Ödüllü Mayıs 2012 konusu

Başlatan rumar80, 16 Mayıs, 2012, 07:55:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.b

Rahmetli Ali Recan'ın bize bıraktığı eseri olan Yzb. Volkan tabi ki ilk akla gelen çizgiromandır. Hâlâ daha bu seriyi eksiksiz olarak macera sıralamasına göre yayınlayacak bir yayınevi bekliyorum. Maceralarında Yzb. Volkan'a eşlik eden dost ve düşman karakterleri de iyi seçilmişlerdir. Volkan'ın maceraları öyle 3-5 sayfa okunup bırakılacak gibi değildir. Konu sizi bağlar ve sayfaların içine çeker. Okuyucularına eksik sayıları tamamlayabilmeleri için bir imkan da sunar rahmetli Ali abi; posta çeki. Bu sayede eksik sayılar tamamlanır.
Ama Conan benim ilk göz ağrılarımdandır. O dönemde eksiksiz olarak alır okurdum. Ne yazık ki Yzb. Volkan'a aynı ilgiyi göstermezdim.
Tabi diğer yayınladığı süper kahramanlar serilerini de hafife alamayız. Ben en çok Kaptan Amerika ve Falcon serisini severdim. Bu çizgiromanlarda yayınlanan okuyucu mektupları ve resimleri hep severek takip edilen bölümlerdi. Özellikle resim yarışması çok ilgi görmüştü. Keşke şu anda birileri gene bu tür yarışmalar düzenleseler de kağıdı kalemi tekrar elimize alsak.

Yüzbaşı Volkan'ın yayınlanan ilk sayısı    Tay Yayınları 1. sayı

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

pizagor

Çizimlerin sadeliğinden ve basitliğinden midir, daha sonra karelerinin oradan buradan kopyalanmış olduğunu öğrenmemden midir, forumdaki genel kanının aksine Yüzbaşı Volkan benim bir türlü ısınamadığım serilerdendir... O yüzden yayınlanmasını dörtgözle bekleyen dostlarla aynı hisleri paylaşmıyorum...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

gamlıbaykuş

Ali Recan benim için Yüzbaşı Volkan demektir. Kendisinin Türk çizgiromanına katkıları ciddi anlamda büyüktür. Sadece Yüzbaşı Volkan değil tabiki. Conan'ı da unutmamak lazım. Aldığım ilk çizgiroman bir Conan idi, haliyle yeri de ayrı oluyor. Ve sonra Marvellar'ı da Ali Recan sayesinde okudum, tanıdım ve sevdim. Mekanı Cennet olsun...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

darkwood

Birçok sevdiğimiz yayını çıkarıp bizimle tanıştıran Alfa yayınlarının kısa ve düzenli periotları ve ekonomik fiyatları ile seri seri boy boy yayınlanan Conan karekteri benim  bir numaralı favorimdir.
Vesilesi ile Ali Recan üstadı burada bir kez daha rahmetle aniyorum.
Darkwood Sakinleri..

rumar80

Bu konu pek tutulmadı galiba?
  Yarın son gün.
  1) Ali Recan'ı tanımıyoruz?
  2) Yaptıklarını bilmiyoruz
  3) Ödül ilgimizi çekmedi
  4) Yaz tatili havasına girdik

Son günde kaçırmayın yazın

BAHADIR

Bende kendisini hiçbir zaman karşılığını alamadığım posta çeki ödemeleri ile hatırlıyorum... :)

Ama comics bazında çizgiromana olan katkıları tabi ki yadsınamaz...Hele okuyucuya ulaşabilme kabiliyeti bir başkaydı...İnternet'in olmadığı bir ortamın avantajını kullanarak gelen tüm mektup adreslerini arşivleyip yıllar sonra çizgiroman bitti denilirken Yüzbaşı Volkan ve Conan azmi ile (artık kaç okuyucuya gönderdi bilmiyorum ama) gönderdiği broşürü nedense hiç unutmam...

E.R. Cruz'un çizdiği Çark hikayesinin devamını 16 sayfalık gazete kağıdı baskısı ile okumak bile keyifliydi...Yanında da Yzb. Volkan...

Volkan'nın çizgilerini nedense hiç tutamadım...Sevemedim Volkan'ı...Ve itiraf ediyorum, elimde o son Susurluk fasikülleri haricinde Volkan'da yok...Uzun zamandır onlarda gözüme çarpmıyor...Kimbilir oda'nın hangi köşesinde, hangi kitap dergi yada materyal yığınının altında bekliyorlar...

yunusmeyra

(görsel yayın hakları altın madalyona aittir)

Ali Recan, 87 yılı civarı çıkarttığı yeni yayınlarından birinin kapağında alfa yayınlarından ayrılıp "marvel" yayınlarını kurma gerekçelerini açıklarken..
( ki nispeten kısa süren -20'şer sayı civarı- "süper kahraman" çizgi romanlarını yayınlasada bu süreç bile bizim için bir dönüm noktası olmuştur:

Silver Surfer, Hulk, Ms marvel, Thor, Fantastik dörtlü v.s. sonrasında, vefatından birkaç sene önce "alfa" adı ile ve barbarlar ("conan"-"red sonya"- "kull" ) ve ayrıca korku konseptiyle son bir yayıncılık denemesi daha yapmıştır
), kendi tarihçesini de özetler..

Hikaye 70'lerin ortasında ,tay yayınları ile başlamış,bonanza dergisi arkasındaki "yüzbaşı volkan" maceraları ilgiyle karşılaşınca tay yayınları müstakil yayına başlamış "yüzbaşı volkan" günceli yakalayan gerçekçi kurgusuyla ve "göğsümüzü kabartan" görev ve kahramanlıklarıyla hayatımıza girmiştir..yayının popülerliği ve ali recan'ın gelecek ile ilgili projeleri "yüzbaşı volkan"ı yeni kurulan alfa yayınlarına taşıyacak,çok geçmeden yeni ve yerli bir kahraman daha ona eşlik edecektir:"kaptan Venüs".."volkan"ın 78 yılı ve alfa ile başlayan 2.yayın macerasını birebir takip edemesemde benim ilk tanışıklığım 78-79 yıllarında tercüman çocuk dergisinde olmuştur..3 bant ve siyah beyaz çizilen sayfalar dergide 4 bant ve renkli olarak yayınlanmış,kalbimize yerleşmişti..asya'ya da,rusya'ya da,amerika'ya da volkan ile gider bayrağımız ve özgürlüğümüz için mücadele eder olmuştuk..funda,nusret,hakkı hepsi tanıdığımız "gerçek" karakterler oluvermişti..sonra dergileri öğrenmiş, ancak küçük boy ve siyah beyaz dergileri ile karşılaşınca bir miktar hayal kırıklığına uğramıştık..ama ne dergiler..iç sayfalarda uçak ve havacılık tarihçeleri görselleri bulunurdu.."Venüs" ile mahallede çizgi roman değiş tokuşlarında tanışmıştık..ancak maceralarına merak salmamız 12-13 yaşlarında olmuştu..kimbilir hangi tekrarın kaçıncı baskısını dağınık periyotlarla okumuştu..ancak tarkan ve kara murat fasikülleri için bayiye gittiğim bir gün daha önce hiç dikkatimizi çekmeyen "conan" dergileri gündemimize girdi..ilk önce sayfa düzenini ve maceraların senaryosuna tam ısınamadık..okuduğumuz "İtalyanlardan" açıkça farklıydı..küfürler,uçan kafalar,kılıçlar,büyüler,destansı savaş sahneleri,her türden "karşı cins!"..hele hele "okur mektupları".."posta çeki" hesapları..promosyon afişler,posterler,takvimler,gönderilen resimlerin yayınlanma olanağı ve kendinizle aynı zevki paylaştığınız binlerce insandan haberdar edilip,ortak konularda konuşabilmeniz..ali recan,alfa yayınları ve conan benim için bunlar demekti..tarkan ve kara murat dergilerinde de aynı diyalog imkanı olsaydı "neler soracak" neler konuşacaktık kimbilir..(1983 yıllarında güneş gazetesi karaoğlanı çıkardığında sahiplenmemizin bir nedenide okuyucuya gösterilen ilgi ve yayın hakkında paylaşımlar olmuştu..) peki, onca sene "en iyi ve en çok satan" olduğuna gönülden inandığımız zagor'da bile böyle bir anlayışın olmaması nasıl izah edilirdi..
    ali recan ,alfa yayınlarına sermayeder yeni ortaklar alarak yayın yelpazesini daha da genişletti..westernler,bond'lar,ten ten'ler,korku'lar.. bir de unutmadan "keloğlan"...hep çocuk aklımızın bir köşesinde, filmlerine bayıldığımız masal kahramanımızı çizgi roman olarak okumak vardı..alfa ve ali recan sayesinde "en absürd" maceraları küçük boy ,siyah beyaz fasiküllerden okuma şansımız oldu..bence Türk çizgi romancılığındaki önemli kilometre taşlarından biri olarak anılacaktır..temel reis,miki fare,lorel hardi fasiküllerinden her zaman daha "sıcak" ve okunası bulmuştuk.."alfa" ve peşinden kurduğu "marvel" yayınları ile bizi "comics" aleminin "en baba" serileri ile tanıştırdı.."hulk sevenler derneği" birazda onun sayesinde vardır..  ;) "hulk"un ,asıl "olayını" merak edenler illaki  ali recan'ın yayınladığı seriye göz atmalıdırlar..anacak ben yine tekrar etmekte yarar görüyorum ki "amerikan ekolünün" süper kahramanları dahil ve farklı yayınların yayınlanması- okunması bence bu ülkede "conan" ile ivme kazanmıştır.. benim çizgi romana,kurguya,resimlemeye,yayıncılığın nasıl olması gerektiğine bakışımı, "conan"  ve onu yayınlamasıyla ali recan derinden etkilemiştir..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

rumar80

Tarkan'ın bu süper yazısının ardından rahmetlinin Marvel yayınları adı altında "bir şekilde" yayınladığı çizgi romanlara bir bakalım:

Silver Surfer içinde Silver Surfer vol1, Defenders, Avengers ve Fantastic Four
  Hulk içinde Incradible Hulk ve Rampgaging Hulk
  G. I. Joe
  Iron Man
  Kull The Destroyer
  Marvel içinde Thing, Avengers, Ms Marvel, X-men
  Ayrıca Marvel Saga

Marvel'ın birçok yayınına kıyısından köşesinden dokunmuşuz o zamanlar.

yunusmeyra

umar düşünsene bir ,ali recan çizimler kötü olduğu için 100'lü ve 200'lü sayılardan yayın yaptığını söylerdi ama bir kaç sayı sonra "x-men" in ortaya çıkış macerasının yayınlanması gibi en sürpriz sayıları yayınlardı..verdiğin listede olduğu gibi 4 dergide bunun bir kaç katı serinin sayılarından yayınlar olurdu..  :) Allah rahmet eylesin..
not:bu konuya daha önce seninde dikkat çektiğini biliyorum,biraz tekrara düştük işte.. 
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

BAHADIR

Nerde gördüğümü hatırlamıyorum...Ama Ali Recan'ın Yzb. Volkan için bir projesi daha vardı...Bir dizi üstüne çökmüş omuzundan aşağı sarkan fişeklik ve elinde makineli ile ortalığı tarayan Volkan...Üstede "YÜZBAŞI" yazısının  sağ üsten ve sol üsten olmak üzere "X" işareti ile çizilmiş olarak sadece "VOLKAN" ibaresi önplanda bir yazı vardı (Göndermiş olduğu broşürlerin birinde olabilir.)

Metin olarakta;

"Büyük elçi olan babası teröristlerce öldürülen Volkan, mesleğinden istifa ederek kötülerle anladıkları dilden...silahlarla konuşacaktır"

...yada buna benzer bir yazıydı diye hatırlıyorum...Bir çeşit Türk Punisher... Reklamı yapılmış ama hiç bir zaman hayata geçmemiş bir proje...

rumar80

Bu hikaye yanlış hatırlamıyorsam Yüzbaşı Volkan'ın yolu Susurluk'tan geçiyor diye sunulmuş ve renkli bir sayısı da çıkmıştı. Ben de almıştım, sonra nedense......

BAHADIR

Susurluk hikayesi 4'er yada 6'şar sayfadan 4 fasikül olarak yayınlanarak yarım bir şekilde ömrünü doldurdu...(Ben kitaplığım da yarım bir Volkan istemiyorum diye kimse Recan'ı kimse eleştirmemişti.) Ama bu yayınlanmamış proje, Yüzbaşı Volkan'ın ordudan istifa edip, suçla münferid ve kanlı bir şekilde savaşacağı izlenimi veriyordu...
O reklamı bulmam lazım...

rumar80

BAHADIR

Bulacağım İnşallah, Hemen olmaz ama en kısa zamanda...Ha biri çıkar buldum derse de olur... :)

kalidor

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 30 Mayıs, 2012, 15:39:24

(görsel yayın hakları altın madalyona aittir)

İllustrasyon çok güzel olmuş, elinize sağlık. Ali Recan'ın anılmasında yapılan bu çalışma bile kendi başına bir konu olur. Elinize sağlık.
Crom! Ölüleri Say...