E-book formatında lisanslı çizgi roman satışı

Başlatan abselemon, 10 Mayıs, 2012, 11:31:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abselemon

Ben bu konuda oldukça muzdaribim. Benim eşim ve de ailem eve kesinlikle çizgi roman sokmama izin vermez. Ayrıca izin verseler de bir noktadan sonra ev bu iş için (sürekli kitaplık yaptırmak ya da plastik kaplara koymak) uygun değil. Ama çizgi roman yayınevleri yasal olarak e-book formatında çizgiroman satsa hiçbir sorun kalmayacak. Acaba hoz başta olmak üzere diğer yayınevleri bu tür bir şeyi düşünmez mi? Sonuçta ben de parası ile bu ürünü almak istiyorum. Marvel ve de diğer büyük amerikan ve de avrupa yayınevleri bu dediğim formatta satış yapıyor ve de oldukça başarılı sonuçlar elde etmiş durumdalar. Aynı şeyi bizdeki yayınevleri'nin de yapabileceğini düşünüyorum. Bu konuda sizin fikirleriniz nelerdir?

Saygılar

kalidor

Açıkçası şu an pek düşüneceklerini sanmıyorum. Bir de bu işin korsanı da bol olunca uğraşmazlar büyük ihtimal. Çizgiroman işine kaptırınca bir yerden sonra koyacak yer bulmakta zor oluyor hakkaten.
Crom! Ölüleri Say...

Gambit

Guzel konu ama kalidor un dedigi gibi su anda Turkiye de zaten bir cok cizgi romani bedavaya indirebildigimiz bir site var. (belki birden fazla var)

Turk okuyucusu (ben dahil) parasini vereyim de alayim demez, nerde bedava oraya cullanir cunku halk olarak boyle egitilmisizdir maalesef.

Koruyucu yasalar da insanlari ve sirketleri koruyacagi yerde, basilan cizgi romanda kadinin kalcasinin kenarinin ucu gorunuyor gibi konularla ilgilendigi icin bir yere varamiyoruz maalesef ulke olarak

BAHADIR

Belki zamanla herşey düzene girecektir...(Bir 50 - 60 yıl sonra) Velakin kişi başı yada hane geliri aylık olarak reel rakamlarla  3000-5000 Doların üstüne çıkmadıktan sonra kimse kalkıpta bu ülkede niye korsan yayın var...Niye okuma oranı bu kadar düşük, niye eğitim seviyemiz yetersiz demesin...

Ne kadar bir köşemiz Avrupaya dokunsa da 3.dünya ülkesi ve ülkeleri olarak bir takım dönem yada kademelerden geçmemiz gerekiyor...

Bu bağlamda Murat abiyi (Mersan0) hala destekliyorum... :)

Kusura bakmayın...

altay1944

E-kitap formatında kaç kişi kitap alır bir veri oluşturabilirsek neden olmasın ...Ama basılı olarak bile satın alan bir avuç okuyucuyuz ki bedava binlerce bulabileceğimiz bir yayına para vermeyi kim göze alır.Kaldıki orjinalleri bile  güzelim ülkemde bedavaya okunabiliyor.Çok zor .Peki deneniyor mu?Evet...İdefixe sitesinde e-kitap satışı var.Çizgiroman satışı görmedim.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

Gambit

Dijital yayinda en buyuk sorun, fiyatlari fahis olmasi

DC mesela en son aldigimda, basili macera ile dijital macerayi ayni fiyattan satiyordu.

Birisinin reel olarak bir maliyeti var. (baski, kagit, dagitim,...)
otekisinin reel olarak maliyeti cok cuzi. (elektronik dosyayi saklamak, dagitmak ? )

ama fiyatlari ayni ?

bu mantiksizlik cozulurse o zaman ben sevmesem de belki dijital almaya baslayabilirim. Ama bu konuda sanirim ben nathan never gibiyim biraz. Basili kitabi seviyorum.

Matbaa demisken, belki bu iyi bir fikir olabiilr. Dusunsenize bir Cem bey, matbaa yuzunden neler cekiyor.  Kitaplar matbaaya giriyor, 2 ay cikmiyor.  Belki Demirbas yayincilik dijital yayina gecmeyi denemeli, bu durumda matbaa mazareti de aradan cikar  :)

darkwood

Maliyet olarak ve dijital görselliği çok cazip olmadığı sürece digital yayınları pek tercih edeceğimi zannetmiyorum.
Bu arada Amazon.com'un kendi ürünlerini pazarlamak maksadı ile piyasaya sürdüğü  tablet "Kindle fire" üzerinde çizgiromanların güzel taranmış, istendiğinde büyütülüp okunabilen "küçük yazı derdide olmadan" bazı okunabilir sayfalarını görünce açıkçası içim gitti. Yanınızda her an taşıyabileceğiniz kitap büyüklüğünde bu tablet içinde "kitapları taşıma, saklama, gidip direk satınalma v.s."  derdi olmadan sevdiğimiz bütün çizgiromanlara ulaşmak ve okumak gerçekten güzel olurdu.

Dijital ortamda çizgiromanların yayınlanması durumunda, çok düşük maliyet ile yayınların mal olmasının yanında, çizgiromanı üreten yayınevlerininde tüketiciye direk olarak ulaşma imkanı olacaktır.  Hiç telif hakkı satmak v.s. işlerle uğraşmadan DC, Marvel, Bonelli gibi yayınevleri kendi sitelerinde değişik dillere yayınlarını çevirmek suretiyle okuyucuya direk olarak okuma imkanı sunacaktır.
Bu durumda yerli çizgiroman yayınevleri, sahaflar ve kapak çizerleride tarih olacaktır.  ???

Ama en azından matbaaya takıldı, kağıda zam geldi, kapak çizimleri geç geldi v.s.   derdi olmaz ve daha önemlisi ülkemizde yayınlanmayan ve 2-3 yıl geriden gelen yayınlarıda günü gününe talip etme imkanımız olur.
Dağıtım sorunu ortadan kalkacağı için net'in ulaştığı her yerde okuyucu ücreti mukabili kitabını istikrarlı olarak zamanında okuyabilir.  :)

Ve Yıl 2035.. "Elde çizgiroman kitabı okuyup, kütüphaneye koymakmı?, hmmm evet böyle bir şey vardı sanki bizim eskiler daha iyi bilir.."  8)
Darkwood Sakinleri..

DAMPYR

Arkadaşlar biz Türkiyede yaşıyoruz.Avrupada değil lütfen kendinize gelin. :o Hayal kurmak güzel ama ne yazıkki herşey boş.belki 2055'e bunlar olur.... ;D ;D ;D

yunusmeyra

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

DAMPYR

kadri kerem

Alıntı yapılan: Gambit - 10 Mayıs, 2012, 12:00:14
Guzel konu ama kalidor un dedigi gibi su anda Turkiye de zaten bir cok cizgi romani bedavaya indirebildigimiz bir site var. (belki birden fazla var)

Turk okuyucusu (ben dahil) parasini vereyim de alayim demez, nerde bedava oraya cullanir cunku halk olarak boyle egitilmisizdir maalesef.

Koruyucu yasalar da insanlari ve sirketleri koruyacagi yerde, basilan cizgi romanda kadinin kalcasinin kenarinin ucu gorunuyor gibi konularla ilgilendigi icin bir yere varamiyoruz maalesef ulke olarak

Siz de yaparsanız tünelin sonunda ışık görmenin imkanı yok. Para verip almak yerine netten bedava diye indirirseniz yayınevleri satamıyoruz dediklerinde kızma hakkınız da olmaz. Sonra seriler yarım kaldı diye üzülüyor ve yayın evlerine söyleniyoruz. 

kadri kerem

Elektronik formata gelince ben de pek sıcak bakacaklarını sanmıyorum. Çizgi roman satışları nasıldır pek bilgim yok açıkçası. Ama çok iyi olduğunu da düşünmüyorum. Bir de korsanla başa çıkmak mümkün değil zaten.

Bir de sanki yeni bir çizgi roman sevdalısı nesil yetişmiyor sanki. Zagor ile, Tommiks ile büyüyen nesilden sonra yeni nesil gelmeyecek gibi. Dikkat ederseniz bu forumun yaş ortalaması da 35 ve üzeri.

V

E-book olsun,book olsun.Ne olursa olsun,yeter ki insanımız okusun.Ama nerde?..Çizgi romandı,kitaptı,dergiydi;

elimde birşeyler okuduğumu gören insanlar artık garip garip bakıyorlar ve o sihirli cümleyi kuruyor hemen hepsi"Sana ne

faydası var bunun-bunların?"
Herşeyin parayla ölçüldüğü,menfaat aranmaksızın herhangi bir işin-uğraşın yapılmadığı bir toplum

bitmiştir,geçmiş olsun.. :'(
"İstemem,eksik olsun.."

Gambit

Alıntı yapılan: kadri kerem - 10 Mayıs, 2012, 22:15:36
Alıntı yapılan: Gambit - 10 Mayıs, 2012, 12:00:14

Siz de yaparsanız tünelin sonunda ışık görmenin imkanı yok. Para verip almak yerine netten bedava diye indirirseniz yayınevleri satamıyoruz dediklerinde kızma hakkınız da olmaz. Sonra seriler yarım kaldı diye üzülüyor ve yayın evlerine söyleniyoruz.

7000 cizgi romani olarak cok uzerime alinmiyorum dediklerinizi ama simdi oraya kendimi eklemesem olmazdi  ;D

kadri kerem

Kendinizi de eklediğiniz için söyledim  :) Hani çizgi roman sevenlerin ayrıca dikkat etmesi gerekir bu konuya çünkü.
Ama bedava olanı tercih etme konusunda çok haklısınız maalesef. Atasözümüz bile var, "Beleş sirke baldan tatlıdır" diye.