SAYI: 21 - HUALPAİ KAHİNİ!

Başlatan s.b, 27 Mayıs, 2012, 14:19:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.b

SAYI: 21 - HUALPAI KAHİNİ!
Yazan: Claudio Nizzi D. 1938 Setif, Cezayir - Çizen: Corrado Mastantuono D. 1962 Roma, İtalya

Hualpai Dağları denen dağ kütlesinde genç bir yerli tepelerin arasına dalan güneşi izlemektedir...

Birden korkuya kapılır.
-- Waoh! garip bir şey oluyor... Bir saniye öncesine kadar gökyüzü tamamen aydınlıktı, şimdiyse kocaman kara bulutlarla dolu... Bulutlar sanki bir rüzgar tarafından itiliyormuş gibi yer değiştiriyorlar ama meltem bile esmiyor... Bütün bunlar doğal olamaz... Sakın davetlerime karşılık ruhlar bana bir işaret gönderiyor olmasın?

Bulutlar hızla dönerken tuhaf biçimler alıyorlardı... Nihayet, böyle dans ederken büyük bir hayvanın olan ayının profilini çizdiler...

Kızılderili korkuyla ayağa kalkar
-- Kudretli tanrılar! Bu olanlar kesinlikle büyük ruh'un işi! Sözlerime kulak ver, Manıtary... Dinle ver her sözüme kulak ver... Güneş yakında ölecek... Simsiyah olacak ve Dünyayı ısıtmayı ve aydınlatmayı bırakacak... Dünya da soğuk ve karanlık bir yer olacak...
Ama insanların korkmasına gerek yok, çünkü güneşin ölümü kalıcı olmayacak... Bir süre sonra yeniden hayata dönecek... ... Bu da kızılderililer için yeni bir varoluşun şafağı olacak... Bugün çöl olan yerlerde, tıpkı eski devirlerdeki gibi bizon sürüleriyle dolu yeşil ovalar meydana gelecek...
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

tommikser

Konu olarak klasik Tex şablonunun dışına çıkamamış bir öykü olsada gerçekten çizimler enfesti.Bu kadar detaylı kanyon çizimleri,kartalın uçuşunu yukarıdan bir bakışla çizmesi enfesti.Gece kartalı meteforunun bu öyküde çok güzel kullanıldığını söyleyeyim.Bence gece kartalının çizimini görmeniz gerek.Kahinin rüyasında gece kartalı süper çizilmiş.

ferzan

Bir aydır ara verdiğim Teks pazar okumalarıma bu albüm ile dönüş yapmış oldum...

Alışıldığı üzere senaryo olarak ortalama kalitede ve çizer becerisini ön plana çıkarmak için yazılmış, sıkmayan ama ısmarlama olduğu belli maceralardandı...Ne var ki Corrado Mastantuono 'nun kariyerine dair öğrendiğimiz detaylar ve büyük bir ustalıkla hazırladığı ilk Teks macerası olan bu 224 sayfanın görsel şöleni okuyanın yanına kar kalacaktır...Büyülü Rüzgar serisinin iç çizimleri ve kapaklarında çıkardığı ustalıktan ötürü Teks 'e transfer edildiğini biliyordum, hatta hazırladığı birkaç albümlük kısa bir frankofon serisinin çizimlerine de dibim düşerek bakmıştım geçmişte ama Mastantuono 'nun ne Disney, ne de çizgi film geçmişinden haberim yoktu...Öteden beri bayıldığım bu sanatçıya söz konusu çok yönlülüğü dolayısıyla daha da bağlanmış oldum...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

KenParker

Albümün daha önce dijitalini okumuştum ama bugün kitabından okuyunca ilk kez okuyormuşçasına zevk aldım. Şöyle rahat bir yere kurulup, kitabın kokusunu alarak, sayfaları çevire çevire, resimlere ince ince bakarak okumayı her zaman daha çok sevmişimdir.  Heleki çizeri Mastantuonu gibi yetenekli olursa. Bu çizerle  Büyülü Rüzgar kapakları hariç ilk kez tanıştım. Umarım daha çok karşılaşırım. Sert suratlı Teks çizimini, gölgelendirmesini diğer çizerlere nazaran daha farklı, daha hoş buldum. Hualpai Kahini'nin kartal tarafından kovalanma sahnesi çizgi romanda unutulmazlarım arasına girdi.

Macera hakkında diyebileceğim kızılderili isayanını konu alıyor. Baştan sona akiyonla dolu. Gece Kartalı bu sefer üç yoldaşıyla beraber bol bol kurşun harcıyor.