Valentina

Başlatan Mister NO, 09 Şubat, 2012, 23:21:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mister NO

VALENTİNA ROSSELLİ

15 Temmuz 1933 yılında Milano'da doğan Guido Crepax, eğitimini Milano Üniversitesi'nin Arkitektür Bölümü'nde tamamladıktan sonra illüstrasyon ve grafik çalışmaları yapmaya başlamıştır. Bunlara ilaveten öyküleri kendisine ait olan ve erotik çizgiromanlar arasında özel bir yer bulan Valentina isimli bir de çizgiroman kahramanına imza atmıştır.

Guido Crepax, 1959 yılında bir sağlık yayını olan Tempo Medico adlı yayına önceleri kapak illüstrasyonları hazırlarken bir süre sonra derginin yayınlanan yıllığına Circuito Interno başlıklı bir çizgiroman da çizmiştir. Böylece dokuzuncu sanatla daha yakından tanışan Guido Crepax için yeni bir dönem başlamıştı. Bu tarihten sonra dünya çizgiromanlarına ve çizgiromanla ilgili makalelere yer veren 1965 yılında Linus adlı bir italyan dergisinde ilkin fantastik öğelerle dolu olan Neutron'u hazırlamıştır. Protaganist eğilimleri olan seri erotik çizgiromanlar içinde farklı çizgisi ve öykü anlatım tekniğiyle dikkat çekmiştir.

Crepax 60'ların ruhunu çok iyi yansıtan Valentina'yı 1965 yılında yaratıyor.Valentina serisinin kitapları Crepax'ın özgün ve psychedelic çizimlerinin en önemli figürü haline geliyor.Bu seri aynı zamanda çok yüksek dozda erotizm barındırmasıyla da biliniyor. 

Crepax Milano'lu foto muhabiri Valentina Rossellini karakterini yaratırken sessiz film dönemi yıldızlarından Lousie Brooks'tan esinlendi.

Büyük sorunları,garip kabusları ve hikayeleri ile Valentina ilgi çeken bir seri oldu.

Mister NO

Yok mu bir hayır sahibi şu Valentina'yı yayınlayacak?

Mister NO

Mister NO

doktor1881

biraz zor +18 ve kadın kahraman

Mister NO

doktor1881

yayını hala devam ediyor mu ve kaç sayı çıktı

Mister NO

yunusmeyra

manara ve serpieri'nin bir çok albümü yayınlandı..valentina'nın çizgi ve anlatımı günümüz için bile bir çok kişiye "uzak" gelecektir aslında..  yarattığı özgün anlatım şekli ve buna uyan çizimleriyle,çizgi romanın  olanaklarını "deneyen" ve yeni anlatım şekillerini korkmadan zorlayan bir usta'ya aittir "valentina"..yoğun tirajları yakalar mı bilemem ancak erotizmi kullanan çizgi anlatıların farklı okuyucu kitleleri içinde hayranları olduğu muhakkak..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

nikopol

Takip eden belki vardir, Fantagraphics Crepax'in tum calismalarini, her sene iki sekilde olmak uzere toplam 10 ciltte yayinlamayi planliyor. Ilk cilt, Mart 2016'da cikacak.

Benim bu iletiyi yazmama ise Ispanya'nin Valencia sehrinde duzenlenecek Valentina sergisi sebep oldu. Sergide bircok ulkeden farkli sanatcilarin Valentina cizimler yer alacak imis. Buradan detaylara ulasilabilir: http://invictaindiearts.blogspot.com/2015/10/upcoming-exhibition-promotion-of.html

Valentina'nin yaratilmasinin uzerinden 50 sene gecti. Bugunun okuruna cok hitap etmeyebilir, ama Turkce olarak da en azindan bir iki cildi bulunabilseydi guzel olurdu. Neticede Valencia'daki sergide o kadar sanatci arasinda bizden kimse yoksa, belki bir parca da Crepax bizde hic basilmadigi icindir.

Ralph

Çakma Vampirella gibi. Açıkçası pek ilgimi çekmedi benim. Çizimler göze hoş geliyor. Tabi bir okuyup, öyle yorumlamak isterdim. Bu arada Bonelli dışındaki alternatif İtalyan çizgi romanlarla da tanışabilsek hoş olurdu. Belki Türkiye'de fumettiyi yeniden şahlandıracak eserler bulunabilir...

Mister NO

Alıntı yapılan: Ralph - 25 Ekim, 2015, 04:57:14
Çakma Vampirella gibi.

Vampirelladan daha önce yaratılmış bir karakter için çok haksız bir eleştiri olmuş.

Konu benzerliği de yok ayrıca.

nikopol

Crepax'in tum eserlerinin ilk cildi Fantagraphics'ten cikti, ikincisi de Aralik'ta geliyor (bu tarihlerde ertelemeler olabiliyor).

Crepax'i Turkcede de gormemiz lazim. Populer ve guncel Manara yayinlanmazken, Crepax zor tabii.

Mister NO

Valentina olsa da okusam güzel olurdu şimdi.

Birileri de bunları yayınlasa fena olmazdı.  :(