Ana Menü

Kitap listem

Başlatan kadri kerem, 06 Mayıs, 2012, 22:21:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kadri kerem

Öncelikle söyleyeyim, ölmeden önce okunmak zorunda olunan kitap yoktur bana göre. Özelikle de kurgu kitaplar  için konuşuyorsak. Ama birkaç iyi kitap sayın derseniz:

1.1984 - George Orwell
2. Dorian Gray'in Portresi - Oscar Wilde
3. Sokrates'in Savunması - Platon
4. Dönüşüm - Kafka
5. Suç ve Ceza - Dostoyevski
6. Beyaz Gemi - Cengiz Aytmatov
7. Esir Şehrin İnsanları - Kemal Tahir
8. Fahrenheit 451 - Ray Bradbury
9. Dünyaların Savaşı - H. G. Wells
10. Bitmeyecek Öykü - Michael Ende

Poe'yu da es geçmemek gerek tabii  :)

hanac

Alıntı yapılan: kadri kerem - 06 Mayıs, 2012, 22:21:27

Bak bu sürpriz oldu.

Filmini çok sevmiştim.

kadri kerem

Alıntı yapılan: hanac - 06 Mayıs, 2012, 22:25:45

Bak bu sürpriz oldu.

Filmini çok sevmiştim.

İnanır mısınız, bu kitabın filmi benim hayatımı değiştirmiştir. Tüm çocukluğumu, hayal dünyamı etkilemiştir. Bir kitaptan uyarlandığını filmini izledikten çok sonra öğrenmiş, öğrenir öğrenmez de alıp okumuştum.

Bu arada Lovecraft, Clive Barker ve Steve King kitaplarını da ekleyin listeme.  :)

tommikser

Ben filmi yeni duydum bana acil yönetmenini falan söyler misiniz? Bu arada bir bilgi istiyorum Poe okumak istiyorum.Yalnız bir sürü baskısı var hangi yayınevinin kitabını alayım.Tercüme konusunda biraz hassasım da :D

hanac

Alıntı yapılan: gunessemerci - 06 Mayıs, 2012, 22:43:28
Ben filmi yeni duydum bana acil yönetmenini falan söyler misiniz?

The Neverending Story olarak da bilinir bkz.

http://www.imdb.com/title/tt0088323/

tommikser

Buldum yarın izlerim artık ;D

kadri kerem

Alıntı yapılan: gunessemerci - 06 Mayıs, 2012, 22:43:28
Ben filmi yeni duydum bana acil yönetmenini falan söyler misiniz? Bu arada bir bilgi istiyorum Poe okumak istiyorum.Yalnız bir sürü baskısı var hangi yayınevinin kitabını alayım.Tercüme konusunda biraz hassasım da :D

Bende İthaki'den çıkan tüm öykülerini kapsayan ciltli baskısı var. Hoşuma gitmeyen tek yönü dipnotların sayfanın altında değil de kitabın sonunda liste halinde olması.

V

Liste yapmak zor ama;

1)Yabancı-A.Camus
2)Değişim-Kafka
3)Martin Eden-Jack London
4)Başkaldıran İnsan-A.Camus
5)Arthur Gordon Pym'in Hikayesi-Poe
6)Pekin'de Sonbahar-Boris Vian
7)Deliliğin Dağlarında-Lovecraft
8)Bahara Dek Bekle Bandini-Fante
9)Sato-Dava-Amerika üçlemesiyle Kafka
10)Kaptan Yemeğe Çıktı,Tayfalar Gemiyi Ele Geçirdi-C.Bukowski
11)Otomatik Portokal-A.Burgess
12)Dövüş Kulübü-C.Palanhiuk
13)Hayvan Çifliği ve 1984 ile Orwel
14)Aşkın Metafiziği-A.S.
15)Cennet ve Cehennemin Evliliği-William Blake
16)Yeraltından Notlar ve İnsancıklar ile Dostoyevski
17)Ekmeğin Fethi-Bakunin
18)Demir Ökçe-J.London
19)Gönüllü Kulluk Üzerine Söylev-E.La Boiete
20)Leviethan-T.Hobbes

ve bütün kitaplarıyla Nietzsche,Charles Bukowskı,Nihat Genç,Şekspir,Boris Vian,Poe,J.London.Fante,Dostoyevski,Hemingway,J. Verne,Asimov,Arthur Clarke,P.K.Dick,J.L.Borges,Tolkien...

Uzar da gider.
"İstemem,eksik olsun.."

tommikser

İthakinin tercümesini beğenmeyenler çok gibi görünüyor sizce nasıl?

alan ford

Alıntı yapılan: kadri kerem - 06 Mayıs, 2012, 22:35:45
Alıntı yapılan: hanac - 06 Mayıs, 2012, 22:25:45

Bak bu sürpriz oldu.

Filmini çok sevmiştim.

İnanır mısınız, bu kitabın filmi benim hayatımı değiştirmiştir. Tüm çocukluğumu, hayal dünyamı etkilemiştir. Bir kitaptan uyarlandığını filmini izledikten çok sonra öğrenmiş, öğrenir öğrenmez de alıp okumuştum.

Bu arada Lovecraft, Clive Barker ve Steve King kitaplarını da ekleyin listeme.  :)

Bitmeyecek Öykü'de güzeldir ama benim favorim MOMO'dur. Michael Ende'nin başyapıtıdır bence Momo ve zaman hırsızlarının mücadelesi.

Bu arada 1984 için söylenecek çok şey var.  Zamyatin'in Biz'ine rağmen listeye alıyorsanız lafım yok, ama okumadıysanız şiddetle tavsiye ederim.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

kadri kerem

Momo da keyifle okuduğum bir kitaptır ama bence başyapıtı Bitmeyecek öyküdür.

kadri kerem

Sevgili Engin çok iyi liste. Cennet ve Cehennemin Evliliği-William Blake güzel kitaptır. Dostoyevski'nin kısa romanları içinde İnsancıklar'ın yanında Tatsız Bir Olay'ın ayrı bir yeri vardır benim için. Mükemmel bir metindir.

Lovecraft'a zaten söyleyecek sözüm yok.

Demir Ökçe şu an kitaplığımda mevcut ama henüz okumadım. Listenizdeki diğer kitapları da aklıma not edeceğim.

Şöyle sevdiğim kitapları blog'umdaki profilimden alıntı yapayım:

Stephen King'in neredeyse her kitabı ("O", "Mahşer", "Medyum" "Hayvan Mezarlığı", "Sadist", "Ceset", "Kara Kule" serisi, "Blaze"...), Clive Barker - Dilimize çevrilen tüm kitapları (Özellikle "Kabal", "Zaman Hırsızı", "Kutsanma Ayini", "Kan Kitapları"), Bram Stoker - "Dracula", Korku Öyküleri Antolojisi - "Karanlıkta 33 Yazar", Gaston Leroux - "Operadaki Hayalet", Peter Straub - "Yitik Oğlan Yitik Kız", "Hayalet Hikayesi", George Orwell - "1984", "Hayvan Çiftliği", Oscar Wilde - "Dorian Gray'ın Portresi", "Salome", "Bütün Masallar Bütün Öyküler", Edgar Allan Poe - Tüm öyküleri (Özellikle "Veba Kralı"", "Gammaz Yürek", "Ligeia", "Morella", "Usher Evi'nin Çöküşü", "Kara Kedi"), Lovecraft - Tüm öyküleri (Özellikle "Charles Dexter Ward Vakası", "Cadı Evinde Düşler", Herbert West: Diriltici", "Cthulhu'nun Çağrısı", Inssmouth Üzerindeki Gölge") Chris Priestley - "Kara Gemi'den Dehşet Hikayeleri", "Montague Amca'nın Dehşet Hikayeleri", Michael Ende - "Bitmeyecek Öykü", William Peter Blatty - "Şeytan", James Patterson "Fatima'nın Sırrı", Dean Koontz - "Fısıltılar", Kafka - "Dönüşüm", Cengiz Aytmatov - "Beyaz Gemi", Fyodor Dostoyevski'nin kısa romanları ("İnsancıklar", "Tatsız Bir Olay", "Ev Sahibesi"...), Ernest Hemingway - "Yaşlı Adam ve Deniz", "Çanlar Kimin İçin Çalıyor" Jose Mauro De Vasconceles - "Şeker Portakalı", Ray Bradbury - "Fahrenheit 451", Jules Verne - "Denizler Altında 20.000 Fersah", Susan Hill - "Siyahlı Kadın", Kemal Tahir - Esir Şehrin İnsanları, Ayfer Tunç - "Evvelotel", "Mağara Arkadaşları", "Aziz Bey Hadidesi", "Taş-Kağıt-Makas", "Ömür Diyorlar Buna", Ahmet Ümit - "Beyoğlu Rapsodisi", "İnsan Ruhunun Haritası", Yaşar Kemal - "Hüyükteki Nar Ağacı", "Kuşlar da Gitti", Hüseyin Rahmi Gürpınar - "Gulyabani", A. Mithat Efendi - Felatun Bey ile Rakım Efendi, Orhan Pamuk - "Benim Adım Kırmızı"

kadri kerem

Alıntı yapılan: gunessemerci - 06 Mayıs, 2012, 23:53:24
İthakinin tercümesini beğenmeyenler çok gibi görünüyor sizce nasıl?

Ben beğenmiştim. Ama diğer çevirileri okumadığım için bir kıyaslama yapamam tabii.

V

Kitap konusunda da zevkler örtüşüyor desene Kerem. :)

King'in kitaplarını sevrerek okusam da korku türünü bir edebiyat türü

olarak kabul ettiren ve zirveye taşıyan Poe'nun kalitesine yaklaşabilen sadece Lovecraft'tır bence."Bu iki yüce insan bu

dünyadan mıdırlar? "diye çok kez sormuşturum kendi kendime..
"İstemem,eksik olsun.."

kadri kerem

Alıntı yapılan: V - 07 Mayıs, 2012, 00:34:12
Kitap konusunda da zevkler örtüşüyor desene Kerem. :)

King'in kitaplarını sevrerek okusam da korku türünü bir edebiyat türü

olarak kabul ettiren ve zirveye taşıyan Poe'nun kalitesine yaklaşabilen sadece Lovecraft'tır bence."Bu iki yüce insan bu

dünyadan mıdırlar? "diye çok kez sormuşturum kendi kendime..

Poe ve Lovecraft benim efsanelerimdir. Ve bana göre onların günümüze vuran gölgeleri de Stephen King ve Clive Barker'dır. King'in Kara Kule de dahil 50'ye yakın romanını okudum. Büyük hayranıyımdır. King deyince akan sular durur. Ama Clive Barker'a ayrı bir hayranlığım da yok değildir. İnanılmaz bir hayal gücü vardır. Adam hem yazıyor, hem çiziyor, hem yönetiyor, yapıyor ediyor...  :) Zaten hem yazıp, hem de çizen kişilere hayranım. Bu kişiler iki armağanla birlikte doğmuşlar.