Hangi Bilimkurgu Kitabı ?

Başlatan tommikser, 08 Mayıs, 2012, 10:58:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Alıntı yapılan: hanac - 09 Kasım, 2015, 12:20:54
Benim fuarda duyduğum da şu oldu;

Asimov'un Vakıf serisi için İthaki ve Tübitak mahkemelik olmuşlar.

Mahkeme sonucuna göre kimin yayınlanacağına karar verilecekmiş.

Tübitak'ın ne alakası var Vakıf serisiyle, şaşırdım şimdi...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

ercoktay

Alıntı yapılan: hanac - 09 Kasım, 2015, 12:20:54
Benim fuarda duyduğum da şu oldu;

Asimov'un Vakıf serisi için İthaki ve Tübitak mahkemelik olmuşlar.

Mahkeme sonucuna göre kimin yayınlanacağına karar verilecekmiş.

Aşağıdaki iki kitabı da satın aldım İthaki'den.

Geçenlerde Ayrıntı yayınlarından çıkan Biz'i ben de almıştım.İtheki'nin kini fuarda gördüm. Ne farkı var acaba?

hanac

Alıntı yapılan: ercoktay - 09 Kasım, 2015, 15:52:43
Geçenlerde Ayrıntı yayınlarından çıkan Biz'i ben de almıştım.İtheki'nin kini fuarda gördüm. Ne farkı var acaba?

Designer73 ün dediğine göre Ayrıntı'nın tercümesi daha iyi imiş.

Ama ben İthaki'den alayım dedim.

Animvader

Alıntı yapılan: hanac - 09 Kasım, 2015, 20:37:10
Designer73 ün dediğine göre Ayrıntı'nın tercümesi daha iyi imiş.

Ama ben İthaki'den alayım dedim.

Bende de İthakininki var.Ayrıntının sitesinde ilk 16 sayfayı koymuşlar.

İkisini de Rusça orjinaliyle karşılarştırdım.Zaten belirttiği gibi İthakinin Rusçadan çeviri olduğu belli oluyor, orjinal cümle kurulumuna daha uygun, kelimeler daha düzgün seçilmiş.Ayrıntı ise İngilizce çeviriden çevirmiş.Ben orjinal dilinden çevirisini öneririm.

alan ford

Ayrıntı'nın başında Bülent Somay'ın şahane bir önsözü vardır .Kitaba değer katar.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Mrtekin

Buralar acayip boş kaldı.

İthaki aldı yürüdü...

Bir haberle canlandıralım bari...

http://mobil.hurriyet.com.tr/hawking-insanligin-ya-en-buyuk-icadi-ya-da-sonu-olu-40254420
They drew first blood...

kedidiro

http://www.idefix.com/Kitap/Kurma-Kiz/Paolo-Bacigalupi/Edebiyat/Roman/Bilim-Kurgu/urunno=0000000716876     başta mrtekin olmak üzere sevenlerine, bekleyenlerine müjde. kurma kız yeni baskısıyla yakında raflarda...

Mrtekin

Ooo; çok mutlu oldum; çok teşekkür ederim...
They drew first blood...

alan ford

Ve 13 yıldır beklediğim Tanrının Çocukları da nihayet Metis'ten çıktı

kalidor

Alıntı yapılan: alan ford - 02 Kasım, 2016, 20:06:47
  Ve 13 yıldır beklediğim Tanrının Çocukları da nihayet Metis'ten çıktı

O kadar beklemene gerek yoktu, Hanac adminim 2 sene önce alternatif devamını yazmıştı. Hatta Pizagor'un deyimiyle kendisinden bir sinopsis bile okumuştuk.
Crom! Ölüleri Say...

alan ford

Ha ha biliyorum o sinopsisi , ben almayayım :)

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

memospinoz

Bilim kurgu ve fantastik edebiyatın "Nobel"i sayılan Arthur C. Clarke Ödülü'nü üç kez kazanan tek yazar China Miéville'in Elçilik Kenti; dilbilim ile politikanın iç içe geçtiği bir tuhaf bölge, yazarın düşünsel, kurgusal ve biçimsel yetkinliğinin zirveye ulaştığı bir sanat yapıtı. Kitap 2012 yılında En İyi Bilim Kurgu Romanı seçilerek Locus Ödülü'nü kazandı.

Bazen'in kıyısında Herzaman'ın içinde bir dünyayı merkezine alan Elçilik Kenti, okuyucularını zaman ve uzamda benzersiz bir dalış macerasına davet ediyor. Roman, insanların, egzotların ve kendine özgü bir tür olan Ev Sahipleri'nin birlikte yaşadığı Arieka gezegeninde geçiyor. Arieka'da yaşayan bu farklı türlerin iletişiminin yegâne yürütücüsü ise birer genetik mühendislik ürünü olan Elçiler; ta ki beklenmedik bir başka Elçinin oraya gelişine dek... Kitabın baş karakteri dalgıç Avice Benner Cho, Dışarı'da yaşadığı maceralar ve edindiği deneyimlerden sonra döndüğü Arieka kadar karmaşık ve gizemli. Ariekalılar içinse bir "benzetme". Miéville'in, odağına dilin gücünü ve dilin sonsuza açılan ihtimallerini koyduğu bu romanında, incelikli bir diplomasiye, yeni elçinin varışıyla beraber farklılıkları bir arada tutan hassas dengelerin bozuluşuna; bir yandan da yeni bir dengenin doğum sancılarına tanık oluyoruz. Artık ne güvenebileceği bir aşkı ne de kendini güvende hissedebileceği bir evi olan, tüm ihtimallerle birlikte kaygan bir zeminde sürüklenen Avice ile birlikte...

"Bu genç yazarın kendisini göstermesini ve bilim kurgu sanatını, son zamanlarda 'güvenli' okuyuculuğa yatırım yapan yayıncılığın gerileticiliği ile postmodernizmin bütün formlar ve formsuzluklarla ortaya koyduğu hayret verici değişim ve gelişim vaatleri arasında sıkıştıran ataletin dışına çıkardığını görmek bir sevinç kaynağı. Elçilik Kenti tam anlamıyla yetkin bir sanat eseri." Ursula
-K. Le Guin-
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 416
Etiket Fiyatı: 24 TL

memospinoz

Nebula En İyi Roman Ödülü
Hugo En İyi Roman Ödülü Adayı
Locus En İyi Bilimkurgu Romanı Ödülü Adayı
Arthur C. Clarke En İyi Roman Ödülü Adayı
BSFA En İyi Roman Ödülü Adayı
James Tiptree Jr. Ödülü Onur Listesi
Campbell En İyi Roman Ödülü Adayı
John W. Campbell Ödülü Adayı

Yıl 2312... Bilimsel ve teknolojik ilerlemenin ışığında insanlık, uzaydaki alanını genişletmiş ve birçok gezegene yayılmıştır. Merkür'ün Tanyeri şehrindeki beklenmedik bir ölümü izleyen sıradışı olaylar, Swan Er Hong'un hayatını değiştirecek ve insanlığı bekleyen tehlikeli geleceğin adımlarını hızlandıracaktır.

Mars Üçlemesi'yle tanıdığımız ödüllü yazar Kim Stanley Robinson'ın politika, cinsiyet ve insan doğası gibi kavramları uzay gemileri, yapay zekâ ve uzak gezegenlerle buluşturduğu 2312, okura alegorik bir evrenin kapılarını aralıyor.

"2312, bilimkurguda nadir rastlanılan türde düşünsel ve insancıl; muazzam bir spekülatif kurgu."
-Iain M. Banks-

"Nefis bir dünya, nefis fikirler, nefis bir atmosfer... Bu romana bayıldım!"
-Nnedi Okorafor-

"Tutkulu anlatımları sevenler için kıymetli bir kitap."
-Jeff VanderMeer-
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 520
Etiket Fiyatı: 35 TL

memospinoz

İmparatorluğun Kudretinden Sakının!

Bir zamanlar Toren'in Adaleti binlerce bağılıyla galaksiye korku salan bir uzay gemisiydi. Şimdi ise Kalr'ın Merhameti'nin kumandanı olarak, Radch'ın Efendisi'nin emrinde.

"Her ne kadar imkânsız olsa da, bu kitap Adalet'ten çok daha iyi."
-Felıcıa Day, The Guild çizgi roman serisinin yazarı, oyuncu-

"Leckie, Iain M. Banks ve CJ Cherryh'nin varisi olmaya aday."
-Elızabeth Bear, Hugo ve John W. Campbell ödüllü yazar-

"Leckie, çok ödüllü ilk kitabı Adalet'in devam kitabıyla başarısının tek seferlik olmadığını kanıtlıyor."
-Kırkus-

"Bu devam kitabı, ilk kitapta tanıştığımız karakterler ile dünyayı derinleştiriyor ve hikâyeyi şaşırtıcı bir yöne taşıyor."
-Lıbrary Journal-

"Okurların merakla beklediği uzay operası."
-Npr Books-
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 378
Etiket Fiyatı: 28 TL