BEFORE WATCHMEN

Başlatan Carnage, 02 Şubat, 2012, 12:28:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

berkuralcan

Konuyla ilgili şöyle bir şeyler karaldım, gerçi uzadıkça Before Watchmen'den çok Watchmen'in yanlış anlaşılması ve Before Watchmen üzerine yaratılan yanlış beklentilere dönüştü olay, ama belki okuyacak vakti olan olur :)

http://altevren.net/index.php/oezel-dosyalar/265-before-watchmen-ve-watchmen

alan ford

Güzel bir yazı olmuş. Kaleminize sağlık ve teşekkürler
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

alan ford

Birde haddim olmayarak araya bir virgül atayım. Baştan beri en kelimesiyle ilgili problemim var. Bu kelimeye inanmıyorum. Siz de yazınızda değiniyorsunuz zaten kıyısından kime göre , neye göre en kısmına. O yüzden benim en iyi çizgi romanım değil Watchmen. Öyle bir çizgi romanım yok. Sıkıştırırsanız şaire sığınır, en iyisi daha çizilmemiş olan der çıkarım.

Yine de neden bu kadar çok kişinin en iyi listesinde kısmında bir eksiklik var. O da Amerika'da yayınlaşmış olması. Eğer Wathmen Fransa, İtalya ya da ne bileyim Japonya'da yayımlanmış olsaydı yine herkesin üzerinde anlaştığı bir " en iyi çizgi roman" olur muydu. Zannetmiyorum.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

berkuralcan

Estafurullah, ben bu dediğinize kesinlikle katılıyorum. Zaten yazıda da mümkün olduğunca "tüm zamanların en iyi çizgi romanı" kavramını bilinçli kullanmaya, daha çok "Amerikan çizgi romanının mihenk taşı" olarak tanımlamaya çalıştım Watchmen'i, bir şeyi herkese göre, tüm zamanların en iyisi olarak tanımlamak bence de doğru değil - zaten bir anlamda imkansız da. :)

Carnage

Dizinin bazı kapakları yayınlandı.Cooke tarafından çizilen Minutemen 1'in varyant kapağı:

Yasal uyarı: Gülme krizine sokabilir

Bu kapağı gördükten sonra bu çizgi romanı nasıl ciddiye alıp okuyacağım? Belki çok iyi bir senaryoya sahip ama kapağın bende uyardığı ilk izlenim pek hoş değil. Bu 2 kapağı affedebilirim ancak daha büyük bir rezalet var:

Ozymandias bu pozisyonda hiçbir baskı ve zorlama olmadan hür iradesi ile mi duruyor? Bu hâle gelmek başka bir büyük planının parçası mı? Yoksa bileği büküldü de kendisine işkence mi ediliyor?Yoksa çok sapkın cinsel fantezileri mi var? Biri bana açıklasın. Adrian eğer dünyanın en zekice uydurulmuş yalanını söyleyemezsen bir daha seni adamdan sayan birini bulamazsın.

HacıGeraltEmmi

İkinci kapağın çizeri Jae Lee'nin stilini çok beğenirim.

emre ozdamarlar

Bu seriden Comedian'i okudum, JFK, Vietnam, Marilyn Monroe, Robert Kennedy gibi detaylar arasinda anlatilan ilginc bir hikaye. Özellikle finali etkileyiciydi.

emre ozdamarlar

Dr. Manhattan'i da okudum. J.M. Straczynski ve Adam Hughes 4 sayilik, okumasi zevkli, kaliteli bir eser koymuslar ortaya.