Zagor Klasik Maceralardan Tavsiyeler

Başlatan labirent, 19 Şubat, 2012, 08:13:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkwood

Zagor KM serisi için benim tavsiyem, 1 ile 67 arası çıkan bütün ciltleri almanızdır. Sonrakileri ise yayınlanınca satın alırsınız artık.  :D
Darkwood Sakinleri..

hanac

KM26 da Yılan Kaptan macerası başlar.

KM27 de biter.

Muhteşem maceradır.

KM26 ve KM27 de alınmalı.

Devam edecek ...

pearl jam

Hasan abi sırayla hepsini yazacaksın herhalde   :) bence sen alınmayacakları yaz daha kolay olur ;D

s.b

Alıntı yapılan: darkwood - 19 Şubat, 2012, 16:48:36
Zagor KM serisi için benim tavsiyem, 1 ile 67 arası çıkan bütün ciltleri almanızdır. Sonrakileri ise yayınlanınca satın alırsınız artık.  :D

İşte olay budur.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

FerdiFon

Bence Bu Güne Kadar  Yayınlanan Tüm KM'leri  Almak Gerekli  Macera Seçmeksizin  , Çünkü Zagor Küllüyatı   Bu Yayınlananların Ve Yayınlanacak Olanların  İçersinde  ...
Ben 1'den Başlayarak Son KM'ye Kadar Aldım   Ancak  Ülkemizde Ecem Yayınlarının Çıkarmış Olduklarına Yetişince Almayı Bırakmayı Düşünüyorum  ...

demirbaş yayıncılık

Arkadaşlar Zagor konusunda size birkaç çığır açacak bilgi vermek isterim. Bu bilgiler Eren Paykalın kitabın da da yoktur.
Zagor italya da yayına başladığında hepinizin bildiği gibi üstad Ferri muhteşem çizimlere başladı. Ve italya da tam 3 seri halinde Zagor tekrar tekrar çıktı. İlk serde Ferrinin çizdiği kareler tamamen orjinaldir ve tay yayınlarının ilk çıkardığı seride fasikül yada 350 lik seriden bahsediyorum, birini alıp lalin çıkardığı klasik ciltlerle karşılaştırın. Karelerde birçok yerde eksiklikler var lalin klasiklerinde. Mesela Zagor Çikosuz olarak bir karede dururken lalin çıkardığı italyanın 3. serisinde yanında Çikoyla durmakta hatta elini Çikonun sırtına konuyla alakasız bir şekilde koymakta.

Bu da demek oluyorki ilk seri gerçek orjinal tayın çıkardığı seriyi kastediyorum. Yani başka bir anlatımla 2.ve 3. serilerde başka çizerler karelere müdahale ederek orjinalliği bozmuştur.
Başka bir anlatımla Tay 350 lik seri yada fasikül serisi orijinal Mona Lisa Lal klasik serisi ise sahte Mona Lisa dır.
Bu yüzden italya da ilk seri yani liret olarak çıkan zagor lar müzayedeler de yüksek rakamlara gitmektedir.
Ben isterdimki Lal yayıncılık (tabi ki bu konuda hiçbir bilgisi olmaması büyük handikap tamamen ticari olarak yayın yapmakta) klasik serilere başladığın da tayın kitapların dan kopyalar almalıydı ya da daha iyi araştırmalıydı. Bunun sonucunda kolleksiyonerlerin elindeki Zagor klasikler italya için bile değer arz ederdi.

Evet arkadaşlar maalesef bir çok satıcı arkadaş hatta Zagor konusunda kendini en üst düzey sayan kişiler bile bu konudan bi haberdir. Zaman zaman sizlerle bu tip konularda yazışacağım daha çok enteresan olaylar var. Tabi bu arada benim her kolleksiyonere tavsiyem 350lik zagor ilk 135 ya da fasikül takım olabilirse de italyan ilk seri toplamaları inanın evinizde bir Mona Lisa olacak.

DAMPYR

Alıntı yapılan: demirbaş yayıncılık - 19 Şubat, 2012, 19:36:12
Arkadaşlar Zagor konusunda size birkaç çığır açacak bilgi vermek isterim. Bu bilgiler Eren Paykalın kitabın da da yoktur.
Zagor italya da yayına başladığında hepinizin bildiği gibi üstad Ferri muhteşem çizimlere başladı. Ve italya da tam 3 seri halinde Zagor tekrar tekrar çıktı. İlk serde Ferrinin çizdiği kareler tamamen orjinaldir ve tay yayınlarının ilk çıkardığı seride fasikül yada 350 lik seriden bahsediyorum, birini alıp lalin çıkardığı klasik ciltlerle karşılaştırın. Karelerde birçok yerde eksiklikler var lalin klasiklerinde. Mesela Zagor Çikosuz olarak bir karede dururken lalin çıkardığı italyanın 3. serisinde yanında Çikoyla durmakta hatta elini Çikonun sırtına konuyla alakasız bir şekilde koymakta.

Bu da demek oluyorki ilk seri gerçek orjinal tayın çıkardığı seriyi kastediyorum. Yani başka bir anlatımla 2.ve 3. serilerde başka çizerler karelere müdahale ederek orjinalliği bozmuştur.
Başka bir anlatımla Tay 350 lik seri yada fasikül serisi orijinal Mona Lisa Lal klasik serisi ise sahte Mona Lisa dır.
Bu yüzden italya da ilk seri yani liret olarak çıkan zagor lar müzayedeler de yüksek rakamlara gitmektedir.
Ben isterdimki Lal yayıncılık (tabi ki bu konuda hiçbir bilgisi olmaması büyük handikap tamamen ticari olarak yayın yapmakta) klasik serilere başladığın da tayın kitapların dan kopyalar almalıydı ya da daha iyi araştırmalıydı. Bunun sonucunda kolleksiyonerlerin elindeki Zagor klasikler italya için bile değer arz ederdi.

Evet arkadaşlar maalesef bir çok satıcı arkadaş hatta Zagor konusunda kendini en üst düzey sayan kişiler bile bu konudan bi haberdir. Zaman zaman sizlerle bu tip konularda yazışacağım daha çok enteresan olaylar var. Tabi bu arada benim her kolleksiyonere tavsiyem 350lik zagor ilk 135 ya da fasikül takım olabilirse de italyan ilk seri toplamaları inanın evinizde bir Mona Lisa olacak.

Gerçek Koleksiyonerler zaten eski o Tayın piyasaya sürdüğü Zagorları topluyorlar. Bu yüzden Tayın kitapları piyasada pek bulunmuyor. Bulunsa da fiyatlar ateş pahası...... :D ;)

Gandalf

Bu konuda Cem beye ben de katılıyorum. Lal klasik maceraları Koleksiyonumdaki Zagor 350 lik seri den kitaplarla karşılaşdırdığımda bir çok çizimin farklı şekillerde yeniden yorumlandığını ben de gördüm, tabiki 1970 yıllarında yayınlanan zagorlardaki tercümeler ile şimdiki Lal dönemi zagorların tercümelerinin birbirinden çok farklı olduğunuda söylememe gerek yoktur sanırım.

Bence Lal yayıncılığın Zagorları , İtalya da yayınlanan 2. veya 3. dönem edisyonlar ile baskıya sunmuş olduğu  kanaatindeyim.

Yanlız hatırlatmaktada yarar görüyorum, Tay yayınlarının yayınlamış olduğu 350 lik serinin  ilk 10 kitabını almaya kalkıldığında toplamda  3500 tl gibi bir rakamı gözden çıkarmak gerekiyor. Genel toplamda bu serinin şu anki fiatı ; 15.000.tl civarındadır bilginiz olsun.

Selamlar
Serdar

yalcinerol345

Peki, Tay Yayınları'nda şöyle bir durum yok mu ? Her fasikülün ilk sayfasında ilk bant kayıp değil mi ?
Bu bant yerinde Zagor'un bir resmi, macera adı ve özeti vardı.
Yanlış mı hatırlıyorum ? Bu yazdığım fasiküllerdeki durum için.

demirbaş yayıncılık

Yalçın bey hayır tay fasikül  ve ciltler tamamen orijinal hatta baskı kalitesi 1969 daki ilk fasikülle lal klasik cilt arasında dağlar kadar fark var. Nedense o zaman ne tarama teknolojisi nede başka teknik vardı. İtalyadan orijinal Zagor filmleri italyanca balonlarla (yani onlar nasıl bastıysa matbaa makinasından çıkardığı filmler) gelirdi burada balonların üzerine türkçe balonlar yapıştırılır ve baskı yapılırdı .Yani italyada basılan filmle tay zagorlar basıldı hiçbir baskı kaybı ve kare müdahalesi yok. Lalin klasikleri ise tabir caizse suyunun suyu 3. seriden tarama ve onu da çok iyi yapamıyorlar.

yalcinerol345

Anlaşılmıştır.Bilgi için teşekkür ederim.

Gandalf

Cem beye bir sorum olacak , Türkiyede ilk kez Zagoru Ceylan yayınları , fasiküller halinde basmaya başlamıştı. Bu fasiküller sonradan ciltler içerisinde toplandı ve bir dönem yayınlandıktan sonra bayrağı Tay yayınlarına devir etti.
Şimdi ben ve benim gibi bir çok arkadaş merak ediyor doğrusu , Ceylan yayınlarında durum ne idi , ilk ceylan yayını fasikül hangi yıl basılmışdı , ve Tay  döneminde ceylan yayınlarının basmış olduğu sayılar tekrar edilmişmiydi , bilgi verebilirseniz çok makbule geçer.

Saygılarımla
Serdar

FerdiFon

Arkadaşlar zagor konusunda size birkaç çığır açacak bilgi vermek isterim.Bu bilgiler eren paykalın kitabın dada yoktur.Zagor italya da yayına başladığın da hepinizin bildiği ğibi üstad ferri muhteşem çizimlere başladı.Ve italya da tam 3 seri halin de zagor tekrar tekrar çıktı.İlk serde ferrinin çizdiği kareler tamamen orjinaldir ve tay yayınlarının ilk çıkardığı seride fasikül yada 350 lik seriden bahsediyorum birini alıp lalin çıkardığı klasik ciltlerle karşılaştırın.Karelerde birçok yerde eksiklikler var lalin klasiklerin de .Mesela zagor çikosuz olarak bir karede dururken lalin çıkardığı italyanın 3. serisin de yanın da çikoyla durmakta hatta elini çikonun sırtına konuyla alakasız bir şekil de  koymakta.
Bu da demek oluyorki ilk seri gerçek orjinal tayın çıkardığı seriyi kastediyorum.Yani başka bir anlatımla 2.ve 3. serilerde başka çizerler karelere müdahale ederek orjinalliği bozmuştur.
Başka bir anlatımla tay 350 lik seri yada fasikül serisi orjinal monolisa lal klasik serisi ise sahte monolisadır.
Bu yüzden italyada ilk seri yani liret olarak çıkan zagor lar müzayedeler de yüksek rakamlara gitmektedir.
Ben isterdimki lal yayıncılık (tabi ki bu konuda hiçbir bilgisi olmaması büyük handikap tamamen ticari olarak yayın yapmakta) klasik serilere başladığın da tayın kitapların dan kopyalar almalıydı yada daha iyi araştırmalıydı.Bunun sonucun da kolleksiyonerlerin elin deki zagor klasikler italya için bile deger arzederdi.
Evet arkadaşlar maalesef bir çok satıcı arkadaş hatta zagor konusun da kendini en üst düzey sayan kişiler bile bu konudan bi haberdir.
Zaman zaman sizlerle bu tip konularda yazışacağım daha çok enteresan olaylar var.Tabi bu arada benim her kolleksiyonere tavsiyem 350lik zagor ilk 135 yada fasikül takım olabilirsede italyan ilk seri toplamaları inanın evinizde bir monolisa olacak.

Bir Yayıncı Kuruluşun Başka Bir Yayıncı Kuruluş Hakkında Böyle Bir Yazı Hazırlaması  Doğrusu Tuhafıma Gitti  ...
Ayrıca   Bahsedilen  Zagor İle Çikonun Olduğu Kareleri Görmek İsteriz  ...

demirbaş yayıncılık

İyi akşamlar ben her zaman lal yayıncılık sahibi ve gerek oradaki konuyla ilgili arkadaşlarada bunları söyledim.Benim yayınlarım daki hatalarıda başka bir yayıncı eleştirebilir.BAkın ben 25 yıldır çizgi roman için birşeyler yapmaya çalışıyorum.Dolayısıyla yeni çıkacak yayıncılar vs hepsiyle bir şekilde diyaloğumuz oldu.Ben herzaman fikirlerimi samimiyetle söyledim çünkü yapılan iş çok fazla emek ve para gerektiriyor .Bir roman yada çocuk kitabı 10000 basıp türkiyede her yere yollayıp ciddi satış yapabilirsiniz.Hatta ikinci baskıyı 3üncü baskıyı yapabilirsiniz .Ama bu çr ler için malesef böyle değil Dolayısıyla çok fazla incelemek bilgi birikiminiz yoksa bilen kişilerden tavsiyeler yardımlar almalısınız.Size soruyorm neden karaoğlan yarım kaldı neden satmadı? Nedeni ne biliyormusunuz.Elinizde baskı yapacak tam bir meteryal yok suat abi zamanın da hiçbirşeyi saklamamış basın bulun diyor.Ne yapmanız lazım bu kitabı ya sahaflardan (bende tam takım var ) yada kolleksiyonerlerden alıp düzgün bir şekilde tarayıp  temizleyip çıkarmalısınız.ama lal ne yaptı macera nın sonun da 5-6 sayfa ellerin de yok bitti yazdı yada kareler yırtık eksik garip çizimlerle bu işi götürmeye çalıştı .Ben kendilerine defalarca vereyim düzgün çıksın dedim ama malesef karaoğlan yarım kaldı.Dolayısıyla ben bu yazdıklarımı bir kolleksiyoner ve okur olarak yazmaktayım.Ben delalin çıkardığı seriyi rafımda tutmak isterdim.

demirbaş yayıncılık

Sevgili gandalfCeylan yayınları 1961 yılın da ilk zagor fasikülünü bastı.Çok fazla umutluydular çok satacak diye .Fakat zagor da daha çizimler tam oturmadığı için kitaplar satmadı ve 32 sayı sonun da kapatıldı ve 6 adette cilt (5 fasiküllü ) yapıldı.Tabi 1969 da tay yayınları aynı hatayı yapmayarak zagoru italyada ki 95 .sayıdan başlayarak basmaya başladı nedeniyse çizimler çok güzelleşmişti senaryolar çok iyiyidi ve hakikaten zagor çıkınca yer yerin den oynadı.64 sayfa haftalık çıkmaya başladı fakat italyada 64 sayfa aylık çıkıyordu .Dolyısıyla türkiye italyada çıkan 4 aylık kitabı 1 ayda basıyordu nitekim tay yayınları italyada çıkan sayıya çabuk yetişti ve malzeme omadığından önce sayfa sayısı 48 sonra 32 ye düştü ve hatta okuyucuya zam yapmamak için böyle yapıyoruz denildi.Halbuki malzeme bitiyordu.En nihayet malzeme kafa kafaya gelince tay bu seferde tekrarlara başladı malzeme birikene kadar tekrar macera ve dolgu malzemeri yayınladı.Tabi 1972 yılın da ayrı bir edisyon stoklardaki kitapları ciltlemeye başladı.Bu ciltlerde 44 ciltte zagor 1961 ceylan basılmıştır yani italya 1.sayı oradadır.