Jan Dix

Başlatan Cantürk, 01 Mart, 2012, 15:10:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Cantürk

Hollandalı Jan Dix klasik dedektiflerden değildir. Onun uzmanlık alanı cinayet ya da hırsızlık olaylarını çözmek değildir, bilakis her türlü sanat eserini, resmi, heykeli, insan eliyle yapılmış ürünü ve mimari yapıyı araştırır, toplar, satın alır ve satar. Meşhur Amsterdam Rijksmuseum'da bir danışmandır. Annika burada işe alınır. Jan ve Annika yıllardır birlikte yaşamaktadır ve bu karmaşık bir aşk hikayesidir.

Müzenin yararına araştırma yapmak, bazı eserlerin orijinalleri ve onların ortaya çıkaran kişiler hakkında bilgi edinmek için Dix' i dünyanın her yerine gönderen kişi onun sevgilisidr. Dix için sanat, sürükleyici, içinde insan ruhunun inceliklerinin barındığı ve sonuna kadar okunması gereken bir kitaptır. Her ne kadar sanat eserlerinin maddi değerleri varsa da, yine de gıpta ile bakılır. Tıpkı diğer ürünler gibi sanat da çalınabilir, aşırılabilir ya da sahtesi yapılabilir, bu yüzden Jan de tıpkı diğer dedektifler gibi hırsızlar, katiller ve adam kaçıranlarlar yüzleşmek zorundadır ve bazen istemese de kendi hayatını acımasız düşmanlardan korumak için silahını kullanmaya mecbur bırakılabilir.

Yan karakterler:

Annika Hermans

Amsterdam Rijksmuseum ' da bölüm müdürü olan Annika, hem Jan' ın işvereni hem de uzun süreli kız arkadaşıdır. Annika' ya göre, Jan onun istediği istikrarlı ve güvenilir ilişkiyi sağlamada başarısızdır. Bu sebeptan dolayı, 2 yönlü bir etkileşim söz konusudur:Jan' a talimatları veren ve profesyonel yaşamından sorumlu olan Annika' dır, ancak iş aşka gelince, kuralları koyan dedektiftir.

----------------------------------------

Gherrit Lastman

25 yaşında ve mimarlık öğrencisi olan Gherrit, Jan ve Annika' nın dinamik ve sabırlı asistanıdır. Onlar için dönüşümlü olarak çalışan bu genç öğrenci, araştırmalarında Dix' in arkasını kollayarak ve araştırma ile ilgili çok da önemli gözükmeyen noktalar üzerinde daha çok inceleme yaparak Dix' e yardım eder. Dix' in başını beladan kurtarmasına yardım ederken Gherrit genelde kendini aksiyonlu sahnelerde bulur.

----------------------------------------

Judge Hilman

Üzgün, hayal kırıklığına uğramış ve kendini her şeyden soyutlamış emekli bir hakim olan Hilamai arkadaşı Dix 'e değerli tavsiyelerde bulunur. Jan tarafından akıl hocası olarak görülen Hilman' dan sık sık incelemenin mantıksal gelişimini yeniden kurması için yardım istenir. Resmi görevinden emekliye ayrıldığından beri, güvenilir bir kişi olan Mrs. Solbens tarafından yardım edilen Hilman, her biri diğerinden farklı olan evsiz insanlara yardım eder.

JAN DIX'İN DÜNYASI

Sanat dünyasının gizemli bilmecelerini çözmek için Jan Dix ' in dünyanın dört bir yanına giderek seyahat etmesi gerekir. Rembrandt, Vermeer ve Van Gogh gibi sanatçıların ve onların eserlerinin izlerini sesizce takip ederken ya da delirmiş, kimse tarafından tanınmayan ve korkutmak amacıyla göz dağı veren ressamları, bütün varlıkların ve evrenin bir ruh taşıdığına inanan doktrinlerle ilgili imgeler ve totemler yaratan ilkel heykeltraşları ya da pis, çürük wunderkammer yaratıcılarını ararken Dix, dünyanın pek çok farklı yerine gider.

Onun maceralarının geçtiği, yaşadığı ve Rijksmuseum ' un bulunduğu yer Amsterdam' dır. Hollanda' daki maceraları, ünlü kanalları ile meşhur olan büyük şehirle sınırlı değildir, ancak olaylar daha az bilinen ve turistik gezilerden uzak alanlarda, rüzgar gülleriyle bezenmiş Hollanda' nın büyüleyici kırsal bölgelerinde geçer.
Bunların yanı sıra Dix, Johannes Vermeer' in dünyaca ünlü " İnci küpeli kız" adlı eserinin izini sürerken Macaristan' a, Fransa' ya, Normandiya' ya ve Amerika' ya gider. Dix ayrıca ormanın ilkel kabilelerini ve görkemli tahtadan yapılmış totemlerin gizemini bulmak için Kanada' ya, Büyük Göller' in etrafındaki yeşil böleglere ve yarı kurak batı kıyılarına; Moroccan Çölü' nün büyüsü keşfetmek için de Afrika' ya gidecektir. Kısacası sanat sınır tanımıyor!

CARLO AMBROSINI

Azzano Mella (Brescia)' de Nisan,15, 1954 de doğdu.

1976 yılında çizgi roman dünyasında sahneye ilk kez çıkıtı. O zamanlar, Casa editrice Dardo tarafından yayımlanan savaş hikayeleri için sanatçı olarak çalışıyordu. Enzo Biagi' nin "Storia d'Italia a fumetti" adlı eserinin çzigi roman uyarlamasının birkaç bölümünü çizmeden önce, Ediperiodici and Editoriale Corno için çalışıyordu. 1980 yılında Ambrosini Ken Parker' ın yedi bölümünü çizerek Sergio Bonelli Editore için sanatçı olarak çalışmaya başladı. 1984 yılında, Glénat Italia tarafından bir kitapta toplanan ve " Orient Express" adlı dergide yayımlanan orta çağ serileri olan"Nico Macchia" i yazan bir sanatçıydı. 1987' de Dylan Dog üzerinde çalışmaya başladı ve "Dietro il sipario" ve "Il guardiano della memoria", gibi birkaç bölüm yaratarak yazılarını da oluşturdu. 1997' de Ambrosini, Sergio Bonelli Editore için ilk karakterini oluşturdu. 2 ayda bir çıkan mini serilerinin ana kahramanı olan Napoleone, 2007' ye kadar sürdü. Şu sıralar Jan Dix' in mini-serileri üzerinde çalışıyor.

CARLO AMBROSİNİ YANITLIYOR:

Jan Dix ne zaman hayata geçti ve onun serüvenlerini yazmaya ne zaman karar verdiniz ?

Ne zaman olduğunu tam olarak gerçekten söyleyemem. Bir çizgi roman serisinin dramatizasyon içerisinde yazılarım ve çizimlerim aracılığıyla sanat konularının üzerinden gelmeme olanak sağlaması düşücesi, benim için bir çeşit aktif olmayan bir düşünceydi. Pratik olarak seri için yeni bir karakter seçmem gerektiğinde Jan Dix üzerinde çalışma şansı, Napoleone' nin sonu ile geldi. Ama sizin sorduğunuz bütün bunların nasıl başladığıydı. Bilirsiniz işte her zaman olduğu gibi, bir şekilde başladı.

Editörümüzün her zaman söylediği gibi, konuya karar verdiğinizde ve konunun sınırlarını çizdiğiniz zaman, hemen ardından takımımızdaki arkadaşlarımızla konuyla ilgili olarak görüşülür. Başlama noktası olarak kullanmak için ve " düşüncelerimi beslemek ( güçlendirmek) için ilk hikayelerle ilgili bir takım fikirler yazmıştım. Bu proje, tam da buradan başladı işte.

Dix 'in hikayelerinde en sevdiğiniz konulardan olan sanat ve pisikolojinden bahsediyorsunuz. Bu tutkuyu nasıl geliştirdiniz ?

Sanırım, hileli bir soru bu: Tutkularımız ve ilgilerimiz nereden gelmektedir? Bu soruya kolayca cevap verilemez. Genel anlamda kişisel eğitimimin büyük bir parçasını da oluşturan bu konulara olan doğal eğilimimden kaynaklandığını söyleyebilirim.

Kariyerinizde en çok esinlendiğiniz, çizim stililizde ve yaratıcı seyehatinizde etkisi olan sanatçı kimdi ?

Bu liste, farklı alanlarla çeşitlenerek uzayabilir: felsefe, edebiyat, sanat, sinema ve çizgi roman. Yaşamımın belli noktalarına daha yakın olan bazı sanatçılar olmasına rağmen, sadece bir tanesini seçemem. 50lili yaşlarda biri olarak bu uzun bir araştırma gerektirirdi.

Çizgi romanda çizim stilinden bahsedecek olursak, 1950,60 ve 70lerde "Realistler" olarak adlandırılan büyük sanatçılara hayran olmaya başladım: Alex Raymond, Alex Toth, Jean Giraud, Joe Kubert vs. Serüven hikayelerinin büyük yazarlarıdır onlar, klasiklerdir! Genelde bilgi ve öğrenme, aşamalı bir yolculuktur (bazı umulmadık esinlenmeleri engelleyen) ve çalıştığınız konuyla ilgili genel ve geniş bir bilgi birikimine sahip olmanıza yardımcı olur. Her ne kadar ustalardan kendinizi azat etmek ve kendi yolunuzu çizmek için her defasında aynı noktaya gelseniz de, klasikler, tabi bu bilginin bütün dalları için geçerli, güvenilir, yararlı ve sağlam noktalardır.

Bir hikaye yazmaya başladığınızda edebi, komedi ve sinematografik referanslarınız nelerdir?

Tabiki bu hikayeye bağlı bir durum. Dix hakkında ilk kez düşünmeye başladığımda, Pollock' tan ve onun muhteşem şiirsel ve açıklayıcı değişiminden çok etkilenmiştim, ancak bunun aksine Napoleone ' u yazdığımda, Carl Gustav Jung tarafından ortaya atılan " toplu bilinçsizlik" teorisinin etkisnde kalmıştım. Güçlü macera öğesine sahip olmasının yanı sıra sembolik anlamlar taşıyan hikayeler yaratmaya çalıştım hep. Karakterlerim, dünyadaki gerginliği, korkuları, heyecanı, kahramanlığı ve korkaklığı anlatmalılar.

Sizce Jan Dix' in ideal okuru kimdir? Kime ulaşmayı amaçlıyorsunuz ?

Entellektüel bir merakla birlikte eğlenmekten ve oyun oynamaktan keyif alan tüm okuyuculara. Kendilerini kültürle ilgili konularda sorgulamaktan hoşlanan insanlara.

Sergio Bonelli resmi sitesinden çevrilmiştir.
Batuhan Cantürk

Not: Resimleri sen ekleyiver Hasan:)

hanac

Büyüksün Batuhan Abi.

Resimleri hemen ekleyeceğim.

hanac

Toplam 14 sayı olarak Mayıs 2008 - Temmuz 2010 arasında yayınlanmıştır.

Aynı Gizli Yüz gibi 2 şer sayılı 7 ciltte toplanır, pek de iyi olur.

1. sayının kapağı

14. sayının kapağı

Cantürk

altay1944

Entellektüel bir merakla birlikte eğlenmekten ve oyun oynamaktan keyif alan tüm okuyuculara.

Kendilerini kültürle ilgili konularda sorgulamaktan hoşlanan insanlara.

Batuhan Bey'in çevirisinde bu tümce hoşuma gitti.Dix'i bende çok severim .Basılsa tamamını alırım...
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

DAMPYR

Alıntı yapılan: altay1944 - 01 Mart, 2012, 16:16:43
Entellektüel bir merakla birlikte eğlenmekten ve oyun oynamaktan keyif alan tüm okuyuculara.

Kendilerini kültürle ilgili konularda sorgulamaktan hoşlanan insanlara.

Batuhan Bey'in çevirisinde bu tümce hoşuma gitti.Dix'i bende çok severim .Basılsa tamamını alırım...

Aynen sana katılıyorum..... :D ;) :)

s.b

Bu doyurucu tanıtım için çok teşekkürler Batuhan bey. İnanın insanın Jan Dix okuyasını getiriyorsunuz. Keşke yayınlansa da okusak demekten kendimi alıkoyamıyorum. Jan clod vandamme'a benzeyen bir tipi var. Oldukça geniş bir coğrafya da maceralar yaşadığı anlaşılıyor.
Hasan abiminde dediği gibi ikişerli sayı olarak toplam 7 ciltte bitirilir. Böylece yeni bir seri daha kazanmış oluruz.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

yunusmeyra

jan dix'ten ilk önce serüven dergisinde haberdar olmuştuk sanırım..öncelikle yazısı için  batuhan'a ve eklediği görsellerle hanac'a bu farklı seriyi bir kez daha gündeme getirdikleri için teşekkürler..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Mister NO

Benim hiç tanımadığım bir karakterdi.

Tanıtım yazısı çok güzel olmuş.Elinize sağlık.

Bir çizgi roman sever olarak çıksa da okusam dememe neden olan bu tanıtım için teşekkürler.

Kısa bir seri,tamamlanması da kolay olur. :)

Yayınlanırsa kesin alırım,hem çizimleri,hem de konuları sevdim. ;)

Cantürk

Beğenmenize sevindim arakadaşlar. 8)

Gambit

cok guzel paylasim sevgili Batuhan, ellerine saglik

Hollanda da yasadigim icin benim icin ayrica onemli oldu bu basligi okumak  :)

dursar

YAYINLANMASININ BEN DE İSTERİM

ErenKoyunoglu

Tanıtım çok güzel Cantürk Bey. Bir sanat tarihçisi olarak yayınlandığı anda hemen alırım.

Tarkan Kurt

Güzel bir tanıtım olmuş. Yayınlanması halinde iyi bir satış grafiği çizebilir.

Cantürk

Alıntı yapılan: Gambit - 02 Mart, 2012, 21:32:35
cok guzel paylasim sevgili Batuhan, ellerine saglik

Hollanda da yasadigim icin benim icin ayrica onemli oldu bu basligi okumak  :)

Müzeyi iki sene önce  görme fırsatım olmuştu sevgili Süleyman.

Küçük ama çok güzel bir müze.

İnci Küpeli Kız yok orada (Laheydeki Kraliyet Resim Müzesinde)  ama Vermeer'in diğer ünlü tablosu Sütçü Kız( ya da süt koyan kız) vardı.

Müzedeki en önemli eser, kuşkusuz Rembrandt'ın Gece Nöbeti adlı tablosuydu.