Hangi Bilimkurgu Kitabı ?

Başlatan tommikser, 08 Mayıs, 2012, 10:58:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tommikser

Benim merak ettiğim yeni okumaya başlayacak biri olarak sırayla hangi bilim kurgu kitapları okunmalı?

Kült bilimkurgu kitapları nelerdir ?

Benim gibi yeni okumaya başlayacak birisi hangi okuma yolunu izlemelidir ?

Bizim sağlam bilimkurgu yazarlarımız var mı ? Varsa onların hangi kitapları okunmalı ?

Bilimkurgucular yardımlarınızı bekliyorum...

tommikser

Bir sorum daha var.

Dune serisi nasıl bir seri ?

En iyi seriler içinde görünüyor yurt dışında.

Yalnız anladığım kadarıyla çok fazla kitabı var.

Hangi kitapla başlanmalı bu seri okunacaksa ?

ErenKoyunoglu

Güneşim, Asimov'dan çöp olsa okurum. İmparatorlukla başlamanı tavsiye ederim.

William Gibson da aynen fakat Türkçe çevirileri İ-N-A-N-I-L-M-A-Z kötüydü. Count 0'yu kont 0 olarak çevirmek nasıl bir iştir. 0'a sayım falan olmalıydı. Mümkünse ingilizcelerini tavsiye ederim.

Philip K. Dick'in de kısa hikayelerinden tut romanlarına kadar herşeyi müthiştir. Yalnız türkçesi var mı bilemiyorum. İngilizcesi de oldukça ağdalıdır. Hatta Do Androids Dream of Electric Sheep'i bire bir yazıları hiç değiştirmeden çizgiroman da yaptılar. Oldukça uzun bir seri ama kitapta yazanlar kelimesi kelimesine aynı olunca çizgilere de yazıya da tam konsantre olamıyorsun. İnanılmaz güzel bir başka Philip K. Dick hikayesinin çizgiroman versiyonu var şiddetle tavsiye ederim: The Electric Ant.

Ayrıca Dune serisine de başlayabilirsin ama içinden çıkabilir misin bilmem.

Sağlıcakla,
Eren

alan ford

Mülksüzler - Ursula Le Guin
Karanlığın Sol Eli - Ursula K. Leguin
Biz - Yevgeni  Zamyatin
Serçe - Maria Dorian Russel
Yüksek Şatodaki Adam - Philip Dick
Karanlığı Taramak - Philip Dick
Otomatik Piyano -  Kurt vonnegut
Kaplan Kaplan ve Yıkıma Giden ADAM - Alfred Bester
Solaris - Stanislaw Lem
Korkunun Bütün Sesleri ve Savaşa Karşı Bilimkurgu Hikayeleri - metis'ten toplama albümler
Cesur Yeni Dünya -  Aldous Huxley
Rocannon'un Dünyası - Ursula Leguin
Küvette Bulunan Günce - Stanislaw lem
Yokuştaki Salyangoz - Boris ve Arkadi Sturlanski ( soyadlarını yanlış yazmış olabilirim)

İlk anda aklıma gelenler
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

alan ford

Dune serisinin ilk üç kitabı muhteşemdir. Sonrası bana kalırsa biraz sakız olmuş. Bu arada Harry Harrison'un paslanmaz Çelik Sıçan serisi eğlenceli bilim kurgu polisyeleridir.

ErenKoyunoglu

Dune ile başla direk ilk kitap, sonra öncesi anlatan romanlar da çıktı.

ErenKoyunoglu

İngilizce okuyabilirsen Harlan Ellison'un I Have No Mouth, and I Must Scream adlı kısa öyküsünü de tavsiye ederim, açayip karanlık sert bir öyküdür.

alan ford

Bu arada Philip Dick türkçede var. Metis bilim kurgu serisinden ve altı kırkbeşten çıkıyordu genelde. Hala piyasada bulunuyordur. Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi? ise yıllar önce Bıçak Sırtı adıyla yayımlanmıştı ama bunun için sahaf gezmen gerekebilir. Süper kitaptır bu arada

alan ford

Alıntı yapılan: ErenKoyunoglu - 08 Mayıs, 2012, 11:27:13
İngilizce okuyabilirsen Harlan Ellison'un I Have No Mouth, and I Must Scream adlı kısa öyküsünü de tavsiye ederim, açayip karanlık sert bir öyküdür.

Sanırım türkçede yayınlandı bu öykü. Korkunun Bütün Sesleri adıyla metis toplamasında. Çok çok iyidir

ErenKoyunoglu

Yaşasın ben de bir bakayım çoook önce ingilizce okumuştum.

tommikser

D&R'da buldum abi eğer dediğin kitapsa acaip meraklandım bu aralar.Asimov'un bir kitabını okumuştum süperdi.Sanırım ona da devam ederim.Fakat acip bir külliyat var.Birde 6:45 yayınevinin tercümesi için genel kabul;İĞRENÇ'miş.Artık ne yapacaz bilmiyorum.İngilizceye daha fazla zaman ayırmam lazım.

Öneriler için sağ olun.

alan ford

Opps. Hemen düzeltiyorum. Şimdi baktım, yayınlanan All the sounds of fear'mış Harlan Ellison'dan. Okumadıysanız süperdir. Yine de verdiğim geçici rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.

Savaşa Karşı Bilim Kurgu Öyküleri de Asker Kaçağı başlığıyla yayımlanmıştı.

6.45 Tükçesi maalesef çok kötüdür. Bu konuda bence Türkçe'deki bence en iyi seri Metis Bilim Kurgu serisiydi. Bülent Somay editörlüğünde ve hepsi konuya hakim çevirmenler tarafından yapılan çeviriler ve seçilen kitaplar çok iyiydi. Maalesef devamı gelmedi. Bu seriden yayımlanması gereken Serçe daha sonra Metis Edebiyat serisinden çıktı. Ama bu kitaplar bir ara 2-3 Tl gibi fiyatlatrla punto dağıtımdan satılıyordu. Genel listesine şu linkten bakabilirsin

http://www.metiskitap.com/Metis/Catalog/List/615?ClassID=25&CategoryID=473&GenreID=0

alan ford

Bu arada eski aşkımı depreştirdin ya Güneş , yazmadan duramam ben şimdi. Özellikle tavsiye edeceğim bir kitap var. Zamyatin'den Biz. Kitap hem çok iyi hem de biraz hakkı yenmiş bir kitap. 1920'lerde yazılmış bir antiütopya Biz. Zamyatin'de Wells ile birlikte ilk anti ütopyacılardan. Kitapla ilgili ilginç, en azından bana ilginç gelen , bir hikaye var.

George Orwell , Huxley Cesur Yeni Dünya'yı yazdığında kitapla ilgili bu kitap Biz'den araklama mealinde bir şeyler yazıyor. Aslında pek alakası yok iki kitabın. İkisi de anti ütopya sadece. İlginç olan ise sonradan kendsinin , üstelik Biz'i okuduktan hemen sonra, hadi araklama demiyeyim ama Biz'in ana yapısını tamamen taklit ettiği 1984'ü yazması. Velinimet'i Büyük Birader , D 503'ü  Wilson (muydu adamın adı hatırlayamadım şimdi) yapıyor ve edebiyat tarihinin en popüler , en çok gönderme yapılan kitaplarından birini yazıyor. Biz ise hep geri planda kalmaya devam ediyor. Eğer 1984 'ü seviyorsan , kitaba esin kaynağı ( hatta çok daha fazlası) olan bu kitabı şiddetle tavsiye ederim.Geçen sene Versus kitap tekrar bastı bu kitabı.

Eflatun

emre ozdamarlar

Stanislav Lem'den 2 ekleme daha yapayim.

Gelecekbilim Kongresi ve Yildiz Guncesi adli kitaplari okumadan etmiyosun Gunes.

Bu arada Iletisim yayinevi nedense 2001 senesinden beri bu Lem Klasiklerinin yeniden baskisini yapmadi bildigim kadariyla ki buyuk bir ayiptir bu.