Larry Yuma

Başlatan BlackBishop, 07 Şubat, 2012, 18:53:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BlackBishop

Larry Yuma İtalyan Western çizgiromanıdır. Çizgiroman ismini hikayenin baş kahramanından almaktadır. Bu çizgi romanın yaratıcıları Carlo Boscarato ve Claudio Nizzi'dir. Larry Yuma'nın ilk yayınlanışı 1970 yılında Il Giornalino dergisinde olmuştur.

Larry Yuma eski tarz bir western kahramanıdır. Ağzından sigarası hiç düşmez, öne eğik şapkası gözlerini kapar, her koşulda kötülerin karşısındadır, kısacası tam bir karizma abidesidir. Pelerin, atkı, kilim karışımı değişik bir pançosu vardır ve adeta kendisiyle bütünleşmiştir. Bu Larry genelde çölde başıboş dolaşır ve arada karşısına çıkan kasabalara uğrar. Bu derbeder hayatta 200 hikayeye bulaşır ve bunlar çizgiroman olarak bizlere ulaştırılır.

Larry Yuma, hızlı silah çeken, atlara iyi binen, kendi kuralları olan bir kovboydur (Valla bu Sergio Leone filmlerindeki Clint Eastwood; kim kimden çalmış bilemem ona kesin bir klonlanma söz konusu).

[IMG]http://img399.yukle.tc/images/5152mc_42_.jpg[/img]
Milliyet Çocuk Dergisi'nde yayınlanmış bir Larry Yuma sayfası.

Larry Yuma'nın Türkiye Macerası

Ülkemizde ilk olarak Mart 1975 Yaşar Şilliler'in çıkardığı Madok adlı kısa ömürlü dergide orijinal başlığıyla yer almıştır. Ayrıca yine aynı yıl içinde ve yaz aylarında Fransa'daki serüvenlerinden yapılan tercümeyle Haldun Simavi'nin sahibi olduğu Veb Ofset A.Ş. tarafından yayınlanan Ringo adlı haftalık dergide Ringo adıyla maceralar yaşamıştır. Bu tarihten sonra ise, pek çok macerası 1977'den itibaren Milliyet Çocuk dergisinde ve ilk sayısı 28 Ocak 1980 tarihinde yine bu dergiyle beraber ilave olarak verilen Milliyet Çizgi-Roman adlı dergide boy göstermiş ve 2005 yılında Yılmaz Yayıncılık logosuyla albümleri basılmaya başlanmıştır.

NOT: Wikipedia ve farklı internet sözlüklerinden yararlanılarak hazırlanmıştır.

hanac

BlackBishop teşekkürler.

Mizah unsuru nasıl bu çizgiromanda ?

İlk resimde arkada bir at resmi var "Wanted $1" yazıyor.

Güzel bir espri olmuş gerçekten.

Anladığım kadarıyla Çiko veya Poe tarzı bir arkadaşı da yok.

BlackBishop

Alıntı yapılan: hanac - 07 Şubat, 2012, 20:18:45
BlackBishop teşekkürler.

Mizah unsuru nasıl bu çizgiromanda ?

İlk resimde arkada bir at resmi var "Wanted $1" yazıyor.

Güzel bir espri olmuş gerçekten.

Anladığım kadarıyla Çiko veya Poe tarzı bir arkadaşı da yok.

Sırayla cevaplandırmaya çalışayım...

Öncelikle mizah unsuru fazla değil... Arkadaş ciddi biri olduğu için çizgiroman'da ona uyumlu...

İlk resimde "Reward $1" yazıyor... Atı bulup getirene bir $ vereceklermiş. O zaman için iyi paradır herhalde...

Larry Yuma'nın sabit bir arkadaşı yok... Onun arkadaşları pançocu ve sigaraları...

hanac

Teşekkürler.

Forumun Larry Yuma'cısı Yahya da birazdan gelşr buraya.  :)

Mister NO

Ben de Larry Yuma hakkında bir başlık açmak istiyordum.

Madem arkadaşımız bu sevgili kahramanımıza bir başlık açtı ben de kendimce bir kaç satır ve görsel ekleyeyim.

Claudio Nizzi tarafından yazılan toplam 200 civarındaki Larry Yuma hikayesinin büyük bölümünü ressam Carlo Boscarato çizmiştir. Boscarato'nun, küçücük karelerde işlediği geniş alanlar, detaylar ve onca detaya rağmen resimlerde en ufak bir kargaşaya rastlanmaması, ne denli güçlü bir çizer olduğunun göstergesidir. Sinemada kullanılan değişik açılardan çekim tekniklerine, Carlo Boscarato'nun Larry Yuma'sında rastlamak mümkündür. Hareketli sahnelerde bile, perspektif ve anatomik bir aksaklık görebilmek söz konusu değildir. 1987 yılında ölümü üzerine, 30'dan fazla macerayı da Boscarato stilini koruyarak Nadir Quinto resimlemiştir.

Larry Yuma klasik western tarzının en önemli kahramanlarından birisidir. Fazla konuşmayan, yakışıklı, uzun boylu, hızlı silah çeken, iyilerin dostu, kötülerin düşmanı olarak tanımlanabilecek klasik western kahramanı özelliklerinin yanı sıra, kendine has sarı-kırmızı renkteki kilim desenli pelerini ve gözlerini sürekli gölgede bırakarak sert ve gizemli bir havaya bürünebilmesini sağlayan tipik görünümü, Larry Yuma'nın akıllarda kalan esas ögeleridir. Hiç kimseye ve hiçbir yere bağlı olmayan Larry Yuma, kasaba kasaba dolaşan bir gezgindir. Kanunların koruyucusu olmasını gerektiren bir durum söz konusu olmadığı halde, adaletin tecellisi için çalışmaktan geri kalmaz. Kanun adamı, ödül avcısı, rehber ya da benzeri bir işle meşgul olduğuna dair herhangi bir ipucu olmaması, geçimini nasıl sağladığına ilişkin bir soru işareti oluşturmalıdır aslında. İtalyan fumettilerinde kötüleri öldürmeyen bildik kahramanlardan değildir Larry Yuma. Bunun yanı sıra, judas gibi öldürmeye kurgulanmış, acımasız bir karakter de değildir. Gerektiğinde öldürür ve bu gereklilik hikayenin gidişatı sırasında okuyucu tarafından da kabullenilir zaten.Gerçekçi ve sade hikayelerindeki gibi, kendisi de gerçek ve sade bir kahramandır.

Clint Eastwood'la olan benzerlik konusuna gelince  ;)

labirent

Eski dostu birisi yayınlasa da tekrar okusak. Renki ve en az 200 sayfalık ciltler olursa harika olur.

altay1944

Yılmaz yayıncılık (ilhan) tarafından denendi ama 3 sayıdan fazlaya gidemedi ki satışın pek yeterli olmadığını düşünüyorum.Hala sıfır ayarında sahaflarda bu sayıları bulmak olası...
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

DAMPYR

Alıntı yapılan: hanac - 07 Şubat, 2012, 20:38:42
Teşekkürler.

çok teşekkürler BlackBishop beni kırmayıp bilgi verdiğin için.  :D evet hanaç sabah işim dolayısıyla bakamadım şimdi gördüm.ve çok mutlu oldum Lary Yumayı sadece ben değil birçok kişinin sevdiğine eminim özellikle Rumar 80..... ;D ;)

DAMPYR

Lary Yuma , Lary Yuma diyorum ısrarla bir yayınevinden bu seriyi renkli olarak yayınlamasını istiyorum...... ;D :D ;) :) SESİMİ DUYAN YOKMU...... ??? :'(

kedidiro

larry yuma bu forumdaki bir çok çizgi roman sever için ilk gözağrılarından biridir eminim...okuma yazmayı milliyet çocuk'la öğrenenler için mesela ;D

labirent

Kit Taylor gibi bir talep başlatırsak Haşim bey mutlaka sesimizi duyar ve Larry Yuma 'yı yayınlar diye düşünüyorum. Renkli ve 200 sayfalık bir yayından zarar etmeyeceğini de düşünüyorum.

darkwood

Larry Yuma eski göz ağrılarımızdandır. Tamamının  yayınlandığını görmek isterim.
İlhan hard cover kapaklı ve normal baskılı özenli ilk ciltten sonra,  normal baskılı 2 cilt daha çıkarıp 3 cilt kadar bu yayını götürebildi.
Durangolar da umarım bu şekilde yarım kalmaz. Onlardan da ses kesildi. 
Legende ise tamamen muamma oldu.. ::)
Darkwood Sakinleri..

ginobili

iyi bir edisyonla yayınlansa keşke, tekrar eski günlerdeki gibi takipçisi olabilirim,
milliyet çocukta favori karakterlerimden biriydi, uzun bir seri olduğu için talip olan bir yayınevi çıkması zor görünüyor, hele de bir kere denenmiş ve devamı çeşitli nedenlerden dolayı gelememiş ise..neyse biz istemeye devam edelim :)

rumar80

Alıntı yapılan: Kızılmaske - 08 Şubat, 2012, 18:42:13
Alıntı yapılan: hanac - 07 Şubat, 2012, 20:38:42
Teşekkürler.

çok teşekkürler BlackBishop beni kırmayıp bilgi verdiğin için.  :D evet hanaç sabah işim dolayısıyla bakamadım şimdi gördüm.ve çok mutlu oldum Lary Yumayı sadece ben değil birçok kişinin sevdiğine eminim özellikle Rumar 80..... ;D ;)

Gerçekten severim. Üç cildi de bende vardır. Bu forumu bulmama ve katılmama da vesile olmuştur.

labirent

Hoz Comics en sevdiğim yayınevlerinden biridir. Larry Yumayı da renkli ve en az 200 sayfalık ciltler halinde yayınlarsa inanıyorum Kit Taylor gibi başa güreşir.