Avengers 1998 Dizisi

Başlatan ümitkr, 17 Mart, 2012, 20:13:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ümitkr

Alıntı yapılan: rumar80 - 24 Mart, 2012, 11:35:03
  Bu macerada ölü gösterilen Mockingbird'ün ölmediği ise Secret Invasion macerasında açıklanıyor. Üç gündür foruma yazı yazamadım kusura bakmayın, ama elimden geldiğince okumaya çalıştım.
  Kolay gelsin Ümit.
  Bu akşam dönünce ya da yarın 3 sayı Avengers birden sizinle

:) Hem bahsettiğin olayı hatırlıyorum hem de salak Grim Reaper'ın ölü olmayan birinin ruhunu nasıl çağırdığını anlamaya çalışıyorum hem de ooooof of diyorum comics evrenine budur yani...

Sonradan akla gelen çözümlerle okurları bazen ahmak yerine koyuyorlar ya... Neyse, bu bilgiyi "ek bilgi 3" olarak not düşelim artık :O)

ümitkr

Avengers 12

Bir sayı önce bir tarikattan bahsedildi, şimdi Lucifer adlı bir tür uzaylı ruhaninin tehdidiyle yüz yüze grup veee:

Ve elbette pabuç bırakacak değiller.

Olaylar Hawkeye'ın Thunderbolts adlı grup tarafından kaçırılmasını haber yapan tv görüntüleriyle başlar. Basına inanan ve Hawkeye'ın sinyallerine ulaşamayan ekip onu bulmaya çalışırken hayli olumlu havadadırlar. Vision bedenine kavuşur, Simon insan olmanın tadını çıkarmaktadır, Vision'la aralarında sorun yok gibidir (Scarlett'e az soğuktur), Firestar'a altı ayda iyileşebileceği özel bir kıyafet verilir. Justice ise her biri efsane olan insanlar arasında olmanın ve kendini önemsiz hissetmenin sıkıntısını yaşamaktadır; oysa Guardians of the Galaxy dizisinde o yıllar sonra dondurma kapsülünden çıkarak güçlüce bir ekibin başına Captain'in kalkanıyla geçecektir...

Hawkeye'ın yeri tespit edilir. Arizona'da daha önce Lucifer adlı karakterle savaşılan üssün olduğu yerdir bu. Captain endişelenir. (Not - Thunderbolts dizisinin en eğlenceli dönemidir bence bu. Hem kendilerinin artık kahraman olduğunu anlatmaya çabalarlar hem de edindikleri her üssü ve donanımını havaya uçururlar). Buraya da boş olan üssü yurt edinmeye gelmişlerdir.
Lucifer'i hepimiz türkçe basılan Captain America'dan hatırlarız. Hani Captain'ın "çöp kapağıyla" dövdüğü adam :P Aslında asıl tehlike Dominus adlı süper bilgisayarmış. Neyse ki alt edilmiş.

Yer altındaki üsse giren Thunderbolt üyeleri araştırma yaparken Avengers da alana gelir. Songbird'le karşılaşınca tehditkar bir havayla Hawkeye'ın grubun lideri olduğundan habersiz saldırıya geçerler. Biraz medya gazı biraz da dost endişesi... Aşağıdaki poz size hangi kapağı hatırlattı? Bir anda neye dönüştü bu grup ki?

İki grup birbirine girer. Captain birbirini kollayan ve muhteşem bir uyumla dövüşen rakiplerini takdir ederken kendi grubunun bir türlü rayına oturamayışına şaşmaktadır. Hawkeye araya girerek olanları anlatır. Artık kahramandır bu tipler ve kanunlara uyacaklardır. İçlerinden sadece yeni adıyla Mach-1 olan Böcek (The Bettle); Örümcek Adam'ın paspas yapmaktan hoşlandığı bir tiptir kendisi, cinayet işlemiştir o da teslim olmaya karar vermiştir. Captain'in aklı karışır. Fazlaca önyargılı ve gazlı davranmışlardır.

Derken yer yarılır ve bu kez adı Dominex olan süper bilgisayar kendine üsteki döküntülerden robotik bir beden yaratarak dünyayı yok edeceğini söyler ve Avengers üyelerini yere yıkacak bir atış yapar. Niye sadece onlar bayılır bilmiyorum ama bir sonraki sayfada ruhani bir görüntü vardır. Bir tür misyoner olan Firebird isimli süper kahraman bizimkilerin yanına iner melek misali. Ancak aşağıda da göreceğiniz üzere bu ruhani ve kutsal iniş Captain'in kucağında son bulacaktır :) Ben anlamadım bu yorumu... Yer darlığı falan herhalde  :o

Bu arada robotu bombalayan jetlerden biriyle bir tür uçan motosiklet üzerinde uçan Hawkeye kafa kafaya giderken; veya uçak havada durarak oluyor bilemiyorum, iki karede 4 balonluk laf ederler karşılıklı. Thunderbolts, dışından zarar veremedikleri robotun içine girecek yer bulurlar. Dominex dünyayı fena yok etmeyi planlamaktadır. İçeriden de zarar görmez ve hemen tamir eder kendini robot. Sonunda Moonstone (daha sonra Meteorite) Lucifer kılığına bürünerek kafasını karıştıracak emirler verir. Merkeze ulaşan kahramanlar iç devrelerini yok ederek onu durdururlar.

Son sayfada dostane bir ayrılık olur. Mach-1 şaşkınlığın doruğunda "Gitmemize izin veriyorlar! İntikamcılar..." derken Justice iletişim kartını yırtarak gruptan ayrılan Hawkeye'ın Avengers'i bırakışına inanamamaktadır.

Avengers... Efsane grupta olmak varken insan başka bir yerde olmak ister mi?

Bu da zaten dolaylı olarak bir sonraki sayının hazırlayıcısı... Yanıt da bir sonraki sayıda :)
Ve en büyük başka soruyla birlikte...

ümitkr

Avengers 13

Bu sayıda ilk defa açık açık "faşist" sözcüğü kullanılıyor, üstelik "crusade" sözcüğüyle de birleştirilmiş oluyor... Oy, oy, oy yani!

Kapak gene güzel (ve basit) ama son derece açıklayıcı. Sol yanda Avengers, sağ yanda New Warriors, ortada Justice kararsız ve Firestar azcık sağa meyilli çünkü gönlü o yanda. "Justice kimi seçecek?" tarzı yazılar olmasa da derdini anlatan bir kapak bu bence. Üzerindeki üniformanın ying ve yang görüntüsü bile her şeyi anlatıyor neredeyse gerçi.
Sıradan suçlular, elde son derece ileri teknoloji ürünü silahlarla kendilerine saldıranlardan kurtulmaya çalışırken gece gece peşlerindekilerin Avengers olduklarını sanmaktadırlar. Oysa peşlerinde New Warriors vardır ve Justice ile Firestar orada olmanın keyfini sürmektedirler. Uzaktan çizimlerden anlaşılmamış olabileceği ve okuyanın da bilgisizliği hesaplanmış olacak ki her karakter yakından çizilirken isimleri de alta yazılmıştır. Ancak daha da güzeli karakterlere yakından bakarken iki siyahi kahraman görürür: Night Trasher ile Rage.
Justice, kaçan son bir gangsteri yakalamak ister ama lider Night Trasher onu engeller, "Üzerine verici koyduk bırak kaçsın" der.
Bu sırada malikanede Scarlett ile Simon son derece aile ortamında takılmaktadırlar. Simon kitap okurken Scarlett meditasyon yapmaktadır üzerinde sadece tişörtü olarak. Derken konsantrasyonu bozulur, meditasyon yarım kalır. Ciddi baş ağrıları çekmektedir ara ara. Dertleşirler. Simon "Bak kocana döneceksen aradan çekilirim" falan der. Scarlett, çok önceleri bedeni hasar görünce hafızasız olarak yeniden programlanan Vision'on evliliklerini nasıl bitirdiğini anlatır "Ben öldüm, artık bu evlilik yürümez" demiştir. Oysa bunca zaman kadına zarar vermemek için yalan söylemiştir ve son Thunderbolts macerasında bunu ağzından kaçırdığı düğün sonrası balayına dair bir bilgi yüzünden itiraf etmek zorunda kalmıştır. Scarlett bunu öğrenince çok da memnun olmamış seçimini... Kimden yana yaptığını öğrenemiyoruz. Tam söyleyecekken toplantı çağrısı alırlar.
New Warriors üssünde Justice anılara dalarak etrafta gezinirken Firestar gücünü kullandıkça iyileşmesini sağlayan yeni kıyafetini anlatır. Ayrıca soğuyan pizzayı mikrodalga güçleriyle ısıtır. Eğlenceli bir gençlik evi gibidir ortalık. Yalnız New Warriors dağılmaya başlamıştır. Night Trasher arkadaş olduklarını ve grup dağılsa da bunun değişmeyeceğini söyler. Derken alarma çalar, kaçan gangsterin yeri belirlenmiştir.
Avengers'lar ise Captain America'nın kayıplara karışması üzerine lidersiz kalmıştır. Bunun üzerine toplantı isteyen Tony Stark yeni lider seçmeleri gerektiğini söyler. Bu kişi diğer herkes ret ettiği için Scarlett Witch olacaktır.
New Warriors gizli kötü adam üssüne dalmıştır bu sırada. İşin arkasında A.I.M. vardır. Grup kötülerin cephaneliğinde bir sürü tipi döver. Rage, bir kutu fırlatmaya kalkışınca, daha sonra hayatlar kurtaracak olan önemli bir ipucunun ucu görünür okura, kutudakinin Vibranyum (Anti-Metal) olduğunu öğrenir. Bu yüzden taş kutudadır. Yere bırakır dikkatle. Derken duvarlardan biri patlar ve içeriye bir tür şövalye zırhı içinde, esmer tenli gibi görünen ve kendine Lord Templar diyen bir tip havada mesih modunda yürüyerek girer.

Evrensel yasaları ve crusade'iyle dünyaya barış yaymaya gelmiş bir mücrimdir o. Bunun için de kimseye seçim yapma hakkı tanımaya niyeti yoktur. Önce Nova ardından Rage'i saf dışı eder. Kavga başlar. Firestar, Avengers'dan yardım almayı teklif eder. Justice topu siyahi lidere atar. O da ikilemde kalır. Sahne Henry Pym'in laboratuarına atlar. Daha önce Ultron'u yaratmış olan, Pym bir ton robotik aksamın arasından liderlik tartışmasına katılmıştır. Firestar'ın araya giren yardım çağrısı konuyu keser. Scarlett zorunlu olarak liderliği kabul eder ve Thor, Vision, Scarlett, Simon uçarak yola çıkarlar.
New Warriors zor durumdadır. Lord Templar ilginç bir şekilde JLA'nın bizde de yayınlanan ilk dört sayısındakine benzer bir konuşma yapmaktadır. Uzaydan gelen THEM adlı grupla aynı görüştedir "Dünyanın dertlerine çare olamayan otorite karşıtı tiplersiniz siz sözüm ona süper kahramanlar" falan demektedir.
Scarlett cadı gücüyle buna dalınca lafı yarım kalır. Teslim olması tavsiye edilir. Templar yine abuk vaazlara başlayınca Scarlett "Fascist Crusade" der adamın yoluna. Templar kendine benzeyen bir sürü tip çıkarır içinden. Her birinin farklı gücü vardır bu avatarların. Savaş kızışır. Bu sırada Vibranyum kutusu çatlar. Scarlett durum değerlendirmesi yapıp herkese Thor için yol açmasını ister. Templar işin anahtarıdır ve enerji kopyalarla uğraşmaya gerek yoktur. Bu sahne daha sonrası için önemlidir. Thor tüm gücüyle Templar'a vurur ve adam yine de ayaa kalkıp karşılık verir.
Vibranyum etraftaki tüm metalleri yok etmeye başlamıştır. Templar bir yana kahramanlar bir yana kaçarlar, bina yerin dibine çöker. 
Scarlett övgüler karşısında dayanamaz liderliği resmi olarak da kabul eder. Justice ise bahçede gölgelere gizlenerek seçim yapıp yapmamasını düşünürken Firestar mutlu yanına gelir ve "babamla konuştum seninle malikaneye taşınabilirim" der, seçim yapılmıştır.
Son karede de Templar kolları arkada hayli uslu bir ifadeyle okura sırtı dönük iki gölgeye doğru konuşmaktadır. Solda kafa sağda tuhaf bir girinti çıkıntı vardır.
Templar "Kaybetmedim. Onları test ettik ve akıllarına dünya hükümetlerinin insanlara karşı komplo kurduğu fikrini yerleştirdik. Toplumsal değil ama onun da sırası gelecek... Daha yeni başladık!".
...
Uzun bir özet oldu biliyorum. Ancak yakında öyle hızlı ve karmaşık olaylar başlayacak, öyle tarihi ve güncel iç hesaplaşmalar yaşanacak ki Avengers özelinde Amerika çapında, hani tümü bu sayıda en az bir kez dolaylı olarak dile getirildi veya çaktırılmadan akıllara kazındı desek yeridir.

ümitkr

Avengers 14

Yabancılaştırmalı bir Kadının Fendi bölümü :)

Yazarların editörle, çizgi kahramanın çizerle, editörün kahramanla tartıştıkları, kahramanın çizilen sayfayı silmesi, editörün sayfaya girip çizeri azarlaması, kahramanın yazarı-çizeri dolaba tıkıştırıp cezalandırması veya çizerin kahramanın arkasına gergedan çizerek saldırtması gibi yabacılaştırma efektlerinin bolca kullanıldığını ilk kez John Byrne'ün yürüttüğü She-Hulk dizisinde görmüş ve çok keyif almıştım. Yıllar önce. Derken vahşeti ve dehşeti bol sayıda iki ustanın Avengers'ında karşılaştım tekrar. Öykü kırmızı polis sirenlerinin ağırlığıyla başlıyor, silahlardan kızıl renklerin hakim olduğu mermiler sıkılıyor, tuhaf zırhlı bir tip "Ben PAGAN" diye Hulkvari meydan okumasıyla saldırmakta, polisler Avengers'ler gelsin hemen diye anonsa geçmekte ama... Kurt Busiek sayfası kırıştırarak "dur akisyon zamanı değil" diyor ve George Perez'le tartışıyor:

Veee Busiek sayfayı çevirince grubun en renkli (ve hatta gerçekte beyaz olduğunu saymazsak), mavi kahramanı The Beast'in gülen yüzüyle karşılaşıyoruz.
Aslında biokimyager ve filozof olan Beast'i bu kadar "maymun eğlenceliğinde" hiç görmemişizdir ama burada kişilik olarak da renk katmakta malikaneye. Koridorlarda zıplarken geri dönen Captain'in Scarlett'i liderliğinden dolayı kutlarken görüyoruz. Sonraki sayfada da Beast'in yere yatırdığı Simon'u (en iyi dostu) yere yatırarak dudaklarından öptüğünü görüyoruz. Ölümden dönüşüne çok sevinmiştir. "haydi dışarı çıkıp parti yapalım" teklifinde bulunur. Scarlett ve Wonder kabul ederler. Vision "işim var" diyerek ret eder.
Ancak Templar karakteri Washington'da görülmüştür ve araştırma yapmak gerekmektedir. Captain "siz gidin biz bakarız" diyerek olaya son noktayı koyar.

Jazz bar. Simon, Scarlett ve Beast sohbetteler. Daha sonra her biri kullanılacak olan son derece önemli itiraflar ve konuşmalar yapılır. Önce Simon jazz kabiliyeti ve merakını anlatır. Scarlett "matematik kafasında jazz sevgisi" diye şaşırır. Sonra gölgeler içinde Vision'un silüetini görür. Yanına gider. Bir başkasıdır. Özür dileyecekken kişinin hologram görüntülü Vision olduğu ortaya çıkar. Buraya sık sık gelip müzik dinlemektedir. Baştan aşağı matematik olan bir karakterin jazz sevgisi... Birlikte masaya geçerler. El ele. Vision bu merakının sebebini Simon'un beyin hücrelerine sahip olmasına bağlar. Bu sırada Beast siyahi garsona kur yapar.
Derken Simon ölümüne kadar geçen süreci sorgulamaya başlar. Scarlett'i az kalsın nasıl öldüreceğinden, kontrolden çıkışından, bir yaratığı öldürüşünden. Scarlett de bir defasında nasıl bir büyü tarafından ele geçirildiğini ve dostlarına yaptığı işkenceleri ve kendine gelişini anlatır.
Arka masada ise bir çift sohbet etmektedir. Adam "Bak, kimler var, şu sonuncusu da kesin mutanttır" gibi şeyler zırvalar hoşnut olmayan bir tavırla, kadın ise "mutant olsalar ne olur? Onlar avengers, acaba ne konuşuyorlar" diyerek onları savunur.
Konuşma devam ederken Vision'un onları değil müziği dinleiği ortaya çıkar ve Perez'le Busiek ortaya çıkarlar. Perez "baştaki herife geri dönecek miyiz?", Busiek "tabii tabii..."

Konu durduk yerde desem yeridir Hank Pym'e atlar. Bu sırada metalik biri onu izlemektedir gizlice ve tabii yazar-çizer takımı girer araya "aksiyon şimdi mi?", "az kaldı, az kaldı..."

Washington'da ise işler karşıktır. Templar ortaya çıkmış, beyaz saraydakilere vaaz vermiş ve gitmiştir. Dünya hükümetleriyel (U.N. - Birleşmiş Milletler) ile irtibatta olduğu iddiasını doğrulatmaya çalışıyordur. Bazı senatörler Thor'u bazı bölgelerden aday yapma hesapları içindeyken Justice kendini aşağılmaya devam etmektedir. Firestar "sana inanıyorum sen Avenger olmazsan kimse olmaz" tarzı bir konuşmayla iknaya çalışır. Bu sırada Scarlett'ten imdat mesajı gelir:

Scarlett harika bir plan yaparak önce büyü, sonra Beast sonra Vision'u kullanarak Pagan'ın gücünü tartar. Sonra züerine Wonder Man'i salar. Pagan hepsini geri püskürtür. İlk kez bu kavga sırasında Count Nefaria'nın adı geçer burada!
Pagan darbe aldıkça büyümektedir. Scarlett strateji belirlemeye çalışırken dev bir sokak ekranında Lord Templar'ın haberi görülür. Pagan "beni durduramazsını, Templar bile beceremedi" deyince kafalar karışır bu tanışıklıktan.
Scarlett hesap yaparken Thor'un çekici Pagan'ın suratında patlar. Destek gelmiştir. Scarlett Captain'a izlenimlerini paylaşmak isterken Captain onu dinlemeden emirler yağdırır. Wonder man'le Thor'a aynı anda saldırı emri verir ve çekiçle Simon Pagan'a ulaşamadan çarpışırlar. Pagan kaçar.

Babası Magneto, çingene ailesiyle yaşadığı süreç, mutant olarak kovalanışı, kardeşinin dik kafalılığı, kocası Vision, Wonder Man ve Captain America... Scarlett hayatını birilerinin idare etmesine karşı çıkmaya kararlıdır. Aşağıdaki kareye bayıldım. İlk karede Scarlett "Ah, Cap... Steve?" diye sesleniyor. Captain'in resmiyetini bir yana bırakarak Steve'in sıcaklığına yaslamaya çalışıyor konuşmasını. Ciddi şeyler söyleyecektir ve bunu Captain America'ya söyleyemeyebilir. İkinci karede göründüğü üzere o kostümü karşısına alsa da içindeki dosta konuşmaya çalışacaktır ve bu çok zordur:

Finalde Beast'in ayrılışını görüyoruz. Simon'a akıl verir. Hş bir dostluk sahnesi. Sonra tipler gene giriyor devreye, Perez "Bu mavi eğlenceli maymun adamı çizmeyi seviyorum, dönecek mi?", Busiek "Kim bilir?"

yunusmeyra

Brecht,"Epik Tiyatro'nun ulaşmaya çalıştığı seyircinin kandırmacadan değil, öğrenmekten, bilmekten ve çözümlemekten zevk alan bir seyirci olduğunu" söyler.
Busiek ve diğer "comics" yazarlarının bu "yabancılaştırma" efektlerinden beklentileride böyle bir "comics" okurumudur, yoksa "absürd"'e kapı açıp rutinin "baydırıcılığının" dışına çıkmak mıdır..sorular sorular...(ve açıkçası "comics" üzerinden bu soruları cevaplayabilecek bütünlüklü bir birikimim yok  :( )

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

ümitkr

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 28 Mart, 2012, 13:46:16
Brecht,"Epik Tiyatro'nun ulaşmaya çalıştığı seyircinin kandırmacadan değil, öğrenmekten, bilmekten ve çözümlemekten zevk alan bir seyirci olduğunu" söyler.
Busiek ve diğer "comics" yazarlarının bu "yabancılaştırma" efektlerinden beklentileri de böyle bir "comics" okuru mudur, yoksa "absürd"'e kapı açıp rutinin "baydırıcılığının" dışına çıkmak mıdır..sorular sorular...(ve açıkçası "comics" üzerinden bu soruları cevaplayabilecek bütünlüklü bir birikimim yok  :( )

:)
Bahsettiğim She-Hulk da bu Avengers dizisi de ilginç biçimde sosyal konulara değiniyor. Bu bakımdan bilinçli bir seçimmiş gibi duruyor yabancılaştırmanın kullanımı. Ama sanırım Avengers'da tek sayılık kullanım okurda yukarıda tanımladığın tarzda bir düşünme eğilimine yönlendirme var dedirtmiyor. Aksine "eğlendik işte" havası var. Tıpkı Amelie filmi gibi. Yer yer olayların düşünülmesi amaçlanmış, izleyici kendini kaptırıp olayın içinde kaybolacakken ve film bittiğinde filmi unutacakken Amelie dönüp izleyiciye gülümser, cebindeki anahtar şeffaflaşan cepte görülür v.s.
Belli ki yabancılaştırma her yönde de kullanılabiliyor. Ama Brecht mutlu olur muydu dersen :) "breh be breh" derdi bu kullanımlara sanki  ;D 

ümitkr

Avengers 15
Bana kapağını göster sana öykünü anlatayım:

Kaç zamandır adı geçen ve yer yer amblemi görülen Triune Understanding'in amblemini kapakta görüyoruz. Üst kısımda Lord Templar var ve sol alt uçtaki Pagan'a enerji atıyor, sağ alt köşede de Triathlon üzerine gelen Pagan'a karşı gardını alıyor. Avengers üyeleri ise üçgenin içinde ağızları şaşkınlıkla açılmış olaya bakmaktalar. Üç esmer-siyahi tip kavga ederken diğer beyaz tenli ve renkli gözlü kahramanlar aciz izlemekteler. Bu arada tasarım öyle başarılıdır ki okurun doğru mesajı alması ve ipuçlarını takip edebilmesi için mor Wonder Man ile kırmızı Vision Pagan'ın olduğu köşeye gizlenmişler. Bu sayıda neler olacağını anlamayan var mı bilmiyorum?
Peki diğer kapaklardan farkı ne de ben bu kadar üzerinde durdum derseniz... Hani diyelim ki Zemo düğmeye basmaya çalışıyor, bazı yaratıklar yolu kapatmış, kahramanlar onu engellemek istiyor, uzakta da bir şehir var ve o tarafa bakan dev bir roket görünüyor olsa hikaye anlaşılmaz mıydı? Anlaşılırdı kesinlikle. Ancak sanırım içeriği son derece yoğun, sadece serüvenle yoğrulmamış bir öyküyü anlatmak için klişeleşmemiş kapak tasarımı yapılması hoşuma gitti de bunu diğerlerinden ayırma gereksinimi duydum.
Evet, öykü başladığında tarikatın arka bahçesinde yer alan tiyatro latin kökenli sahnesinden bir sunucunun Triathlon'u sunduğu, birçok insanın da onu izlemeye geldiğini görüyoruz. Tri, ortaya çıkıp akrobasi yaparken sunucu onu övmekte, tarikat üyesi olduğunu vurgulamakta, herkesi onun gibi olmaya çağırmaktadır. Ama tabii kimseye süper güç verilmeyecektir. Bahsedilen özendirme ruhani yönden.
Derken Tri konuşma yapar ve hayli bayat ve çirkin bir pazarlama türünü Busiek buraya aktarmış olur: Tarikat, cemiyet, stk, kozmetikçiler ve son olarak da tıp dünyasının başvurduğu bir yoldur bu. Ünlü birinin sizinle olduğunu ilan eder onu seven veya özenenleri çağırırsınız. Sonra o ünlü kişi çıkıp sıradan insanlarla tanışır ve bu ortamda ne kadar mutlu olduğunu ilan eder. Sonra acılarından falan bahsederek kendini sıradan insana yaklaştırır. Sıradan insan ise farkına varmadan ünlüleşmeye başlar iç dünyasında. Sonra eşitiyle aynı ortamda olmak ister. Hint kökenli tarikatlar, bizdeki dini ve stk tarzı cemiyetler, kozmetik ve saadet zincirleri, reflü gibi olmayan bir hastalığın pazarlanması v.s. ...
Tri, nasıl sporcu olduğunu, nasıl doping kullanıp madalyalarını kaybettiğini, tarikatı keşfedince nasıl mutlu olduğunu anlatır. Sonra tarikat lideri Tremont'u takdim eder. Esmer bir adam olan Tremont'un yakasında, parmağında, yelek deseninde, mendilinde, kol düğmelerinde, küpelerinde hep tarikat amblemi vardır. Pazarlama ve promosyon...
Bu sırada Avengers grubu daha önce Pegasus'ta karşımıza çıkan bir yolun ilk hazırlığını yaparak Lord Templar'ın bıraktığı enerjileri takip cihazlarıyla şehri göklerden taramaktadırlar. Bunu yapmadan önce Scarlett, Captain'la konuşmuş, alan liderliği ile malikane liderliği konusunda görev dağılımı yapmıştır. Artık kahramanlar ikili olarak antrenman yapacak birbirlerine alışacaklardır. Justice ile Firestar'ı gruba dahil etmek için de toplantılarda sunum yaptırma önerisini getirir. İlk sunumu Firestar yapar. Lord Templar dünyanın farklı başkentlerinde ortaya çıkmıştır. Pagan ise ortaya çıkıp bir yerleri dağıtıp kaybolmuştur. Bu işin arkasında kimin olabileceğine dair araştırma yapılmış ve Thunderbolts grubundan dayak yiyen ve bir süre kendini tanrı ilan etmiş olan Graviton ile Moses Magnum'u yaratan Apocalypse'e ulaşılmaya çalışmışsa da ikisinin kayıp olduğu belirlenmiş. Bütün bunların arasında da The Wrecking Crew'nun hapisten kaçtıkları ve yakalanmaları istendiği bilgisi paylaşılır. Iron Man'in tarayıcıları getirmesiyle aktif görev başlar.
İşte şimdiki zamanda aranan enerji izi bulunur: Tarikat merkezi!
Gider kapıyı çalarlar. Ancak hem sekreter kadın hem Tri "haydi canım özel mülk gidin buradan" derler; ki bu sırada tanıdık silahlarla kuşanmış görevlileri fark eder Justice. Hammond gelişlerinden mutlu olmuştur.

Pagan saldırıya geçer. Tri dayak yiyince grup dalar. Pagan Thor hariç hepsini dağıtır.
Bu arada Wrecking Crew banka soymaktadır. Tanrı Odin'in verdiği güçleri kullanan amele takımı (yıkıcı, buldoser, yıkım güllesi...) ancak soygun yapmayı akıl etmektedir. Yazık! Birden ışınlanırlar istem dışı.

Thor bir an saf dışı kaldığında ortaya çıkan Lord Templar Pagan'ı  avatarlarıyla alt ederek uçar gider. Ona müdahale edilmesini Tri engeller "konuğumuz o bizim". Tarikat üyeleri Templar'ı desteklerken Avengers'ı yuhalarlar. Tarikatla grup ilk defa karşı karşıya gelmiştir fiziksel olarak.
Akşam Tremont meditasyon yaparken Lord Templar gelip rapor verir, sonra da onun bedenine girer!

Dr. Pym üzerinde çalıştığı deneyi tamamlamıştır. Birisi bunu metalik düşmana bildirir: ULTRON! (Anlatmayı sabırsızlıkla beklediğim öykülere yaklaşıyoruz)

ümitkr

Sayı 16
Araya parça atılmış... Ne, erotik mi? Sayılır, Jerry Ordway güzelim öyküye tecavüz ediyor...!

Nasıl ve neden oluyorsa bu önümüzdeki üç sayıyı Jerry Ordway yazmış ve çizmiş. Hani genel bağlamdan kopukluk olduğu söylenemez ama yer yer çizim, yer yer buluşlar beni son derece rahatsız etti bu değişiklik.

The Wrecking Crew "Doomsday man" adlı robotsu tarafından ışınlanmışlardır. Ona kafa tutsalar da geri adım atarlar gücü karşısında. Doomsday Man'i hepimiz Türkçe yayınlanan Ms. Marvel ile Gerekli Şeyler Silver Surfer essential 2. cildinden hatırlıyoruz. Aslında konuşkan olmayan bir robotken bu sayıda karşımıza hayli akıllı ve zeki bir tip çıkmaktadır.
Ms. Marvel'i kaçırmalarını ister amele takımından. Onlar da uzun zamandır o ismi kullanan Photon'un peşine düşerler (enerjiye dönüşebilen siyahi kahraman). Bu arada ben adını hep Ms. Marvel olarak telaffuz ettiysem de bu özetlerde, çoğunlukla Carol veya Warbird olarak çağırılmıştı asıl aranan hanım.
Neyse, Justice toplantı sunumunda çuvallamıştır heyecandan. Bu arada Jarvis onu teskin etmek için Black Knight'den bahseder. Onun da hazır yapılmışı vardır, birkaç sayfa sonra ortaya çıkar. Birden ortaya çıkan Photon New Orleans'ı birbirine katan kötüleri durdursunlar diye Avengers'dan yardım ister. Yola çıkılır. Karnavalda kavga olur. Black Knight yanlışlıkla Justice'e vurur kılıcıyla. Çocuk yaralanır.
Bunu fırsat bilen kötüler Photon'u bayıltarak ele geçirirler. Işınlanmak için ellerindeki cihazın düğmesine basarlar. Ancak Doomsday Man yanlarındaki kadında Kree DNA'sı görmeyince yardım etmez. Bunun yerine kendisi bir girişimde bulunur. Sokakta Carol'la karşılaşan Wasp sohbet ederlerken hatun ışınlanıp kaybolur. Kötüler de aynı anda Photon kollarında bir ışınlanma yaşarlar. Scarlett, parçalanacaklarını fark ederek onları büyüsüyle korur. Sayı burada biter. 

ümitkr

Avengers 17
Robotun sırrı açığa çıkıyor ve Justice'in başına gelenler...

Enerji izlerinden Wrecking Crew'un, Arkon adlı karakterin boyutuna kaçtıklarının anlaşılmasıyla Thor bir boyut kapısı açarak grubun bir kısmını o boyuta ışınlar. Arkon'u en son Gerekli Şeyler Klasik X-Men 2. ciltte okumuştuk. Hayli kaba biri olan imparator Arkon yardım istemek için Storm'u kaçırmış, X'leri de dağıtmıştı. Boyutunu koruyan bir enerji kalkanını şarj ettirmişti o ara. İşte o Arkon'un boyutuna geçer takım.
Justice ise istirahat etmesi tavsiyesi alır doktor Jane Foster'dan (Thor'un kırığı). Iron Man ise Hank Pym ile Warbird'in kaçırılıması sırasında gerçekleşen anlık elektrik kesintisinin kaynağını tespite çalışırlar. Warbird ise eski Ms. Marvel kostümü içinde, bir güç alanına hapis uyanır. Robot onu giydirdiğini söyler. AIM merkezidir bu birkaç sayı önce yıkılan ve zaten bu robot da onların eseridir. Eskileri yad ederler. Bu arada Hank Pym, Iron Man, Wasp üçlüsü buraya ulaşırlar. Kendini kurtaran Warbird'e katılarak kavgaya tutuşurlar.
Diğer boyutta ise ekibin kalanı yıkık bir başkentte dolaşırken Arkon'un eşi Thundra'yla bir avuç direnişçiye katılırlar. Boyutun veziri enerji kubbesinin zarar gördüğünü belirterek tüm teknolojiye sahip çıkmış, Arkon'u tahttan indirerek Wrecker'ı ve ekibini yerine tahtta çıkarmıştır.
Justice ise odasının penceresinden kaçarak kahramanlığa kalkışmış, Doomsday Man'in içine sıkışan Hanry Pym'i kurtarmak için meydana atılmıştır. Tabii bir yumrukla bacağı kırılır fazla yaklaştığı için. Ama pes etmez. Kırık kafa ve bacağa rağmen robotun içine gönderdiği telekinetik güçleriyle robotu içerden patlatır. Ve hiç umulmayan öğrenilir: Kostümün içinde yine Ms. Marvel'in türkçelerinden bildiğimiz bir karakter vardır – Kevin Korman.
Görevlerini başaramayan adamı robotun içine yerleştirmişler, o da yıllardır orada yaşamıştır. Özür diler, affedilir. Justice hastaneye kaldırılırken diğer boyutta Captain America'nın yakalandığı görülür.

ümitkr

Avengers 18
Tek dertleri para olan ameleler iktidar olursa "komünizm" olur! O da yıkılır!

Bir arenada coşmuş kalabalığa hava atan Wrecker zincirli Captain America'yı aşağılamakta, Vezirle de ağız dalaşı yapmaktadır. Kalabalıktan kopan bir savaşçı "Captain'i ben yakaladım ben öldürcem" der. Kalabalık onaylar.  Savaşçı mızrağını kaldırır, Captain'dan ses yok.
Bu sırada ekibin kalanı saraya doğru sessiz bir saldırıya yola çıkmıştır. Ellerinde sadece kılıç-kalkan vardır. Çocuklardan kurulu bir uçan savaş arabasıyla onlara katılan Black Knight savaşı başlatır. Savaş sırasında Firestar onun hayatını kurtarır, barışırlar. Duvarları aşıp saraya girerler. Vision, Arkon'u kurtarır. Bu arada Captain america sönmeye başlar. Hava kaçırmaktadır! Diğer bir deyişle onu yakalayan savaşçı Captain'dir ama diğeri "balon"dur (oooof offffffff). Captain, Photon'u tutan güç kalkanını kırmaya çalışır başaramaz.

Thor oraya ulaşınca dengeler değişir. Photon kurtulur ve amelelerin saltanatı sona erer. Malikaneye dönüşte Justice'in kırık bacağı ve sohbet.
Akşam, Hank Pym laboratuarda çalışırken robotlar saldırır ve onu kaçırırlar.... İşte gerçek çizim ve öykü de burada başlar.

ümitkr

Avengers 0

Wizard Dergisi için hazırlanan özel bölüm yukarıdaki sayıyla bir sonrakinin arasında yer alıyor. Basit bir öykü ancak bazı hazırlıklar yapılması bakımından önemli. Kurt Busiek yazmış, Stuart Immonen çizmiş.

İlginçlikler başlar artık. Basın öven havalarda Avengers'in son dizisinde olanların haberlerini yapmıştır. Haber içeriği yavaş yavaş "bunlar tehlike mi aslında"ya dönmektedir. Özellikle Tarikat bahçesinde olanlardan sonra onların dinsel ayrım yaptığı iddiası gündeme düşmüştür. Bu arada Grim Reaper tedavi gördüğü hastaneden robotlarca kaçırılmıştır. Basının sorularına yanıt veren Iron Man tarikatla ilgili sorular olduğuna dikkat çeker.
Yeni bir haber gelir, Avengers grubu bir olaya müdahaleye gitmektedir. Onları da Maria Stark Vakfı sponse ettiği belirtilir birden (bu para işi önemli olacak çok)!

Osborne veliahtlarından biri eko-teröristlerce kaçırılmıştır, şirket üçüncü dünya ülkelerindeki kimyasal kirletmeleri durdurmazsa öldüreceklerdir. Avengers midahale eder. Türkçe yayınlanan Iron Man'lerde karşılaştığımız Firebrand'ın farklı bir versiyonunun liderlik ettiği teröristler mücadeleye hazırlanırlar. Firebrand, Avengers için "crypto-faşist" terimini kullanır "Statükonun kriptofaşist askerleri...". Kriptofaşist, ilk kez Adorno'nun kullandığı ve 1968 yılı itibariyle yaygınlaşmış bir terimdir. "Gizli zorba" olarak çevrilen terim her tür sistem yanlısı zorbalık için kullanılmaktadır.

Her neyse, dağıtırlar teröristleri. Grup nefes alacakken basın üzerlerine saldırır. Zaten buradaki sorular daha sonra sık sık okunacaklar arasında olacak:

Bu arada onların bu halini Ultron'un izlediği görülür. Ancak "someone watch the watchmen"... Birisi de onu izlemektedir:

ümitkr

Ek Bilgi 4

Uzun uzun Ultron tanıtmak zor geldi... Buyrun kendiniz okuyun doya doya:

Kaynak - Avengers 0

rumar80

ümitkr

Geçen 4 hafta boyunca ağır grip sebebiyle ekrana bakmam yasakken derslerimi iptal edip evde yatıyordum ve Avengers yazıyordum... Şimdi iyileştim ve son 6 gündür gene dolu dizgin iş başındayım... Özetler aksayacak gibi görünüyor... Özür!

Bu arada yine de boş durmamak adına iki yıldır beklettiğim bazı fotoğrafları paylaşayım istedim yeri gelmişken:

Ultron'un yüzünü ezberlemediyseniz işte bir de Daredevil öyküsünden Ultron yüzü

Aşağıdakiler de sokakta gördüğüm ve önüne atılarak durdurduğum bir postacının motosikletinin ön paneli. Fotoğrafları çekip, hiç bir şey söylemeden yanından ayrıldım adamcağızın umarım çok küfür yememişimdir:

foto şipşak - Ümit Kireççi

rumar80

Ümit o panel Daredevil'dan değil Avengers'tan...