Avengers 1998 Dizisi

Başlatan ümitkr, 17 Mart, 2012, 20:13:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ümitkr

Alıntı yapılan: Tarkan Kurt - 19 Mart, 2012, 08:34:11
Alıntı yapılan: rumar80 - 19 Mart, 2012, 08:17:05
  Forumda Avnegers (hem de iki başlıkta), sinemalarda Avengers. Üstat Stan Lee'nin söyleyeceği gibi:
"Kim demiş 2012 Avengers yılı değildir diye?"
  Sağol Ümit
Her yerde avengers, bir tek Gerekli Şeyler'de tık yok. New Avengers isteriz.

Ne yalan söyleyeyim, elimde imkan olsaydı muhtemelen bu diziyle başlardım ben Avengers yayınlamaya... Ama kişisel fikrim bir yana, katılıyorum, New Avengers'in devamı gelsin o da tamam olur :O) Bence bugün yarın manga stresini atsınlar üzerlerinden gelir  :D

ümitkr

Avengers 6

Squadron Supreme tepişmesi ve gölgelerdeki adamla mücadele sürüyor.

Thor'un basına sinirlenerek malikane içinde şimşekler çaktırması Tony Stark'ı endişelendirir. Çünkü aile yadigarı antika halıyı yakmak üzeredir. Öykü böyle başlar :) Hawkeye'ın televizyonu oklaması da tansiyonu yükseltir.
Bu sırada Scarlett depresyondaki her amerikalı kadın gibi dondurma yemeye mutfağa geçtiğinde Ms. Marvel'in alkol aldığını görür. İki kadının mutfak tezgahında oturarak avunmak için yeme içmeleri hoş bir görüntü...

Sonuçta grup Pegasus'a yola çıkar ve durumu açığa kavuşturmaya giderler. Captain Ms. Marvel'a yolda "nler oluyor sana" diye soruna aldığı yanıt "kadınların düşünemeyeceğine inanan erkeklerden hiç hoşlanmadığını" söyler alayla. İş büyümeden kapatılır.

Pegasus'a "sahte" olabilecekleri için sokulmayan grubun gerçek olduğunu Ms. Marvel ispat eder. Üssün içine girdiklerinde çok sonraları aynısının malikanede de inşaa edileceğini şimdiden söyleyebileceğim bir "beyin manipülasyonu yapabilen kötü adam veri bankasıyla" karşılaşırız. Gücünü kullanan hemen ekranda görülmektedir gibi bir şey. Bu arada yöneticinin "bazıları ölmüş olabilir bu kötülerin ama dirilmelere aşina olduğunuzdan onları lişsteden neden çıkarmadığımızı anlarsınız" der :O)

Squadron Supreme kendi boyutlarından geldiklerinden beri burada yaşamaktadırlar. Odalarında arama yapılır ve elbette kavga çıkar. Scarlett bu defa sadece bir parmak şıklatmasıyla Wonder Man'i ortaya çıkarmıştır. Captain, Ms. Marvel'a yardım edince tartışmaları büyür. Bu sırada Scarlett daha önce yaptığı gibi Squadron ekibinin beynini kurtarmaya girişir. Blue Shield adlı ajan tarafından bayıltılınca işi yarım kalır ama olayı çözmüş olan Ms. Marvel Hawkeye'ın yardımıyla Corruptor adlı kılık değiştirmiş beyin manipülatörünü yakalatır.
Captain'in Hyperion'a "gamsızlıktan ha bire beyninizi ele geçirtiyorsunuz, ekibimden uzak durun" gibisinden laf etmesi bir kenara not alınmayı hakediyor bence. Özellikle JLA okuyanlar bu tarz gereklerle kendini yineleyen ve boyutlararası dost grupların durmadan kavga etmelerine hoş bir gönderme yapılıyor gibi olduğunu kabul edebilirler zannımca.

Buradan dünyaya açılmaya gönderme diyebileceğimiz bir ip ucuna daha denk geliriz. Moonglow Corryptor'un beynini okumaya çalışırken adam "Alexander the Great (Büyük İskender) her meydan okumayı kabul eder, dünyayı ele geçirir" dizelerini yinelemektedir.

Ms. Marvel sorgulanınca grubu hiddetle protesto ederek terk eder. Son karelerde gizli düşmanın Imus Champion adlı biri olduğu ortaya çıkar. Buradan da hikaye normal dizide süren bir ortak öyküyle, 1998 Annual'ına atlar ve o bende yokmuş, şaşkınlıkla gördüm. Ama anladığım kadarıyla Imus dünyayı ele geçrimeye çalışır ve kırgın ayrılan Squadron ile Avengers üyeleri onu döverler  ;D

ümitkr

Avengers 7

Bu sayı başka dizilerle ortak bir macerayı içeriyor, kahramanların kişisel bunalım ve sorunlarının sorgulanmasının kapılarını aralarken "faşizme" ilk defa dokunduruluyor:

"Live Kree or Die" adlı hikayede Kree ırkının Lunatic Legion adlı fanatik askerleri dünyaya savaş açmışlardır. Onları engellemeye çalışan grup aynı zamanda Ms. Marvel'ın yargılanmasına başlarlar. Grup üyeleri itham eder, Ms. Marvel'ın da savunma yapması beklenir. Ms. Marvel tipik bağımlılar gibi inkar eder, öfkeye kapılır, saldırganlaşır. Grubu terk etmeye karar verir.

Bu sırada Ms. Marvel'ın haline çok üzülen Scarlett aydaki Kree'lere saldırı öncesi gerilir. Wonder Man bu defa çağırılmadan ortaya çıkar ve bir ara Scarlett'in Ms. Marvel'la dertleşirken söylediği sözleri tekrarlar. Scarlett, "Vision sıradan bir erkek değil, ona sarılıp sıcaklığını hissedemiyorum" gibi bir şey demişti. Wonder Man "Beni ölümden döndürdün, ihtiyacın vardı geldim" der... Ortaya Vision çıkınca (ama kadının içinden değil, soğuk zeminden) sohbet biter ve Simon yok olur. Scarlett kocasına "teşekkür ederim Vision" diyerek soğuk bir ifadeyle içinden geçer... Kocasının üzerinden geçer!
Çizgi romanın tanımlarında "resimle metnin bütünlüklü ve tutarlı bir öykü oluşturması" kısmı da vardır ya hani, genelde bu sadece ardışık akan resimlerin metinle birlikteliği anlaşılır. Oysa sanat filmleri veya tiyatro gibi, dekor, fon, ışık, mekan, aksesuarlarla da metnin vurgusunun arttrıldığı göstergelere ihtiyaç duyar çizgi roman anlatımı. Bu dizide sık sık yazısal veya imgesel her tür gösterge bütünlüğüne rastlanacaktır. Aşağıdaki kareler buna bir örnek. Elinde bu diziyi bulunduranlar en azından Busiek-Perez işbirliği olan sayıları bir daha bu bakışla gözden geçirsinler derim ben. Olmadı zaten ben fırsat buldukça bunlara örnek kareleri buraya aktaracağım:

Aya ulaşan ekip son derece ciddi bir mücadeleye girişir. Rakipleri öldürmek veya sıkıştıklarında intihar ederek kendilerini  enerjiye dönüştürerek büyük bombaya aktarmaktadırlar. Bu sayının en veciz sözü (gelecek sayılara da ip ucu) Captain America'dan gelir "Gösterin onlara İntikamcılar, Dünyanın hiç bir istilaya izin vermeyeceğini gösterin!"
Bu sırada aya bakmakta olan Ms. Marvel arkadaşlarını utandırmak için aya uçmaya karar verir. Zorlu mücadeleyi grup kazanırken Ms. Marvel utanç içinde geri dönmek zorunda kalır ve ilk defa sorunuyla yüzleşir. Açıkçası grubun şimdilik kadın sorunlarını ön planda tuttuğunu söylemek mümkün... Neden? Sonra, çok sonra anlayacağız...

ümitkr

Avengers 8

Jarvis'e daha önce gelmiş olan mektubun sırrı çözülür, grupta sorun yaşayan kahraman sayısı 4'e çıkar, Scarlett gözyaşları içinde bir karara varır.

Jarvis, uzak bir latin ülkesinde küçük bir kızın okuması için para gönderiyordur. Şimdi o yoksul memleket kızı okutmak üzere Amerika'ya göndermektedir. Jarvis kızcağızı karşılamak için eline aldığı kızın çocukluk fotoğrafıyla karşılamaya gider havaalanına. Çok hareketli bir havalanı baskınıyla hikaye devam eder. Silverclaw adlı genç kızın başı çektiği kötü adamlar insanlara dehşeti yaşatırlar.

Olanlardan habersiz Avengers'ler de kendi dertleriyle uğraşmaktadır.
Bu sayıda yedek genç elemanlar Justice ile Firestar da çağrılır ancak Firestar bir kriz yaşamaktadır. Sevdiği erkeğin peşinden Avngers'e katılmış olan kızcağız kocasının peşinden istediğini yapan ev hanımı modunda olmaktan mutlu değildir. Hatta buna bir de göğüslerini açıkta bırakan bir kostümün hediye edilmesi de eklenince hepten dellenir. Gençliğinin tadını çıkarmadan yetişkin ve kocasına sadık kadın halinden hoşlanmamıştır.

Captain yeni edindiği enerji kalkanına alışmaya çalışmaktadır.

Thor, işlerini bahane göstererek bir süre uzak kalmak ister gruptan.

İroniktir, kendisi bir suçluyken gruba dahil edilen Hawkeye daha önce kötü olup kahramanlığa terfi eden Thunderbolt grubuna savaş açmaya karar verir. Ve bu iyinin kötü, kötünün iyi olabileceği meselesini Scarlett Witch'le konuşur. Unutmadan ekleyeyim, Avengers'in Zemo adlı faşist'in dünyaya egemen olma düşünü de bu gruplar birlikte engellemişlerdir yakın zamanda.

Bu konuşmanın üzerine duvardan gelen Vision eşinin değişen kostümünü görür ve son derece duyarlı davranarak "kıyafetinin değiştiğini fark ettiğini" belirtir. Kocaların çoğunlukla görmediği saç, kıyafet, aksesuar değişiklikleri ve onların duyarsızlığından şikayet eden eşlerin durumuna hoş bir gönderme. Ve fon... Koridorda evli ama hanım eşlerini kaybetmiş çiftlerin mutluluk tabloları vardır. Scarlett zarifçe Vision'un (Görüntü) içinden geçer ve tek başına kalabileceği bir kuytuya çekilir.

Neyse, alarm gelir, havaalanına hareket ederler. Onlarla birlikte olmayan Iron Man yola çıkar Thor çelişkidedir.

Avengers iyi donanımlı bir ekiple savaşmaya hazırlanırken enerji tuzağına yakalanır. Düşmanlarının başı Magnum Moses adlı siyahidir. Apocalips tarafından verilen güçleriyle zemine, toprağa ayak basınca durmayan depremler yaratabiliyor bu adam ve mecburen topraktan uzak yaşaması gerekiyor. Siyahi düşmana siyahi kahraman: Triathlon

Kapakta da görüldüğü üzere tamamı beyaz ırktan olan kahramanları yararak geçen kişi Triathlon'dur. Kapak tasarımı şimdiden daha sonra olacaklara gönderme yapıyor niteliktedir.

Veee Triathlon grubu kurtarır, adamları alt etmeye başlarlar. Bu arada Triathlon "grup çalışması ne güzelmiş ben de isterim" gibisinden espri yapar, Captain "istediğin kadar alabilirsin" der. Bu da bir hazırlıktır zaten. Ancak grup yine zora düşer. Özellikle Silverclaw ormanla bütünleşmiş güçleri sayesinde istediği hayvana dönüşmektedir. Bu sırada Captain Wonder Man'i çağırmasını ister Scarlett'ten ama o "yapamıyorum, yapmak istemiyorum, o bir silah değil bir kişi" yanıtını verir. Thor ve Iron Man'in yetişmesiyle kötüler dağılır, kaçarlar. Bütün bu tantana asıl hırsızlığı gizlemek için yapılmıştır (tanıdık geldi mi?). Düşman kaçarken Triathlon kaçtıkları uçağın tekerleğine gizlenir. Silverclaw teslim olmuştur. Aslında kimse öldürülmesin diye onlara katılmıştır. Bir de kendisi Jarvis'in hala çocuk sandığı küçük kızdır :)
Malikanye döndüklerinde Scarlett odasına kapanmıştır. Hayatını ve yalnılığını sorgularken Simon ortaya çıkar çağırılmadan. Scarlett göz yaşları içinde onunla öpüşmeye başlar. Vision olaya tanık olur ve sessizce uzaklaşır. Psikolojiye girersek, Scarlett ilk defa burada babasını anmıştır... Bunu sonradan ele alacağız artıkın:

Ek bilgi 1

Kimi zaman çok fazla çizgi roman okuyanların farklı çizgi roman ve/veya yayınevlerinin eserlerinde benzerlikler bulduğunda hemen "hırsızlık yakalamış" hissi yaşadığını biliriz. Büyük bir haz ve hafiyelik ve sanat eleştirmenliği duygusu yerleşir bu kişilerin yüreklerine. Tabii bir süre sonra abartılı devam ederse bunun paranoya haline geldiğini söylemek de boynumun borcu. Bununla birlikte kötü niyetli ve bilinçli hırsızlıkları saymazsak devamlı yenilikler üretmeye çalışan bir sektörde benzerlikler olacağı da kaçınılmaz olacaktır.
Aşağıdaki bilgileri yıllardır bir kenarda tutuyordum bir gün paylaşırım umuduyla. Dün Marmara Çizgi'nin dilimize başarıyla kazandırdığı Red Sonja albümünün ikinci kitabı olan "Ok Ustası"nın finalinde büyücü Kulan Gath'ı görünce paylaşımın zamanı geldi diye hissettim.
Red Sonja cildinin arkasında verilen bilgilerde Kulan gath'ın görüldüğü tüm maceralar ve mücadele ettiği kahramanlar anlatılmış. Bizde basılan çizgi romanlarda büyük eksikliği duyulan bilgi paylaşımına iyi bir örnek olduğunun altını çizmek isterim bu uygulamanın. İşte o Kulan Gath Marvel'ın Avengers dizisinin vol. 3, 27-30 sayıları arasında görülmüş, Avengers'a o dönem katılmış olan genç kahraman Silverclaw'ın Tanrıça olan annesini öldürmüştü.
İşte benim konum da bu Silverclaw kostümü ve öncülü...

Silverclaw, (yaratıcıları Kurt Busiek - Gerorge Perez) Avengers'ın 8. sayısında bir havaalanı baskını sırasında ortaya çıkmış, kahramanlarla dövüşmüştü. Güçleri farklı hayvanların biçimine bürünme şeklindedir. Bu da yine Marvel'ın Alpha Flight grubu elemanı Snowbird'i hatırlatmaktadır; ki o da kızılderili tanrılarını çocuğu muydu neydi! Herneyse, Silverclaw kahramanlarla dövüşür ve aslında teröristlerin rehin aldığı yolcuları kurtarmaya çalışmakta olduğu anlaşılır. Dahası uşak Jarvis'in para gönderip okuttuğu küçük kız çıkar kendisi.
Hikayesini bir yana bırakırsak gümüş tenini de görmezden gelirsek kostüm tasarımının bana tanıdık geldiğini söyleyerek aşağıdaki örneği vermemi yadırgamazsınız sanırım:

Esper -Lass...
Esper Lass, DC Comics'in gelecekte bir araya gelen genç kahraman grubu Legion of Super Heroes'inin hem bireysel olarak hem de Legion of Super-Villains grup üyesi olarak düşmanıdır. İlk kez 1975 yılında "Superboy Starring the Legion of Super-Heroes" dizisinin 212. sayısında ortaya çıkmıştır ve yaratıcıları Jim Shooter ile Mike Grell olmuştur. Asıl adı Meta Ulnoor olan Esper Lass Satrürn'ün uydusu olan Titan'dan gelmektedir ve tüm ırkı gibi; ama onlardan çok güçlü, bir telepattır.

Vesaire vesaire vesaire :)

Konumuza dönersek: Bu ikisinin arasında 23 yıl fark var ama kostümleri çok benziyor, oh be bir daha söyledim içim rahat etti!

alan ford

Alıntı yapılan: ümitkr - 21 Mart, 2012, 06:27:49
Konumuza dönersek: Bu ikisinin arasında 23 yıl fark var ama kostümleri çok benziyor, oh be bir daha söyledim içim rahat etti!

Moda deden meret her daim eskiye göz kırpar. 90'lar 7o'lere, 2000'li yıllar 80'lere göndermelerle doluydu. Yani bu bir esinlenme değilde moda dünyasına gerçekçi bir bakış olabilir. 23 yıllık fark tam modanın tekerrüne uygun  :P ;D
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

ümitkr

Alıntı yapılan: alan ford - 21 Mart, 2012, 07:28:55
Alıntı yapılan: ümitkr - 21 Mart, 2012, 06:27:49Konumuza dönersek: Bu ikisinin arasında 23 yıl fark var ama kostümleri çok benziyor, oh be bir daha söyledim içim rahat etti!
Moda deden meret her daim eskiye göz kırpar. 90'lar 7o'lere, 2000'li yıllar 80'lere göndermelerle doluydu. Yani bu bir esinlenme değilde moda dünyasına gerçekçi bir bakış olabilir. 23 yıllık fark tam modanın tekerrüne uygun  :P ;D

Sınıfta kaldığımda ilk kez tiyatro kuramlarını anlatan ders kitabını açıp okumak zorunda kalmıştım zamanında... Yukarıdaki örneklemen aynen o kuramlar için de geçerliydi alanford :) Bir önceki görüşe karşı çıkan istisnasız bir şekilde iki geridekine yaslıyordu temel düşüncelerini. Moda-kuram... Kafamız bir tuhaf çalışıyor vesselam :O)

Ek bilgi 2
Thunderbolts
Thunderbolts, Marvel Comics'in meşhur "Onslaught" öyküsünden hemen sonra ortaya çıkardığı bir süper kahraman topluluğudur. Onslaught'la dövüşen Avengers ve Fantastik Four üyeleri dünyayı kurtarmak adına ölüp-ortadan kaybolunca Thunderbolts yerlerini almaya yeltenir.
İlk kez The Incredible Hulk'un 449. sayısında Şubat 1997'de okurla buluştular. Citizen V, Atlas, Songbird, Mach 1, Techno, Meteorite bu grubun kahraman üyeleridir. Daha doğrusu aslında super villain olan kılık değiştirmiş kötülerdir. Screaming Mimi, Baron Zemo, Goliath, The Fixer, Moonstone, The Beetle'dır bunlar ve gizli planlar peşindedirler. Ancak işler umdukları gibi gitmez. Kahramanlığı seven grup Baron Zemo'ya başkaldırır ve gerçek kahramanlar oluverirler zorluklardan sonra (Avengers'la işbirliği). Halen de gruba bir zamanların kötüleri katılmaktadır.

ümitkr

Avengers 9

Taşlar yerine oturuyor ve kahramanlar sorunlarını çözmeye başlıyor ve bir kötü adam pataklanıyor...

Büyük, lüks bir gemiye baskına hazırlanan ekip ve flashback... Triathlon çalışmaya henüz bir gün önce başlamış olan son derece gizli Avengers frekansından yardım ister. Moses Magnum'un yerini bulmuştur ve bu da bir gemidir. Grup baskına su altından ve içeride ajanlık yapan elemanlarla başlar.
Triathlon, hayatını anlatır Hawkeye'a. Bir dönem olimpiyat şampiyonuymuş ama doping yaptığı için diskalfiye edilmiş. Bunun üzerine The Triune Understanding adlı tarikata girmiş, onlardan süper güçlerini kazanmıştır. Normal bir insandan üç kat hızlı, çevik ve ahlaklıdır artık :)

Moses Magnum'un derdi ise ona güçlerini veren, mücadelelerini kaybedince sismik güçleri üzerindeki kontrolünü elinden alarak bir kenara atan Apocolips'e becerisini göstermektir. Çaldığı araç sayesinde yıkım yapacak ve değerini ispat edecektir. Ancak fena halde dayak yer gruptan. Scarlett'i bayıltmayı başarır ve Wonder Man ortaya çıkarak buna girişir. Adaya uçarlar. Moses'in ayakları toprakla temas eder etmez depremler başlar. Gemide yaşamasının sebebi de buymuş meğer. Captain America yardım teklif eder ama yer Moses'i yutar.

Firestar'ın asabi oluşunun bir sebebinin de kendi radyasyonundan zehirlenme olduğu ortaya çıkar bu sayı. Scarlett artan güçlerinin ve ölümden birini döndürebilmesinin gizemini çözmeye çalışır. Hawkeye kendinde liderlik emareleri gömektedir. Silverclaw okuluna taşınır.
Ve Hawkeye "bir süreliğine çıkıyorum... belki uzunca bir süre... yapacak işler var. beklemeyin yani beni... ama bir ışık açık kalsın... beklemediğiniz bir anda Hawkeye geri dönebilir... her zaman olduğu gibi" yazılı bir not bırakarak grubu terk etmiştir. Bunun sonucunda olanları da başka bir dizinin kesişmelerinde özetlerim artık.

ümitkr

Avengers 10

Bir kapak tek başına neler anlatır? O sayıyı evet peki çok daha ilerisine gönderme yapabilir mi? Bu sayının özetini paylaşmadan önce kapağı konuşmak istedim çokbilmiş modunda :O)

Türkçe yayınlanan Captain America okuyanlar medyanın olumsuz kullanımıyla halkın nasıl manipüle edildiğini, bunu protesto eden Captain'in nasıl "Nomad" (Göçebe) adını alarak memleketini protesto ettiğini hatırlarlar eminim. Hatta yıllarca Örümcek'in gazete nedeniyle çektiği ızdırabı bilmeyen var mıdır? Örneklerini çoğaltabileceğimiz bu "medyanın amerikan halkı üzerindeki keyfi ve olumsuz etkileri" eleştirisi Marvel yayınlarının en temel karşı duruşlarından biri olmuştur dersem yalan olmaz. Yine okuyanlar John Byrne imzalı She-Hulk dizisinin (konuk yazar ve çizerler de dahil) bu konuyu defalarca ele aldığını ve popüler kültürü ve medyayı alaya alarak yerdiğini bilirler. New Mutants'ın koskoca bir Annual'ı sadece bu konuya ayrılmıştı yine. Ve belki de en ağır eleştiri Secret Invasion crossoverında Captain Britain & MI3 dizisinde dile getirilmişti: "Captain America ölse, amerikan halkı bunu geleneksel olarak medyadan öğrenir, Captain Britain ölürse ingiliz halkı bunu kalplerinde duyar, hisseder"...

Yukarıdaki kapak Avengers grubunun hızla yuvarlanacağı sorunların tümden özetidir demek istiyorum abartarak.

Gaza gelmiş halk kahramanlar için düzenlenen güne katılmış, popüler spor taraftarları gibi giyinmiş, boyanmış, elde kayıt cihazları ve dövizlerle iltifat ve tezahürat etmekteler.

Bir podyum üzerinde kahramanlar görülüyor. Ortada amerikan bayraklı kahraman. Etrafta patlayacak ve kalıcılığı bir an sürebilecek balonlar üzerinde kahraman portreleri.

Tepede de kimsenin göremediği bir düşman; eli yerine takılmış azrail göndermeli orak silahıyla, The Grimmm Reaper saldırıya hazırlanıyor ve şaşalı, yalancı, hayali, değişken popülerlik ortamı yok edilmek üzere.... Bu arada not düşmekte fayda var, Grimm Reaper Wonder Man'in abisi olmakla birlkte Wonder Man'in beyin hücrelerine sahip Vision'un da dolaylı olarak akrabası. Tabii Scarlett Witch'in de kaynı... Onca düşman arasından onun seçilmesi bu bakımdan ileriye taşınan bir ipucu olarak son derece anlamlıdır.

Geroge Perez'in kadın gözlerini çizmekteki beceriksizliğini saymazsak kompozisyon olarak son derece başarılı bir kapak olduğunu düşünüyorum onu da belirteyim. Merkezde toplanan beyazların fazlalığı, mecburen okuru ortaya odaklatan ve yavaşça renk takibiyle tablonun çevresine bakmaya iten veya tersine dışarıdan içeriye spiral oluşturan ve gözleri merkeze yönlendiren renk helezonu...

Özet... Aslında özetledim sayılı ama araları doldurdum mu tam olacak ilk fırsatta :O)

Bana tahammül ettiğiniz için teşekkür ederim.

hanac

Alıntı yapılan: ümitkr - 22 Mart, 2012, 09:22:09
Bana tahammül ettiğiniz için teşekkür ederim.

Biz teşekkür ederiz.

yunusmeyra

bu özetleri yapmak için sana yüklediğimiz "manevi" yükü ve onca saatlik ederi olacak "emeği" karşılıksız sırtladığın için biz teşekkür ederiz..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Gambit

cidden eline saglik Umit. Benim yapamayacagim zor bir is bu :)

ümitkr

Avengers 10

"Gün gelir Avengers kendini toplumu tehdit eden tehlike olarak bulur"... İç kapak alıntısı okuru hazırlamaya başlamış...

Son derece hareketli bir kameranın kurguladığı görüntüler tv ekranı şeklinde karelerden akmaktadır. Avengers günüdür ve New York halkı kahramanlarını yakından görmeye gelmiştir. sayfa 1 kare v5'de Panther kılığındaki oğlunu kahramanları göstermeye getirmiş olan bir siyahi baba mutluluğunu anlatırken kahramanlar arasında siyahi Photon, Panther veya Falcon'u da görmek isteğini belirtir.
Captain MAerica mutludur ancak kendi dizisindeki "Capmania"dan ne kadar çektiğini anlatır Iron Man'e. O da hayli yaralıymış aslında ama halkı mutlu etmek adına iyiymiş numarası yapmaktadır. Sayfa 4 kare 3 çok güzel vurgular bunu: Iron Man'in maskesinnden bir kesit, kararlı bakan bir göz ve maskın yüzeyinde yansıyan mutlu insanlar!
Bu arada Hank Pym tekrar Goliath kostümünü giymiştir. Vision'a karısına o kostüm içinde vurduğu için bir daha Yellowjacket olmak istemediğini söyler. Yellowjacket'i tasarladığında psikolojik sorunlu olduğunu itiraf eder.
Ayrıca Firestar için tedavi bulmaya çalışacağını bildirir.
Bu arada TV programında Avengers'in tarihi anlatılır ve hayli övülürler.
Aşağıdaki kare bir sayfayı kaplar... Dikkatli bakan göz siyahi ten rengi ve beyaz dışı kaç ırk görmektedir (uazaylılar ve androidler hariç)?

Bu sırada TV izleyen ve basından ve toplum baskısından bunalmış bir grup sohbet etmektedir: X-Men

Kitty Pride "aynı yıllarda kurulduk, bizim neden yıldönümü kutlamamız yok" diye sorar. Colossus "önemli olan ne yaptığımızdır medyanın bizi nasıl gördüğü değil" der.

Scarlett Witch güçle ilgili sorunlarını araştırmak üzere hocası Agatha Harkness'den yardım istemeye gider. Chaos büyüsüne sahip olan Scarlett'in Chtonik güçlere de sahiptir, hayatı irdelenir, o hale nasıl geldiği konuşulur. Babası Magneto, çingenelik günleri, kaçışları, mücadelesi...
Veeee metal ayaklar tv izleyen birini işaret eder bir karede. Bu kişi "baba, demek kutlama yapıyorsun. tadını çıkar, insanlığın sonu gelecek benim şafağım doğacak" demektedir... Kim ki?
Bir tür cehennem fonundan eğlenceyi izleyen Grim Reaper'in silüeti görülür "yakında" demektedir.
The Thing de olanları izlerken gökyünde beliren Grim Reaper onları cinayet işlemekle itham eder. Ardından orağından 7 ışın gönderir. Ölü Avengers üyelerinden Captain Marvel, doctor druid, Hellcat, Mockingbird, Swordsman, Thunderstrike ışınlarından içinden dirilirler. Ve tabii yedinci kişi artık klişeleşmiş kişidir: Wonder Man
Mücadele başlar. Avengers gene dostlara zarar vermekten korkarak savaşırken yenilgiye uğrarlar. Derken bulundukları alan bir güç alanıyla çevrelenir ve ekip baygın yatarken ölülerin lideri Wonder Man zafer çığlığı atmaktadır.

Agaha da Scarlett'e Simon'u yaşama tam döndürmek için sevmesinin yeterli olduğunu açıklar...!

ümitkr

hanac, Gambit, yunusmeyra, okuyan herkese teşekkür ederim :)

Olayların giriş kısmı bitmek üzere, asıl hazırlık yapılan karmaşık olaylar örgüsü yolda... Ve tabii bir dönemin en üzücü finali!

ümitkr

Avengers 11

...Always an Avenger!

İlk sayının ismi "Once an Avenger..." idi. Şimdi o sözü tamamlamışlar. Hem de WIZARD dergisi 1998 Fan Award ödüllerinde Kurt Busiek ödül almışken ve kapakta yine başlık ve sol köşe logosuyla oynanmışken:

Hatırlanacağı üzere Scarlett artan güçleri ve Wonder Man ile ilgili bilgi toplarken dirilen bir alay kahraman yaşayanları saf dışı etmişti.

Scarlett malikaneye döndüğünde Jarvis'i bağlı, dirilen karakterleirn de ortalığı dağıttığına şahit olur, bayıltılır.

Bu sırada ekibin yenildiği parkta bir güç alanı oluşmuştur. FF ve diğer kahramanlar içeri giremezken içeride bir cehennem boyutu oluşmuştur. Grim Reaper yenilen kahramanları zincirlemiş zaferane konuşmalar yapmaktadır. Özellikle hayatını ve Wonder Man ile olan kardeşliğini uzun uzun anlatması okura sayılar sonra olacakları anlaması için aktarılıyor gibidir.
Malikanede ise Scarlett tehditler savuran ölülerle başbaşadır. Sandalyede bağlıdır ve tek başınadır. eski numarasını tekrarlayarak hepsinin zihnine girer, onların asıl benliklerine ulaşır. Simon onu engellemek istese de "Seni hep Grim Reaper'ın ortaya çıkardığını ve hayata döndürdüğüne mi inanıyorsun? Onun yaratığıysan öldür beni. Ama yaptıklarında başka şeyler varsa bir düşün..." der. Bir sonraki sayfada ölüler lejyonunun uçarak parka geldiği ve güç alanından engellenmeden geçtikleri görülür.

Burada ilginç bir şey olur ve Reaper "Döndünüz mü? Ne yaptınız Malikaneyi ve Birleşmiş Milletleri yok ettiniz mi?" diye sorar. U.N. ilk defa zikredilir bu dizide, son da olmayacaktır....

Ölüler beklenmeyeni yapar kahramanları kurtarırlar ve muhteşem bir sahne (ben bayıldım) çizilmiştir.
Ölüler dirilince ve Grim Reaper'ın etkisinde:

Kendileri, asil kahramanlar olunca:

Grim Reaper onlarca iblis çağırarak onlara saldırtır. Muhteşem bir savaş başlar. Bu arada Iron Man'in tüm yaralarına rağmen savaşması Firestar'ın "Evet Vance (Justice), bu insanlarda ne gördüğünü şimdi anlıyorum..." diyerek grubun niteliğini anlamaya başlar. Scarlett, Agatha Harkness komutasında Wonder Man'e olan sevgisini kullanarak onu ölümden gerçek hayata döndürecek büyüyü yapmaya başlar. Bu hem doğru yoldur hem de yanlış. Simon giderse ölüler geldikleri yere dönecektir ve Grim Reaper da güçlenecektir.

Bu sahnede duygulandım ben :)

Scarlett, Simon'u gerçek hayata (ete-kemiğe) döndürür, o da kardeşini kötü boyuttan çekip çıkarır. Olay biter.

Finalde yaralılar hastanelere, Reaper akıl hastanesine gönderilir. Scarlette ve Simon şömine karşısında birbirlerine yaslanarak uyurken diğer üyeler anlayışla gülümsemektedirler. Vision ise ifadesiz bir yüzle onlara bakmaktadır... Zaten bu da son karedir.

rumar80

Bu macerada ölü gösterilen Mockingbird'ün ölmediği ise Secret Invasion macerasında açıklanıyor. Üç gündür foruma yazı yazamadım kusura bakmayın, ama elimden geldiğince okumaya çalıştım.
  Kolay gelsin Ümit.
  Bu akşam dönünce ya da yarın 3 sayı Avengers birden sizinle