SAYI: 8 - KOMANÇİ SAVAŞÇISI

Başlatan s.b, 29 Nisan, 2012, 21:14:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.b

SAYI: 8 - KOMANÇİ SAVAŞÇISI
Yazan: Claudio Nizzi. (D.1938 Setif Cezayir) - Çizen: Aldo Capitanio D. 1952 Vicenza, İtalya)

Bir Eylül sabahı, TE-EN-TA Dağları'ında...

Tex
-- Evet ne diyorsun dostum?

Carson
-- Vay canına! buranın bu kadar güzel olduğunu unutmuştum!

Tex
-- Suya atlamak güzel olurdu, değil mi?

Carson
-- Aklından zorun mu var senin?

Tex
-- Neden? İlk olmazdı ki bu... Daha önce pek çok kez yapmıştık.

Carson
-- Hatırlatmasan iyi olur. Uzun zaman öncesinden söz ediyorsun. Saçlarımın bu kadar ağarmadığı, kemiklerimin daha esnek olduğu yıllardan... Bu mevsimde bile göl suyunun buz gibi olduğundan eminim. benim yaşımda biri, dumanları tüten kaynar su dolu küvetten başka bir yerde banyo yapmamalı...

Tex
-- Terliklerini giyip ateşin başında, hasretini çektiği eski güzel günleri anan bir ihtiyarcık gibi konuştuğunun farkında mısın?

Carson
-- Aklımdan bile geçirmedim.

Tex
-- Öyleyse neşelen biraz! Buraya avlanmaya ve eğlenmeye geldik. Oysa sen bir anda cenaze havası estirmeye başladın. Yine de şu suda birkaç dakika yüzseydin, eminim on yaş gençleşirdin.

Carson
-- Ya da zatürreden ölürdüm!

Atları aniden korku içinde kişnemeye başlarlar.

Tex
-- Lanet olsun! Atlar!    Çabuk!

Karşılarında aç bir dağ Aslanı vardır.
-- GROAAARR

Tex
-- Tüfeklerimizin, elimizin altında olmaması çok yazık!

Olağan üstü güzel tabiat resimleri arasında kısa bir aslan avı ve sonrası.
Tex ve Kit Carson'u bu macerada yalnız bırakmayın.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

hennessy

Tex bazen aynı konular aynı hikayeler çerçevesinde gitsede Tex candır Tex okunacak iyi bir çizgi romandır. Bunu bu hikaye ile gene kanıtladı.Aldo Capitanio (1952-2001) büyük bir iş başarmış çizimlere bakmaktan hikayeye konsantre olamadım desem yalan olmaz.Konusu ise sonu ile beni polisiye tadında bir macera içinde olmama sebep oldu.Tex'in arkadaşı çavuş Brickford'un oğlu Charlie Kıd nişanlı olan bir kıza aşıktır.Kızda ona aşıktır.Beraber kaçarlarken kız ölür ve suçlu olarak Kid gözükmektedir.Çavuş Tex'den yardım ister ve işin içine Tex dahil olur.Çizimlerinede hikayesinede doyum olmayacak bir dev albüm.

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

ferzan

Bayram tatili Teks 'lerimden bir diğeri de bu dev albüm oldu...

Hem öyküsüyle, hem de çizimleriyle bayıldım...Bu albüme konuk olan çizer Aldo Capitano öyle güzel sayfalara, öyle derin panellere imza atmış ki, bakmaya doyamıyor insan...Desenin kuvvetliliği, çininin güzelliği, kompozisyonların harikalığı, her şeyiyle adeta film çekmiş ve okurunu içine almış çizer...Özellikle figür dinamizmleri, oturaklılıkları ile portreleri ve muhteşem doğa tasvirleri favorim oldu...

Aldo Capitano 'yu 49 yaşında, oldukça genç bir yaşta kaybetmişiz...Çizdiği ilk ve son Teks bu olmuş...Şayet yaşasaymış, eminim Teks kadrosunun vazgeçilmezlerinden biri olabilir, kendisini sıklıkla aylık seride görebilirmişiz diye düşünüyorum...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

peder clemente

Sevgili Ferzan, Aldo Capitano'nun resimlediği tek Tex albümü bu değil.488-489 sayılarda yayımlanan "Matador" macerası var.488.sayı olan Matador'un kapağı da Villa tarafından çok güzel çizilmiş.Altın sırmalı elbisesi ve elinde kılıcıyla Matador, Boğa arenasında Tex'e karşı.Bu sayılar tükendiğinden bulmak için çok uğraşmıştım.Benim top ten Tex listeme giren bir macera.Boğa güreşleri ve matadorlarla ilgili araştırmaya dayanan Boselli'nin sürprizli senaryosu çok iyi.Aldo Capitano'nun titiz,ayrıntılı ve sağlam çizgilerinden yansıyan dinamizm, bu ayrıksı Tex macerası boyunca sürer.
Capitano'nun resimlediği 1997 Tex Almanağı da var.Ayrıca Nick Raider ve Blek de çizmiş.Kimisi uzun yaşar ve ardında na iyi bir iz ne de iyi bir söz bırakır; Capitano gibileri de kısa yaşamalarına rağmen mükemmel işleri ile hatırlanırlar; sevgi ve saygıyla anılırlar....

ferzan

Alıntı yapılan: peder clemente - 22 Ağustos, 2018, 14:23:43
Sevgili Ferzan, Aldo Capitano'nun resimlediği tek Tex albümü bu değil.488-489 sayılarda yayımlanan "Matador" macerası var.488.sayı olan Matador'un kapağı da Villa tarafından çok güzel çizilmiş.Altın sırmalı elbisesi ve elinde kılıcıyla Matador, Boğa arenasında Tex'e karşı.Bu sayılar tükendiğinden bulmak için çok uğraşmıştım.Benim top ten Tex listeme giren bir macera.Boğa güreşleri ve matadorlarla ilgili araştırmaya dayanan Boselli'nin sürprizli senaryosu çok iyi.Aldo Capitano'nun titiz,ayrıntılı ve sağlam çizgilerinden yansıyan dinamizm, bu ayrıksı Tex macerası boyunca sürer.
Capitano'nun resimlediği 1997 Tex Almanağı da var.Ayrıca Nick Raider ve Blek de çizmiş.Kimisi uzun yaşar ve ardında na iyi bir iz ne de iyi bir söz bırakır; Capitano gibileri de kısa yaşamalarına rağmen mükemmel işleri ile hatırlanırlar; sevgi ve saygıyla anılırlar....

Söz konusu sayıları geçmişte okumuş olmama rağmen nedense anımsayamamışım...Bir kez daha bakacağım...Bunu bana düşündürten Teks çizerlerinin yaş ortalaması ve Capitano 'nun erken ölümü oldu sanırım...Arada da onlarca Teks okuyunca belli başlı çizerler dışında pek akılda kalmayabiliyor...Uyarı için çok teşekkürler, diğer Capitano imzalı Teks 'lere bakacağım hemen, bu vesileyle hatırlamış olurum öncesinde okuduğum bu maceraları da... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

KenParker

Aldo Capitanio. İl kez tanıştım. Çok tuhaf. Bu adam çizim yapmıyor. Bu adamın çizimleri canlı. Resimler okurken panelin içinde yaşananları izliyormuşsun gibi hayat fışkırıyor. Yıllar sonra tekrar okuduğumda aynı etkiyi bulayım diye çizimlere tekrar bakmadım. O derece.

Maceradan bahsetmek gerekirse Puma avı yapıyoruz. Pardon, İhtiyar Carson'la Teks  avlanıyor biz seyrediyoruz. Görülecek en iyi av sahnelerinden biriyle karşılaşıyoruz. Akabinde Teksin anlatığı sevimli bir hikayeye dikkat kesiliyoruz. Aralarındaki sohbete dalıp gitmişken hikayeyle bağlantılı olarak asıl macera başlıyor...

Capitanio'yu o kadar sevmişken bir hatasını görmezden geliverdim. Sayfa 123'e kadar palabıyıklı görülen Meksikalı ödül avcısının bıyıkları 123'te birden değişiyor ;) Çatışma sahnesi en az albümlerden biri bu arada. Bang Bang Bam Güm Pat Çat sayısı düşük belki ama çizim ve hikaye değeri epey yüksek.

peder clemente

Sevgili KenParker, Tex dev albümlerle ilgili yorumlarınızı okuyorum.Aldo Capitano'nun resimlediği ve Boselli 'nin yazdığı "Matador" macerasını okumanızı öneririm. Sayı:488-489 (Oğlak yayınları 88-89).Tex serisinde beni en çok etkileyen maceralardan biridir.Zamanında bulmak için az uğraşmamıştım.İyi yazılmış bir senaryosu var.Çizimleri mükemmeldir.Zaten Capitano mükemmelliyetçi bir sanatçıydı.Erken vefat etti.Huzurla dinlensin.

KenParker

Alıntı yapılan: peder clemente - 29 Mart, 2020, 04:28:23
Sevgili KenParker, Tex dev albümlerle ilgili yorumlarınızı okuyorum.Aldo Capitano'nun resimlediği ve Boselli 'nin yazdığı "Matador" macerasını okumanızı öneririm. Sayı:488-489 (Oğlak yayınları 88-89).Tex serisinde beni en çok etkileyen maceralardan biridir.Zamanında bulmak için az uğraşmamıştım.İyi yazılmış bir senaryosu var.Çizimleri mükemmeldir.Zaten Capitano mükemmelliyetçi bir sanatçıydı.Erken vefat etti.Huzurla dinlensin.
Bu macera hem tek sayı olarak hem de süper cilt 22'de yayınlanmış ama maalesef piyasada bulunmuyor. Kitaptan okumak kadar zevk vermese de dijitalden bulacağım artık. Teşekkür ederim.