Zemine Kazılı Notlar

Başlatan kadri kerem, 11 Haziran, 2012, 17:49:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yunusmeyra

"...Fu da içlerindeydi."

işte kısa hikayenin bana göre "büyük ruhu!".. ellerine sağlık Kerem..2 öykünüde okudum ve diğer öyküleride..Fatih (kalidor),Alper ve Umut (vega) dostumuzunda birer öyküsü var seçkide..onlarında beynine,emeğine,kalemine sağlık..yahu dergiye yazmazlar birde  ;)
not:birden fazla yazarın,birbirinden habersiz ve farklı amaçlarla,farklı düşünceleri dile getirmek için kullandıkları temalar arasında bir kaçı öne çıkmış ve bunlar bilim-kurgununda uzun yıllardır kullandığı güzel temalar:
-hafıza silinmesi-nakli veya bilinç-anı transferi..
-robotlar-androidler ve insan,robot ve androidlerin verili olduğu ütopik aslında distopik ortamlar,ilişkiler ve sorunlar..
-zaman yolculuğu,uzay-zaman yolculuğu çelişkileri..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

kalidor

Haberim yoktu, teşekkürler  ;)
Crom! Ölüleri Say...

hanac

Tebrikler Kadri Kerem, Alper Kaya ve Kalidor.

Bu taraftar sizinle gurur duyuyor.

yunusmeyra

Alıntı yapılan: kalidor - 04 Aralık, 2015, 10:24:14
Haberim yoktu, teşekkürler  ;)

Fatih ,bu tipte öykülerinizi  dergiye de bekliyoruz  :) (uzunda olabilir tabii...)
3.sayımızda "mucizeden öte" adlı kısacık  öyküsü ile Mustafa Men bunun örneğini vermişti.
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Vega

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 04 Aralık, 2015, 00:36:28
"...Fu da içlerindeydi."

işte kısa hikayenin bana göre "büyük ruhu!".. ellerine sağlık Kerem..2 öykünüde okudum ve diğer öyküleride..Fatih (kalidor),Alper ve Umut (vega) dostumuzunda birer öyküsü var seçkide..onlarında beynine,emeğine,kalemine sağlık..yahu dergiye yazmazlar birde  ;)
not:birden fazla yazarın,birbirinden habersiz ve farklı amaçlarla,farklı düşünceleri dile getirmek için kullandıkları temalar arasında bir kaçı öne çıkmış ve bunlar bilim-kurgununda uzun yıllardır kullandığı güzel temalar:
-hafıza silinmesi-nakli veya bilinç-anı transferi..
-robotlar-androidler ve insan,robot ve androidlerin verili olduğu ütopik aslında distopik ortamlar,ilişkiler ve sorunlar..
-zaman yolculuğu,uzay-zaman yolculuğu çelişkileri..

Hay bin kunduz. Valla siz olmasanız hiç haberim olmayacak :D Benim de mi micro öyküm yayınlanmış.
İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

Vega

Alıntı yapılan: hanac - 04 Aralık, 2015, 12:52:45
Tebrikler Kadri Kerem, Alper Kaya ve Kalidor.

Bu taraftar sizinle gurur duyuyor.

Bana niye tebrik yok yahu... Bu forumda toprakçılık mı var. Ki varsa da biz senle aynı topraktanız...  :D
İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

kadri kerem

Herkese çok teşekkür ederim. Öyküsü seçkide yer alan dostları da kutlarım.  ;) O zaman bunu yeni bir öykü ile kutlayalım:

Gereksiz Adam

http://www.bilimkurgukulubu.com/edebiyat/kisa-oyku/gereksiz-adam-kadri-kerem-kisa-oyku/

Vega

Alıntı yapılan: kadri kerem - 14 Aralık, 2015, 22:22:23
Herkese çok teşekkür ederim. Öyküsü seçkide yer alan dostları da kutlarım.  ;) O zaman bunu yeni bir öykü ile kutlayalım:

Okudum ve diğer öykülerinden daha çok beğendiğimi söyleyebilirim. Ancak haddim olmayarak bir noktada küçük bir rötuşa ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Alıntı yapılan: kadri keremGelelim çocuğunuza; doktor kayıtlarına bakılırsa bünyesi sizinkine benzemiyor. Okulu bir gün bile aksatmamış. Dersleri ortalamanın üzerinde. Ayrıca geçen ayın yirmi yedisinde yapılan sınıflar arası yüz metre koşusunda ikinci gelmiş.

En yukarıda Rüzgar'ın beş yaşında olduğunu okuyoruz. Eğer olayın geçtiği evrende bunlar mümkünse bilemem ama sanki bir güncelleme ister gibi.

kadri kerem

Alıntı yapılan: Vega - 18 Aralık, 2015, 16:47:07
Okudum ve diğer öykülerinden daha çok beğendiğimi söyleyebilirim. Ancak haddim olmayarak bir noktada küçük bir rötuşa ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

En yukarıda Rüzgar'ın beş yaşında olduğunu okuyoruz. Eğer olayın geçtiği evrende bunlar mümkünse bilemem ama sanki bir güncelleme ister gibi.

Tavsiye için çok teşekkür ederim. Kurguladığım dünyada, devlet çok küçük yaşta el atıyor eğitim işine. ;)

kadri kerem

Bir E.T. Hikayesi: Super 8

Çocukken hep havalı bir odam olsun isterdim. Duvarlarında korku filmi posterlerinin asılı durduğu; geceleri penceresinden atlayıp kaçabileceğim; oyuncak askerler, figürler, çizgi romanlar ve bunlara benzeyen daha bir sürü şeyle dolu bir oda. Bu havalı oda hayali nereden mi çıkmıştı? Tabii ki 80'lerin son yıllarında ve 90'ların başında videokasetlerden izlediğim filmlerden. O yıllarda, bir grup çocuğun arkadaşlıklarını ve maceralarını anlatan her filmde, hayalimi daha da alevlendiren bir oda mutlaka olurdu. Çocukların okul çıkışlarında toplandıkları, kurabiye yiyip limonata içtikleri, hayaller kurdukları, bir serüvene atılmadan önce son planlarını yaptıkları sihirli bir mekân.

Yazının devamı: http://www.bilimkurgukulubu.com/sinema/bir-e-t-hikayesi-super-8/

kadri kerem

Şeytan Geçidi: The Dyatlov Pass Incident (Devil's Pass)

İnsanoğlu, tarih boyunca olaylara gizem katma konusunda hep hevesli olmuştur. Her şey birisinin gölde sıradan bir cisim ya da gökyüzünde tanımlayamadığı bir görüntü görmesiyle başlar. Artık gölün üzerinde sürüklenen bir kütük, tarih öncesinden kalma bir deniz canavarına; Venüs gezegeni (ya da uçan bir balon) ise uzayın derinliklerinden gelen bir uzay aracına dönüşmüştür. İşte o andan sonra işin ardındaki sır perdesini aralasanız da artık kimseyi inandırmanız mümkün değildir. Hele de bunu basit bir açıklama ile yapmayı başardıysanız hiç şansınız yoktur. İnsanlar inanmak istedikleri şeye inanmaya devam ederler. Böyle gizemli bir olay nasıl olur da böyle basitçe açıklanabilir? UFO denilen şey bir balon mudur yani? Tarih öncesi deniz canavarı da bir kütüktür, öyle mi? Hadi canım sen de! Hayır, mümkün değildir bu. Onca kişi su canavarını ya da gökyüzünde bir aşağı bir yukarı hareket eden UFO'yu gözleriyle görmüştür. Elbette bu kadar kişi yalan söyleyecek değildir. Kanıt mı? O da neymiş? Kanıta kimin ihtiyacı var!

Dokuz gencin trajik bir şekilde hayatını kaybettiği Dyatlov Geçidi Vakası da bu hale sokulan olaylardan biri. Hakkında onlarca tuhaf ve akıl almaz senaryo üretilen bu trajik olayın da aslında basit bir açıklaması mı var, bilmiyoruz. En azından şu an için. Ama işin içinde iddia edildiği gibi UFO'lar ya da Kar Adamı Yeti'nin parmağı olmadığı ortada.

Peki Dyatlov Geçidi Vakası nedir?

Yazının devamı:
http://www.bilimkurgukulubu.com/sinema/seytan-gecidi-the-dyatlov-pass-incident-devils-pass/

kadri kerem

Spare Parts: Bir Başarı Öyküsü

Senaryosunu Elissa Matsueda'nın yazdığı ve yönetmenliğini de Sean McNamara'nın üstlendiği 2015 yapımı Spare Parts, insanın kalbine dokunan filmlerden ve ilham verici hikâyesiyle seyredilmeyi sonuna kadar hak ediyor.

http://www.bilimkurgukulubu.com/sinema/spare-parts-bir-basari-oykusu/