Judge Dredd

Başlatan pizagor, 08 Şubat, 2012, 13:05:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kadri kerem

Judge Dredd'in çizgi roman olduğundan haberim yoktu  :-[ Judge Dredd deyince aklıma gelen ilk şey defalarca kez izlediğim 95 yapımı filmdir. Başrolde kimin olduğunu söylemek herhalde gereksizdir.  ;)

Judge Dredd (1995)

http://www.imdb.com/title/tt0113492/

pizagor

Judge Dredd albümleri için :

http://www.2000adonline.com/books/judge_dredd_case_files_01.php

Geçenlerde Complete Case Files ciltlerini Remzi Kitabevi'nde gördüm...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Snake

Judge Dredd okumaya başlayacaksanız The Pit isimli hikaye en uygun başlangıç noktasıdır. IDW'nin yayınladğı Dredd maceraları pek iyi sayılmasa da sıfırdan Dredd okumaya başlayacak olanlar için  uygun olabilir.  Kimse Dredd'i Wagner kadar iyi yazamaz bu bir gerçek.

kharon

Dredd'in ilk Amerika cikarmasi

https://paneller.blogspot.com/2018/11/judge-dreddin-amerika-cikarmasi.html

Judge Dredd'in ilk Amerika macerasi Eagle Comics basligi ile 80'lerde oldu; hemen ardindan bayragi devralan Quality Comics sadece Judge Dredd degil pek cok 2000AD kahramanini Amerikan pazarina sokmaya calisti. Bunlar Ingiltere'de cokca tutulan-sevilen (bazilari oldukca kaliteli) cizgi romanlardi ama pek cogu Judge Dredd kadar sansli olamadi, cok kisa sayilabilecek sayilarla yayin hayatina veda ettiler. (Bunlardan bazilarina sonra deginiriz)

Quality Comics 2000AD'de haftalik olarak yayinlanmis eski materyalleri Amerikan pazar mantigina uygun bir bicimde cogu zaman sonradan renklendirip (bunlarin ekseriyeti kotu renklendirmeler) yeni kapaklarla 32 sayfalik comic-book formatiyla sundu. Kotu renklendirmenin yanisira haftalik uretimin handikapi olarak (bizim mizah dergilerinden hatirlayabilecegimiz) her dort-bes sayfada sanki hikaye yeni basliyormuscasina yapilan hatirlatmalar ve de bazilari sadece 4-5 sayfa suren kisa hikayeler de eklenince (zira bu kisa hikayeler bir 2000AD sayisina denk geliyordu) bu tarz bir donusumun pazarin taleplerine uymadigi ortaya cikar.

Yine de Dredd yayin uzun sayilabilecek (77 sayi) bir omre sahip oldu. Diger yayinlarin aksine Dredd sevildi baska yayinevleri tarafindan sonralari degisik bicimde tekrar tekrar piyasaya sunuldu. Cizgi romandaki asil "British Invasion" belki 2000AD karakterleriyle degil ama yazar ve cizerlerinin Amerikan pazarina transferiyle sonralari gerceklesti.

Asagida bu seriden edinebildigim bazi sayilarin kapaklari yer almakta (maalesef efsanevi Dredd cizeri  Carlos Ezquerra'nin resimledigi macera sayisi oldukca az ama ornegin henuz genc bir Steve Dillon'un imzasiyla karsilasmak oldukca guzel)

hanac

Alıntı yapılan: kharon - 10 Kasım, 2018, 22:07:42
Judge Dredd'in ilk Amerika macerasi Eagle Comics basligi ile 80'lerde oldu; hemen ardindan bayragi devralan Quality Comics sadece Judge Dredd degil pek cok 2000AD kahramanini Amerikan pazarina sokmaya calisti. Bunlar Ingiltere'de cokca tutulan-sevilen (bazilari oldukca kaliteli) cizgi romanlardi ama pek cogu Judge Dredd kadar sansli olamadi, cok kisa sayilabilecek sayilarla yayin hayatina veda ettiler. (Bunlardan bazilarina sonra deginiriz)

Diğer serileri tanıtmanı sabırsızlıkla bekleyeceğim.

Aralarında çok iyi seriler olduğuna eminim.

kharon

Alıntı yapılan: hanac - 11 Kasım, 2018, 17:40:01
Diğer serileri tanıtmanı sabırsızlıkla bekleyeceğim.

Aralarında çok iyi seriler olduğuna eminim.

mutlaka, en kisa zamanda

kharon

Bu serilerden birini su basliga ekledim (benim favorim)

Halo Jones

Alperen

Merhaba her gün bir miktar Judge Dredd okumaya çalışıyorum. Oldukça başarılı bir çizgi roman. Judge Anderson'ı da seviyorum. Judge Dredd'te başlayıp kendi serisine erişebilmiş bir karakter. Bence Türkiye'de çizgiroman hazırlamak isteyen gençler uzun macera çizme yerine Judge Dredd'in ilk maceralarındaki gibi kısa sayfalı macera çizmeliler. Böylece bitirmeleri kolay olur. Biten 5-10 maceradan albüm çıkarmaları daha kolay olur. IDWnin Judge Dredd'ini topluyorum ama bence 2000AD'nin Judge Dredd'leri daha başarılı. Tavsiye ederim.

kharon

Alıntı yapılan: Alperen - 12 Aralık, 2018, 00:15:41
Merhaba her gün bir miktar Judge Dredd okumaya çalışıyorum. Oldukça başarılı bir çizgi roman. Judge Anderson'ı da seviyorum. Judge Dredd'te başlayıp kendi serisine erişebilmiş bir karakter. Bence Türkiye'de çizgiroman hazırlamak isteyen gençler uzun macera çizme yerine Judge Dredd'in ilk maceralarındaki gibi kısa sayfalı macera çizmeliler. Böylece bitirmeleri kolay olur. Biten 5-10 maceradan albüm çıkarmaları daha kolay olur. IDWnin Judge Dredd'ini topluyorum ama bence 2000AD'nin Judge Dredd'leri daha başarılı. Tavsiye ederim.

Harika, IDW'nin yeni Dredd'i icin birsey diyemem henuz okumadim ama klasik donem Dredd evreni gibisi yoktur. Cok kisa hikayelerde bile cok enteresan olaylar anlatilir. Ama bu da Wagner gibi yazarlarinin ustaligi elbette. Baska basarili ressamlari olsa da yaraticilarindan Ezquerra'nin cizimlerine ayrica bayiliyorum.

Judge Anderson'un ise yeri ayridir  :)

kharon

Ilk kapagini Glenn Fabry'inin cizdigi Judge Dredd Megazine :

https://paneller.blogspot.com/2019/01/judge-dredd-megazine.html

Judge Dredd Megazine

John Wagner & Carlos Ezquerra'nın yarattığı Judge Dredd'in 2000AD dergisinin yıldızı olmasından ve ününün derginin ününü de aşmasından sonra nihayet 1990'da Dredd kendi dergisine kavuşur: Judge Dredd Megazine.

Fabry'nin kapagini cizdigi ilk sayi

Başlıktaki Megazine kelimesi de Magazine (dergi) kelimesinin Dredd evrenini (Mega-city gibi) çağrıştırması için bozulmuştur. Önceleri ağırlıklı olarak Dredd hikayeleri yayınlayan dergi sonraları Dredd evrenindeki başka karakterlerin hikayelerini de yayınlamaya başlar. Böylece çok fazla sayıda yazar ve çizer kendini gösterme ve geliştirme imkanı bulur; bugün Amerikan comics pazarının bazı yıldızlarının ilk ciddi işleri de dergide yayınlanmıştır.

Trevor Hairsine'in harika Dredd yorumu

Dredd evreninin en enteresan karakterlerinden Missionary Man için Frank Quitely'nin çizdiği paneller

Frank Quitely pin-up

Dredd evreninde kalıp Dredd ile ilgisiz işler anlatmak oldukça kolaydır zira Wagner post-apokaliptik bir dünya resmetmiştir ama bu dünya uzaylıların, mutantların ve her türlü bilim-kurgu unsurunun kolayca eklemlenebileceği zengin, esnek ve eklektik bir dünyadır. Dergide sonraları bu evrenin dışında geçen ilgisiz hikayeler de yayınlanır. Bugün 400'lü sayılarına gelmiş olan dergi başarıyla yayınını sürdürmekte.

Kapaklar:

hanac

Alperen arkadaşımız da haftalardır geceli gündüzlü Judge Dredd okuyor.

Ama ne yazık ki foruma yazmayı sevmiyor.  :(