SAYI: 9 - DEHŞET VADİSİ

Başlatan s.b, 29 Nisan, 2012, 21:17:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.b

SAYI: 9  -  DEHŞET VADİSİ
Yazan: Claudio Nizzi. (D.1938 Setif Cezayir) - Çizen: Roberto Raviola (Magnus) (D. 1939 Bologna, İtalya)

Calıfornıa 'da dağların arasında gizlenmiş derin bir vadide, gökyüzünü yırtarcasına art arda şimşeklerin çaktığı, yağmurun bardaktan boşanırcasına yağdığı bir gece...
Bedenlerinde döğmeler olan bıçaklı garip giysili adamlar yüksek duvarları aşarak malikaneye doğru yaklaşmaktadırlar.
Bahçedeki bekçi köpeği onları engellemek için üzerlerine doğru koşarken fırlatılan ucu kızrık bir bıcakla engellenir.

Köpeğin inlemesini duyan adam yazı masasından kalkar.
--Dışarıda bir şeyler oluyor!..

Tüfeğini alıp mermi doldurur.

Üst kattan elinde gaz lambası olduğu halde bir kadın seslenir.
--Neler oluyor Howard!..

Howard
--Ben bakmaya gidiyorum sen yatağına dön. Dikkat et de üşütme.

Kadın endişe içindedir.
--Hayır Howard! Sakın çıkma!

Howard
--Sakin ol sevgilim. Bunu kullanmayı iyi biliyorum!

Eşinin korku dolu bakışları arasında Howard kapıyı açıp dışarı çıkar. Köpeğine seslenir.
--Bucky! neredesin?

Yoğun yağan yağmura rağmen yerde yatan köpeğini görür.
--Bucky Olamaz!..

Köpeğinin üzerine eğildiği anda saldırıya uğrar ve bıcaklanır. Çığlığını eşi duyarak pencereye doğru koşar.
Tanrım! Howard!..

Pencereyi kırarak içeriye girerler ve zavallı kadınında akibeti eşi gibi olur.
İmdat! Hayır ahh hayır! hayır! hayır!.. merhamet! aaahh!

Evdeki kasayı da boşaltan katiller orayı terk ederler.
Gidelim! hadi çabuk!

Bakalım Tex ve Carson bu esrarengiz katillerin sırrını çözebilecekler mi?
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

yunusmeyra

tex,özel albümlerin bir kez daha ve böyle özenle gündeme getirilmesi gerekiyordu..çalışmalarınız için teşekkürler..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

s.b

Beğendiğiniz için ben teşekkür ederim. Tex Özel Albüm'ler pek konuşulmuyor. Ebat olarak diğerlerinden büyük oldukları için normal seriler kadar ilgi görmüyor galiba.

Gambit

Aslinda bu edisyon aylik yayinlari takip etmeyenler icin iyi bir alternatif. Hem buyuk boyutlu, hem ozel maceralar, hem de arada bir cikiyor olmasi. Hepsini okumamis olsam da ben de hepsi var, ileride tek bir tex yayini sececek olsam, dev albumleri secerdim

s.b

Süleyman bey dediğiniz gibi alternatif bir seri. Arada sırada çizgiroman okumak isteyenler için vazgeçilmez bir seri olabilir.

HacıGeraltEmmi

Okuduğum dev albümler içerisinde uzak ara en beğendiğim oldu üstad Magnus'un nefis ötesi çizgileri nedeniyle. Öykü de tüm Teks klişelerini barındırsa da fena değil. Tabloluk kareleri barındıran bu albüm Teks seven sevmeyen her çizgiseverin arşivinde bulunmalı bence.

ferzan

İlk çıktığı zamanlardan beri elimin almaya gitmediği yegane Teks Dev Albüm bu olsa gerek...Dört senedir arşivimde olsa da ısrarla okumaya çekindiğim sayılardan biriydi...Sebebi de Magnus 'un Teks yorumu...

Magnus, çok önemli bir sanatçıymış...Ben bilmiyordum, iç sayfalarda hakkındaki yazıları okudukça öğrendim...İtalya 'da ele avuca sığdırılmıyormuş bir dönem ve hepsi kendisine ait farklı tarzlara geçişleri olmuş farklı dönemlerde...Bu tarzları karşılaştırdığınızda birbirine oldukça uzak ama çok güzel çizgiler görüyor insan...

Magnus 'un da çizdiği ilk ve son Teks albümü olmuş bu dev albüm...Magnus albümün çizimlerine başladığında hali hazırda kanserle mücadele ediyormuş ve çoğu kişinin beklediğinin aksine, albümü yarım bırakmadan büyük bir titizlikle tamamlamış ve albümün çıkışına dört ay kala hastalığıyla olan mücadelesine yenik düşmüş, son eserinin basılı halini görememiş...

Albüm, çıktığı sıralar (1996) yok satmış ve tekrar baskılarını yapmış...Gerek Magnus imzalı olması, gerekse Teks 'e getirdiği yorum dolayısıyla uzun süre dillerden düşmemiş...

Ne var ki ben hala tereddütle kapağını araladım albümün ve okumaya koyuldum...Başlarda biraz gözlerimi tırmalasa da sonradan alıştım, yabancısı olduğum bu önemli sanatçının çizgileriyle çıktığım yolculuğa aya uydurabildim ama albümü bitirdiğimde hayıflandım...Keşke daha farklı bir öyküyle Magnus 'u tecrübe etseydim...Açıkçası öykü, çizerini sevmeme yardımcı olmadı...Bu albümü değerli kılan yegane şey de çizerinin ince işçiliği olmuş oldu...

Magnus, çizgisel tercih olarak benim favori hanemde değil ama kendisine bayılmasam da çizgilerine ve yorumuna baktığımda ortada ne denli büyük bir bilek olduğunu göremeyecek kadar da kör değilim...Bana hitap etmese de bu değerli sanatçıyı saygıyla anıyorum...Bu albüm vesilesiyle tanıştığıma da hiç pişman olmadım...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

KenParker

Sıra geldi İtalyanlar tarafından en iyi Teks çizerleri sıralmasında 1 numaraya konan Magnus'un macerasına. Aslında bu albümü dev albümler serisinin sonlarına doğru okumayı düşünüyordum ama merakıma yenik düşüp okudum. Büyük soru Magnus'un neden en iyi çizer seçildiğiydi.  Cevabı çabuk aldım. Magnus kanser hastalığından muzdaripmiş ve ölümüne aylar kala hastalığının ilerlemiş olmasına rağmen inatla albümü bitirmiş. Hem de son sayfaya kadar ödün vermeden her zamanki meşhur detaycılığıyla. İtalyanlarda bu dramatik ve romantik ölümü taçlandırmışlar ve 1 numaralı Teks çizeri yapmışlar. Yanılmıyorsam çizdiği yegane Teks sayısı da bu Dehşet Vadisi. Yanlış biliyorsam bilen düzeltsin lütfen. Toprağı bol olsun.

Nizzi gerçek hayatta yaşamış California İmparatoru olarak adlandırılan kişinin öyküsüne eğilmiş. Bu öyküden İntikamcılar isimli bir örgüt kurgulamış. Kurgunun başarılı ilerlediğini söyeyebilirim. Her ne kadar öykünün baş karakterlerinden, önüne çıkan herkesi deviren Çinli bayan Ming'in bu motivasyonu nerden bulduğu, neden bunları yaptığı belirtilemese de. O kısım maalesef atlanmış. Aslında atlanmadan ziyade Nizzi'nin derinliksiz yazımından nasibini almış demek daha doğru.

Albümün asıl aktörü tuhaf şekilde Teks'le Carson bile değil. Çizer Magnus) O yüzden kendisinden bahsetmeli. Giriş kısmında kendisinden bolca bahsedilmiş. O yüzden ben aktarmak yerine okumadan sonra bana bıraktıklarından söz edeceğim. Ayrıntı, ayrıntı, ayrıntı. Adam her paneli ayrıntılı işlemiş. Hem de albümün sonuna kadar. Özenli çalışma sıralması deyince dramatik ölümü olmasaydı dahi sanırım 1 numaraya hemen girerdi. Büyük boy albüm okumanın zevkine tekrar eriştim. Serüveni yaşarken aynı zamanda ayrıntıların içinde gezindim. Çok hoş. Günümüz çizerlerinden Laura Züccheri'de böylesine güzel ayrıntılar katıyor. Her paneli incelikle işliyor. Teks Özel albümler serisinin yanılmıyorsam 35. sayısında Züccheri ile tekrar müşerref olacağız. Tarafımdan sabırsızlıkla beklenmekte.

Son bir ekleme yapayım. Özel albümler kapaklarını alışılmış şekilde Villa değil, sayının çizeri bizzat yapıyor. Sanırım rahmetli Magnus kapağı yetiştiremediği için sayfa 75'teki Teks'le sayfa 131'deki kale görüntüsü birleştirilerek kapak görüntüsü oluşturulmuş.

hanac

Alıntı yapılan: KenParker - 27 Mart, 2020, 15:58:55
Sıra geldi İtalyanlar tarafından en iyi Teks çizerleri sıralmasında 1 numaraya konan Magnus'un macerasına.

Oooo 1 numara olduğunu bilmiyordum. O zaman biraz daha görsel paylaşalım.

Gabby

Bu başlığa yolum "...çizerlerden sayfa örnekleri" sayfasına koyduğun adres dolayısıyla düştü KenParker...  :)

Alıntı yapılan: KenParker - 27 Mart, 2020, 15:58:55
...Sanırım rahmetli Magnus kapağı yetiştiremediği için sayfa 75'teki Teks'le sayfa 131'deki kale görüntüsü birleştirilerek kapak görüntüsü oluşturulmuş.

Uzun editoryal yazıda kapak konusuna hiç değinilmiyor ama okuduğum başka kaynaklarda, kapak işinde yetiştirilememe diye bir mesele kesinlikle yok, tam tersi Magnus alternatifli birkaç seçenek bile sunuyor. Önce iki yıl önce vefat eden Giovanni Romanini ile ilgili kısacık bilgi vereyim kafa karışıklığı olmasın; Romanini, rahmetli Magnus'la yıllar içinde beraber ortak çalışma yaptığı aile dostu kıvamında bir meslekdaşı; son birliktelikleri de bu albüm nedeniyle oluyor. Magnus'a kapak konusunda ve özellikle de resimlemeye pek alışık olmadığı at çizimlerinde destek veriyor çünkü bu onun "western" evreninde ilk kalem oynatışı, dolayısıyla Romanini'nin bu desteği ile kazandığı ekstra zaman; mekanlar, manzaralar, kayalar, bitkiler vb. oluşan arka plan resimlemelerini takıntıya varan teferruatla gergef gibi işlemesinde elini rahatlatıyor. 

Aşağıda Magnus ve Romanini'nin "Dehşet Vadisi" kapağı için yaptıkları ilk çalışma... Onun altında da yine ikilinin farklı ikinci alternatif çalışması ve bu taslak kompozisyonun Sergio Tiselli tarafından renklendirilmiş hali. Ama son tahlilde parayı veren düdüğü çalıyor ya; yayıncı Bonelli de o hesap, bu projelerin hepsini elinin tersiyle itip, iç çizimlerden seçilmiş bir kapak tasarımına karar veriyor. Sergio Tiselli'nin facebook hesabında avatar görseli olarak halen bu kapak tasarımını kullanıyor olmasını bir mesaj olarak algılamak da pekâlâ mümkün...

Bünyesini yiyip bitiren amansız bir hastalığın pençesinde yaşam savaşı vermenin getirdiği psikolojik handikaplara karşın bu dünyaya bir Tex albümüyle veda etme kararlılığı göstermesinden dolayı Texseverler ahde vefa göstererek onu bir numaraya taşımışlar. Bonelli bolca iki lafın başında rahmetlinin hastalığından dem vurup, ahir ömrünün son demlerini odasına kapanarak bu albümü yetiştirmeye adamasından falan bahsederek duygusal bir editoryal girizgah kaleme almış... Kapak tercihi konusunda benim kişisel fikrim, Magnus'un da fırçası değmiş, en önemlisi onun içine sinmiş, bir kapak tasarımıyla piyasaya sürülmesinden yana olurdu; Bonelli'nin bu anlamda "duruş" olarak okurun gerisinde kaldığını düşünüyorum...

Gerilim sinemasının efsane yönetmeni Hitchcock'un oyuncular arasına karışarak her filmde birkaç saniyelik görünmesi gibi Magnus'un da kendi yüzünün grotesk yorumlaması olan o koca burunlu sevecen pos bıyıklı ufak tefek adam karakterini çizdiği her eserin bir yerine sıkıştırma alışkanlığı var.  Bu kitapta da önce altın arayıcıları arasında boy gösteriyor ve nihayetinde atları üzerinde dörtnala uzaklaşan Teks ve Carson'a şapkasıyla el sallayarak veda ediyor...

Magnus (Roberto Raviola)
D: 30 Mayıs 1939 (Bologna) – Ö: 5 Şubat 1996 (Castel del Rio)

hanac

Alıntı yapılan: Gabby - 07 Şubat, 2022, 18:28:10
Bu başlığa yolum "...çizerlerden sayfa örnekleri" sayfasına koyduğun adres dolayısıyla düştü KenParker...  :)

İyi ki yolun düşmüş Sevgili Gabby, yine enfes bir yazı olmuş.

kharon

cocuklugumda okudugum bir-iki sayi disinda teks okumuslugum yoktur ama bu cizimlerden etkilenmemek elde degil, bu albumu listeme aldim.