Bir Kadıköy Hikayesi

Başlatan essegesse, 31 Mayıs, 2012, 17:13:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Alıntı yapılan: essegesse - 02 Haziran, 2012, 11:02:07
Pizagor  (Özgür)
Seni yıllardır tanırım ve çok severim.Ama ilk yazımda belirttiğim "At gözlüğü"nü çıkarmak istemiyorsun sanırım.Yine de düşüncelerine saygı duyuyorum.

Sevgili Altan at gözlüğünü çıkarıp attım zaten... Ben sizleri üretici ve son kullanıcı arasında kalmış bir o tarafa bir diğer tarafa yaranmaya çalışan ama iki tarafı da mutlu edemeyen  kişiler olarak görüyorum. Sizleri de suçlamıyorum, sattığınız ürünün üst fiyatı uçuk şekilde belirleyen bir yayıncı var, buna bağlı olarak da yüksek bir maliyetiniz var. Ben bu yayıncılarının fiyat belirlerken insafsız olduklarını, vahşi kapitalist bir tutum sergilediklerini düşünüyorum. Ne dedikleri kadar az kitap sattıklarına ne de dedikleri gibi kıt kanaat geçindiklerine inanmıyorum. Ben bunu sorguluyorum, sizlerse bu sorgulamamdan rahatsız oluyorsunuz. Sizler kendiniz bana bu piyasada dönen pis işleri anlatıyorsunuz ve fakat bunları, isimleri, yöntemlerini, ucuz kitap temin etmenin yollarını açan daha büyük oyuncuları burada paylaş(a)mıyorsunuz. Ben bu tartışmada kimsenin tarafında değilim ama seni ve İlyas'ı ekmeğiyle oynamak noktasında çok iyi anlıyorum. Her şart altında beklentim de sadece ve sadece Büyülü Rüzgar'ın da, Kaan Comics'in de, Miray Çizgi'nin de, Flanuer'ün vs.nin de ayakta kalmasıdır.
Ama şu var ki at gözlüğünü çıkarmak istemiyorsun gibi bir ifadeye yer vererek ya da kanunla ilgili yaptığım bir hatırlatmayı bile bana laf geçirmek için kullanarak olayın tarafı olmayan bana haksızlık ediyorsunuz. Ayıp ediyorsunuz...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Pulluk

Vaktiyle Kızılmaske ve Mandrake'nin yeni maceralarını yayınlayacağını duyurup da göz göre göre eski maceralarını yayınlayan bir de üstüne üstlük bu eski maceraları kalın ve ve ince cilt halinde 2 ayrı seride çıkartan bir yayıncı?! zaten benim güvenimi yitirmiştir ve burada yazdıklarını da ciddiye alabilmem pek mümkün değildir ne yazık ki. Sayelerinde en sevdiğim, çocukken bana çizgi romanı sevmemde vesile olan iki kahramandan soğudum.

Gelelim son dönemdeki Kadıköy ÇR esnafının atışmalarına... Kimlerin nasıl olduğunu çok iyi biliyor olsak da kişisel meselelerinin umuma açık bir ortamda aleni bir şekilde bu denli dillendirilmesi tarafların hepsine zarar vermekte ve bir çok kişinin gözündeki saygınlıklarını yitirmelerine neden olmaktadır. Kaldı ki sonuçta ÇR piyasayı maksimum 1000 okuyuculuk bir pazardan ibaret ülkemizde. Neyin kavgasını yapıyorsunuz Alla aşkına?!b Şahsım adına bu atışmaları forum üzerinde görmekten sıkıldığımı  belirtmek isterim.
Hayallerine giden yol kutuplardan bile geçse vazgeçme!

DAMPYR

Alıntı yapılan: BulentT - 03 Haziran, 2012, 09:22:05
Vaktiyle Kızılmaske ve Mandrake'nin yeni maceralarını yayınlayacağını duyurup da göz göre göre eski maceralarını yayınlayan bir de üstüne üstlük bu eski maceraları kalın ve ve ince cilt halinde 2 ayrı seride çıkartan bir yayıncı?! zaten benim güvenimi yitirmiştir ve burada yazdıklarını da ciddiye alabilmem pek mümkün değildir ne yazık ki. Sayelerinde en sevdiğim, çocukken bana çizgi romanı sevmemde vesile olan iki kahramandan soğudum.

Gelelim son dönemdeki Kadıköy ÇR esnafının atışmalarına... Kimlerin nasıl olduğunu çok iyi biliyor olsak da kişisel meselelerinin umuma açık bir ortamda aleni bir şekilde bu denli dillendirilmesi tarafların hepsine zarar vermekte ve bir çok kişinin gözündeki saygınlıklarını yitirmelerine neden olmaktadır. Kaldı ki sonuçta ÇR piyasayı maksimum 1000 okuyuculuk bir pazardan ibaret ülkemizde. Neyin kavgasını yapıyorsunuz Alla aşkına?!b Şahsım adına bu atışmaları forum üzerinde görmekten sıkıldığımı  belirtmek isterim.
Altına imzamı atıyorum.artık aynı şeyleri bu forumda görmekten bende sıkıldım.yayınlar çıkmıyor.onun yerine hep boş boş kavga.bence forumun ismini ALTIN MADALYON RETİNG FORMU olarak değiştirin.... ;D :-* ;)

demirbaş yayıncılık

Sevgili bülent evet doğru yeni maceralar dedik ama  tayın tutupta karışık bir şekilde isveç italyan fransız bastığını bilmiyorduk biz 1967 yılından başladığımızdan atlamadan sıralı basıyoruz okumadığınız maceralarda hiçmi çıkmadı neden devamlı anlamadan bağcıyı dövmektesiniz.Kiminiz ilk maceradan başlamadı diye yazılar yazıyor ilk macera başlasaydı bu seferde çizimler çok kötü denecekti.
Yani kısacası kimseye yaranamıyoruz birinizde çıkıp ya arkadaş sağolun biz bunları nereden bulurduk siz bu zor şartlarda çıkarıyorsunuz mücadele veriyorsunuz teşekkürler demiyor.Ben artık bu forumda şunu anlamaktayım o kişiler kendilerini biliyor lütfen herkes alınmasın artık bu forum sayesinde  bazı kişiler  sadece eleştiri yapıyorlar herhalde bir çeşit tatmin yaşıyorlar.Bu işin elma armut satmaya benzemediği bilincine vamamış kişiler devamlı suretle yayıncıya yüklenmekteler.Halbuki başka bir boyutttan bakmalılar bu şekilde zaten az bir yayıncının uğraştığı bu sektörü bitirecekler adeta bindikleri dalı kesiyorlar.Ben evet zaman belirttim sözler verdim çıkacak dedim hatta düzgün bir şekilde çıkıyorduda ama bu kişiler devamlı surette saldırdılar ve sırf bu yüzden hazır olduğu halde yayın çıkartmıyorum amerikaya 5 telif ödediğim halde 3 bastım.ve periyodum da daha önce söylediğim gibi kafama göre çıkar.Bakalım artık ne bulup beni eleştirecekler çok merak ediyorum.

Gambit

Cizgi roman sektoru bitmez

Ikinci baskilari yapan death note, yuruyen oluler, blacsad, tex gibi br suru Ornek var elimizde

Demek cizgi roman iyi cikarsa satiyor. Uzgunum ama kotu bir haberim var:

40 yil oncesinin hala sahaflarda 3-5 Tl ya bulunan naif maceralari basmaya devam eden siz gibiler icin durum cok ic acici degil :)

Siz elestiri sevmiyorsunuz ama Bulent in elestirisine ben de katiliyorum. Sanki cok gerek varmis gibi ince ve kalin basmaniz bana da gerekli gelmiyor ama sizin kararinizdir.

Daha once basilmis kinowalarin yeni kapakla basilmasi da ortaya bir is koymak degildir; isin kolayina kacip is yapiyor gibi gorunmektir

cizman

merhaba
bende bursa'da çizgi roman satıyorum ve bu olanların sadece bastığın dalı kesmek olduğunu düşünüyorum. bence ortada büyütülebilcek bir basta varken pasta ziyan ediliyor. Yayınevlerinin biraz daha hassas olması gerekiyor ve piyasayı takip etmesi gerekiyor. Yayınevleri satıcıya , satıcıda alıcıya muhtaç. Daha iyi nasıl olunur, birbirimize nasıl destek verebiliriz , nasıl daha çok kişiye ulaşılabilir (ben Bursa 5 yıldır  fuara  katılıyorum hala çizgi roman çıktığını bilmeyen birçok insan var) diye kafa yormak gerekirken bu durum üzücü.
Şunuda söymem gerekir bu sene katıldığım fuarda demirbaş yayıncılığın kitaplarını (5 koli) bana bir yayınevinden abim 80 kuruştan verdi ve içlerindekilerinin yarısı yeni çıkartılan kitaplar ve etiket fiyatı 30tl. Ve yeni yine yeni çıkan kitapları galiba güneş gazetesiyle 2 tl den satılmış bunuda bana iyi bir müşterim söylediki bu yayınevinin kitaplarını 2 tl ye düşene kadar almam diyoy. Bu izlenim bu yayınevi için çok kötü.
Bursa'da çizgi roman satan tek yer burası ama son zamanlarda müşterilerimin bana söylediği kadıköy'de çok ucuza satıldığı benim aldığım fiyattan bile ucuza aldıkları. Bu durum tabiyki ben etkiliyor ve bu durum bende bu işi fazla uzatmamam gerektiğini düşündürüyor. Bu bir acıtasyon değil (çünkü başka işler yapabilirim) önemli olan bu tür yerlerin çoğalması gerekirken kapanması. Çünkü bu iş keyif işidir ve ben bunu yapmaktan keyif alıyorum. Keyif alan herkezide bu duruma sahip çıkmaya davet ediyorum. Dahada çoğalalım ki hem kitaplar ucuzlasın hemde daha fazla çeşitlilik artsın daha fazla kitap okuma şansı bulalım
saygılar

hanac

Alıntı yapılan: cizman - 03 Haziran, 2012, 17:21:33
Şunuda söymem gerekir bu sene katıldığım fuarda demirbaş yayıncılığın kitaplarını (5 koli) bana bir yayınevinden abim 80 kuruştan verdi ve içlerindekilerinin yarısı yeni çıkartılan kitaplar ve etiket fiyatı 30tl.

Nasıl yani 1 TL bile değil öyle mi ?

30 TL satış fiyatı ama siz 0,80 TL den aldınız.

Vay be !

s.b

Alıntı yapılan: demirbaş yayıncılık - 03 Haziran, 2012, 16:33:33Yani kısacası kimseye yaranamıyoruz birinizde çıkıp ya arkadaş sağolun biz bunları nereden bulurduk siz bu zor şartlarda çıkarıyorsunuz mücadele veriyorsunuz teşekkürler demiyor.

Ben teşekkür ediyorum Cem bey. Yıllar sonra yeniden Kızılmaske, Mandrake ve Gordon'u okuyabildiğim için mutluyum. Ayrıca hem kalın hem de ince seri olarak yayınlama fikrinizide takdir ediyorum. Bildiğim kadarıyla kalınlar Amerikan, inceler de Avrupa menşeli. Oğlum Mustafa sadece kalın Kızılmaske'yi okuyor. İnce olanın çizimlerini beğenmediğini söylüyor. Bu şekilde isteyen istediği seriyi okuma imkanına kavuşuyor. Ancak bir süre sonra Amerikan ve Avrupa çizimlerini birbirine karıştırırsanız işte o zaman olmaz. Lütfen aynı şekilde devam edin. İsteyen istediği seriyi alır. Okumayanlarınsa zaten tercih yapmasına gerek yok.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

s.b

Hasan abi 0.80 olanlar yeniler değildir. Eski demirbaşlardır.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

cizman

Şunuda söymem gerekir bu sene katıldığım fuarda demirbaş yayıncılığın kitaplarını (5 koli) bana bir yayınevinden abim 80 kuruştan verdi ve içlerindekilerinin yarısı yeni çıkartılan kitaplar ve etiket fiyatı 30tl.

Nasıl yani 1 TL bile değil öyle mi ?

30 TL satış fiyatı ama siz 0,80 TL den aldınız.

Vay be !

Almadım satamıyacağım kitabı almıyorum. Sadece isteyen müşterim olursa onlar için getirtiyorum elimde tutmuyorum

cizman

Evet eskilerde vardı yarısıda yeni çıkanlardı

demirbaş yayıncılık

0.80 mi nereden geliyor ben sadece yaysat a veriyorum ve fiyat belli matbadan kaçak vardı fakat matbada değişti çizman bunu bana özel mesaj la kim olduğunu ve hangi sayılar olduğunu bildirmelisin ki bunu normal fiyattan alan okuyucuya yapılan haksızlık sona erdirilsin.Bu senin de sorumluluğun eger gizlersen sen de bu sektörü baltalamış olursun.

essegesse

Alıntı yapılan: s.b - 03 Haziran, 2012, 17:39:44

O zaman Bursa'daki arkadaş yalan söylüyor demek istiyorsunuz öyle mi?

Cizman fuar zamanı beni de arayıp bu kitapların içinde son sayıların da olduğunu söylemişti.Ama ben bunu burada paylaşmadım.

Bir konu hakkında kesin bilgi sahibi olmadan,yok onlar eski sayıdır demek konuyu açıklayana yalancı demektir.Lütfen kafanıza göre yorum yapmayın.

Saygılarımla.

tommikser

Sevgili Çizman faceden seni takip ediyorum.Bildiğimiz kadarıyla İstanbul dışı bir iki satıcıdan birsin.Yayın evlerinin yaptığı en büyük hata bu.Sabit bir fiyat politikası oluşturamama.Verdiğiniz örnek çok önemli.30 liralık kitabı 2 liraya alan adam sizden o kitabı fiyatı düşmeden neden alsın?

Bence herkes kendine gelmeli.Burada konuşulanlar sizin gibi bizi de çok etkiliyor.Diyelim siz kapattınız,Altan abi kapattı,Büyülü rüzgar kapattı.Cem beyin karı ne olacak bu işten?Söyleyeyim sadece tatmin.Fakat kimse sanırım aynı gemide olduğumuzu düşünmüyor.Olan bu çizgi roman sevdasına olacak.Bence herkes aklını başına almalı.Eğri oturup doğru konuşsunlar.Bu işin sonu birilerinin batmasıyla son bulacak.İster Cem bey olsun ister diğerleri.Yalnız arada biz kalacağız ona göre.

Ben kendi adıma Cem beyi tasvip etmiyorum.Neden derse bu biraz hayat felsefemle ilgili.Alabileceğim şeyleri,büyük alışverişler hariç,bakkalımdan yaparım.Her hafta sonu pazara gider oradan alırım.Biraz fazla para veririm ama bakkalımla yaptığım muhabbeti,köylü amcamla teyzemle yaptığım sohbeti 3-5 liraya değişmem.Varsın biraz para kaybedeyim zaten kaybetmiyor muyuz?.Velhasıl ben alışverişimi İlyas ve Altan abimden yaparım.İkisine de eşit para ayırmaya çalışırım.Bir ay biri fazla aldıysa diğer ay diğerinden fazla alırım.Bu arada 10 lira ayda kargodan kaybederim.Aldığım kitaplarda sizin fiyatlarınıza göre 20-30 lira kaybederim.Evet büyük bir kayıp olarak bakılabilir ama ben bakmam.Neden derseniz Tokat'tan geldiğimde beni çok iyi karşılayan abilerim olduğunu bilirim.Muhabbetleriyle beraber çay içeceğimi bilirim.Param olmadığımda yav takma sana para soran mı var diye bana sorgusuz kitap yollayan abilerim olduğunu bilirim.Bende onları üzmem en geç bir ay sonra defterden adımı sildiririm.Bilirim ki onlarında borçları,alacakları,vergileri ve hayalleri vardır.Bunları da engellemem.

Bana gösterilen bu kadar şeyden sonra siz yazıp dursanızda ben almam.Neden derseniz paranın herşey olmadığını az çok bilirim.Bence silkinmenin zamanı gelip geçiyor Cem bey.Geçmişte ne olmuşsa olmuş.Kızgınlığınızı da anlayabiliyorum ama unutmamak lazım keskin sirke küpüne zarar.

Son not:Sitemizin bu kadar hor görülmesine acayip içerliyorum haberiniz olsun.Burada yazan ve okuyan herkes az çok eğitimli.Herşeyi ben bilirim de yanlış oluyor.Hor gördüğünüz veya çemkirdiğiniz yöneticilerin hemen hemen hepsi Üniversite mezunu.Kimimiz Doktor kimimiz mühendis,kimimiz öğretmen.Bizlerin arasında iş güç sahi olan dil bilen bir sürü insan var.Karşınızdaki insanları lütfen cahil ahmaklar,hiç bir şeyden anlamayan megalomanlar olarak tasvir etmeyiniz.Kaç kişisiniz ki toplasanız 50 kişisi azsınız diyerek küçümsemeyin.Bu sitede 50 kişi bile olsak sadece ekonomik anlamda aylık kişi başı 200 lira harcadığımızı unutmamanızı isterim.Bu da 10 binlira yapar ki küçümsenecek bir rakam değil.50 kişiden  fazla olduğumuzu da ayrıca hatırlatırım.Sadece e-dergimizi tanıtamamamıza karşın 500 kişiden fazla insan indirmiş durumda bilesiniz!

demirbaş yayıncılık

Sami abi ben teşekkür ederim .ben zaten yayınlar çıkmadan önce açıklama yapmıştım ama her zaman birşey arayan arkadaşlar bunu bilşe kullanıyor.
Biz sadece kalın cilt çıkararak ayakta kalamayız 100 -150 satışla olmaz dolayısıyla yay sata aince olarak vermeliyiz ki satışımız artsın.Ama kimseyede kalın alın inceyi almayın da demiyoruz herkes istediğini alır .Hem ikisinide ayrı seriden devam ediyoruz.