Saguaro - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 25 Nisan, 2012, 17:17:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.b

Merak iyi bir şey değildir ama, belki yarın merakımı giderebilirim. Hava durumuna göre yarın Saguaro yollarına düşebilirim.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

aa

Çizimler ve senaryo iyi gibi duruyor. İlk sayıyı mutlaka alacağım.
Esse Gesse Hayranı...

DAMPYR

Sanırım günümüzde geçen bir Western diye düşünüyorum... ::) ??? :)

HayalGücü

Bende almayı düşünüyorum ama en çok merak ettiğim her bölüm farklı bir maceramı, yoksa ana konu üzerinde mi gidiyor?

s.b

Bu ilk macerada Saguaro adlı karakterimizi tanıyoruz. 1970 li yıllardayız. Saguaro lakabıyla tanınan Thorn Kitcheyan adlı Navajo yerlisi Vietnam savaşını ardında bırakarak doğup büyüdüğü topraklara geri dönmüştür. Tabi altındaki bir at değil bir motorsiklettir.
Kahramanımızın döndüğü yer Navajo halkının asıl yerleşimi olan Window Rock kasabasıdır ve orada karşılaştığı şey bırakıp gittiği yıllarla neredeyse aynıdır. Arizona ile New Mexico sınırına çok yakın olan bu bölgede sürüp giden yoksulluk, beyazların ve yerel politikacıların toprakları ele geçirmek için durmaksızın çevirdiği dolaplar aynen devam etmektedir.

1. sayı olan Window Rock'a Dönüş adlı maceramızda da karşımıza bir toprak ağası çıkıyor. Aynı zamanda kanunsuz işlerle de meşkul olan bu adam insanların hayatına hiç değer vermeyen bir katil. Onu Saguaro ile başbaşa bırakalım.

Saguaro, karakter olarak Tex'e çok benziyor. Ne de olsa Navajo'ların efsane reisi Gece Kartalı'nın kabilesinden geliyor. Biraz da Mister No havası var.

caretta

Kitcheyan biraz Ermeni adını çağrıştırıyor.Kahramanımız belki de Ermeni asıllı bir Navajo'dur!

s.b

1. CİLTTEKİ 2. MACERA.

_Yerli Amarikalılardan oluşan özel bir ajan grubu kurmak istiyoruz. Hedefimiz bizi kültürel anlamda bölen bu duvarı yıkmak ve...

Saguaro, kendisine özel ajanlık teklif etmeye çalışan Clive Waters'in lafını ağzına tıkar.

_ Ateş suyu vermek yerine bizlerden birkaçını satın almaya karar verdiniz demek.

Bölgenin polis şefi olan Yüzbaşı Walken, Saguaro'yu hiç sevmemektedir. Ancak kızı onun gibi düşünmemektedir ve babasına rağmen Saguaro'nun yanında yer alır.

s.b

1. ciltteki üçüncü macera Vietnam Savaşı'na kadar uzanıyor.

Kitap henüz yeni olduğu için, fazla ipuçları vermemeye gayret ederek ancak bu kadar tanıtım yapabiliyorum.

rumar80

İlk macerayı okudum. Karakterlerin tanıtılması için yazılmış ve taşları yerleştirmeye başlamış bir macera. ASLA bir Western değil. Kızılderi rezervinde geçiyor ama Western türünde değil. Saguaro'yu doğduğu yerleri terk eden, savaşa gidip çok şeyler yaşadıktan sonra köklerine dönmek zorunda kalan klasik bir kahraman olarak görebiliriz.
   İlk macera için doyurucu idi, umarım devamı da öyledir.

Bu arada sevgili Abbas'ın dediği gibi bir Scalped değil, ama hangi fumetti Scalped olabilir ki...

hennessy

Kitaba göz atarken baktığım kadarı ile ajan mış zaten western ile alakası olmaması lazım zaten motosikletli kovboy görmedim :) Ama Teks'e saygı durulmuş onun topraklarında geçiyor sanırım hikaye
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

DAMPYR

Peki Türü için ne diyebiliriz Westerne girmiyorsa... ??? ::) :)

darkwood

Alıntı yapılan: Gölge Adam - 28 Mart, 2013, 18:41:36
Peki Türü için ne diyebiliriz Westerne girmiyorsa... ??? ::) :)

Kısaca değişik bir Fumetti çizgiromanı diyebilirsin kafa yormaya gerek yok..  :o  ;)  8)  :P
Darkwood Sakinleri..

rumar80

Kitabı bitirdim. Bence güzel olmuş. Biraz Scalped havası yok değil. FBI ajanı kızılderili, rezervi ele geçirmeye çalışan suç lideri gibi. Ama zaten bunlar klasik kalıplar. Yine de okunabilecek güzel bir seri.

darkwood

Kitabın ilk 2 macerasını bitirdim. Birinci hikaye kahramanı tanıtma, ikincisinde ise ajanlık işini kabul etmek üzere bir hikayeyle birleştirilip kurgulanmıştı . Üçüncü hikayede ise ajan olarak  görev yaparken okuyacağımızı zannediyorum.
İlk kitap olarak alıştığımız fumettilere göre değişik ve okunabilir olduğunu bende söyleyebilirim.
Darkwood Sakinleri..

HacıGeraltEmmi

İlk iki macerayı okudum. Çizgileri hiç beğenmedim, özellikle ikinci maceranın çizimleri çizgi romanla alakası olmayan birine çizdirilmiş gibi. Öyküler klasik. Umar'ın da belirttiği gibi Scalped'en çok fazla aparmalar içeriyor. Karakterin yaratıcıları Dashiell Bad Horse'un etkisinde fazla kalmışlar gibi geldi bana :D Diğer karakterlerde de benzeşmeler var. İlk izlenimlerim böyle, zamanla hem öyküler hem karakter kendini bulur diye düşünüyorum.

Scalped ülkemizde yakın bir tarihte basılmayacak gibi olduğuna göre çakmasını alıp okuyalım birkaç sayı daha. :D