TÜRKIYEDE YAYINLANAN ZAGOR SERILERI...

Başlatan darkwood, 18 Aralık, 2008, 13:25:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkwood

ZAGOR
Zagor, çizgi romanlarin adeta bir sembol yayini olarak elden ele dolasmistir. Çizgi roman yayinlamaya karar veren yayinevlerinin ilk aklina gelen çizgi roman Zagor'dur desek pek yanlis olmaz sanirim.
Ülkemizde Zagor'a sahip çikarak yayinlama cesaretini gösteren ilk yayinevi olan Ceylan yayinlari, 1962 Yilindan itibaren
30 sayi kadar bu serinin maceralarini yayinlamistir.
Daha sonra Tay yayinlari tarafindan 1973'ten 1995 yilina kadar 22 yil araliksiz yayinlanan Zagor, 465 adet fasikül, 350 adet cilt (Siyah baslikli)
103 adet sayi (mavi baslikli)
28 adet özel sayi "yesil baslikli"
ve Büyük Albüm (56 lik seri) olmak üzere çesitli formatlarda yayinlanmistir.
1994 yilinda Tay Yayinlari bir yandan Zagor Büyük Albüm dizisine devam ederken diger yandan, Ecem Yayinlari ismi altinda 8 sayi ve 4 cilt Zagor yayinlamistir.
1996 yilinda AD olarak kurulan yayinevi (Daha sonra adi DE olacaktir.)  2000 yilina kadar 32 ciltlik Zagor serisini önce tek cilt olarak daha sonra birlestirilmis süper ciltler halinde yayinlamistir.

Mayis 2001 yilinda bu kez Aksoy yayincilik tarafindan yeni bir Zagor serisi 15 ciltlik karton kapakli büyükboy halinde yayinlandi. Zagor 12. sayida (Bu 12 sayi dergilerin orjinal  ebatlarindan büyük sekilde yayinlanmisti) yayinina ara verdikten sonra Mart 2002 yilinda 3 sayi daha   (Zagor'un son 3 sayisi orjinal ebatlarinda) yayinlandi
2001-2002 YILINDAN ITIBAREN Oglak Yayinlari / Maceraperest Çizgiler'in yayinlamis oldugu "Italya'da 40. yilini kutlayan Zagor'un anisina" ilk efsanevi macerasini yayinladi. O günden bu güne kadar tam 7 cilt yayinlanan bu serideki efsanevi dev ciltlerin her biri ortalama 550-610 sayfa olarak yayinlanmistir. . Efsanevi Zagor serisinin hala devam etmesi beklenmektedir.

Türkiye'de Zagor'u günümüzde yayinlayan yayinevi ise Lâl Kitap'tir. 2002 Mart ayinda kurulan yayinevi  Yeni Zagor Serisini baslatti. Aylik yayinlanan bu seriden Ocak/2009 a kadar  82 cilt basilmis ve yayini devam etmektedir.

Lal yayinlari Yeni seri ile birlikte Zagor'un Türkiye'de yayinlandigi zamanlarda arada atlanan sayilarin bulundugu ve 32.sayidan itibaren 130 sayfalik Çiko maceralarininda yer aldigi Zagor özel Serini 62 cilt olarak yayinlayip bu seriyi bitirmistir.

Yine Lal yayinlari tarafindan 2005 yilindan itibaren, 386 sayfalik ciltler halinde çikartilmaya baslanan Zagor Klasik Maceralar serisi ile nostaljiyle bahsedip artik aramaya basladigimiz Zagor'un eski maceralari ile bizi çocukluk günlerimize geri götürdü.  En son Ocak-2009 ayinda 30.sayisi yayinlanan bu seride hala devam etmekte..

Darkwood Sakinleri..

ontario70

Bu aydinlatici bilgi için çok sagol darkwood.

AzAzEL

Merhaba; neredeyse bu Zagor serilerinin tümü elimde geçti kiymet bilmezligim yüzünden ise elimde tutamadim, sadece 1996 DE ve sonrasi elimde mevcut fakat Ceylan yayinlarindan çikan Zagorlari hiç görmedim. Buda beni hep hüzünlendirmistir. Ben o serinin 16 sayi çiktigini duymustum.

darkwood

Zagor'un Türkiye de yayini devam eden  serilerinde, Aralik 2009 itibari ile en son yayinlanan kitaplarda durum su sekilde,
Zagor Lal Yeni Seri 93 nolu cilt
Zagor Lal Klasik seri "350 lik Zagor serisinin tekrari", 41 nolu cilt çikti.
Oglak Yayin Maceraperest Efsanevi Ciltlerde en son 2009 baslarinda 7 nolu cildi yayinlanmisti, devami halen çikmadi.

--------------------------------

Zagor Klasik Maceralar Dizisi Sayi: 41 Cilt Detayi:
(Hayaletler - Nefe Nefese - Tropikal Birlik - Sari Humma)
Orjinal isim: Fantasmi! - Senza Tregua - Tropical Corp - Febbre GiallaGamba , Guido Nolitta, Franco Donatelli, Pini Segna, Alfredo Castelli
Gamba , Guido Nolitta, Franco Donatelli, Pini Segna, Alfredo CastelliLal Kitap / Klasik Maceralar Dizisi
Türkçe (Orjinal Dili:Italyanca)
386 s. -- 3. Hamur-- Ciltsiz -- 16 x 21 cm
Kapak Resmi : Galliano Ferri
Çeviri : Ay Barka
--------------------------------------------------------------------------------

Yeni Zagor Sayi: 93 Gizli Vadinin Haydutlari
Orjinal isim: I Fuorilegge Della Valle NascostaRaffaele della Monica, Mauro BoselliLal Kitap / Çizgi Roman Dizisi
Zagor ve arkadaslari, esrarengiz "Bilginin Anahtari"ni yeniden olusturmak için üçüncü Atlantis tasini arayan Profesör Richter'in izini sürmektedirler... Bu amaçla Honest Joe'nun gemisi "Dragon'la Izlanda'ya dogru yol amlaktadirlar. Firtinadan zarar gören gemiyi onarmak için Far Oer'de verdikleri mola sirasinda küçük Felix, Richter'in hizmetinde çalisan Izlandali Bork tarafindan kaçirilir... Profesörün gemisi "Erebus"un Felix'i de alarak hareket ettigini gören Zagor tereddüt etmeksizin bir balikçi kayigina atladigi gibi tek basina okyanusa açilir. (Tanitim Yazisi) .
Türkçe (Orjinal Dili:Italyanca)
98 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 16 x 21 cm
Kapak Resmi : Gallieno Ferri
-------------------------------------------------------------

Efsanevi Zagor 7
OGLAK YAYINLARI Maceraperest Serisi
Maceralar:Denizde Kabus-Gizli Ajanlar

Yayin Yili: 2009
628 sayfa
16x24 cm
Karton Kapak
Dili: TÜRKÇE

Darkwood Sakinleri..

Mister NO

Bir sorum olacaktı.  :)

Lal'in Aylık Zagor Serisi orjinal sıralamada hangi sayıdan itibaren başladı?

Lal Klasik Maceraların kaçıncı sayısında Aylık seriyi yakalayacağız?

Lal'in Özel seri olarak yayınladığı Zagor maceralarının orjinal sıralamadıki yerleri nedir?

alan ford

Lal yeni seri Zagor 389. sayıdan başladı. Yani KM 98'de yeni seriye başlayacağız.

Özel seri ise biraz karışık. 389. maceraya kadar olan ve Tay'ın bir sebeple yayınlamadığı maceralar karışık bir sırayla yayınlandı. Genelde 300'ler diyebiliriz ama. İlave olarak almanaklar ve Çiko serileride bu seride yayınlandı.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Mister NO

Alıntı yapılan: alan ford - 13 Mart, 2012, 14:54:10
  Lal yeni seri Zagor 389. sayıdan başladı. Yani KM 98'de yeni seriye başlayacağız.

Özel seri ise biraz karışık. 389. maceraya kadar olan ve Tay'ın bir sebeple yayınlamadığı maceralar karışık bir sırayla yayınlandı. Genelde 300'ler diyebiliriz ama. İlave olarak almanaklar ve Çiko serileride bu seride yayınlandı.

Teşekkürler bilgi için.  ;)

Gambit

darkwood kusura bakma ama bu baslikdaki bilgileri biraz eksik - yetersiz buldum

tarihi siraya gore yayinlanan zagor serilerini listeleyebilecek bir arkadas var mi ?

kronolojik sira sanirim su sekilde ama tarihlere sahip degilim:

1 - ceylan zagor
2- tay fasikul 465
3- tay cilt 350
4- tay yeni dizi  (103 adet)
5- Buyuk album (56 adet)
6- Yesil seri Ozel sayi (28 adet)
7 - Ecem - 8 sayi
8- Ecem Cilt (4 adet)
9- DE - 31 adet ?
10 -Aksoy 14 Adet
11- Lal - 120 adet su anda
12- LaL - Ozel ?
13-LaL Cilt
14- Lal KM
15- Efsanevi Seri
16- Dev album
17-Almanak

caretta

Zagor Büyük Albüm 54 değil 56 sayı.Ecem 8 sayı .Bu 8 sayı yanılmıyorsam 4 cilt olarak
da basıldı.

Perpetual

Efsanevi serileri de var. Şimdi dev format da eklendi :). Almanak da var."Zagor'da kim kimdir" de var. Hayalet Manga adlı cep kitapçığı da var.Türkiye'deki filmleri de var :D.

Benim aklıma şey takıldı; Aksoy'un bastığı deforme formattaki zagorları basacaklar mı veya DE'un bastığı o beyaz kağıda tırtıklı şekilde çıkmış maceraları tekrar basacaklar mı ? Açıkçası ben km'nin sonunda kendilerinin daha önce yayınlamadığı tüm maceraları yayınlamalarını bekliyorum ki sadece lal'den aldığımız seri ile Zagor'u bitirebilelim.Hem de orjinal formatında.
7. Biriktirici

kültürelgüncel

Alıntı yapılan: Perpetual - 16 Mart, 2012, 21:13:08
Benim aklıma şey takıldı; Aksoy'un bastığı deforme formattaki zagorları basacaklar mı veya DE'un bastığı o beyaz kağıda tırtıklı şekilde çıkmış maceraları tekrar basacaklar mı ? Açıkçası ben km'nin sonunda kendilerinin daha önce yayınlamadığı tüm maceraları yayınlamalarını bekliyorum ki sadece lal'den aldığımız seri ile Zagor'u bitirebilelim.Hem de orjinal formatında.
Bildiğim kadarıyla Lal, "eğer talep olursa" şu an aylık yayımladığı maceralar da dahil olmak üzere tüm maceraları sıralı şekilde "Klasik Maceralar" serisinde çıkarmak istiyormuş. Bu diğer klasik serileri için de geçerli.

Perpetual

Önce eksikleri tamamlasınlar bence (kendilerinin yayınlamadıkları). Zaten sonrasında yeniden basım değil de eldekilerin yeniden ciltlenmesi gibi olacaktır :D.
7. Biriktirici

Gambit

Alıntı yapılan: caretta - 16 Mart, 2012, 19:01:30
Zagor Büyük Albüm 54 değil 56 sayı.Ecem 8 sayı .Bu 8 sayı yanılmıyorsam 4 cilt olarak
da basıldı.

8 adet basildigini unutmustum, duzelttim

cilt olarak 4 adet basildi ama 3. ve 4. ciltte yeni maceralar var, o yuzden bu iki cildi bulmak biraz daha zordur

caretta

Zagor Klasik Seri maşallah düzenli sürüyor.73.ciltte Tay Yayınları 28'lik Yeşil Zagor'a başladık.Orijinal 281.sayıdan
başlayan bu seriyi 307-310 sayılarda yayınlanan 'Diablar'ın kötülükleri'adlı yarım kalan maceraya kadar getirmiştik.
Lal Aylık seri bu maceranın tamamını yayınlamıştı.Bu 28'lik seride olan maceralar:
Zalim Jess-281-282
Wallock Canavarı-282-284
Kaçırılan Çocuk-284-286
Seçilmiş Kurban-287-289
Gece Gelen Mesaj-289-291
Yaratık-291-293
Puma Adamlar-294-296
Ormanda Pusu-296-297
Tehlikedeki Kabile-298-299
Renkli 300 sayı Lal Aylık yayınlandı mı hatırlamıyorum???
Kurukafa(Hayalet)301-302
Vahşi Yollar-303-304
Sisli Nehir-304-305
İftira-306-307
Uğursuz Kehanetler-307-310
    Bu sayıların hesabını yapmadım.Dörder adet yayınlandıklarına göre 7-8 ciltte tamamlanacaklar.
Tay Zagor'dan geriye iki seri kalıyor.56'lık seri ve 8 fasikül (dört cilt)Ecem Zagor.56'lık Zagor'u hesaba katmayın
çünkü ilk 5 cilt 28'lik Yeşil Zagorlar.5-12 arası tekrar sayılar.Forumda sorulan Esrarengiz Kitap da 10.ciltte yayınlandı.12-17 ciltler de Yeşil Zagor'ların tekrarları.Yani 56'lık Zagor'da yeni maceralar yok.
   Ecem Zagor'a gelince:
310-312-Eski Dostlar
313-316-Black River Çapulcuları
316-318-Kurt Avı-Lanetli Gemi
318-320-Kanlı Mesaj
     Böylece Tay Yayınları'nın bütün külliyatı tamamlanmış olacak.1970-1996 yılları arası dağınık bir şekilde yayınlanmış Zagor orijinal sırası ile Klasik Zagor'larda yayınlanmış olacak.Tebrik edilecek bir olaydır.
     Darısı daha 1970-1977 arası sadece 7 yıl yaşayan Çetin Karakoç-Süper Teks serisini bile yakalayamayan
Oğlak Yayıncılığa!!!

oguzeren

Alıntı yapılan: alan ford - 13 Mart, 2012, 14:54:10Lal yeni seri Zagor 389. sayıdan başladı. Yani KM 98'de yeni seriye başlayacağız.

LAL ZAGOR ÖZEL SERİ (62'lik Seri)

Zagor Özel Seri 1-14 = Zagor 341 – 354
Zagor Özel Seri 15-21 = Zagor 321 – 327
Zagor Özel Seri 22-24 = Zagor 308 – 310
Zagor Özel Seri 25-31 = Zagor Almanak 1 – 7
Zagor Özel Seri 32 = Zagor 27
Zagor Özel Seri 33-58 = Speciale Cico 1-26
Zagor Özel Seri 59-60 = Zagor Almanak 8 – 9
Zagor Özel Seri 61 = Speciale Cico 27
Zagor Özel Seri 62 = Zagor 300