Hangi Bilimkurgu Kitabı ?

Başlatan tommikser, 08 Mayıs, 2012, 10:58:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Alıntı yapılan: alan ford - 08 Mayıs, 2012, 21:40:44
Duncan Idaho olabilir mi  ???

Haha sagolasın :) büyük adamdı büyük......AMa muhadid 2 kitapta manyaktı ya ne günlerdi okurdum
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Eflatun

Alıntı yapılan: Kızılmaske - 08 Mayıs, 2012, 21:04:07
Alıntı yapılan: ümitkr - 08 Mayıs, 2012, 19:06:14
Alıntı yapılan: Kızılmaske - 08 Mayıs, 2012, 18:54:07
Alıntı yapılan: doruk - 08 Mayıs, 2012, 12:52:10
Bu seriyi bi sahafta bende gördüm.ayrıca birde uzay yolu diziside vardı ama hiç okumadım.bana bilim kurgu filmleri daha eğlenceli geliyor.kitaplar sıkıyor.belli süre sonra sıkılıyorum.çizgi romanları ondan tercih ediyorum.... ::) 8) :D

Özel bir arşiv yapmayan veya bk eserlerini toplamayanlara önerim Baskan yayınlarını es geçmeleri olacaktır. Bildiğim kadarıyla bu dizinin kitaplarının hemen hepsi tekrar basıldı başka yayınevlerince. Çevirileri ciddi derecede sorunlu bir dizi bu. Kimi yerde sallama, kimi yerde kısaltma ve özetleme, kimi yerde de çok fazla ifade bozukluğu vardır uyarılır :)
Zaten bu seri daha çok çocuklara yönelik gibi geldi bana o yüzden es geçmiştim.Daha ciddi bilim kurgu yazarlarının yayınları var onlara bakmak lazım... ::) 8) ;)

Arthur C.Clarke
Ray Bradbury
Isaac Asimov
H.G. Wells

Daha ciddi yazarlar ha ???  ???  ???

sheRa

uzayda geçmeyen ufoların olmadığı bütün bilim kurgu kitapları kabulümdür....

alan ford

her ne kadar klasik bir bilim kurgu yazarı sayılmasa da Kurt Vonnegut'un kitaplarını da gözü kapalı tavsiye ederim. Otomatik Piyano gibi bilim kurgu öğelerinin ağır bastığı bir  şaheserin yanında , Mavi Sakal, Hapishane Kuşu , Hokus Pokus, Kedi Beşiği gibi bilim kurgusal öğeler barındıran ( ne demekse  :)) muhteşem romanların yazarıdır. Absürtlükte ve alaycılıkta sınır tanımayan bir hümanisttir.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

tommikser

Dune kitabının 400. sayfasına geldim.Kitap gerçekten mükemmel insan elinden bırakamıyor.Devam kitabını da hemen okuyacağım sonrasında Doğa abimin tavsiye kitaoları var.Bu okuma iyi geldi çr okuya okuya iyice tembelleşmişim ;D

tommikser

Doğa abimin metis kitap 2 liraya kitaplarını satıyor ilknokta.com 'da gazıyla kitapları aldım.Bu arada abi gg'dan paslanmaz çelik sıçan'ı 5 liraya aldım ;D ;D ;D

ümitkr

Gerçeğe Dönüşen Distopya: Neil Postman'dan distopyalar arası bir karşılaştırma

Yirminci yüzyılın en önemli distopya eserlerinden ikisini, George Orwell'in kaleme aldığı 1984 (Nineteen Eighty-Four) ve Aldous Huxley'nin Cesur Yeni Dünya (Brave New World) eserlerini bugün yan yana koyup inceleseydik nasıl bir sonuç çıkartırdık?

Neil Postman 1985 yılında – Orwell'in öngördüğü distopya kurgusunun geçtiği tarihin tam da bir yıl sonrasında – böylesi bir entelektüel çabaya girişti ve geç yirminci yüzyılın esansının Huxley tarafından daha isabetli bir biçimde tahayyül edildiği sonucuna vardı.

Bu distopyaların hangisinin günümüzdeki vaziyete ilişkin daha doğru tahminler yürüttüğü tartışmasına girmeden, Neil Postman'ın eserinden yararlanılarakStuart McMillen tarafından tasarlanan görselin Türkçe'ye çevrilmiş halini yayınlıyoruz.

Not: Neil Postman'ın "Amusing Ourselves to Death: Public Discourse in the Age of Show Business" isimli eseri Türkçe'ye "Televizyon Öldüren Eğlence" olarak çevrildi, Ayrıntı Yayınları'nca basıldı.

Doğu Eroğlu
eroglu@homoinsurrectus.com
http://homoinsurrectus.com/2011/07/29/gercege-donusen-distopya-neil-postmandan-distopyalar-arasi-bir-karsilastirma/

kalidor

Sevdiğimiz şeylerin bizi yıkıma götürdüğü/götüreceği kesinlikle doğru. Bilginin devasa anlamsızlıklar denizinde kaybolacağı hususu da iyi bir tespit. Örneğin internette bilginin sınırı yok ama bu bilgi o kadar karışık ve düzensiz ki gerçek ve doğru olanı süzmek imkansız gibi. Ayrıca bütün dünyada televizyonları tamamen bozacak ve bir daha çalışmamalarını sağlayan bir virüs yayılsa eminim herşey daha güzel olacaktır.
Crom! Ölüleri Say...

hanac

Arkadaşlar bir sorum olacak;

The Adjustment Bureau diye bir film izleyeceğim, bu film Philip Dick'in bir kısa öyküsünden uyarlanmış.

http://www.imdb.com/title/tt1385826/

Bu öyküyü okuyan var mı, türkçeye çevrildi mi ?

kalidor

Öyküyü okumadım ama film ilginçti beğendim. Philip K. Dick'in belki onlarca eseri filme uyarlandı ama adam sağlığında hiçbirini görememiş.
Crom! Ölüleri Say...

alan ford

Cory Doctorow'un İyi Güzel Muhteşem Yarın kitabını okudum tatilde. Teknolojiyle nerelere doğru gidiyoruz üzerine güzel bir kitap. Yazarı da bu konulara kafa yoran pek mühim bir aktivistmiş zati. Kitabın sonunda bir söyleşisi ve bir konuşması da var. Onlar da zihin açıcıydı. Bir de boing boing namlı bir blog'u varmış ve burada çizgi romanlara da sık sık yer veriyormuş. Meraklısına önerilir ;)

hennessy

Asimov'un büyük yapıtı hedef beyin

Rahmetli babamdan öğrendiğim ve zevkle okuduğum büyük hikaye ölmekte olan bir profösöre şırınga ile bir denizaltı nakledilir ve............

alan ford

Bilim Kurgu'nun en büyük üç beş isminden biri Philip K. Dick. Sadece içeriğiyle değil üslubuylada tam bir devrimci yazardır bana göre. Yine hemen tüm hayatını izlenme paranoyasıyla geçirmiş bu yazar, ömrünün son yıllarında FBI'a bir mektup yazmış: Stanislaw Lem diye bir yazarın kitapları yayınlanıyor , dikkat edilsin kominist marifeti olabilir mealinde. O kadar kusur kadı kızında da olur mu diyeyim, hey allahım yarabbim mi diyeyim bilemedim. Eskişmiş de olsa(gerçi ben yeni öğrendim ama) bu dedikoduyu paylaşayım dedim  ;)

hennessy

Alıntı yapılan: alan ford - 09 Mart, 2013, 19:52:28
  Bilim Kurgu'nun en büyük üç beş isminden biri Philip K. Dick. Sadece içeriğiyle değil üslubuylada tam bir devrimci yazardır bana göre. Yine hemen tüm hayatını izlenme paranoyasıyla geçirmiş bu yazar, ömrünün son yıllarında FBI'a bir mektup yazmış: Stanislaw Lem diye bir yazarın kitapları yayınlanıyor , dikkat edilsin kominist marifeti olabilir mealinde. O kadar kusur kadı kızında da olur mu diyeyim, hey allahım yarabbim mi diyeyim bilemedim. Eskişmiş de olsa(gerçi ben yeni öğrendim ama) bu dedikoduyu paylaşayım dedim  ;)

Akşam akşam çok güldüm :) S.Lem gibi büyük bir yazarın kitaplarıı okuyupmu bu yorumu yapmuş acaba :)

alan ford

İletişim'den şöyle bir kitap çıkmış meraklısına. En kısa zamanda edinip okumak lazım.