Superman'in Turkiye Macerasi

Başlatan Gambit, 07 Haziran, 2012, 00:02:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Alıntı yapılan: connyapku - 01 Ekim, 2012, 16:33:16
bilka donemindeki ilk maceralara gerek cizim gerek konusundan dolayi hic sevemedim.bilkanin yayinladigi MAN OF STEEL serisi harika ve benim icinde superman bu hikaye ile baslar defalarca okumusumdur bunun yaninda bilkaninda son donemlerinde birkac macerasini yayinladigi1990 yada 91 de baslayan THE ADVENTURES OF SUPERMAN serisi gerek cizimleri ve senaryosu bakimindan harika diyebilirim.yurt disinda birkac serisini aldim tamamlamayi dusunuyorum.jerry ordway in yazdigi Tom grummett in cizdigi  bu seri yayinlanirsa severek okunur ve satar kanisindayim son cikan serileri yayinlamak buyuk hatta olur.

Çok güzel ve mantıklı bir toparlama. Ellerine sağlık. Superman'in "sıfırlanması" sonrası yaratılan ortam bence de çok güzeldir. O döneme ben de varım.

kandorlu

Kesinlikle katılıyorum Bilka Superman ler içersinde yeyınlanan özellikle orjinalinde 85,86 yılları ve sonrasına denk gelen seri gerçekten çok başarılıdır ama bilka bu seriyi düzenli yayınlamamıştır sıfırlanmadan önceki seriden hikayeleride araya sokuşturmuştur.

Bu seri düzenli yayınlansa bende tutacağını düşünüyorum hatta bazı Türk comic okuyucusunun kafasındaki olumsuz superman algısını değiştire bileceğine inanıyorum hatta eminim elimde hala bazı bilka sayıları vardır ve hala kendilerini okutuyarlar hikayeler çok başarılı.Superman yayınlanacaksa bende bu seriden başlamasını isterim.

yalcinerol345

Bilka'nın Suparman'ını gölge çizerlerin çizdiğini ferkettiğimden hiç okumamıştım.Sonraki sayılarda orijinal çizimlere geçildi mi?

yunusmeyra

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 07 Haziran, 2012, 17:14:50
tabii o yıllarda sonraları en hoşlanacağım (batman,green lantern yorumları..) çizerlerden olacak neal adams'ı ve bu albümün nasıl dehşet bir çizeri olduğunu bilmiyordum bile..ancak bir yaz tatilinde ,sanırım bir süredir bayiye gelmiş ve çoğu satılmış dergiler arasından bulup ,kumburgaz sahillerinde,frigo eşliğinde bir solukta okumuştum..deniz ve yosun kokusu,derginin baskı kokusu ve frigo tadı bu kitapla kodlanmış zihnimde..tek ofset'te ise ne sayılar yayınlanmıştı;bizarro'lar,dracula'lar,frankestayn'lar,lex luthor ile ilgili bir ton macera..curt swan çizimleri ve sonrası..yer tutsun diye 2 bant ve koca koca yayınlanan kareler,sayfa içlerinde ilginç bilimsel "notlar" ve açıklamalar.. o yıllarda iç sayfalarda daha etkileyici gözüken kapaklar..birde beyazıt'tan 1950'li yıllara ait ,hem de kesik kapaklı olmayan süpermen sayıları yerine bir sürü "tek ofset" baskısı aldığımı hatırlıyorum..  :'( ( sanırım bu son anlattıklarım 14-15yaşlarında 84-85 yıllarında oluyor..)

başka yerde de bahsi geçmişti ama bulamadım o yazıları..onun için notumu buraya düşeyim..bilka'nın neal adams çizimi "muhammed ali-superman" albümüne güzelleme yaparken bir ayrıntıyı yanlış hatırladığımı farkettim..bu özel albümün sadece kapağı değil iç sayfalarıda yeniden (aydinger kopya marifetiyle  ;) ) çizdirilmiş..yayın renkli ve 1. hamur kağıda basıldığı için orjinal çizimlerin basıldığı şeklinde "yanlış bir hatıra" oluşmuş zihnimde..bir ara bilka yayınını inceledim ve bu önemli albümün maalesef "kopya"çizgilerle basıldığına şahit oldum..çizgi roman tarihine böyle geçebilir  ;D (not: aşağıya bir orjinal birde bizdeki yayın sayfasından örneklerin yeraldığı görselleri koyayım..)

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

tenten

Sitede Superman'in evlendiği macera için şöyle bir bilgi verilmiş: (1999 - Superman'in evlendiği macera Arka Bahçe yayıncılık'in çıkarttığı 7 sayilik renkli Superman dergilerinde yayımlandılar. Sonra cilt olarak da cikti.)
Kaç cilt olduğu belirtilmemiş. Superman Doomsday gibi tek cillte toplandı mı, bilen var mı?
Araştırdığımda ilk cildin Düğün Törenine Davetlisiniz adıyla çıktığını gördüm, 2. cillte Mutlu Son diye bir başlık var. Aynı sene çıkan 3. bir cilt de var ama başlığı yok. Bu 2. cilt, Mutlu Son'dan sonra ayrı bir hikâye mi yoksa evlenme macerasının son halkası mı anlayamadım. Bu 3 cilde sahip olan bir arkadaşımız bilgi verebilir mi? Teşekkürler.

solomoraso

Bu bilka yayınlarının hangi orjinal sayı olduğunu gösteren bir liste varmı peki ?

Animvader

Alıntı yapılan: solomoraso - 17 Ekim, 2016, 15:52:43
Bu bilka yayınlarının hangi orjinal sayı olduğunu gösteren bir liste varmı peki ?

Bildiğim kadarıyla yok.Ben geçen sene okurken kendim o sayıda geçen karakter isimleri ve olayları google'da aratarak bulmaya çalışmıştım ama çok meşakkatli bir iş.Ayrıca bir sayıda bambaşka zamanlardan fasiküller olması da ayrı bir handikap.

Mesela Bilka 57. sayıda, Superman 3, Adventures of Superman 426, Action Comics 586,  Superman Family 222, Worlds Finest 276 yer almakta.İlk üçü Legends hikayesinin sıralı bölümleri 1987, Superman Family 1982, Worlds Finest de 1982 yılına ait.Anlayacağınız çok karışık bir durum.

solomoraso

Bende o şekilde baktım dcwiki den ama çok zor dediğin gibi. Çünkü hem bilkalar yanında olacak hemde orjinallerin en azından taranmışları edinmek lazım.