Superman'in Turkiye Macerasi

Başlatan Gambit, 07 Haziran, 2012, 00:02:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gambit

1955 - Türkiye'de Superman ilk olarak Yeni Sabah gazetesinde gazete bandı olarak yayımlanmış.

1957 - Pazar dergisinde ucan adam adiyla yayinlanmis

1957 - Ekicigil Yayınları'nın Kaptan Marvel dergisinin bir kapağında Superman ve Batman'ın bir arada yer almistir). 9. sayida Superman in bir macerasi yayinlanmis

1958 - İlk Superman dergisi Ceylan Yayınları tarafından "Uçan Adam' üst başılığıyla ve Süpermen adıyla yayımlanmis

1963 - Ceylan yayinlari 1967 de yayinlanan serisine gore biraz daha kucuk boyutlu 15 sayi yayinlamistir.

1966 - Doğan Kardeş dergilerinde Uçan Adam ismiyle (Dergi içinde Superman ismi yerine Uçan Adam kullanılıyordu) büyük boy, siyah beyaz ve iki sayfa, 4 bant ve siyah beyaz olarak yayınlanmıştır

1967 - Ceylan Yayınları 1967'de Süpermen'i (bu kez 'Uçan Adam' üst başlığı olmaksızın) nispeten büyük boy olarak da yayımladı, bu dergide de Superman'in solo maceralarının yanı sıra Batmanla (adı bu kez orijinle sadık biçimde yazılıyordu) ortak maceraları da yer alıyordu.

[IMG]http://img338.imageshack.us/img338/4207/superman196701.th.jpg[/img]            - [IMG]http://img338.imageshack.us/img338/2299/superman196703.th.jpg[/img]

1968 - yilinda 1001 roman dergisi icinde Supermen olarak yayinlandi (saniyorum - referans "kizilmakeske"

1974-75'te - Tay Yayınları'nın Kızıl-maske dergisinde dolgu malzemesi olarak "Supermen" olarak kullanmis. (60-97. sayilar arasinda)

1979 - Tekof-set (Yilmaz Cetiner) adına yayımlamaya başladığı kuşe kapaklı Superman dergisi  56 sayı yayınlandı. (56 sayı ciltlenerek 19 cilt olarak tekrar yayınlandı.) Bu dergide zaman zaman Superboy ve -Superman'in kuzeni olan- Supergirl de dolgu malzemesi olarak kullanıldılar.

1980 ya da 1981 - Dandy Sakizlari icinde 50 farkli sakiz kagidi icinde 2 farkli macera yayinlamis.

1981 - Tercuman Cocuk 1981 yilinda dergi icinde Superman in maceralarina yer verdi.

1982 - yilinda Gunes gazetesi icinde Supermen basligi ile bant seklinde basildi

1982 - 1982 de yine Cetiner,  bu kez B (Bilka) Yayınları adına çıkarttığı karton kapaklı Süpermen ise 143 sayı yayınlanarak bu süper kahramanın ülkemizdeki en uzun ömürlü yayını oldu; B Yayınları'nın dergisinin ilk sayılarının sayfaları monokrom (tek-renk) olarak basıldılar.

[IMG]http://img225.imageshack.us/img225/8849/091ns.th.jpg[/img]

1980 - sonlarina dogru (saniyorum) Bilka yayinlari renkli ve buyuk boy olarak Superman vs Muhammed Ali albumu yayinlandi

1996 - Superman'in 'öldüğü', ABD'de bir hayli sansasyon yaratmış, orjinal olarak 1993 tarihli macera dizisi 9 sayi olarak Bir Numara Yayıncılık tarafindan yayinlandi. sonra da 1 kalin ciltte toplanarak cilt olarak da satisa cikti. (bkz doomsday)

[IMG]http://img846.imageshack.us/img846/2119/supermandoomsday1000.th.jpg[/img]

1999 - Superman'in evlendiği macera Arka Bahçe yayıncılık'in çıkarttığı 7 sayilik renkli Superman dergilerinde yayımlandılar. Sonra cilt olarak da cikti. 

1999 - Takibinde Arka Bahçe yayıncılık 4 sayilik Superman Tüm Mevsimler dizisini, sonra da bunlari bir ciltte toplayarak yayinladi. Sonrasinda cilt farkli - parlak folyo kapak ile tekrar yayinlandi.

2000 - ler Yine Arka bahce, cilt olarak Batman / Superman ciltlerinden ilk ikisini yayinladi.

[IMG]http://img853.imageshack.us/img853/5379/supermanbatman0106001me.th.jpg[/img] - [IMG]http://img600.imageshack.us/img600/1585/supermanbatman2004800x6.th.jpg[/img]

Derleme - Duzenleme: Gambit

bilgiler, kendi koleksiyonumdan ve de Çizgili Hayat Kılavuzu adlı kitapta yer alan  Karaca Savaş'ın Türkiye'de pek tutmayan bir süper kahraman: SUPERMAN yazısından yararlanılarak derlenen Resimli Roman sitesinden kontrol - destek alarak duzenlenmis, revizeler internet arastirmalari ve Rumar80 nin ve yunusmeyra nin bilgilendirilmesi ile yapilmistir.

Eksik bilgiler icin lutfen mesaj atin basliga , toparlayalim. 

rumar80

Ben olaya 1979 Tekofsetlerle dahil olmuşum demek ki.

Teşekkürler Süleyman. Yalnız Superman'in Tercüman Çocuk içinde yayınlandığını atlamışsın.  ;)

yunusmeyra

umar hoşgeldin,tekrar,,evet benim şahsi başlangıcımda "tek ofset" ile ..ama evde,okulda,basında hep duyulan ara sıra görülen bir kahramandı bizim için..tercüman çocuklarda ve onun yaz aylarında verilen ekleri "yaz neşesi "fasiküllerinde izlemiştik sonrasında ,bilka v.s.
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Gambit

Rumar bilgi icin tesekkurler. Yunusmeyra nin bilgilerinden de yararlanarak, mavi ile renklendirilmis kisimi editledim, liste daha bir guzellesti :) Bugun yarin biraz resim ekleyerek de renklendirecegim basligi.

rumar80

Hatırlar mısınız? Ben çocukken Superman çikleti vardı. İçinde de bir JLA macerası panel panel verilirdi.

Gambit

guzel bilgiymis rumar80. Ben hatirlamiyorum ama internette arastirdim ve dandy nin cikardigini gordum, afisi bile guzelmis, keske elimde bu sakizlarin icindeki kagitlardan olsaydi (elinde olan varsa paylasirsa sevinirim)

yunusmeyra

ayrıca superman için yukarıdaki albümün Türkiye'de yayınlanan büyük boy ve 1.hamur kağıda renkli-ofset baskılı örneği 80'lerden kalan çok önemli bir superman yayınıdır..bulan kaçırmasın alsın derim  ;)

rumar80

Bu macerayı Bilka zamanın şartlarına göre renkli basmıştı bir de. Superman ile ilgili neler yaşamışız biz de.

yunusmeyra

tabii o yıllarda sonraları en hoşlanacağım (batman,green lantern yorumları..) çizerlerden olacak neal adams'ı ve bu albümün nasıl dehşet bir çizeri olduğunu bilmiyordum bile..ancak bir yaz tatilinde ,sanırım bir süredir bayiye gelmiş ve çoğu satılmış dergiler arasından bulup ,kumburgaz sahillerinde,frigo eşliğinde bir solukta okumuştum..deniz ve yosun kokusu,derginin baskı kokusu ve frigo tadı bu kitapla kodlanmış zihnimde..tek ofset'te ise ne sayılar yayınlanmıştı;bizarro'lar,dracula'lar,frankestayn'lar,lex luthor ile ilgili bir ton macera..curt swan çizimleri ve sonrası..yer tutsun diye 2 bant ve koca koca yayınlanan kareler,sayfa içlerinde ilginç bilimsel "notlar" ve açıklamalar.. o yıllarda iç sayfalarda daha etkileyici gözüken kapaklar..birde beyazıt'tan 1950'li yıllara ait ,hem de kesik kapaklı olmayan süpermen sayıları yerine bir sürü "tek ofset" baskısı aldığımı hatırlıyorum..  :'( ( sanırım bu son anlattıklarım 14-15yaşlarında 84-85 yıllarında oluyor..)

DAMPYR

Gambit Süperman 1001 Roman dergisinin içindede var.Hemde en iyi yayınları orada galiba. oradaki maceraları süper insanı sarıyor.bizim bi akrabada 1001 romanın tüm yayınları var onlara gittiğimde görmüştüm... :) :D ;)

Gambit

Alıntı yapılan: Kızılmaske - 07 Haziran, 2012, 18:57:13
Gambit Süperman 1001 Roman dergisinin içindede var.Hemde en iyi yayınları orada galiba. oradaki maceraları süper insanı sarıyor.bizim bi akrabada 1001 romanın tüm yayınları var onlara gittiğimde görmüştüm... :) :D ;)

Kizilmaske ilk mesaji editledim, seni de referans gosterdim  ;D

Forumda 4 kisi mi seviyor sadece Superman i, destek bekliyoruz arkadaslar  :)

Gambit

Dandy sakizlari ve Bilka Superman vs Muhammed Ali albumu tarihcenin icine eklendi ayrica ilgili yayinlarin kapaklari da eklendi.

PS: resimler yazilarin arasina alininca biraz duzeni bozdu gibi hissettim. Rahatsiz etmeye devam ederse mesajin en altini almayi dusunuyorum. Feedback alinir :)

V

Bu sayıya sahip şanslılardan birisi de benim.

Güzel çalışma Süleyman.Eline sağlık..Bu ara dergiye yoğunlaştığım için foruma fazla katkım olamıyor malesef.En yakın

zamanda Tercüman Çocuk'tan,Tekofset ve Bilka'lardan  fotolar eklemeye çalışırım..
"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Alıntı yapılan: Gambit - 07 Haziran, 2012, 20:22:08
Alıntı yapılan: Kızılmaske - 07 Haziran, 2012, 18:57:13

Kizilmaske ilk mesaji editledim, seni de referans gosterdim  ;D

Forumda 4 kisi mi seviyor sadece Superman i, destek bekliyoruz arkadaslar  :)

"Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler" diye bir atasözü vardır.
Aslında Superman'i hiç sevmem, babasını da sevmezdim.  ;) Ama o zamanlar mal buydu.
Dandy sakızlardaki çıkartmaları okurken ilginç bir şekilde Batman ve Green Lantern'ı sevmiştim. Demek ki ilk bakışta aşk bu...

tommikser

Bendeki Tekofset'lerin bir kısmını tarayıp ekledim.Diğerlerini de sonra ekleyeceğim.

No:Umar abim ilk görüşte aşk falan tehlikeli cümleler bunlar ona göre.En son Green Lantern'in Gay olduğu açıklandı aman dikkatli ol ;D ;D ;D