Bir Kadıköy Hikayesi

Başlatan essegesse, 31 Mayıs, 2012, 17:13:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

essegesse

Uzun bir aradan sonra herkese merhabalar.

Arkadaşlar, bir çoğunuz neden foruma yazmıyorum diye merak ediyordur sanırım. Açıkçası kendi çapımda protesto yapıyorum.

Neyi, kimi protesto ediyorsun diye sorarsanız, içi beni dışı sizi yakar. Artık bu işten nefret edcek duruma geldim. Hangi sektörde bu kadar birbirinin ayağını kaydırmak isteyen insan vardır acaba?

Topu topu Kadıköy piyasasında kaç çizgiroman dükkanı var? Koskoca Türkiye de kaç tane var? Biz burda bir kaç esnaf birbirimizle uğraşırken, sektör düşüşe geçiyor. Niye? Birileri nefsini mutlu etsin diye.

Valla herkesin bildiklerini açıkça yazacağım. İsterseniz silin .İsterseniz siteden atın. Nasıl olsa bu şartlar altında bu foruma daha fazla şey yazma gereği duymayacağım.

Bizim bu Kadıköy piyasasında esnaflığı beş para etmeyen bir kaç kişi var.

Allah aşkına hepinize soruyorum. Ticaret ne demektir? Belli bir bedel ile mal alıp kar etmek amacıyla satmaktır değil mi? Unutmadan bu kar üzerinden vergi de ödemek gerekiyor. Diğer giderleri bir tarafa bırakalım.

Şimdi arkadaşın birisi veya birileri maliyet fiyatına ve bazı ürünlerde daha da aşağı fiyatlarla mal satıp müşteriyi kendilerine çekiyor. Onlardan alışveriş yapanlara hiçbir sözüm yok. Tabii ki herkes kendi kesesini düşünecek.

Fakat anlamadıkları bir şey var.

Ben geçen gün bu malum kişilerden biriyle konuşup, neden böyle haksız rekabet ortamı yarattığını sorduğumda bana söylediği cümleye bakın: "Hepiniz bu Kadıköy'den çekip gidene kadar zararına satış yapmaya devam edeceğim,bende para ...k gibi.İşinize gelirse". Bu sadece buzdağının görünen kısmı. Yani serbest ticareti geçin, kin bürümüş bu arkadaşın gözünü.

Peki, benim param yok ve bu türlü düşünenlerle aşık atamam. Diyelim ki bu arkadaşın dediği oldu ve dükkanları kapatıp gittik diyelim. Sonra ne olacak?  Bu ucuz satan vatandaşlar aynı fiyatlara satmaya devam edecekler mi?

Çıkarın at gözlüğünü beyler. Biz zaten yeterince indirim yapıyoruz. Bunun fazlası ahlaksızlığa girer. Birbirimize saygısızlıktır. Kendi bindiğimiz dalı kesmektir. Bugün Büyülü Rüzgar batsa zil takıp oynayacaklar var. Zaten bu fiyat politikası çekememezlikten oldu. Hadi ben küçük esnafım. Kepengi kapatır giderim. Ama bu yapılanları hazmedemiyorum.

Yayınevlerini de ayrıca kınıyorum. Belli bir fiyat politikası oluşturamadılar. Böyle serbest ticaret mi olur? Sinirden elim ayağım titriyor.

Bunlar yüzünden bu işten soğudum. Bu forumdan da soğudum. Daha anlatacak çok şey var, bu adamların bir çok pisliğini biliyorum ama ancak bu işi bırakırsam hepsini bu forumda açıklayacağım.

Siz hala buradan bu adamlara prim dağıtın. Zamanı gelince kim haklı göreceksiniz.

Herkese saygılar,ve sevgiler.

Tarkan Kurt

Aslında burada Altan'a hak vermemek elde değil. Şimdi Lal eski fasikülleri  iadeleri ve elinde kalanları toplayıp 10 liradan satıyor. Bu durumda bu serinin devamı niteliğinde olan Marmara'nın Kimmerya Conan'ını olumsuz etkileyebilir. Bir de bu kitapları zamanında 40-50 TL ödeyerek satın alanlar açısından da durum biraz can sıkıcı olabilir. Demirbaş'ın uyguladığı fiyat politikası benzer şekilde mutlaka olumsuz etkilere sahip. Aslında çizgi roman fiyatları diğer kitaplara göre oldukça yüksek, bu da çizgi roman piyasasının dar olmasından ve okuyucu kitlesinin maddi olarak ortalamanın biraz üstünde olmasından kaynaklanıyor olabilir. Ben kendi hesabıma çizgi romanları Büyülü Rüzgar'dan ve bir de işyerime yakın olduğu için Marmara Çizgi'nin nişantaşındaki mağazasından alıyorum. Sırf ucuz satıyor diye başka satıcıyı tercih etmiyorum. Ancak tercih edenlere de saygı duymaktan öte bir şey yapamam.

s.b

Yayınevleri kendi yayınları için indirim yapıyor. Sadece çizgiroman için değil bütün basılı yayınlarda bu böyledir. Zaman zaman kampanyalar düzenleyip set alımlarında ise çok ama çok indirim yapıyorlar. Tabi bizim mevzumuz biraz daha farklı ama, neticede 3-5 kişi bu piyasadan ekmek yiyorsunuz. Birbirinizle olan bu sürtüşmelerinizi anlamak mümkün değil.
Kimi kastettiğinizi sanırım biliyorum ama, inanın ondan daha ucuza satan var.
Bir örnek vereyim: Lal Klasikler 15 tl ama kastettiğiniz kişide değil. Bilemiyorum belki de sadece bana o fiyattan veriyordur.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

essegesse

Yanılıyorsunuz.10 liraya satan da var.Ama mevzu bu değil sadece.Art niyet!!

HacıGeraltEmmi

İsim verilmese de haksız rekabet yaptığı söylenenin kim olduğunu herkes tahmin ediyor. Daha dün o arkadaş hakkında yapılan tek taraflı olduğunu düşündüğüm eleştirilerden dolayı mesaj yazma gereği hissettiğimi yazdım. Yani kimsenin kimseye prim filan verdiği yok. Kendi aranızdaki sorunları okuyucuya yansıtarak hepinizin kaybettiğini unutmayın lütfen.

darkwood

Sürekli yazıyorum forum olarak amacımız çizgiromanı sevdirmek, yeni yayınları tanıtmak, yayınların daha iyi olması için yapıcı eleştirilerde bulunmak.
Elimizden geldiğince tarafsız olmaya çalışıyoruz, burada olan herkesin belli bir kariyeri var,  kimseden maddi bir çıkar ve beklentimiz yok.  Tamamı çizgiroman severlerden oluşan forum yönetiminin %90 nını Kadıköy esnafı zaten tanıyor, o yüzden güvenip burada diledikleri gibi yazılar yazabiliyorlar. Tabiki hiç birimiz birey olarak mükemmel değiliz, sonuçta hepimiz insanız beğentilerimiz ve tercihlerimiz doğrultusunda bazı kusurlarımız olabilir. Bu yüzden diğer forumlarda yaşanmış bazı olumsuz olaylardan ders alıp, forumun en başından itibaren az fakat öz birkaç kural  koyduk. Üye veya yönetici bu kuralları ihlal eden arkadaşları kendi içimizde "yönetim bölümünde" tartışarak değerlendiriyoruz. Değerlendirme sonucuna göre, diğer üyelerin huzurunu bozmamak için çoğu kez özelden veya gerekirse paylaşım üzerinden gerekli uyarıları ve müdahaleleri yapıyoruz. Kimi zamanda bazı üyelerimiz bu kadar uyarıya karşı işin dozunu kaçırınca gerekirse üyeliğini bir süre için donduruyor veya son çare olarak forumdan ihraç ediyoruz.

Bunun yanında bilerek forum kurallarını aşmadıkları sürece üyelerin yazdıklarına müdahale etmek gibi bir şansımızda yok. Bazı satıcı üyelerimiz işin ticari boyutunu ön plana çıkarıp burada yazılar yazıp tartışma boyutuna işi getiriyorlar. İş çığrından çıkmaya başlayınca ya konuyu kilitlemek durumunda kalıyoruz veya yazılarımız ile ortalığı yumuşatmaya gayret ediyoruz. Forum yöneticisi olarak hiçbir arkadaşın bunlara prim tanımadığını da zaten görüyoruz.

Bazı üye arkadaşlar ise  konuların bütünlüğünü incelemeden başından, ortasından, sonundan okuduğu bir yeri cımbızla alıntı yapıp kendilerine göre pay çıkarıp topu forum üzerine atıp günü kurtarma derdine düşüyorlar.

Konumuza dönersek ucuz kitap satılıyorsa, önce yayın evlerinin dağıtım ve satış politikalarını incelemek gerekir. Son yıllarda kitap çeşitliliğininde artması sonucu tüketici tercihlerininde doğal olarak bir kısmının farklılaşmasına yol açmıştır.
Hedef kitlenin artması için belirgin bir çalışma maalesef olmamış. Okuyucu sayısının aynı kalması "piyasadaki üç aşağı beş yukarı belli olan satın alma gücünü" daha çok kitaba bölmüş ve kitap bazında satış adetini düşürmüştür.  Yine bildiğimiz nedenlerden ortalama 1.000 civarı yayın basımının olması "genel giderler, telif, baskı çeviri, kapak v.s." kitap maliyet fiyatlarının bu kitap adetine göre yüksek olması yanında, "dağıtım v.s. araya girmesinin katkısıylada satıcı kar marjlarının yüksek tutulması neticesinde kitaplar pahalı olarak satılmakta ve bunlara bağlı olarak kitap satışlarının daha az olması kaçınılmaz bir durum teşkil etmektedir.

Yayıncılarda bir birliktelik olmadığı için fiyatlarda geri adım atmak gibi toplu bir hareketi beklemek zaten olası değil. Bireysel olarakta "bunu yapacaklarını bizimle paylaştılarsa da" hiçbir yayınevi böyle bir uygulama maalesef bu güne kadar yapmadı!!
Bunun yerine ellerinde kalan kendi yayınlarını "doğal olarak" kampanyalar ile ve fuar gibi yerlerde daha büyük iskontolar yaparak elden çıkarmak gereği duyuyorlar, bu koşullarda bu işin bizce doğru olan kısmı.
Bununla birlikte  bir kaç yayıncımız için geçerli olmak üzere, piyasaya el altından ucuz kitap verip sahaf ve satıcı arkadaşlarımızı vuruyorlar bu da işin bence yanlış olan kısımı.
Yine bazı yayıncı arkadaşlarımızın yayınlarını ise aralarındaki bazı gerginliklerden dolayı kimi sahaf arkadaşlarımız satmıyor veya satar gibi görünüyor. Bu da onların tercihleri.  Maliyetinin altında satış yapan varsa da önce kendi kuyusunu kazar.
Sonuçta kimsenin darphanesi yok. Ama serbest rekabet ortamında hiçbirine birşey demek gibi şansımız yok, hepsi ticaret ahlakı ile ilgili konular. Ahlaklı esnafında zaten okuyucu hakkını veriyor. Ayrıca tüm bunlar bu bu günün konusuda değil benim takip ettiğim kadarı ile belki son 5-6 yıldır böyle.
Bunun yanında, muahasebe işim gereği kendi mükelleflerimden biliyorum, son 3-4 aydır bütün iş piyasalarında belirgin bir durgunluk var, yani iş sadece çizgiroman ile sınırlı değil.
Çizgiroman geleceği adına iyi birşeyler yapılmak isteniyorsa, herkes şapkasını eline almalı kimse ile uğraşmadan iyi niyetle neler yapılmalı diye düşünmeli. Yayıncı, satıcı çizgiroman okuyucusu herkes birbirine destek olmalıdır.
Sonuç olarak, bir avuç olduğumuz bu ortamda, bu tip çekişmeler çizgiroman adına yapıcı değil daha fazla yıkıcı sonuçlar doğurur ve her kesime zarar verir.
Formumuzda ortak zevkimiz çizgiromanlar etrafında keyifli paylaşımlar ve sohbetlerde görüşmek umuduyla,
Sevgiyle kalın..
Darkwood Sakinleri..

s.b

Seviyeyi düşürmeden hakaret etmeden yazmaya devam edebiliriz arkadaşlar. Madem böyle bir başlık açıldı öyleyse herkes uygun bir dille bu mevzuu tartışsın. Tabi ayarı kaçırırsak bu bölüm kilitlenecektir.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

omega red

aylardır burda "benim birçok şirketim var çizgiromandan zarar etsem de etkilemez" diyen adamın, başka dükkanları batırmak için zararına satış yapmasıdır konu olan. dağıtımmış iskontoymuş vs onlar başka konu. tartışılan şey ticaret ahlakıdır.

Jedmau

Merhaba,

Altan'ı hayatımda bir kaç kez gördüm , fakat pek çok samimi arkadaşım kendisi hakkında güzel şeyler söylediler. Deneyimime dayanarak kendisinin yazdıklarını samimi buluyorum.

Öncelikle bu olan olaylardaki tarafları ( beni maruz görün ) ben anlamadım. Kimdir bu sizi batırana kadar bu şekilde satıcam diyen kişi. Direk buraya yazmak istemezseniz lütfen bana özel mesaj atınız.

Yukarıda bir kaç değerli arkadaşımın dediği gibi bu sorun yayıncıda biter. Bu şekilde olayları engellemek yayıncıların işi. Sen kalkıp paraya sıkışınca 5 lira indireceğin kitabı 10 lira indirirsen bunlar meydana gelir. Alan kişide ucuza satmak ister.

Tabiki kampanyalar ve iskontolu satışlar olacaktır. Bu sadece ülkemize has bir durum değil , dünyanın 4 bir yanında yüksek iskontolar ve kampanyalar oluyor. Buna kimse karşı çıkamaz.

Ama bunu yaparken bazı ahlak , ticaret ve etik kurallara uyulması gerekiyor. Şu asla unutulmamalıdır ki rekabet yapılırken asla müşteri küstürülmemelidir. Bu yapılan bariz bu olaya bir örnektir.

Bakınız , şu asla unutulmamalıdır. Yayınevleri arası rekabet diye bir şey söz konusu olamaz. Herkes kendine has bir yayın basıyor ve o yayının alıcısı farklı oluyor. Star Wars sever bir okuyucuya asla Marvel satamazsın yada Walking Dead severe Umbrella Academy. Ortak alım yapan müşteri adedi benim kanımca 300 kişiyi geçmez. Bu insanlar çıkan herşeyi o şekilde yada bu şekilde alıyor. İş o kısıma gelincede rekabet yok yani.

Jbc Yayıncılık olarak gönül rahatlığı ile şunu söyleyebilirim. Bizim belli bir iskonto oranımız vardır. Ve bu oran asla değişmez. İstediğin kadar çok al bu iskontomuz yükselmez. Ha gün gelir iskontomu yükseltmek zorunda kalırsam satacağım kişiye son fiyatta oynama yapamazsın kuralı koyarım. Bunu yapmak şart , bunu yapmazsan hem yıllarca senin kitaplarını satan ufak veya büyük tüm kitapçılara ve sahaflara , hemde okuyucuna ayıp edersin.

Ben bir çok kez kendisine güvendiğim sahaflara ücretsiz kitaplar bıraktım. Kendilerini durumu olmayan öğrencilere hediye edin yada adam çok kitap alırsa içine hediye koyun dedim. Kendileri ile gurur duyuyorum daha 1 tanesini sattıklarına şahit olmadım.

İllaki satış artırılmak isteniyorsa kimsenin kalbi kırılmadan yapılabilecek onlarca şey var. Neden bu boş gerginlik anlamıyorum.

Sevgiler
Ertan

Nightrain

Şu bahsettiğiniz kişi kim, çok merak ettim doğrusu. ::)
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

hanac

Alıntı yapılan: Nightrain - 01 Haziran, 2012, 13:24:56
Şu bahsettiğiniz kişi kim, çok merak ettim doğrusu. ::)

Bence kastedilen 1 kişi değil, 2 kişi.

pearl jam

Ben Altan beyin serzenişlerini anlayabiliyorum ama bizim forumun bu konuyla ne alakası var onu anlamıyorum. Yine birilerine prim tanımakla suçlanmışız yine forumdan soğutmuşuz insanları. Bahsedilen demirbaş yayınları bu forumda en acımasız şekilde eleştirildi ve eleştirilmeye de devam ediliyor. Bahsedilen fiyat politikasını eleştiren de oldu destekleyen de sonuç olarak herkes özgürce fikrini beyan etti. Bir forum sitesi olarak gerçekten önemli olan tek şey de budur bence. Bu sitede zaman zaman ( bence haksız olarak ) moderatörler dahi en ağır şekilde eleştirildi ama kimseye de  buraya yazma denilmedi veya amiyane tabirle şutlanmadı. Hakaret içermedikçe her türlü yoruma ve fikire açık bir yer burası ve emin olun yaşadığımız ülkeden daha fazla demokrasi var bu forumda. Beğenmediğiniz bir yorumu bütün siteye mal etmek çok mantıksız geliyor bana.

Alıntı yapılan: essegesse - 31 Mayıs, 2012, 17:13:00

Valla herkesin bildiklerini açıkça yazacağım. İsterseniz silin .İsterseniz siteden atın. Nasıl olsa bu şartlar altında bu foruma daha fazla şey yazma gereği duymayacağım.

Bahsettiğiniz şartlar nedir? Bugüne kadar hakaret içermedikçe herhangi bir mesajınız silindi mi veya herhangi biri keyfi olarak siteden atıldı mı? Altan bey bu konulara açıklık getirirse sevinirim.

pizagor

Alıntı yapılan: Jedmau - 01 Haziran, 2012, 13:05:43
Jbc Yayıncılık olarak gönül rahatlığı ile şunu söyleyebilirim. Bizim belli bir iskonto oranımız vardır. Ve bu oran asla değişmez. İstediğin kadar çok al bu iskontomuz yükselmez. Ha gün gelir iskontomu yükseltmek zorunda kalırsam satacağım kişiye son fiyatta oynama yapamazsın kuralı koyarım. Bunu yapmak şart , bunu yapmazsan hem yıllarca senin kitaplarını satan ufak veya büyük tüm kitapçılara ve sahaflara , hemde okuyucuna ayıp edersin.

Rekabet kanunu şu fiyattan satacaksın, şunun altına inmeyeceksin gibi kurallar getirilmesine müsaade etmiyor arkadaşlar, çok ciddi cezaları var. Rekabet Kurulu çizgiroman gibi ufacık bir hacme ilgi duymaz tabi ki ama yine de bunun bilinmesi gerekiyor.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Konuyu daha uygun olduğunu düşündüğüm Çizgiroman Piyasası bölümüne taşıyorum...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Jedmau

Alıntı yapılan: pizagor - 01 Haziran, 2012, 15:21:11
Alıntı yapılan: Jedmau - 01 Haziran, 2012, 13:05:43

Rekabet kanunu şu fiyattan satacaksın, şunun altına inmeyeceksin gibi kurallar getirilmesine müsaade etmiyor arkadaşlar, çok ciddi cezaları var. Rekabet Kurulu çizgiroman gibi ufacık bir hacme ilgi duymaz tabi ki ama yine de bunun bilinmesi gerekiyor.

bizde vermeyiz olur biter.