"Comics" Alemine Giriş Rehberi

Başlatan berkuralcan, 01 Nisan, 2012, 10:32:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

berkuralcan

Çizgi roman dünyasının belki de en karışık türü Amerikan Çizgi romanı. Özellikle de son yıllarda yapılan büyük "crossover" hikayeler, evrenleri "Evren bir daha asla eskisi gibi olmayacak!" tarzı sloganları anlamsız kılacak kadar sık değiştiren devasa olaylar, ve bu olayların hepsinin birbirine bir şekilde bağlanması nedeniyle, bugün çizgi roman dükkanına giren birinin, hiç ön okuma yapmadan aldığı bir çizgi romanı anlaması imkansız hale geliyor.

Tabi bu durum da pek çok çizgi roman meraklısını bu işten soğutuyor, hevesli insanlar bu kadar uğraşmak istemedikleri için vazgeçiyorlar.

Birkaç ay önce, bu tarz "comics heveslilerine" yardımcı olabilmek için "Comics" Alemine Giriş Rehberi isimli bir çalışma hazırlamıştım. Geçtiğimiz günlerde de bunu biraz daha genişleterek güncelledim.

Temel olarak dosyanın amacı, daha önce hiç Comics okumamış, olayla hiç alakası olmamış kişileri Amerikan Çizgi Romananına rahat bir şekilde başlatmak. Ama tabi Amerikan Çizgi Romanının şirket bazlı doğası nedeniyle, DC okuyup Marvel'a başlamak isteyen, Marvel okuyup alternatif eserlere yönelmek isteyen, vs. okuyuculara da çok yardımcı olduğunu biliyorum.

Dosyaya göz atmak, veya bilgisayarınıza kaydetmek için, bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

sefik

Berk merhaba,hosgeldin aramiza.
Acamadim gondermis oldugun adresi,denemeye devam edicem,yalniz birseyi sormak isterim.Sanirim bu genel bir bakis comicse baslamak isteyenlere,TRde cikanlar icin boyle bir calismanvar mi? her ne kadar Trde cok fazla bir secenek olmasa da.Gerci dedigim gibi yazini goremedim,belki vardir icinde.

berkuralcan

Hoşbulduk, merhabalar :)

Linke baktım şimdi, çalışıyor, yalnız yazıya ulaşmak için altta "Attachments" yazan bir kutucuk var, oradaki Comics Alemine Giriş Rehberi.pdf linkine tıklamanız gerekiyor.

Ama direkt link de vereyim:

http://altevren.net/attachments/article/139/Comics%20Alemine%20Giri%C5%9F%20Rehberi.pdf

Web tarayıcınızda açılması kısa bir süre alabilir, olmadı ilk linkten tanıtım sayfasını açıp, sağ tıklayıp "Farklı Kaydet.." yaparak doğrudan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Sorunuza gelirsek, sadece Türkiye'de çıkan yayınlar için bir çalışmam yok, çünkü dediğim gibi, "Comics"e başlamayı zor kılan hikayelerin birbirini takip etmesi ve bu zinciri doğru yerinden yakalamanın önemi. Türkiye'de zaten maceralar böyle bir sırayla yayınlanmış değil, aralarda hep boşluklar, eksikler oluyor. O yüzde Türkiye'de basılmış yayınlar, böyle bir dosya gerektirecek kadar karışmış durumda değiller henüz. :)

Blindman

Altevren'in bence en başarılı işiydi bu. tekrar indirip okumak güzel fikir. gerçekten yararlı bir kaynak.

kalidor

Harika bir çalışma, teşekkürler, elinize sağlık.
Crom! Ölüleri Say...

Tarkan Kurt

İyi bir çalışma olmuş, tebrik ederim.

HacıGeraltEmmi

Çok detaylı ve faydalı bir dosya hazırlamışsınız. Teşekkürler.

yunusmeyra

çalışmanızı zevkle okuyacağız..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Mithrandir

Ben de indirdim en kısa zamanda inceleyeceğim. Oldukça ayrıntılı bi çalışmaya benziyor, çok işime yarayacak. Teşekkürler :)

Ras Al Ghul