SAYI: 16 - ÇÖL YAĞMACILARI

Başlatan s.b, 02 Mayıs, 2012, 22:29:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.b

SAYI: 16 - ÇÖL YAĞMACILARI
Yazan: Claudio Nizzi (D: 1938 Setif Cezayir ) - Çizen: Bruno Brindisi D. 1964 Salerno, İtalya

Boğucu bir yaz günü, Arizona'daki Boyalı Çöl'de...

Aç akbabalar daireler çizerek yerde hareketsiz olarak yatan bir adama doğru alçalmaktadırlar.

Bir süvari takımı yakınından geçerlerken onu fark ederler.
Kirby
-- Şuraya bak! Mmm... Kızılderiliye benziyor. Şu iki akbaba aşağıya inmediği göre, herhalde henüz ölmemiş.

Komutan Monkey
-- Hah! Güneş onun icabına bakacaktır.

Kirby
--Siz bekleyin...Ben gidip bir bakayım!

Monkey
-- Anlaşılan boşa harcayacak enerjin var! Ama haberin olsun, biz devam ediyoruz!

Kirby yerde yatan adama doğru atını mahmuzlar. Atından inip adamın yüzünü görmek için onu çevirir.
Kirby
-- Yerli falan değil! Onu tanıyorum!.. Bu Tex Willer'in oğlu! Bir süredir burada olmalı... Susuzluktan kavrulmuş.

Kendisini beklemeyip yola devam eden arkadaşlarının arkasından bağırır...
--Hey, bekleyin!

Bağırmayı duyan bir asker...
-- Kirby arkamızdan sesleniyor!

Komutan Monkey
-- Beni ilgilendirmez! Vicdanının sesini dinleyecekse, kendi çaresine baksın!

Kirby durmadıklarını görünce Kit'e döner.
-- Mataradan su içiremiyorum... Islak mendille dudaklarını ıslatayım.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

ferzan

Bu pazarın westerni bu albüm oldu...Sıradan bir maceraydı, Teks kalitesinin ne altına, ne de üstüne çıkmayan alışıldık, sıkmayan bir Nizzi senaryosu...Çizer Brindisi 'yi daha güncel çizgi romanlardan (Dylan Dog) hatırladığım için, westerne gidip gitmeyeceği konusunda şüpheliydim ama ustalıkla altından kalkmış...Ne var ki Teks yorumunu sevsem de, yakıştırdam da devamlı kadroda görmek istemediğim ideal bileklerden...Oysa Teks 'e karakteristik bilekler daha çok yakışıyor...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

KenParker

Büyük sürpriz... Kim derdi Teks'le Corto Maltese aynı macerada yaşayacak? Sadece Corto değil, Rasputin, Vaiz... Hugo Pratt'ın ödüllere doymamış romanı ve çizgi romanı Bir Tuz Denizi Şarkısı çizer Nizzi tarafından aparılmış ve dönüştürülerek Çöl Yağmacıları hikayesi doğmuş. Muhteşem. Benim gibi Corto severler bu albümü mutlaka beğenecektir. Aparılmış dedim de, aslında uyarlanmış demek daha doğru görünüyor. Çünkü ana hikaye dışındaki yerler Tamamen Teks standartları içinde ve Teks macerası şeklinde ilerliyor.

Nizzi'nin zayıf yanlarından biri ana karakterler dışındaki karakterlerin çoğunlukla zayıf kalmasıdır. Bu zayıflığı çizerler elinden geldği kadar dolduruyor. Ancak bu albümde öyle bir sorun yok çünkü dediğim gibi Hugo Pratt'ın karakterleri. Hepsinin bir duruşu, hayata bakış açısı, davranış tarzı var.

Bruno Brandisi girişteki tanıtım yazısında bahsedildiği şekliyle ''Joker'' her işin altından kalkabilecek, becerisi yüksek çizerlerden biriymiş. Hemen kapaktaki resimden kendini belli ediyor zaten. Konuşmlalardan anladığım kadarıyla epey mütevazi biriymiş. Hikayenin Corto boyutundan bahsetmişken; çizimlerde de Corto rüzgarı devam ediyor. Rasputin çizmlerde tüm vahşiliği tüm deliliğiyle karşıda dikiliyor. Corto Maltese hakeza. Pratt'ın ipek gibi uşuşan çizgilerinden çıkıp Çöl Yağmacıları'na misafir olmuş. Çok beğendim. Brindisi takdiri fazlasıyla hak ediyor.

Corto severleri sevindirecek, kapağından karakterlerine, başarılı uyarlamasından mizah yüklü diyaloglara, tekrar tekrar okunası harika bir maceraydı.

caretta

Sayın Ken Parker, Teks maceralarında bir "Vaiz"macerası daha var. Çizgi Düşler Klasik Teks Serisi 18-20 sayılarda G.Nolitta-F.Fusco üretimi "Kanadalı Asiler" adlı macera. Kanada'da geçen, uzun soluklu çok güzel bir maceradır. Bir başka vaiz benzeri macera da Çizgi Düşler Renkli Teks 3.sayı olan "Beyaz Büyücü". Bu macera da Boselli-Ticci üretimi.

KenParker

Şu anda piyasada bulunabiliyorlar, her ne kadar klasik seriye mesafeli dursam da okuyacağım, teşekkür ederim.