Sürgün Ruh, 80'ler Efsanesi ve Filmler

Başlatan kadri kerem, 27 Mayıs, 2012, 01:02:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kadri kerem

[IMG]http://img6.ressim.net/out.php/i5745485_kaset-jpg[/img]

İsimsiz bir ruh, yanı başımızda olduğu halde algımızın ötesinde olan paralel bir evrenden sürgün edilir. Suçunu ne siz sorun, ne de ben söyleyeyim. Zaten bu başka bir hikâyenin konusudur.   

Her ne kadar üstün bir varlık olsa da kendi evreni dışında hayatta kalmasının imkânı yoktur. Yine de cezasını çekmeye razıdır. Tası tarağı toplar ve sürgün edildiği evrenin yolunu tutar. Bu evrende, üzerinde akıllı varlıkların hüküm sürdüğü mavi bir gezegen de vardır: Dünya

Ve ister şans deyin, ister tesadüf, bu gamlı ruh gelip karanlığın ortasında bir toz zerresi olan mavi gezegenimizi bulur. 1979'u bir sonraki yıla bağlayan gece dünya atmosferine girer, bulutların arasından sıyrılıp yeryüzüne iner.

Zavallı, bir köşede yıkılır kalır. Ama ömrü o kadar uzundur ki, son nefesini vermesi bile on yıl sürecektir. Ölüm döşeğindeki bu vakur ruhun kutsal nefesi dünyaya yayılmaya başlar. Rüzgâr, et ve kemikten öte bedenindeki sihirli tozları dört bir yana dağıtır.

İşte hafızalara kazınıp asla unutulmayan, hepimizin özlemle, tebessümle andığı 80'ler efsanesinin yaratılış öyküsü budur.

Sihir ülkemizin üzerine de siner. Çocuklar kutsal nefesi soluyup harika oyunlar keşfeder. Elektrik boruları külah atan silahlar olarak kullanılır. Tepesinden çıkan tel ile idare edilen uyduruk arabalar eğlenceli saatler vadeder. Tadı hala ağızlarda olan büyülü sakızlar gelir bakkallara. Tek kanal olmasına rağmen bir daha eşi benzeri olmayacak çizgi filmler yayınlanmaya başlanır.

Commodore 64 diye adlandırılan büyülü bir bilgisayar girer hayatlara. Kafa ayarı yapmaya yarayan yıldız tornavidalar sihirli değneklere dönüşür. Ellerde joystick, oyunlar başında saatler harcanır. İçinde on yüz bin milyon baloncuk olan Fruko gazoz kutsal içecek olarak tüketilir. Ve her sokağın başında bir video kasetçi açılır.

Tüm bu olup bitenlerden habersiz bir çocuk, rüzgârın sürüklediği toz zerrecikleri ile kutsanır ve sıkı bir film tutkununa dönüşür. Çocuk video kasetçinin raflarında ne var ne yok kiralayıp izlemeye başlar. Filmleri bir bir tüketir. İşte benden başkası olmayan o çocuğun, o on senelik sürede çekilmiş, gelmiş geçmiş en harika filmlerden izledikleri, tavsiye ettikleri:

http://kadrikeremkaranfil.blogspot.com/2012/05/surgun-ruh-80ler-efsanesi-ve-filmler.html

Perpetual

Ben de 80'lerde ( muhtemelen 83-87 arası) bir sinema filmini arıyorum. Aksiyon karate filmiydi.Hong kong olduğunu tahmin ediyorum.
Acaba o dönemin bu tarz filmlerine hasta veya o filmleri tanıyabilecek derecede seven veya bilgisi olan birileri var mıdır ? Tarif edebileyim ki bulayım :D.
7. Biriktirici

hanac

gamlıbaykuş

Alıntı yapılan: Perpetual - 27 Mayıs, 2012, 18:47:56
Ben de 80'lerde ( muhtemelen 83-87 arası) bir sinema filmini arıyorum. Aksiyon karate filmiydi.Hong kong olduğunu tahmin ediyorum.
Acaba o dönemin bu tarz filmlerine hasta veya o filmleri tanıyabilecek derecede seven veya bilgisi olan birileri var mıdır ? Tarif edebileyim ki bulayım :D.

Yardımcı olabileceğimi düşünüyorum. O döneme ait elimde filmler var. Sizin aradığınız film var mı bilmem ama yine de yardımcı olmak isterim...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

Saint2

Burada Metin Demirhan'ı tekrardan hasretle anıyorum....    :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

kadri kerem

Evet tarif edin de bakalım biliyor muyuz. Karate filmleriyle büyüdük ne de olsa.  :) Ama gelmiş geçmiş en iyi dövüş filmi (tamamen benim fikrim =) 90 senesinde çekilmiştir, bunu da belirtmek isterim. 

The King of the Kickboxers (1990)
http://www.imdb.com/title/tt0102217/

[IMG]http://img5.ressim.net/out.php/i5750551_king-of-the-kickboxers-jpg[/img]

gamlıbaykuş

King of the Kickboxer filmini ben de severek izlemişimdir her zaman, aksiyon sahneleri falan da kalitelidir hani. Yakın zamanda yine izlemeyi düşünüyordum siz hatırlatarak vesile oldunuz :)

Perpetual

Ben gelene kadar birçok kişi ilgi göstermiş. İlgileriniz için çok teşekkürler. Bence en güzel aksiyon filmi City Hunter ve Operation Condor 2'dir ( Jackie Chan). Gerçi ilk sırayı paylaşacabilecek 100 film var en azından :).
Neyse ben hemen tarifime geçiyorum ama alay etmek yok :P ;

Başlangıcında (muhtemelen bir avrupa şehri veya hong kong ta bir deniz veya nehir kıyısındaki ) modern bir meydandan omzunda maymunu ile geçen adama gökdelenden zum ederek başlıyordu.Sanki yeleği var gibiydi.(Emin değilim) Herkesi dövebiliyordu :P.  Jackie Chan'in biraz daha az kilolusu gibiydi. (sanırım Çin'de böylesi makbul :D.). Filmin konusunu net hatırlamıyorum ama sonlarında ya kendi kızını ya da bir yakınının kızını kurtarıyordu çetenin elinden (karıştırma ihtimalim de var .)   Açıkçası çok etkilenmiştim o dönem.küçük yaşıma rağmen ikinciye gittiğimi hatırlıyorum.
Posterini veya fotolarını da görsem tanırım ama başlangıcından :D.

O dönemin sinema afişlerini biriktiren birileri varsa anca bilebilir diye düşünüyorum.Çok az bilgi verdim çünkü. Anca hastası bilir diye bir tahminim var :D.
7. Biriktirici

kadri kerem

Hangi film olduğunu çıkaramadım ama ben de meraklandım şimdi  :)

Size bir bomba film daha söyleyeyim bu arada. Var mı hatırla(ma)yan?

No Retreat, No Surrender
http://www.imdb.com/title/tt0089695/

[IMG]http://img3.ressim.net/out.php/i5751651_600full-no-retreat-no-surrender-poster-jpg[/img]

hanac

kadri kerem

kadri kerem

Kung Fu filmlerinin konusu genelde aynı oldurdu. Hemen tarif edeyim:

Filmin başında bir gencin ailesine zarar verilir. Zarar verenlerin başında da iyi kung fu bilen ve kendine has bir tekniği olan kötü bir adam vardır her zaman.  Genç bu adamdan intikam almak ister ama sopayı yer. (Genelde kötü adam, henüz iyi dövüşemeyen genci hafif de dalgaya alarak döver=)

Sonra genç sarhoş, evsiz barksız gibi görünen kung fu ustası bir ihtiyar ile tanışır. İhtiyar o kötü adamla yıllar önce dövüşmüş ama kılpayı dayak yemiştir. O yüzden böyle serkeş olmuştur. Gence tüm bildiklerini öğretir. Kötü adamın tekniğine karşı bir teknik geliştirilir. Filmin sonunda da genç kötü adamı dayak manyağı yapar, böylece hem ailesinin hem de ihtiyarın intikamını almış olmuş  ;D 

gamlıbaykuş

Bir dönem Kung fu filmlerinde en çok sevdiğim temalardan biri Sarhoş Kung fusu idi. Hem hoş hem de göze hitap eden bir yanı vardı. Zaten bu tema ile de çekilmiş sayısız film vardır. Kendi adıma en güzel örneği de Jackie Chan'in oynadığı Drunken Master (Sarhoş Usta) serisidir. İzlemeyenlere tavsiye ederim...

hanac

Alıntı yapılan: kadri kerem - 29 Mayıs, 2012, 16:16:12
Filmin başında bir gencin ailesine zarar verilir. Zarar verenlerin başında da iyi kung fu bilen ve kendine has bir tekniği olan kötü bir adam vardır her zaman.  Genç bu adamdan intikam almak ister ama sopayı yer. (Genelde kötü adam, henüz iyi dövüşemeyen genci hafif de dalgaya alarak döver=)

Sonra genç sarhoş, evsiz barksız gibi görünen kung fu ustası bir ihtiyar ile tanışır. İhtiyar o kötü adamla yıllar önce dövüşmüş ama kılpayı dayak yemiştir. O yüzden böyle serkeş olmuştur. Gence tüm bildiklerini öğretir. Kötü adamın tekniğine karşı bir teknik geliştirilir. Filmin sonunda da genç kötü adamı dayak manyağı yapar, böylece hem ailesinin hem de ihtiyarın intikamını almış olmuş  ;D

Hmmm, hikaye hoşuma gitti.  :)

Zaten maksat konu değildir, dövüş sahneleridir.