2012 Haziran Ayı Ödüllü Yarışması - TARDI SİPERLERDEYDİK

Başlatan hanac, 28 Mayıs, 2012, 12:15:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

hanac

Şimdi arkadaşlar mesaj atmışlar YANITLA butonu yok diye.

Halbuki başlık kilitli değil, anlayamadım.

Bakalım sorunu bulabilecek miyim ?

hanac

Sorunun halledilmiş olması lazım.

Biri mesaj yazabilir mi ?

tommikser

deneme birki deneme birki.Haydi çifte telliyeeee ayşe fatma hayriyeeee. ;D ;D ;D

s.b

İşte deneme dediğin böyle olur. Siperlerdeydik geldi. Yarın okurum artık.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

BAHADIR

Konu başka bir şey olsaydı reyting kaçınılmaz olurdu ama çizgiroman okuyalım tartışalım deyince buraya kadar...2. sayfaya geldik bir yorum yok...Sağlık olsun...Reyting olsun... :)

Tardi "SİPERLEYDEYDİK" satmadı anlaşılan...Satmadı derken NTV elbette yeteri kadar satmıştır bu kitabı...Ama çizgiroman okuruyuz dediğimiz bizlerden kaç kişi aldı acaba...Alanlardan da kaç kişi okudu...Yalan yok ben de daha yeni okudum...Hatta okuyayım diye bu ayın konusu olarak "Tardi-Siperlerdeydik" i tercih ettim...Kanımca iyide yapmışım... :)

Yalınayak Gen gibi etkileyici değildi bir kere...Ama altını çizmek lazım , "Yalınayak Gen gibi etkileyici değildi"...Kitabı okumaya başladığınızda her çizgiroman gibi bu dünya dan uzaklaşıyorsunuz...Ama bu sefer karşınızda kahramanlar yok...çaresiz ve aciz gerçek insanlar var...Tardi, ruh hallerini çizgilerle öyle bir betimlemiş ki, savaş ve savaş'ın getireceklerinden ürküyorsunuz... Boş kahramanlıklar, vatan millet olayını sorgular durumda buluyorsunuz kendinizi...

Çizgiroman 1. Dünya savaşından kesitler ve paneller sunuyor...Hikayeler kısa ama bir bütünün parçaları olduğu içinde sıkmıyor...

Bir kilise de birkaç günü birlikte geçiren birliklerini kaybetmiş bir Alman ve Fransız askeri için olay planladıkları gibi ne yazık ki gitmedi... Tardi'nin söylemi ile; "İki kişi arasında barış her zaman mümkündü ama sayı artınca her şey berbat oluyordu"

Ayakları cepheye giden ama gözleri geri dönmek isteyen bir panel gerçekten etkileyici idi;

"Ayaklarımız yeni postallar yüzünden yarabere içinde sıcağın altında sersem sepelek yürüyorduk"

Askerden geleli 11 yıl olmuş...Aklıma geldi aynı şey benimde başıma gelmişti ama  postal yarasının  tedavisi terlik istirahati...Kesinlikle gitmedim...Yatak istirahati olsaydı koşa koşa giderdim...

""Fransa da ideallere ve Kutsala olan inancın tekrar canlanması için savaşın olması şarttı..."
General Rebillot 13 ARALIK 1945

Bu söze benzer bir söylemi geçen yıllarda Türkiye'de emekli komutanlardan birisi (yanılıyor olabilirim) "Türkiyenin milli şuurunu ve özbenliğini yakalaması için bir savaş şart" diyerek dile getirmişti...

Ama en büyük komutan; "Yurtta sulh, cihanda Sulh" diyerek son noktayı zamanında koymuştu...Yoruma hacet yok...Bu da yine güçlü bir orduyla olur...Ne kadar savaş karşıtı olsakta...

Yine Tardi demiş;

"Savaştan Bahsederken bahsettiğimiz, ahmaklıktan başka nedir ki zaten..."

"İnsanoğlu koyundan farksızdır.Orduları ve savaşları mümkün kılan budur.Ölenler ahmak uysallıklarının kurbanı olurlar..." (Gabriel Chealier)

Çizgiromanı okurken, niçin savaştığını bilmeyen insanların, birbirlerini öldürmenin anlamsızlığını sorguladıklarını görüyorsunuz...

Özellikle Tardi Afrikadan gelen sömürgelerin ölümlerine kinaye edercesine Avrupa toplumunu yerden yere vurmayıda ihmal etmiyor...

"Senegalli ,Galyalı atalarının gözlerini yaşartıyorsun,üşümüşsün ve Fransa için ölüyorsun...Peşinsıra anlatılan budalalığının haddi hesabı yok..Toprağına çöreklenmiş küçük, beyaz adam seni bolca dövmeyi de ihmal etmeden karısından uzak tutuyor.(Burayı anlamadım çevirden kaynaklı bir sıkıntı olabilir...) Diyorlar ki koştura koştura karnını deştirmeye gitmekten zevk alıp mutlu oluyormuşsun.; Sen, sana güya iyiliğin için kendi dinini, şarabını ve verem mikrobunu dayatana minnettar, ona yardım etmekten haz duyan "KOCA ÇOCUK"...

"...Zavallı köle, zavallı yük hayvanı, sana sırtında taşıttıkları ölümün ta kendisi..."

Tüm kitap  Tardi'nin  savaş hakkındaki söylemleri ve insanlık dramlarını anlatan çizgileri ile devam edip savaşın  anlamsız ama bir o kadar iç burkan istatistikleri ile son buluyor...

Son söz olarakta Tardi dokundurarak bitirmiş;

"Anama da Fransa'ya feda edilmiş bir parça et için madalya gönderirler artık..."

Söylenecek ve yazılacak gerçekten çok şey var...Gerisini de siz getirin... :)

pearl jam

Alıntı yapılan: BAHADIR - 03 Haziran, 2012, 15:52:47
Konu başka bir şey olsaydı reyting kaçınılmaz olurdu ama çizgiroman okuyalım tartışalım deyince buraya kadar...2. sayfaya geldik bir yorum yok...Sağlık olsun...Reyting olsun... :)

benim yorum da arada kaynamış galiba  ;D

s.b

Birazdan Siperlerdeydik'i okumaya başlayacağım.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

BAHADIR

Alıntı yapılan: Pearl Jam - 03 Haziran, 2012, 18:05:19
Alıntı yapılan: BAHADIR - 03 Haziran, 2012, 15:52:47
.2. sayfaya geldik bir yorum yok...

benim yorum da arada kaynamış galiba  ;D

Harbiden kaynamış...Özür...Bir yorum var... :)

kedidiro

siperlerdeydik...çıktığını gazetede okuduğum günden beri gündemimde olan,geçtiğimiz kitap fuarında istanbul'a gelir gelmez aldığım ve bütün aldıklarım arasında ilk okuduğum çizgi roman oldu...haziran ayının konusu olduğunu görünce bir kez daha okudum ve ilk okuduğum günkü kadar sarsıcı buldum...
öncelikle forumda çizgi roman tartışma fikri kimden çıktıysa tebrik ediyor, siperlerdeydik'i seçtiğiniz içinse teşekkürlerimi sunuyorum...
      çünkü tartışmaya açık bir çizgi roman seçmişsiniz.bir çok çizgi roman okurunun okumayacağı, okurken sıkılabileceği ve muhtemeldir ki sevmeyeceği bir çizgi roman siperlerdeydik. çünkü kahramanı yok herşeyden önce... korkan, altına kaçıran, ölmüş arkadaşını soyan, düşmanıyla aynı dili konuşmadan arkadaş olabilen, savaşın bitmesini beklerken ölmemeye bakan, yaralandığında gazi olduğuna değil artık kendisi için savaşın bittiğine sevinen, yorgun ve ölü gözlerle sayfalardan bize bakan askerler var...fransız bir çizerin 1. dünya savaşını anlatan çizgi romanında fransızlar kahraman değil, almanlar '' kalleş, kan içici, vahşi hayvan'' değil... sadece insanın hikayesi var siperlerdeydik'te... bu yüzden kendi ülkesinde de, savaşı ve kahramanları kutsayan, bebeklerinin bile asker doğduğu ülkelerde de fazla sevilmemiş ve fazla satmamış olabilir ama ben ntv yayınlarına minnet borçluyum. böyle bir antimilitarizm başyapıtını dilimde okumamı sağladıkları için... benim kitaplığımdaki en değerli eserlerden biri o...tıpkı yalınayak gen, batı cephesinde yeni birşey yok, dışarda kapının önünde gibi... ya da siperlerdeydik'te de anlatılan 1. dünya savaşında fransızların kurayla seçtikleri üç askeri kurşuna  dizmelerini konu alan stanley kubrick filmi ''paths of glory'' gibi...

yunusmeyra

Ambrose Bierce hikayelerinin takipçileri ,corto maltese ve sıkı "alaska" ve berardi hayranlarının kaçırmayacağı ve söyleyecek bir çift lafı olan bir kitaptı..dolayısıyla mevcut çizgi roman okurları içinde hitap edeceği bir çok okuyucusunun olduğunu düşünüyorum(şahsen söyleyeceğim bir kaç kelamı temellendirmek için 1 haftaya daha ihtiyacım var..bu başlık için unutulmaması gereken 1 ay açık kalacağı  :) )
not:"Ambrose Bierce hikayelerinin takipçileri ,corto maltese ve sıkı "alaska" ve berardi hayranlarının kaçırmayacağı ve söyleyecek bir çift lafı olan bir kitaptı" dedim çünkü benzer tadlar ve yaklaşımlar gördüm.. kendimce..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

yunusmeyra

amborce bierce..
"Karanlığın Kahkahası tüm evrensel kurumları, tüm değer yargılarını sorguluyor; başta Amerikan toplumu olmak üzere, nerdeyse bütün insanlığa dil çıkartıyor. Yoldan çıkmış politikacılar, paraya tapan işadamları, yargılarına güvenilmeyecek yargıçlar, şarlatan doktorlar, dinsiz dinadamları, sorumsuz kamu görevlileri ve daha nice tanıdık yüz; günümüzün herhangi bir toplumundan çıkmışcasına boy gösteriyor bu kitapta, onlar kimi zaman kendi kimlikleriyle, kimi zaman hayvan kisvesi altında, kimi zaman da soyut nesnelere dönüşerek kendi gülünçlüklerini ve tutarsızlıklarını sergiliyorlar. (Arka Kapak) "

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

kalidor

Ben de bugün aldım bu haftaiçi okuyup yorum yazacağım inşallah
Crom! Ölüleri Say...

Tarkan Kurt

Başlık açıldıktan hemen sonra aldım. Henüz okumaya fırsatım olmadığı için yorum yazamıyorum ama okuyunca değerlendirmemi yazacağım.

NIC

Bu başlık iyi düşünülmüş,ben bu kitabı almamıştım ama alıp hemen yorumlayacağım.

Kitap içinde,ben teşekkür ederim arkadaşlar