E-book formatında lisanslı çizgi roman satışı

Başlatan abselemon, 10 Mayıs, 2012, 11:31:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pearl jam

Ben bir kere bile internetten korsan yayın okumadım. Sanırım nedeni okuduğum çizgi romana sahip olmak istemem. Biraz hastalıklı bir durum  ;D ama böyle . Okuyup sahip olamamak koyar bana diye uzak duruyorum. Hayatımda başka hiç bir materyale karşı da böyle bir tutkum yok. Bu nedenle en azından kitap olarak okuyacak çizgi romana sahip olduğum sürece korsana bulaşmam herhalde.

Ancak Türkiye de yayımlanmamış eserlerle sınırlı kalmak kaydıyla korsan paylaşıma da karşı değilim. Kendi açımdan ne kadar materyalist düşünüyorsam şimdi de biraz anarşist düşünüyorum galiba. :) Çizgi roman okunsun da ne şekilde okunursa okunsun diye düşünüyorum. Bu fiyatlarla çalışmayan bir insanın çizgi roman alıp okuması çok zor.  Parası olmayan insanlara bu dünyayı kapatırsak nasıl genişleteceğiz?? Zaten şu anda piyasayı ayakta tutan büyük oranda bizim gibi kendi çapında kolleksiyoner kişiler. Bunlar hiçbir surette korsan yayın var diye kitap almamazlık etmezler. O yüzden korsan yayının piyasaya pek bir zararı olacağını düşünmüyorum. Tam tersine korsan yayınlar sayesinde maddi gücü olduğunda çizgi roman alacak, çizgi roman tutkusu olan insanlar ortaya çıkabilir. Bilmediğiniz bir şeyin tutkunu olamazsınız.

Biraz daha somut bir örnek vermek gerekirse; naruto ve one piece in internette korsan olarak oldukça yaygın olduğunu biliyorum, bu kitaplar yayımlandıklarında internetten okunduğu için satmaz diyenler de oldu ama şu anda en çok satan kitaplar oldular. Bildikleri bir şey olduğu için insanlar satın aldılar. Korsan paylaşımlar olmasa bu kadar kolay satacağını düşünmüyorum kesinlikle. Sonuç olarak sitedeki çoğunluğun görüşünün aksine ben türkiyede basılmamış olmak kaydıyla korsan paylaşıma karşı değilim. :)

Tabi ki bu söylediklerim sitede korsan paylaşım yapalım demek değildir :) Onu yapan yeterince site mevcut zaten

hennessy

Digital ortamda kitap okumak bana ne kadar zor gelsede ara sıra okuyorum.Türkiye de yayınlanması imkansız altını çiziyorum çevirileri bazen mecburen okuyorum.İngilizcem iyi olmadığı için bazen takıldığım için malesef yayınlanması hayal olan yayınları okuyorum digital olarak bunların hangileri olduğunu hepimiz biliyoruz.Ama Türkiye de yayınlanan hiçbir çizgi romanı korsan olarak digital okumam imkanlarım içerisinde takip ettiğim yayınları maddi durumum el verdikçe alıp kitaplığıma koyuyurum.Ama erişemeyen durumu olmayan oturduğu yerde çizgi roman alamayan insanlarada bişi diyemiyorum.Bir tarafta emek var öbür tarafta ise imkansızlık dibi olmayan kuyu.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: pearljam - 11 Mayıs, 2012, 00:23:18
Ancak Türkiye de yayımlanmamış eserlerle sınırlı kalmak kaydıyla korsan paylaşıma da karşı değilim. Kendi açımdan ne kadar materyalist düşünüyorsam şimdi de biraz anarşist düşünüyorum galiba. :) Çizgi roman okunsun da ne şekilde okunursa okunsun diye düşünüyorum. Bu fiyatlarla çalışmayan bir insanın çizgi roman alıp okuması çok zor.  Parası olmayan insanlara bu dünyayı kapatırsak nasıl genişleteceğiz?? Zaten şu anda piyasayı ayakta tutan büyük oranda bizim gibi kendi çapında kolleksiyoner kişiler. Bunlar hiçbir surette korsan yayın var diye kitap almamazlık etmezler. O yüzden korsan yayının piyasaya pek bir zararı olacağını düşünmüyorum. Tam tersine korsan yayınlar sayesinde maddi gücü olduğunda çizgi roman alacak, çizgi roman tutkusu olan insanlar ortaya çıkabilir. Bilmediğiniz bir şeyin tutkunu olamazsınız.

Biraz daha somut bir örnek vermek gerekirse; naruto ve one piece in internette korsan olarak oldukça yaygın olduğunu biliyorum, bu kitaplar yayımlandıklarında internetten okunduğu için satmaz diyenler de oldu ama şu anda en çok satan kitaplar oldular. Bildikleri bir şey olduğu için insanlar satın aldılar. Korsan paylaşımlar olmasa bu kadar kolay satacağını düşünmüyorum kesinlikle. Sonuç olarak sitedeki çoğunluğun görüşünün aksine ben türkiyede basılmamış olmak kaydıyla korsan paylaşıma karşı değilim. :)

Tabi ki bu söylediklerim sitede korsan paylaşım yapalım demek değildir :) Onu yapan yeterince site mevcut zaten

Aynı görüşü savunanlardanım.

darkwood

E-kitap okuyan, Ken Parker sever arkadaşlara duyurulur.
Ken Parker'in 5 adet macerası, adeti 3 tl.den idefix ten e-kitap formatında satışta.
Ayrıca Zombistan ve Şövalye Rodo e-dergi olarak mevcut.
Satın aldıktan sonra indirip okuyabilirsiniz.

İlgili link..

http://www.idefix.com/ekitap/rodeo-yayinlari/firma_urun.asp?fid=2272
Darkwood Sakinleri..

Utku Gürsoy

Asla ele alınabilinen, kitaplığa konulan kitapların yerini alamaz. Hem yer bile tutmuyor. E-Book'a karşıyım.