın. :)

pearl jam

Alıntı yapılan: BAHADIR - 02 Şubat, 2012, 10:45:24
Frankofonların maliyet olarak Fumettilerden aşağı yukarı 4 kat maliyetli olduğunu biliyoruz...8 tl 'ye satılan bir 96 sayfa Fumetti'ye karşılık 48 sayfalık Frankofonun yaklaşık 30-32 tl arasında etiket ile çıkması lazım...Satabilir misin?...HAYIR.

4 kat maliyet biraz abartı gibi geldi bana. Örnek vermek gerekirse, Durango 12-TL, Red Kit  10-TL , Asteriks 12.50-TL Blacksad 21-TL Thorgal üç macera 30-TL vs. vs. frankofonlarda gördüğüm en pahalı fiyat sanırım Enki Bilal'in Mahlukk' uydu 35 TL ile. Saman kağıda basılı 96 sayfalık Teks ise 14-TL. ' ye satılıyor.

BAHADIR

Alıntı yapılan: pearljam - 02 Şubat, 2012, 12:05:44

4 kat maliyet biraz abartı gibi geldi bana. Örnek vermek gerekirse, Durango 12-TL, Red Kit  10-TL , Asteriks 12.50-TL Blacksad 21-TL Thorgal üç macera 30-TL vs. vs. frankofonlarda gördüğüm en pahalı fiyat sanırım Enki Bilal'in Mahlukk' uydu 35 TL ile. Saman kağıda basılı 96 sayfalık Teks ise 14-TL. ' ye satılıyor.

Gerçi Teks 96 sayfa değil 112 sayfa ama burdan ne sonuç çıkıyor...Maliyet olarak Teks hepsinden daha pahalı... :)

Valla aramızda matbaacı arkadaşlar var...Siyah-beyaz basılan bir fumettinin kalıp maliyeti ile renkli basılan bir frankofonun kalıp maliyetlerini birim fiyat üzerinden kaç kat olduğunu herhalde söyleyebilirler...Kağıt kalitesi ve gramaj farkını söylemiyorum bile...

Telif konusunda da emin olun integral bazında değil ama sayı bazında 4 kat fark var...Rakam telafuz etmeyeceğim...

Nasıl bu rakamlara satıldığı konusunda ise YKY ve İlhan'ı tebrik etmekten başka yapacak bir şey yok sanırım...YKY kurumsal ve güçlü bir yayınevi Red Kit'i bırakın 10 Tl ye çıkarmayı...Kızdırırsanız 7.50 Tl'ye bile çıkarır... ;)

Kimsenin ne bastığına, nasıl bastığına. kaç bastığına, ne kadara mal ettiğine karışmak tabiki haddimiz değil sadece genel veriler üzerinden görünen bu...