Aslan Şükür-Jules Verne Kapakları..

Başlatan V, 23 Şubat, 2012, 13:41:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

70'li yılların sonlarına doğru başlayıp,80'li yıllarda devam eden İnkılap ve Aka Yayınevlerinin kollektif baskısı

Jules Verne kitaplarının Aslan Şükür'lü kapaklarından elimde olanları ekliyorum.Seriye başka çizerler de kapak yapmışlar

ama Aslan Usta ayrı.. :)

Zamanında bu serinin kitaplarını Kabalcı'nın ucuzluk reyonlarından bugünün parası 50 kuruş,1 lira gibi paralara toplamıştım.. 8)

"İstemem,eksik olsun.."

V

"İstemem,eksik olsun.."

V

"İstemem,eksik olsun.."

V

"İstemem,eksik olsun.."

V

"İstemem,eksik olsun.."

V

Bu kapağı çizgi romanlarda da kullanmıştı sanırım..

"İstemem,eksik olsun.."

V

"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Usta Kristof Kolomb'u da çizmiş, ne diyelim ellerine sağlık.

darkwood

Aslan Şükür ustamızın eline her şey yakışıyor.
Jules Verne ve imzasının olduğu diğer çocuk kitaplarına olan sevgimizin bir parçasıda bu güzel kapaklardan kaynaklanıyor...
Darkwood Sakinleri..

Peyami

Bu kapaklar gerçekten muhteşemdir. Esrarlı Ada ve Afrika Ormanlarında kitapları bende de vardı. Hatırlattığın için teşekkürler Engin.

Altın Kitapların bastığı kitaplarda da bu resimler ya da benzerleri kullanılmıştı. Onlar daha canlı ve iyi bir baskıyla, kısaltılmış şekilde, şömizli olarak basmışlardı. Ama aynısı olmayabilir belki de, iyi bilmiyorum. 

Özellikle "On Beş Yaşında Bir Kaptan"ın kapağını çok beğenirdim. Onu ve aynı seriden birkaç kitabı kütüphanemde sıralı kitapların en önüne kapak gözükecek şekilde yerleştirdiğimi hatırlarım.

Edit: Dayanamadım internetten bir baktım, Altın kitapların kapağı çok benziyor ama farklı. Acaba iki kapak arasındaki fark nereden kaynaklanıyor?

Geçenlerde Ömer Muz konusunda da konuşulmuştu, acaba Aslan Şükür bu resimleri yabancı versiyonlarını baz alarak mı çiziyordu...yani bir çeşit röprodüksiyon muydu?

V

Bu kitapların çevirileri çok iyi.İçlerinde orjinal baskıda yer alan illistürasyonlar da var.

En önemlisi Altın Kitaplar'ın yaptığı gibi sadeleştirilmemişler!

Bende en son İthaki'nin bastığı seri de var.Ondan da kat be kat iyiler bence..
"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Bu aralar parıltı yayıncılık diye bir yayınevi bu klasiklerden 15 tanesini (Don Kişot, Sefiller, Hazine adası, 15 yaşında kaptan vs) 48'er sayfalık halde ve her sayfasında küçük birer resimli şekilde tekrar bastı.
  Bizim kızın şu anki favorileri onlar. Geceleri sütle birlikte ona okuyorum. Çocuklar için süper başlangıç.

yunusmeyra

V usta,emeklerin ve zahmetin için sağol..burnumun direği sızladı  :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

yunusmeyra

untmadan bir hayalimi paylaşmak isterim;kardeşimle beraber milliyet çocuğun orta sayfasında ek olarak verdiği klasiklerin çizgi roman versiyonlarını okur ve "aslan" kapaklı çıktıklarını hayal ederdik.. :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

mgsar

Jule verne'nin bu serisi bende de var. Çok güzel bir hatırlatma oldu. Uzun zamandır bakmamıştım. Hayal gücümü zorlayan, okumaktan çok keyif aldığım kitaplardı. Bu yüzden de elimden çıkarmadm. Kapakların görselliğine zaten diyecek yok. Kurduğumuz hayelleri yönlendiren de bu kapaklar olmuştu zaten.